ePolaris - 01/2002

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Na Štědrý den jsme se již tradičně sešli na Skalce pod Medláneckým kopcem * 26. 12. se běžel Brněnský běžecký pohár v Syrovicích * v novém roce pak pokračoval BBP v sobotu 5. ledna závodem na Hádech * v neděli se běžel 2. závod zimní ligy na Bílé hoře * 9. ledna proběhla Valná hromada oddílu * o následujícím víkendu se trénovalo s mapou na Lesné * 19. ledna proběhl další závod BBP, tentokrát v Křenovicích * Na Perninku se jelo mistroví České republiky v lyžařském orientačním běhu

Úvodem

Je tu opět nový rok a s ním se příbližila i další orienťácká sezóna. V našem oddíle došlo s novým rokem ke značným změnám. Prosím Vás všechny o řádné přečtení tohoto čísla Polarisu a o přizpůsobení se těmto změnám. Pevně věřím, že nastalé změny povedou k dobrým cílům a že se nám podaří navázat na celkem úspěšnou loňskou sezónu.

Jak jsem tedy již uvedl letošní rok bude pro většinu z nás představovat změnu v zaběhnutých rituálech financování a přihlašování na závody. Snažte se tedy včasným přihlášením předcházet zbytečným komplikacím. Nová situace nás také postavila před některé složitější problémy. Ti z vás, kteří máte zájem podílet se na práci nutné pro chod oddílu, přihlaste se a pomozte tak, při řízení oddílové činnosti. Věřte, že je rozsáhlá, a že pro dobré fungování oddílu je třeba více lidí, kteří mají chuť něco pro svůj oddíl udělat.

Přeji Vám tedy osobně mnoho úspěchů nejen ve sportovním, ale i soukromém životě a oddílu přeji, aby fungoval ještě lépe než v loňském roce

Zhusta

Brněnský běžecký pohár - Syrovice

O druhém svátku vánočním se několik odvážlivců vydalo závodit do Syrovic. Běžel se tam již třetí závod letošního Brněnského běžeckého poháru. Stejně jako loni, tak i letos to znamenalo rychlý rovinatý závod v ulicích vesničky Syrovice. Avšak letos díky vidatné zimě byla trať obohacena o náledí po celé své délce, takže kdo měl boty s hřeby, dost na tom vydělal. Shromaždiště bylo tradičně v sokolovně.

Na pětikilometrové trati letos poprvé zvítězil Josef Milostný z ARC Brno před svým oddílovým kolegou Petrem Lvem. Třetí pak skončil Lukáš Plachý z Bučovic. Z našich skončili nejlíp Kuba Pracný následován Jančou.

Desetikilometrovou trať nejrychleji proběhl Aleš Palko v čase kolem 33 minut. Při své letošní přemiéře skončil druhý Zhusta. Třetí doběhl Radim Smutný z Drnovic. Do dvacítky se pak ještě vešel Dejv se svým 18. místem.

Dejv

Výsledky: 5km 1. Milostný Josef (ARC Brno) 19:15, 38. Pracný Jakub 25:54, 41. Gebauerová Jana 26:49, 43. Kabáthová Jitka 27:03, 44. Sladká Kateřina 27:19, 52. Kabáthová Eva 29:03, 61. Stratilová Marie 32:17; 10km 1. Palko Aleš (individuální) 33:19, 2. Zřídkaveselý Libor 33:54, 18. Kabáth David 37:06, 72. Humlíček Aleš 44:03.

Kros na Hádech

Ten kdo nepodlehl vánočnímu lenošení se mohl hnedle první sobotu v novém roce jít tak trochu proběhnout na Hády, kde se konal další díl brněnského běžeckého poháru. Na roky prověřené trati se běží skoro po celou dobu na asfaltovém povrchu a jen zlomek se běží v lese na kamením vysypané polňačce. A jak sami víte, tak letos je sněhu dostatek a taky pořádně mrzne, tak se v tom místě běželo na slušné vrstvě sněhu. Jak je zvykem, nejdříve odstartovali závodníci a závodnice na poloviční, tedy pětikilometrovou distanci. V této kategorii jsme mohli po delší době vidět běžet Kubu Plška. V cíli to na něm bylo také dosti znát. Pětku nakonec vyhrál Milostný z ARC Brno, z našich pak nejlépe běžel Dan Hájek na 48. místě.

Až doběhl i poslední mlaďoch, mohla se na trať vyřítit i velká masa asi 180 chlapů, vetošů a i nějaké to zbloudilé něžné pohlaví. Jediná změna oproti pětce je ta, že musíme běžet dva okruhy. A protože zdejší trať se Liborovi vůbec, ale vůbec nelíbí, není divu že tu opět nevyhrál. Ba co víc, nestačilo to tentokrát ani na bednu.

Velice dobře běžel už jen Dejv. Pak jen stabilní průměr. Za zmínku snad ještě stojí souboj Prokůpka s Broňou Krejčím o nějaké to 44. místo.

A komu to ještě nestačilo mohl se v neděli vydat na Bílou Horu, kde se běžel druhý díl orienťácké zimní ligy.

Ale o tom už někdo jiný.

Aleš H.

Výsledky: 5km 1. Milostný Josef (ARC Brno) 17:45, 48. Hájek Daniel 24:01, 50. Novotná Lenka 24:19, 51. Kabáthová Jitka 25:22, 53. Plšek Jakub 25:39, 67. Rambousková Hana 29:19, 69. Stratilová Marie 30:52; 10km 1. Nejedlý Michael (AC Kablo Kladno) 30:57, 5. Zřídkaveselý Libor 32:14, 21. Kabáth David 35:09, 44. Prokop Petr 37:51, 46. Krejčí Bronislav 37:56, 80. Jelínek Petr 41:15, 81. Humlíček Aleš 41:22, 82. Gross Michal 41:26.

Brněnská zimní liga - Bílá hora

Sraz byl v neděli 6. 1. kolem druhé hodiny ve skautské základně na Bílé hoře. Když se všichni sešli, tak si začali okamžitě vyměňovat zážitky z Vánoc, a tak se celý závod trochu opozdil. Účast ale byla skvělá, sešlo se rovných 40 lidí. Trať byla dlouhá skoro čtyři kiláky a startovalo se po minutě. Trať vedla nejdříve na sídliště, kde měla polovina kontrol zajímavý popis klepač na koberce. Chodníky byly totálně namrzlé a klouzalo to jako blázen (zvláště když jsem si vzal neprozřetelně preztižky). Situace na silnicích byla sice o trochu lepší, ale ne o moc. Trať byla pěkně postavená, ale šestá kontrola byla skutečně nádherná. Už ten popis konec zarostlé pěšiny byl zastrašující. V reálu se jednalo o „malý tunel“ v neprostupném křoví v pětačtyřicetistupňovém svahu. No prostě krása. Ze sídliště se poté vyběhlo a běželo se jeden a půl kilometrovým postupem na druhý konec mapy. Tato kontrola byla pěkně demoralizující, protože byla ukradená, a seběhl se zde docela početný hlouček. dále závod pokračoval na Bílou horu. Náš seběhnutý hlouček dále postupoval tím stylem, že ti rychlejší ty pomalejší předběhli na postupu, a než stačily dohledat kontrolu, byli zase dohnáni těmi pomalejšími. Pěkná příhoda se ještě stala na Bílé hoře skoro před cílem. Na svahu tam bobovali děti. A když nás uviděla jedna sedmiletá holčička, zeptala se maminky:„To jsou pionýři?“ Maminka znejistěla. Proto se holčička opravila: „Tak to budou skauti!“ Maminka se opět tvářila tak nějak nejistě, načež holčička prohlásila:„Tak se jich můžeme zeptat.“ Je škoda, že jsem odběhl a neslyšel konec tohoto rozhovoru, ale jistě to muselo být zábavné. Když jsem dobíhal na poslední kontrolu, tak jsem zbytku skupiny trochu poodběhl, a říkal jsem si, že teď už mě nedoženou. Chyba lávky! Ten kufr co jsem udělal do cíle stál za to. No prostě, člověk běží do cíle, nepřemýšlí, koridor nikde a pět minut je v trapu. Ale když se to tak vezme, lepší než to celý disknout, že Dejve? Celkově to byl rozhodně super závod, i když výsledky byly všelijaké, a místní obyvatelé zjevně rozčarovaní.

Jirka Zelinka

Výsledky: kat.D 1. Gebauerová Jana 24:07, 2. Sladká Kateřina 37:37, 3. Kabáthová Jitka 39:40, 4. Štěpánská Adéla 39:55, 6. Uhnavá Markéta 48:10, 7. Kadlecová Zlata 48:27, 8. Chamonikolasová Jana 49:34, 9. Rambousková Hana 51:38, 10. Rozehnalová Magda 52:51, 11. Stratilová Marie 55:47, Šlancarová Dana 60:04; kat.H 1. Zřídkaveselý Libor 23:08, 2. Prokop Petr 26:31, 4. Chromý Adam 29:27, 5. Humlíček Aleš 30:32, 6. Gross Michal 30:33, 7. Pracný Jakub 31:14, 8. Brabec Jaroslav 31:35, 9. Stehlík Martin 31:46, 12. Mlynárik Peter 35:04, 13. Zouhar Vít 35:26, 14. Štěpánský Václav 36:06, 14. Havlíček Adam 36:06, 16. Pátek Richard 36:38, 17. Hájek Daniel 36:54, 18. Zimmermann Jakub 38:57, 19. Drábek Jan 41:23, 20. Zelinka Jiří 43:41, 21. Bayer Václav 47:18, 22. Hájek Petr 52:10, 23. Zimmermann Štěpán 53:30, 24. Šperka Václav 56:44.

„Soustředění“ na Vysočině

Koncem loňského roku jsem s Barčou a s Jerrym vyrazil ke Kolbičovi na chatu. Ve vlaku jsme potkali Šípa, který podle našich běžek usoudil, že jedeme na soustředění. Vzhledem k blížícímu se Silvestru jsme ho snadno vyvedli z omylu, nápad označovat víkendové návštěvy chat kamarádů jako soustředění mě však zaujal.

O dva týdny později jsme se (Markéta, Jarda, David a já) vydali v autě Jardových rodičů na Vysočinu. Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem k Bohémě přišel první. Hlavní ale je, že se nám podařilo odjet z Brna dost časně, aby zůstala naděje, že uvidíme Katku Neumannovou na trati Světového poháru. Jarda mi celou cestu vnucoval ke čtení návod k nasazování sněhových řetězů, já jsem však dal přednost o trošku zajímavějšímu záznamu oddílové schůze, jíž jsem se bohužel nemohl zúčastnit. Po cestě jsme koupili mléko - ne pro mě, ale pro hlavního hrdinu víkendu, kočku Moždiákových Toxoplazmu (to je prý nějaká choroba, kterou prý měla celá jejich rodina, jen nikdo neví, jak se projevuje). Míša sice slíbila, že se nám postará o parkování, ale ještě spala, když jsme jí volali z Nového Města. Naštěstí obětavě vstala, donesla nám lopaty a měla pár vtipných připomínek k intelektuálům a levým rukám. Potom už jsme si užívali pohostinnosti Moždiákových a střídali jsme pozorování nejlepších lyžařů s realizací toho, co jsme okoukali. Markéta s Míšou si užili svých patnáct minut slávy, protože byli v televizi, a tak ani nestačili mazat blahopřejné SMSky. Že by vycházející mediální hvězdy?

Odpoledne jsme ujeli hrozně moc kilometrů a Míša, která slibovala, že se nikam nepožene, jela zběsile a ještě při tom stačila psát v lese SMSky. Naštěstí jsme se ve Fryšavě mohli posilnit relativně levnými palačinkami a nealkoholickým jablečným grogem - obojí vřele doporučuji - a tak jsme výlet přežili. David dokázal svou nezdolnost a šel se ještě vyklusat. Večer postupně všichni rezignovali na učení a radši si hráli s Toxáčem (některé hody do sněhu hraničili až s týráním; omluvou snad je, že Toxáč nejspíš nepřežije jaro tak jako většina babických koček) Já jsem nemocnému Luďovi, který má navíc zlomenou klíční kost, sebral Harryho Pottera. Kolbič, Laďa & spol. nám pořád volali z nedaleké chaty. Jejich víkendu bych ale soustředění neříkal, neměli s sebou běžky a asi se věnovali spíš jiným činnostem.

Ráno David všechny nemilosrdně probudil a mlel něco o tréninkovém plánu. Mezi dvěma fázemi jsme sledovali sprint štafet a kočku pyromanku. I když jsme se navečer shodli, že jsme úplně mrtví a Harryho Pottera jsem nedočetl, soustředění se nám moc líbilo - prostě parádní víkend.

Saša

Organizace oddílu ZBM v roce 2002

Vzhledem ke změnám, ke kterým v našem oddíle došlo, čtěte prosím tyto řádky pozorně a řiďte se následujícími pokyny:

předseda oddílu:Libor Zřídkaveselý
místopředseda oddílu:Jan Pracný
výbor oddílu:Jaroslav Koča, Ladislav Svoboda a Václav Štěpánský
hospodář:Lenka Pracná
přihlášky:Aleš a Katka Humlíčkovi
trenéři:Jana Chamonikolasová, Jitka Kabáthová, Eva Kadlecová, Petra Navrkalová, Vašek Štěpánský a Libor Zřídkaveselý
skladník:Jaroslav Koča
organizace oblastního žebříčku:Petr Prokop - ředitel, Laďa Svoboda - hlavní rozhodčí, Petr Prokop - stavba tratí
vydávání oddílového časopisu Polaris:David Kabáth
správa oddílových stránek:Libor Zřídkaveselý, Richard Pátek

Oddílové příspěvky, přihlášku na závody, zálohy:

Je potřeba je zaplatit nejpozději do 28. února - každá tréninková skupina svým trenérům. Současně se zaplacením příspěvků je třeba odevzdat přihlášku na závody a zaplatit příslušnou částku spoluúčasti a zálohu za závody.

Oddílové informace:

Budou šířeny obdobným způsobem jako v letošním roce. Tedy 10 x ročně výjde oddílový časopis Polaris, ve kterém naleznete informace na řádově jeden až jeden a půl měsíce dopředu + další články o proběhnutých akcích i o dalších aktvitách oddílu. Plán oddílových akcí dále naleznete na oddílových stránkách http://zhusta.sky.cz a ta část, která se týká programu na další měsíc bude zajemcům, kteří to uvedou v přihlášce na závody zasílána hromadně e-mailem ve formátu rtf, který lze přečíst ve většině textových editorů.

Přihlašování na závody:

Bude probíhat obdobným způsobem jako v letošním roce. Tedy na závody, na které jste se přihlásili v přihlášce, budete automaticky přihlášeni, pokud se některým z níže uvedených způsobů neodhlásíte. Přihlašování na závody má na starost Aleš Humlíček. Pokud tedy nejste přihlášeni je třeba se přihlásit do termínu, který bude uveden u závodu v časopise, přihlašovacím sešitě nebo na internetu. Způsoby přihlášení, resp. odhlášení jsou následující: pošlete e-mail na adresu zbm.ob@seznam.cz. Pokud vložíte subject (předmět) „Přihláška na závody“, dojde vám v okamžiku doručení automaticky generovaná odpověď, že vaše přihláška došla ke zpracování. To ovšem neznamená, že byla zpracována. O vašem skutečném přihlášení dostanete od Aleše vždy odpověď.

Druhá možnost je přes internetovou stránku oddílu, kde je podobný způsob komunikace jako při první variantě. Zde vám však systém negeneruje odpověď automaticky.

Třetí možnost je využít přihlašovacího sešitu, který bude k dispozici na středečních mapových trénincích a na většině závodů, kterých se oddíl zúčastní.

V krajní nouzi pak můžete využít některé z telefonnch linek.

Přihlašování na soustředění:

Většina soustředění je určena všem členům oddílu. U informací o soustředění je vždy uvedeno, komu je třeba se přihlásit. Tomu tedy směřujte pokud možno včas své přihlášky způsobem, který je u informací vždy uveden.

Vedoucí na závodech:

Pokud budete určeni jako vedoucí na závodech, proveďte prosím následující úkony:

 • Vyzvedněte si u Aleše kopii přihlášky společně s kopií rozpisu a tedy místem kam je třeba dorazit.
 • U Lenky Pracné si vyzvedněte kopii dokladu o zaplacení nebo peníze, když se jedná o oblastní žebříček + pokud se jede autobusem, doklad o objednání autobusu.
 • Na závodech odprezentujte oddíl, zaznamenejte do kopie přihlášky ty, kteří se závodu nezúčastnili. Při dopravě autobusem na dva dny nezapomeňte zjistit, kde je ubytování a zejména, kde je ubytován řidič autobusu (u pořadatelů vyžadujte plánek jeho ubytování).
 • Po závodech doneste doklady k Pracným a proveďte vyučtování peněz.

Organizace tréninků:

Bude probíhat stejně jako v minulých letech. Pokud budete osloveni - Zhustou. Dostanete obálku ve které naleznete podrobné pokyny, jak připravit trénink a podle těchto pokynů prosím postupujte co nejpečlivěji.

Organizace závodů:

Většinou dostatečně dlouho dopředu jsou známi hlavní funkcionáři závodu (ředitel, hlavní rozhodčí a stavitel tratí). Ti vědí, co mají dělat a všichni ostatní by jim měli zejména v závěrečné přípravě pomoci. Systém bude následující. V časopise se objeví předběžné rozdělení pořadatelských činnost a je třeba, aby jste si řádně přečetli, co se od vás očekává a pokud se pořádání nemůžete zúčastnit, aby jste se včas omluvili vždy uvedené zodpovědné osobě.

Ostatní:

Náš oddíl má již poměrně dostatečné množství oddílových věcí. Svoji sounáležitost k oddílu by jste měli vyjadřovat také tím, že závodíte v oddílových dresech, pokud jdete na stupně vítězů jdete v oddílovém overalu nebo tričku. Máte možnost si kdykoliv u Zhusty vyzvednout oddílovou čelenku. V současné době se plánuje obnovení oddílových elasťáků a zakoupení oddílových mikin. Pokud tedy máte zájem, je třeba si tyto věci včas objednat. Náš oddíl bohužel nemá dostatečné množství volných peněz, aby nakoupil zásoby dopředu a věci je třeba objednávat v časech, kdy se tyto nákupy plánují.

Zhusta

Plán činnosti na rok 2002

Tréninky:

I) Pravidelné tréninky
1) leden až březen
 • příprava v tělocvičnách (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek)
 • běžecká příprava (pondělí, úterý, středa, čtvrtek)
 • mapová příprava (sobota, neděle)
 • teoretická příprava (úterý, středa)
2) duben až červen, září
 • příprava v tělocvičnách (úterý, čtvrtek)
 • běžecká příprava (pondělí, úterý, čtvrtek)
 • mapová příprava (středa)
3) říjen
 • příprava v tělocvičnách (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek)
 • hry (středa)
4) listopad a prosinec
 • příprava v tělocvičnách (pondělí, úterý, čtvrtek, pátek)
 • běžecká příprava (pondělí, úterý, středa, čtvrtek)
 • mapová příprava (sobota, neděle)
 • teoretická příprava (úterý, středa)
II) Soustředění
1) Vracov – 8. až 10. února
2) Sklené – 10. až 16. března
3) Poustky u Žihle – 28. března až 1. dubna
4) Zastávka u Brna – 13. a 14. dubna
5) ? – 3. až 5. května
6) Moravský kras + Budislav – 14. až 28. července
7) Staré Město pod Sněžníkem – 19. až 25. srpna
8) Sklené – 12. až 15. prosince

Závody:

 • žactvo - oblastní žebříčky, přebor oblasti, vícedenní závody, M ČR oblastních družstev
 • dorost - oblastní žebříčky, žebříček A nebo B, vícedenní závody, Česká liga klubů, M ČR, MUD
 • dospělí - oblastní žebříčky, Continental cup nebo žebříček A nebo žebříček B, vícedenní závody, Česká liga klubů, M ČR

Pořádání závodů:

 • 3. března - 4. závod Brněnské zimní ligy (Rosnička)
 • 21. duben - 6. závod Jarního oblastního žebříčku (BCVČ Lesná)
 • 30. září - 6. října finále Světového poháru 2002 (Rosnička, nám. Svobody, Autodrom, Březina)
 • 20. října - Zhusta cup (Lesná, Haškova), 16. ročník
 • 23. října - Mistrovství Brna v supersprintu (hrad Špilberk), 2. ročník
 • liga Brněnských škol OB - 4 závody (2 x jaro, 2 x podzim)
 • Brněnská zimní liga - 1 závod (tělocvična „Pod hradem“)

Mapy:

V letošním roce neplánujeme vydání nové mapy pro OB, pouze získáme po pořádání SP mapu štafet Křtiny, na které budeme dále pořádat oblastní závody v příštích letech.

Rozpis společných tréninků

DENSKUPINAMÍSTOČAS
PoEvkaZŠ Horníkova, tělocvična18.00 - 20.00
ZhustaŽabovřesky - Rosnička15.30 - 17.00
ÚtEvkaBCVČ Lesná, Milénova16.30 - 18.30
ZhustaTeorie - Veveří - posilovna
Veveří - tělocvična právnické fakulty
19.15 - 20.15
20.15 - 21:15
StEvkaBCVČ Lesná, běh + teorie16.00 - 18.00
ZhustaZhusta - BCVČ Lesná, Milénova16.00 - 17.30
ČtZhustaBCVČ Lesná, Milénova
tělocvična, práv. fak, Veveří
16.00 - 18.00
20.15 - 21.15
DospělíZŠ Janouškova19.00 - 20.00
SoEvka, Zhustadle samostetného rozpisu mapových tréninků9.30 - 11.00
NevšichniZimní brněnská ligaod 14.15

Program na leden 2002 - únor 2002

26.1. - SO - mapový trénink - Bystr, U křivé borovice - sraz do 9:30 hod. - mapa: Kočičí žleb doprava vlastní (tram č. 1-směr Bystrc)

2.2. - SO - supersprint - Blansko - shromaždiště: Dům dětí a mládeže ul. Sadová - prezentace: do 10:00 - start: 11:00 - kategorie: D-10, -14, -18, 19-, 35-; H-10, -14, -18, 19-, 35- - přihlášky do 30. ledna Davidovi Kabáthovi - mapa: Blansko2001, 1:5 000 - běží se s SI - doprava: individuálně vlakem (Brno-hl. n. 8:55, v Blansku 9:23)

2.2. - SO - Brněnský běžecký pohár (7. závod) - Tuřany u Brna, Sokolovna - sraz do 9:30 hod. - start 6km 10:15 hod., 12km 11:00 hod. - přihlášky předem nejsou třeba, na místě s vkladem 30,Kč - doprava vlastní (MHD autobus č. 40 od TESCA - 9:00 dále po 20-ti minutách)

8. až 10. 2. - PÁ až NE - VT Vracov - běžecké a mapové soustředění ve Vracově - ubytování ve škole ve vlastních spacácích na zemi - stravování zajištěno SO (oběd + večeře), NE (oběd) - cena cca. 330,- Kč - přihlášky do 1. 2. Zhustovi - odjezd PÁ 13:26 hod. (sraz 13:10) z hlavního nádraží ČD - příjezd v NE 18:01 hod.

16.2. - SO - Brněnský běžecký pohár (8. závod) - Ráječko, základní škola - sraz do 9:30 hod. - 5km 10:15 hod., 10km 11:00 hod. - přihlášky předem nejsou třeba, na místě s vkladem 30,-Kč - doprava vlastní (vlakem ČD z Brna v 7:45 (popř. 8:50) směr Česká Třebová do stanice Dolní Lhota, do Ráječka pak 1km pěšky)

17.2. - NE - 3. závod brněnské zimní ligy - gymnázium ZŠ Vejrostova (Bystrc) - sraz do 14:15 hod. - přihlášky na místě

2.3. - SO - Brněnský běžecký pohár (9. závod) - Modřice, sokolovna - sraz do 9:30 hod. - 5km 10:15 hod., 10km 11:00 hod. - přihlášky předem nejsou třeba, na místě s vkladem 30,-Kč tramvaj č. 2 (výstup zast. Tyršova předposlední zastávka směr Modřice), autobus MHD č. 49 (výstup zast. U Matěje)

3.3. - NE - 4. závod brněnské zimní ligy - hala SK Brno Žabovřesky, Horákova - sraz do 14:15 hod. - přihlášky na místě

Pokyny na VT Sklené - všechny skupiny

Datum:9. - 16. března
Cena:předpokládaná cena je 1500,- Kč (ubytování + stravování)
Doprava:vlakem a autobusem (předpokládaná cena vlakové jízdenky na jednu cestu je 81,- Kč - bez slev) cestu si hradí každý sám.
Jídlo:zajištěno od večeře 9. března do oběda 16. března.
Ubytování:Turistická základna Sklené. Spí se na postelích s povlečením. Spací pytel není třeba.
Tréninky:Podle sněhových podmínek, předpokládáme, že již nebude sníh a plánujeme mapové a běžecké tréninky.
Odjezd:sobota 9. března ve 8:34 z Hlavního nádraží (sraz v 8:15, bude se kupovat společná jízdenka) rychlíkem do Žďáru nad Sázavou (9:35) a odtud autobusem do Skleného (11:05).
Příjezd:v sobotu 16. března v 16:15 na Hlavní nádraží (14:45 ze Žďáru nad Sázavou).
Přihlášky:do 16. února Evě Kadlecové se zálohou 1000,- Kč. Zbytek peněz se bude vybírat ve Skleném.

EvKa

Plán soustředění 2001-2002

datummístonáplňmožnost účastipořadatel
13. - 16. prosinec 2001Vysočinalyže +běhskupina ZhustaZhusta, EvKa
8. - 10. února 2002VracovběhvšichniZhusta, EvKa
10. - 16. března 2002Sklenéběh + mapavšichniZhusta, EvKa
28. - 1. dubna 2002Poustky u Žihlemapas LPU - výběrZhusta, EvKa
13. - 14. dubna 2002Zastávka u BrnamapavšichniZhusta, EvKa
2. - 5. května 2002?mapavšichni?
15. - 28. červenec 2002Moravský Kras + BudislavTábor OBvšichniKad+Lki
19. - 25. srpna 2002Staré Město pod Sněžníkemmapa + běhvýběrZhusta

Oddílové mikiny a elasťáky

Pokud máte zájem o objednání oddílové mikiny nebo elasťáků, přihlaste se Zhustovi do 28. února - cena: mikiny: 400Kč, elasťáky: 450Kč

Objednávky se uskuteční pouze při dostatečném zájmu mikiny: 30 lidí, elasťáky: 20 lidí

Takže neváhejte a objednávejte !!!

Povídání o věcech okolo OB

Kód 08 - ROZCVIČENÍ PŘED STARTEM

Slíbil jsem, že nebudu zasahovat do nevděčné a náročné trenérské práce. Nečekejte proto, že budu v této kapitole provádět popis jednotlivých cviků a postupů. Budu psát o tom, co na startu a před startem vidím a filmuji. Budu psát o nešvarech, lajdáctví, nezkušenosti a nepřipravenosti, protože některé z těchto nešvarů mohou být pro závodníka i nebezpečné.

Nešvarem prvním, je záměna cesty na start s konverzací ve foyeru divadel městských. Tělo potřebuje, jak si řekneme za chvíli, určitou dobu k přípravě svalstva a všech orgánů na požadovaný výkon. Chceme-li navíc vyvolat reakce související s aktivací katabolismu tuků, které lze výhodně využívat zvláště v dlouhém závodě, je nezbytné zatěžovat svaly již nejméně třicet minut před startem. Navíc v nezanedbatelné míře cca. 50 % výkonu. I v případě, že nemáme tyto cíle špičkového závodníka, je třeba rozcvičku očekávanému výkonu přizpůsobit. Zvláštností OB je, že místo startu je někdy i značně vzdálené od shromaždiště. Cesta na start by se však neměla stát místem pro diskusi o vlivu hlemýžďů na korozivzdornost zemské osy. Je proto celkem vhodné přípravu rozcvičkou přizpůsobit s ohledem na tuto zvláštnost. Nejlépe rozdělením do dvou fází. Již před během na start je třeba tělo zahřát, ještě na shromaždišti. Kdo to kdy, mimo reprezentantů, dělá? Druhá fáze rozcvičky je možná před vstupem do startovních oken. Tato fáze má udržet získanou teplotu svalů, zabránit prochladnutí a ztuhnutí. Součástí této části musí být i cviky k propnutí a uvolnění již zahřátých svalů. Důrazné propínání svalů bez přípravy může vést i k jejich poškození. Rozdíl obou částí rozcvičky je zřejmý. Hovořím-li o zahřátí před startem, nemám tím rozhodně na mysli přehřátí. Naopak před startem lze snížit riziko hypertermie již známým a užívaným vypitím až 800 ml čisté chladné vody. Podle snášenlivosti. Pozor, žádné bublinky a žádný složitý cukr. Tedy nic od šampaňského po coca-colu. Pít je třeba v intervalu, který končí 30 min. před startem. Zvýšené pocení přispívá k dobré termoregulaci závodníka. Dnes při dostupnosti speciálního "propocákového" prádla ze speciálních vláken, je možné i při zvýšeném pocení zajistit pohodlí závodníka. Nedoporučuji zkoušet tuto věc při důležitém závodě. Postupný návyk je vhodnější, protože reakce těla na takové množství vody může být i neočekávaně rychlá. Těm, kteří toto upozornění neberou vážně, připomínám, že v případě potřeby je nutné použít k očistě tu část mapy, kde se již běželo. Z vyprávění jednoho orienťáka vím, že v opačném případě je mapa velmi špatně čitelná.

pokračování příště, autor: Jaroslav Mikoška st.

Ranking podle nového vzorce

Pořadí Ženy: 1. Stará Zdenka (TBM) 1.00, 2. Macúchová Zuzana (TBM) 0.98, 3. Chudíková Barbora (JAM) 0.94,4. Pekárková Eva (TZL) 0.94, 5. Klapalová Marcela (SRK) 0.93, 42. Novotná Lenka 0.81, 55. Gebauerová Jana 0.79, 61. Čermáková Pavla 0.78, 122. Janotová Alena 0.70, 124. Žáčková Iva 0.70, 184. Kadlecová Eva 0.62, 194. Kočárková Petra 0.61, 216. Navrkalová Petra 0.58, 292. Šmídová Eva 0.50, 338. Bystrá Pavlína 0.43, 315. Švandová Pavlína 0.46, 384. Navrátilová Katarína 0.35, 386. Muselíková Vladislava 0.34, 444. Zehnulová Jana 0.26, 464. Kadlecová Zlata 0.24, 471. Krejčí Veronika 0.23, 530. Rákayová Martina 0.17, 600. Holopírková Lucie 0.10, 612. Mulíčková Eva 0.09, 666. Otrusinová Helena 0.06, 791. Hanáková Markéta, Humlíčková Kateřina, Kachlíková Šárka, Cejpková Kateřina, Seidlová Mirka 0.00;

Pořadí Muži: 1. Horáček Michal (DLI) 1.00, 2. Hora Zbyněk (PHK) 0.96, 3. Čech Radovan (TBM) 0.96, 4. Zřídkaveselý Libor 0.96, 5. Jedlička Michal (DLI) 0.96, 67. Bukovác Maroš 0.80, 87. Zámečník David 0.78, 113. Šabo Mikuláš 0.77, 136. Prokop Petr 0.75, 156. Jelínek Petr 0.73, 200. Labuda Peter 0.70, 210. Brabec Jaroslav 0.69, 222. König Lukáš 0.68, 314. Svoboda Ladislav 0.62, 322. Gross Michal 0.61, 328. Navrátil Tomáš 0.61, 336. Rada Pavel 0.60, 350. Mlynárik Peter 0.60, 388. Humlíček Aleš 0.58, 437. Palát Petr 0.54, 480. Lexa Matěj 0.50, 542. Jevsejenko Alexandr 0.45, 578. Kolbaba Tomáš 0.41, 591. Křivánek Martin 0.40, 640. Šunka Jan 0.36, 645. Bukovác Dušan 0.36, 660. Koča Jaroslav 0.35, 688. Pátek Richard 0.32, 800. Michl Martin 0.22, 842. Kabáth David 0.19, 889. Tomeš Petr 0.16, 890. Kafka Ondřej 0.16, 983. Adámek Libor 0.10, 1008. Svoboda Petr 0.13, 1094. Švanda David 0.04, 1115. Uhmann Vít 0.04, 1218. Palát Marek 0.01, 1260. Kabáth Petr, Káčerek Jiří, Hanák Petr, Treblík Pavel, Soutor Tomáš 0.00.

Velikonoční vícedenní závody

29. - 31.3. - Pražské Velikonoce 2002 (DKP) - centrum: Šemanovice - terén: skalnatý - kategorie: H/D 10L, 12, 14, 16, 18, 20, 21EAB, 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, H 70, H 75, , B3, B5, T3, T6 - ubytování: škola, tělocvična (45 Kč/noc/osoba) - přihlášky do 24. 1. 2002 s vkladem žactvo 150 Kč, ostatní 250 Kč (+ nocleh)

29. - 31.3. - Veteran Cup (TUR) - centrum: sportovní hala Turnov - kategorie: H/D - 35, 40, 45, 50, 55, 60, 65, H 70, Open 1, Open 2, Open 3 - ubytování: tělocvična (30 Kč/noc/osoba), internát (130Kč/noc) - přihlášky do 20. 2. 2002 s vkladem 270 Kč, Open 200 Kč (+ nocleh)

Záblesky

 • Blíží se uzávěrka oddílové Ročenky 2001, takže pokud máte nějaký příspěvek nebo fotky, můžete je odevzdat Majklovi.
 • Pro vysokoškoláky - letošní Akademický přebor oblasti se uskuteční 9. dubna v Utěchově. Více informací naleznete v některém z dalších čísel Polarisu.
 • Pořádání některých závodů v roce 2003již bylo přiděleno a to následovně: MČR na klasické trati (prostor: Pšanský les) - DKP; MČR na krátké trati (Sosnová) - BOR; MČR štafet a klubů (Suchý) - JPV; Continental cup, žebříček A, žebříček B-Morava (Pulčínské skály) - VIZ (krátká a klasická trať)
 • Byla uzavřena nominace na Juniorské mistrovství světa a Evropské utkání dorostu v lyžařském orientačním běhu. Na MSJ nás budou reprezentovat juniorky Böhmová, Horynová, Hrušková, Jiřištová, Višňová, Zlesáková a junioři Bouchal, Erlebach, Laciga, S. Rauch, Redlich, Stejskal. Na EUD pak v D16 Augustinová, Dlouhá, Kynčlová a Višváderová, v D18 Jindřišková, Krätschmerová, Kovářová a Przyczková, v H16 Kodeda, Malý, Váňa a Vlach, v H18: T. Rauch, Rajnošek, J. Šedivý a Votoček.
 • Kalendář PWT 2002 byl již vydán. Celý program začíná 2 závody v květnu na Moravě, konec je v listopadu v Beiingu (celkem se poběží 11 - 12 závodů).
  10.5.KroměřižČeská republika
  11.5.Čechy Pod KošířemČeská republika
  12.5.ProstějovČeská republika
  14.6.VierumäkiFinsko
  24.7.KarlsborgŠvédsko
  24.10.MulhouseFrancie
  26.10.BariItálie
  27.10.MateraItálie
  + 4-5 závodů v listopadu v Asii

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Michal Gross, Adam Hrubý, Alexandr Jevsejenko, Jiří Zelinka, Aleš Humlíček
Toto číslo vyšlo 23. ledna 2002 - v tištěné podobě