ePolaris - 03/2002

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Běžel se další závod BBP, tentokrát za naší malé účasti v Modřicích * závodem na Rosničce skončil premiérový ročník Brněnské zimní ligy * 9. března se naše malá výprava zúčastnila Hanácké dlouhé trati * o jarních prázdninách jsme byli na soustředění ve Skleném * 16. 3. se běžel předposlední díl letošního BBP na Myslivně * stejný den proběhla hradecká dlouhá trať * v neděli pak 1. závod Poháru štafet

Brněnská zimní liga - 4. závod

Letošní zima se chýlila ke konci a s ní i letošní Brněnská zimní liga. Ta končila 3. března na Rosničce a pořadání se ujal Keňa. Opět se sešlo něco kolem padesáti účastníků, kteří závodili ve dvou tratích. Obě však měly společný znak a tím byly obrovské kopce (nečekaně). Na kratší trati těsně zvítězila Lenka Klimplová z Pardubic, na 2. místě pak skončila Eva Kadlecová. Třetí doběhla Eva Jánská z Kuřimi. V mužích se podařilo o minutu zvítězit Petru Hroudovi, čerstvě přestoupivšímu z DKP do VBM. Druhý skončil překvapivě Adam Chromý a třetí Petr Přikryl. Celkové výsledky Brněnské zimní ligy 2001/2002 si můžete přečíst na jiném místě tohoto čísla Polarisu.

Dejv

Výsledky: D (2,4km, 110m) 1. Klimplová Lenka (LPU) 26:27, 2. Kadlecová Eva 26:31, 3. Jánská Eva (KIM) 26:43, 4. Uhnavá Markéta, 5. Humlíčková Kateřina, 6. Rambousková Hana, 7. Chamonikolasová Jana, 8. Sladká Kateřina, 9. Kabáthová Eva, 10. Kabáthová Jitka, 12. Zelinková Lída; H (2,9km, 205m) 1. Hrouda Petr (VBM) 23:21, 2. Chromý Adam 24:22, 3. Přikryl Petr (PBM) 24:36,5. Stehlík Martin, 6. Prokop Petr, 8. Brabec Jaroslav 26:58, 11. Humlíček Aleš, 14. Pátek Richard, 15. Zelinka Jiří.

Jarní dlouhá trať Hanácké oblasti (Předjarní maratón)

Zajímavý mini závod připravil na sobotu 9. března Dušan Vystavěl (Prostějov) v okolí Ptení na prostějovsku. Dlouhá trať startovala u obce Seč a běželo se přes 3 mapy do cíle na Běleckém mlýně. Tratě byly přiměřeně dlouhé - 20 km muži, 15 km veteráni, 10 km ženy. Další kategorie žákovské potom startovaly přímo z cílového prostoru na Běleckém mlýně. Naše oddílová výprava byla opravdu malá: Humlík, Richard, Prokůpek a Zhusta. Všichni se přihlásili na trať 20km a jelikož se běželo s hromadným startem, byl závod místy velmi zajímavý a o různé souboje nebyla nouze. Nejzajímavější souboj svedl Prokůpek s Majklem, když zpočátku unavený Prokůpek na Majkla lehce ztrácel a jen zlepšeným výkonem v závěrečné části tratě jej porazil. Jelikož se jednalo spíše o trénink než závod. Určitě však lze říci, že se jednalo o pěkné proběhnutí před blížící se sezónou.

Zhusta

Výsledky: H (20km) 1. Zřídkaveselý Libor 96:05, 2. Petřivalský Marek (STE) 105:05, 3. Král Václav (SSU) 105:43, 12. Prokop Petr 124:40, 15. Humlíček Aleš 136:20, 21. Pátek Richard 192:43.

Sklené 2002

Je sobota něco po osmé ráno, a tak se vydáváme na jarní soustředění. Hned v sobotu nás čeká první zahřívací trénink, jmenuje se "asi" hroznýš a spočívá vtom, že všichni běží volně spolu a někdo zařve hroznýš a počítá do deseti, a zatím ostatní běží co nejrychleji, aby je počítající poté neviděl, koho najde počítající jako prvního je dalším počítajícím. Nevýhodou této hry bylo to, že na některých místech byl stále sníh, a za vidinou schování do něho většina z nás lehala. V neděli přijel Libor, a tak pro skupinku starších začínají pořádné tréninky. Tyto tréninky jsou povětšinou běžecké, protože na nejbližší mapě se konají v červnu A-žebříčky, a v duchu fair-play proto máme pouze dva mapové tréninky, a to na Ski hotelu a Pasecké skále. Běžecké tréninky jsou většinou intervalové (30",1´30",3´). Podle mě nejhorší byl ten půlminutový, protože sešel z mírného kopce a frekvence běhu byla tak vysoká, že jsem si málem urval nohy. Soustředění bylo také zpestřeno pár neběžeckými výkony. Jako snězením dvanácti banánků v čokoládě za osm minut nebo vypitím půllitru piva na ex v nejkratším čase, či áriemi z Rusalky (tímto se omlouvám za svou předčasnou smrt). A to je všechno co bylo, asi zapotřebí napsat o tomto soustředění.

Kuba Pracný

Troška poezie ... (ze Skleného)

Okolo Skleného
Chodím lesem sem a tam
kde konrolu hledat mám?
Výrazný strom, kupka, vývrat
Musíme to dneska vyhrát!

Okolo Skleného běháme
svačinu s sebou nemáme.
Okolo lesa pole lán
Kde kontrolo, kde tě mám?
Srázek, kámen, světlinka
Bude to jen chvilinka.

Okolo Skleného běháme
svačinu s sebou nemáme.
Bludný kořen v lese ční
Dnes to bude smuteční.

Petra Burešová

Jarní pohár

V sobotu 16.3. se konal v Hradci Králové závod na dlouhé trati a 17.3 na něj navazovaly štafety. Většina lidí, kteří se ho zúčastnili jelo ze soustředka, které jsem fikaně vynechal a flákal se v Peci na lyžáku, což mimo jiné znamenalo dost dobrodružný přejezd velmi přecpaným autobusem a následná noční projížďka hradeckou MHD. Jinak jsem se k ostatním připojil ve škole v pátek večer. V noci bylo samozřejmě velmi veselo.

Ráno jsme si my, orientační talenti, udělali velmi zkušenou okružní jízdu celým Hradcem, ale na asi 3 km vzdálené shromaždiště jsme se dostali naštěstí včas. Nejprve jsme postavili stan a pak jsme se všichni postupně začali vydávat do lesa. Okolní terén jsem zas až tak neznal, a tak mi těch mých 9760 m připadalo relativně v pohodě, zvlášť když bylo převýšení jen asi 50 m. Chyba lávky. Tak vohyzdnej les jsem ještě neviděl. Buď tam byl hustník jako kráva, nebo velmi smradlavá bažina, případně oboje. Sem tam to okořenil studený, ale hlavně proklatě hluboký a široký potok, což byl pro nás, kteří jsme si naivně nevzali mapník docela problém. Navíc byl les naprosto rovnej a odběhnout o 90 stupňů jinam nebyl zas až takovej problém, navíc když cest bylo poskromnu a navíc byly nechutně pravoúhlé. Podtrženo a sečteno: Nechutnej les, hnusný dohledávky v hustníkách, nechutnej cesťák a člověk byl už od první kontroly zcela promočenej.

Vraťme se ale k trati. Nejprve vedla relativně slušným lesem, ale jen asi 200 m. Potom přišel nádhernej potůček, kterej sahal jen po kolena. Na druhé kontrole následoval šok, takovej boreček seděl pod kontrolou a všechny fotil a ještě za to pak chtěli 15 Kč. Ale ty ksichty za to stály. Zvláště některé fotečky se vyvedly, že Pavlo. Ale rychle zpět do lesa. Přišlo to nejhorší. Hustník. Asi tři kiláky se běželo jen hustníkem. Vpravo hustník, vlevo hustník, ještěže se to dalo jakžtakž vobíhat. Potom se to trochu zlepšilo, ale klacky po nohama byly furt. Následovala občerstvovačka na 10. kontrole. Následná euforie mě stála asi 5 minut. a potom se zaběhlo kam jinam, než opět do hustníku. Zase hustník nalevo, i napravo. Na patnáctce jsem toho měl už plný zuby a byl jsem rád když jsem to mohl i blbě oběhnout a nemusel kosit. Do cíle jsem doběhl durch a úplně demoralizovanej. Výsledný čas byl 81 minut 53 sekund, což bylo myslím v daných podmínkách dobré a dělalo to pěkné 77. místo. Vítěz byl ale uplnej maniak. On to šel 5 na kilák, no je normální, v takovejch hustníkách a marastu. No nic, mám co dohánět.

Poté jsme se stejnou oklikou vrátili do školy. V autobuse číslo 208 na lince 11 jsme narazili na takovýho vodpornýho řidiče, kterej celou cestu plkal s jakousi nafrněnou babou. A nebyl by to Mates, kdyby si nerejpnul, co je to za MHD, že v Brně by se to nestalo. Toho řidiče se to trochu dotklo a chtěl nás vyhodit, protože byl na koni, ale to mu neprošlo a tak nás musel sprdnout pořádně až na konečné a to takovým způsobem, kterej nebudu zveřejňovat. Potom jsme zavolali na bezplatnou linku MHD a stěžovali si na něj. Škoda, že tam byl jen záznamník, ale i tak doufám, že dostal od šéfů sprda, i když je to nepravděpodobné.

Večer bylo opět velmi veselo. Vybrakovali jsme celou třídu a stavěli jsme si z tamních stavebnic. EvKu z toho málem kleplo, ale nakonec to přestála.

Ráno jsme vstávali v šest, abychom stačili uvést třídu do "původního" stavu, což se v omezené míře podařilo. Opět jsme se přesunuli na shromaždiště a opět stejně praštěně, ale tentokrát bezkonfliktně. Jelikož bylo přihlášeno víc štafet než jsme měli lidí, jinak řečena chyběl jeden člověk, tak my bylo navrženo abych šel druhý úsek mužské štafety a pak ještě finišoval mixovou. Já blbec souhlasil.

Nejprve jsem vyrazil na 3,5 km dlouhý druhý úsek mužů. Tento úsek měly všechny kategorie stejný a nebyl farstovaný. Jelikož jsme rozhodně nebyli na prvních pozicích byly v lese dálnice jako prase. Celá trať vedla hustníkama a tak nebylo moc možností kudyma jít, proto vznikly ty cesty. Na pětce jsem udělal fatal error a česal jak debil s třiceti dalšíma debilama hustník, ale kontrola byla nakonec nalezena a věřte tomu nebo ne, mnou! Dál už jsem běžel relativně bezproblémově. V cíli jsem toho, ale měl dost a to mě čekalo ještě 5 km mixové štafety.

Nejprve jsem si asi hoďku počkal na Štěpíka, kterej šel druhej úsek mé druhé štafety a vyrazil do lesa znova. Trať opět vedla pouze hustníkama. Ale jelikož už jasem věděl kudy vedou ty správný dálnice, tak už jsem nechyboval. Šel jsem to ale hrozně pomalu, navíc mě hrozně zpomalovalo archaické ražení do kartiček, na které už jsem odvykl. Do cíle jsem doběhl těsně před vyhlášením. Sotva jsem se převlekl, už se vyhlašovalo. Po vyhlášení jsme byly rozděleni do aut. Já měl jet se Zhustou, ale ten se mě zbavil se záminkou, že jede přes Pardubice a zdržel by mě. Šoupl mě jakýmusi teslákovi, kterej mě bez problémů odvezl do Brna. Až v Brně jsem zjistil, že jsem se nepodíval, jak naše Master štafety (obě dvě ZBM-C - tedy nejhorší nasazené) dopadly.

Víkend to byl naprosto skvělej, i když trochu moc našlapanej. Už se moc těším na další podobné akce!

Jirka Zelinka

Výsledky sobota: D14 1. Karochová Simona (DKP) 25:00, 11. Rambousková Hana 31:10; D21A 1. Stará Zdenka (TBM) 98:42, 27. Janotová Alena 119:22, 34. Čermáková Pavla 128:41; D21B 1. Kociánová Eva (OOP) 71:59, 13. Sladká Kateřina 79:07, 14. Novotná Lenka 79:08, 27. Kadlecová Eva 83:50, 57. Kadlecová Zlata 99:16; D21C 1. Doležalová Vendula (PHK) 44:47, 56. Bukovacová Katerína 76:08; D21D 1. Uvizlová Martina (JIL) 37:30, 5. Kubějová Pavla 41:18, 20. Stratilová Marie 51:42; H12 1. Schäfer Martin (TZL) 30:08, 14. Zimmermann Štěpán 43:48; H14 1. Bořil Tomáš (OSN) 33:01, 11. Plšek Matěj 39:03, 12. Zimmermann Jakub 40:58, 14. Hájek Daniel 42:34, 17. Dědic Filip 45:00; H21A 1. Zřídkaveselý Libor 117:31, 42. Bukovac Maroš 141:20, 47. Zámečník David 146:00, 76. Bukovac Dušan 201:35; H21B 1. Švihovský Jaromír (BOR) 82:02, 96. Humlíček Aleš 111:44, 120. Koča Jaroslav 123:18, H21C 1. Bukovac Palo 50:54, 17. Mikoška Jaroslav 59:45, 29. Svoboda Ladislav 63:25, 59. Jelínek Petr 72:28, 77. Zelinka Jiří 81:53; H35 1. Rajnošek Zdeněk (LUJ) 66:20, 5. Mlynárik Peter 71:39.

Výsledky neděle: H21 1. SJC 141:48, 4. ZBM A (Bukovac M., Zámečník, Zřídkaveselý, Bukovac P.) 143:34, 39. ZBM B (Jelínek, Svobodam, Mikoška, Humlíček) 193:53, 47. ZBM C (Mlynárik, Zelinka, Bukovac D., Koča) 220:18; D21 1. TBM 133:18, 11. ZBM A (Novotná, Sladká, Janotová, Čermáková) 148:52, 24. ZBM B (Kubějová, Moždiáková, Kadlecová, Kadlecová) 179:42; MIX 1. LUJ 92:39, 22. ZBM A (Plšek, Hájek, Zimmermann J.) 119:16, 29. ZBM B (Rambousková, Stratilová, Dědic) 143:10, 35. ZBM C (Bukovacová, Zimmermann Š., Zelinka) 165:19.

Rozpis tréninků - platí od 1. dubna 2002

DENSKUPINAMÍSTOČAS
PoEvkaŽabovřesky - Rosnička17.00 - 19.00
ZhustaŽabovřesky - Rosnička15.30 - 16.30
ÚtZhustaBCVČ Lesná, Milénova16.00 - 18.00
EvkaBCVČ Lesná, Milénova16.30 - 18.00
ZhustaVeveří - tělocvična právnické fakulty20.15 - 21:15
Stvšichnimapové tréninky - viz. samostatný rozpis16.15 - 19.00
ČtZhusta Žabovřesky, Rosnička (+zájemci od EvKy)
tělocvična, práv. fak, Veveří
16.00 - 18.00
20.15 - 21.15
DospělíZŠ Janouškova19.00 - 20.00

Program na březen - duben 2002

23. 3. - 1. oblastní žebříček - centrum: Raková u Konice- mapa: Hliněná - prezentace: do 10:00 - start: 11:00 - vedoucí: Jitka Kabáthová - odjezd: 8:00 od Bohémy - návrat cca. 15:30

30. 3. - SO - Brněnský běžecký pohár (12. závod) - Brněnská přehrada, Rakovec, Loděnice TJ Lodní sporty Brno - sraz do 9:30 hod. - 5km 10:15 hod., 10km 11:00 hod. - přihlášky předem nejsou třeba, na místě s vkladem 30,-Kč - doprava vlastní (z centra Brna tramvají č.1 směr Bystrc, výstup u letadla a odtud pěšky na Rakovec nebo autobusem MHD s výstupem na Rakovci)

28. 3. až 1. 4. - ČT až NE - VT Poustky - mapové soustředění v Poustkách u Žihle - část na postelích, část na zemi (rozdělení bude sděleno) - stravování zajištěno ČT - NE (oběd + večeře) - cena cca. 440,- Kč (dle objednaného jídla) - doprava: dle domluvy osobními auty (Zhusta, EvKa, ?)

3. 4. - ST - mapový trénink - Útěchov - sraz do 16:15 hod. - mapa: Dlouhé Vrchy - doprava: bus č. 43, 57 - výstup na konečné

6. 4. - 2. oblastní žebříček - centrum: Černovice - mapa: Sýkoř 701 - prezentace: do 10:00 - start: 10:30 - vedoucí: Eva Kadlecová - odjezd: 8:30 od Bohémy - návrat cca. 15:00

7. 4. - 3. oblastní žebříček - centrum: Brno, Bystrc, gymnázium Vejrostova - mapa: Chochola - prezentace: do 8:30 - start: 9:30 - vedoucí: Eva Kadlecová - doprava individuální (MHD-tramvaj 1, 3) - sraz: do 9:00 - konec cca. 12:00

9. 4. - kvalifikace na Akademické mistrovství ČR - Útěchov, sportovní areál - mapa: Dlouhé Vrchy - prezentace: do 10:15 - start: 11:00 - doprava individuální (MHD-tramvaj 43, 57) - zúčastnit se mohou pouze studenti vysokých škol

10. 4. - ST - mapový trénink - Ivanovice - sraz do 16:15 hod. - mapa: Velká Baba - doprava: bus č. 41 - výstup na konečné

12. až 14. 4. - PÁ až NE - VT Lipnice - mapové soustředění v Lipnici nad Sázavou - ubytování v internátě na postelích, spacáky nejsou potřeba - stravování zajištěno PÁ (večeře) - NE (oběd) - cena cca. 300-600,- Kč (viz. níže) - přihlášky do 7. 4. Zhustovi - odjezd PÁ 14:00 hod. Od Bohémy - příjezd v NE mezi 17-18 hod.

13. 4. - NENÍ OBLASTNÍ ŽEBŘÍČEK - pouze soustředění

13. 4. - Mistrovství Moravy na klasické trati - Centrum: Jakartovice u Opavy - kategorie: H/D 10 N, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21 AB, 35, 40, 45, 50, H 55, H 60, H 65, T 3, T 6 - prezentace do 11:00 - start 00: 12:00 - terén: břidlicové výsypky a lomy, mírně kopcovitý - individuální, dle domluvy - vedoucí: Petr Prokop

14. 4. - Mistrovství Moravy ve štafetách - centrum: Jakartovice - kategorie: H/D 10, 14, 18, 21, 105, 140, H 150 - prezentace do 8:00 - start: 10:00

17. 4. - ST - mapový trénink - Rozdrojovice - sraz do 16:15 hod. - mapa: Obora - doprava: bus č. 820 - výstup v Rozdrojovicích (odjezdy za zastávky Bystr, zoologická zahrada v 15:20, 15:40, 16:00)

20. 4. - 4. oblastní žebříček - centrum: Habrůvka - mapa: Klostrmanka - prezentace: do 10:30 - start: 11:00 - vedoucí: Jitka Kabáthová - odjezd: 9:00 od Bohémy - návrat cca. 15:00

20. 4. - MČR v nočním OB - centrum: Brno, Lesná - hala TJ Tesla - mapa: Lesná 2002 -prezentace: do 20:00 - start: 21:00 - vedoucí: Libor Zřídkaveselý - doprava individuální (MHD) - konec cca. 24:00

21. 4. - 5. oblastní žebříček - centrum: Brno, Lesná - stadion TJ start Brno - mapa: Lesná 2002 - prezentace do 10:30 - start: 11:00 - doprava individuální (MHD) - tyto pokyny platí pouze pro závodníky - POŘÁDÁME - pro pořadatele budou vydány samostatné pokyny

Soustředění Lipnice nad Sázavou-12.-14. 4.

Mapové soustředění na mapě Lipnice v okolí Lipnice nad Sázavou
Cena:600,- Kč (ubytování + stravování + doprava + mapy).
speciální ceny: 300,- Kč pro žactvo licence A a 450,- Kč pro žactvo licence B a dorost licence A
Jídlo:zajištěno od páteční večeře do nedělního oběda.
Ubytování:v internátu SOU kamenickém v Lipnici nad Sázavou na postelích. Spací pytel není potřeba.
Tréninky:Předpokládám 5 různých tréninků. Jeden v pátek po příjezdu a po dvou v sobotu a v neděli. Pro žactvo všechny mapové, pro dorost a dospělé jeden běžecký.
Odjezd:v pátek 12. dubna ve 14:00 od Bohémy.
Příjezd:v neděli 14. dubna mezi 17:00 a 18:00 hodin k Bohémě.
Přihlášky:do 7. dubna Zhustovi. Peníze budu vybírat až na soustředění v Lipnici.

Libor Zřídkaveselý

Velikonoční soustředění

Termín:28. 3. - 1. 4. 2002
Místo:škola v přírodě Poustky
Program:8 tréninků, mapové náročné terény
Ubytování:škola v přírodě - část ve třídách, část na postelích (rozdělení bude sděleno přihlášeným)
Stravování:večeře (ČT - NE) ve školní jídelně, ostatní vlastní
Doprava:osobními auty (Zhusta, EvKa, ?)

další informace u Zhusty

Plán soustředění 2001-2002

datummístonáplňmožnost účastipořadatel
28. - 1. dubna 2002Poustky u Žihlemapas LPU - výběrZhusta, EvKa
13. - 14. dubna 2002Lipnice nad SázavoumapavšichniZhusta, EvKa
15. - 28. červenec 2002Tři Studně + BudislavTábor OBvšichniKad+Kli
19. - 25. srpna 2002Staré Město pod Sněžníkemmapa + běhvýběrZhusta

Brněnská zimní liga 2001/2002

Výsledky BZL naleznete zde.

Povídání o věcech okolo OB

Kód 10 - AEROBNÍ KAPACITA A DÝCHÁNÍ

Dýchání s trávením a zažíváním jsou největšími vstupy "cizího prostředí" do těla. Respirační systém má pro náš život, činnost a samozřejmě i sportovní výkon zásadní význam. Získává z okolního prostředí kyslík, který je dopravován do všech buněk živého organismu. Biochemický proces spalování energie s využitím kyslíku se nazývá aerobní. Pro běžnou činnost funkcí potřebuje tělo 15 vdechů za minutu při využití objemu pouze 0,5 litru vzduchu u jednoho vdechu. Je to překvapivě málo, pokud zrovna neběžíte nebo v televizi nesledujete erotický pořad. Tímto klidovým způsobem obdrží organismus celkem 7,5 l vzduchu za minutu, což je zhruba 11000 l za den. Takže i zcela klidný a vyrovnaný spoluobčan za měsíc vydýchá obsah deseti autocisteren. Sportovec má však spotřebu mnohem a mnohem vyšší. Při běhu dosahuje spotřeby až 20 x větší a to dvěma způsoby. Zrychlením dechové frekvence a zvětšením objemu účelně vdechovaného vzduchu. K tomu, aby využil toto množství má člověk v plících na konci složitého "rozdělovacího" systému tzv. plicní sklípky, alveoly. Jejich celková plocha je fascinující a se svými 80 - 100 m2 připomíná tenisový kurt. Díky tomu a síti krevních cév je v plících v každém okamžiku 1/10 až 1/5 celkového množství krve sportovce. To je od 0,5 l do 1 litru krve. Dopravním prostředkem kyslíku jsou červené krvinky, přesněji řečeno železo obsažené v hemoglobinu. Proto je hladina železa v krvi sportovce velmi důležitá. Bohužel je dnes železo u běžné populace obecně deficitním prvkem v lidském těle. Nedostatek, může mít více příčin. Z našeho pohledu je třeba věnovat pozornost tzv. sportovní anémii, způsobené právě velkou ztrátou železa při sportovním výkonu při nedostatečném přísunu. Výrazná je ztráta železa z těla u žen v době menstruace, která může dosahovat až desetinásobku běžného denního úbytku. Vliv na výkon především ve vytrvalostním sportu je zřejmý. V lidském těle je železa 3 až 5 gramů a z tohoto množství je až 57 % v hemoglobinu. Vzhledem k tomu, že železo je při intenzivní zátěži z těla vyplavováno a přirozené zdroje v potravě obvykle nestačí krýt jeho výdej, je nutné nahrazovat jej při sportovní činnosti a především pak ve vícedenních soutěžích uměle. Přirozené zdroje železa nejsou nijak rozmanité a bohaté. Nejbohatším zdrojem železa je melasa, hovězí játra, telecí játra, ryby, šťáva ze švestek (nikoliv však slivovice), sušené meruňky, ořechy, semena dyní a slunečnice, rozinky, pšeničné klíčky a otruby. Z rostlinných produktů dokáže organismus získat asi 5% železa ze živočišných 15% - 20%. Přisvojování je obecně podmíněno dostatkem vitamínu C ( přes 500 mg) a mědi. Pro tvorbu hemoglobinu je dále třeba nejen železo a vitamín C, ale rovněž vitamíny skupiny B, zvláště pak B6 a kyselina listová. Základem je tedy pestrá strava. Nevhodné jsou mléčné diety, které přisvojení železa do organismu brání. Je však třeba i v tomto rozumný kompromis, protože například pravé kakao je dobrým zdrojem zinku. U různých samorozpustných čokolád to jisté není. Z přípravků dostupných v lékárnách lze doporučit ferronat (sorbifer aj.), celaskon a pyridoxin. Od vdechu jsme se dostali až ke kuchyni. Teď se ještě jednou vrátíme k dýchání. Co vlastně dýcháme. Současný průměrný stav vzduchu má složení následující: 78,08 % dusíku, 20,95 % kyslíku, O,93 % argonu, 0,03 % oxid. uhličitý plus nula nula nic vzácných plynů. Ve skutečnosti dále dýcháme vodní páry a různá svinstva jako produkty naší průmyslové tvůrčí činnosti. Uvážíme-li, že vývoj člověka a jeho orgánů probíhal celou věčnost v ustáleném a v téměř neměnícím se prostředí a podíváme-li se, jak nepatrný díl má organismus nacvičený na likvidaci oxidu uhličitého, musí nás ze současného stavu a rychlosti změny ovzduší jímat hrůza. Vždyť k této poznatelné změně došlo prakticky v časovém rozmezí pouhých tří generací. Sportovec, který pro svůj výkon zvyšuje mnohonásobně přísun vzduchu do organismu se tak bohužel objektivně vystavuje i většímu přísunu škodlivin do těla. Proto je třeba i pro soustředění a tréninky využívat oblasti v relativně čistějším prostředí, což je naštěstí v OB obvyklé. I z tohoto důvodu považuji OB za sport mimořádně dobrý. Co vydechujeme? 17% kyslíku, 4% oxidu uhličitého, vodní páry, občas lihové výpary atd. V klidu tedy vstoupí do těla za minutu zhruba 0,25 l - O,3 l kyslíku a opustí jej 0,2 l oxidu uhličitého. Jak jsme si už řekli je klidový dechový objem asi 0,5 l tj. zhruba 1/10 - 1/12 celkového objemu plic - plicní kapacity. Při námaze však plíce dokáží využít až 1/2 tohoto objemu. Hloubku dechu zvětší 6x, současně se zrychlí dechová frekvence. Tím se dosáhne i více než dvacetinásobku čerpaného vzduchu do organismu. Tento stav však není možný při jakémkoliv omezení této schopnosti tzv. restrikcí plicní kapacity. Ta může být způsobena onemocněním (pohrudnice, astma, atd.), zraněním, nebo KOUŘENÍM. Nebudu se tím dále zabývat. Myslím, že každý kdo dočetl až sem, má zájem pěstovat svůj strom úspěchu a proto jeho kořeny nebude sám zalévat jedem. Pouze upozorňuji na tzv. PASIVNÍ KOUŘENÍ. Je neméně zákeřné a lze se mu věnovat téměř v každé pivnici.
Jak působí cvičení

Energii pro fyzickou činnost získává organismus za normálních okolností aerobním metabolismem, čili aerobní respirací. V tomto procesu se v buňce přeměňuje jedna molekula glukózy, obsahující energii, sérií biochemických reakcí na 36 molekul ATP-adenosintrifosfátu. ATP je jakousi standardní molekulou látkové přeměny čili energetickou měnovou jednotkou, kterou lze investovat jako zdroj do ostatních biochemických reakcí. Aerobní metabolismus, jak již naznačuje jeho jméno, závisí na kyslíku. Proto při zátěži dýcháme rychleji a hlouběji. Jakmile zátěž skončí, může se dýchání brzy vrátit k normálu. Anaerobní metabolismus, přichází ke slovu při krátkých, energeticky vysoce náročných aktivitách, např. při sprintu, kdy není dost času zajistit dodávku kyslíku, nebo kdy je prostě dýchání nedostupné (potápění bez přístroje). V těchto podmínkách modifikovaných biochemických proměn ovšem vznikají z každé molekuly glukózy pouze dvě molekuly ATP. Navíc, jak už jsme si řekli, je konečným produktem tohoto procesu laktát - kyselina mléčná, nepříjemná chemická látka. Po skončení takovéto fyzické námahy setrvává dýchání ještě po určitou dobu na zvýšené úrovni, aby dodalo kyslík pro vedlejší metabolické procesy, jimiž se laktát odbourává na látky méně škodlivé. Výsledkem anaerobního metabolismu při akutní námaze je totiž kyslíkový dluh, který musí být splácen dýchací aktivitou poté, kdy už fyzická zátěž skončila. Tento, mezi sportovci používaný výraz, je užíván často nesprávně a doufám, že je takto dostatečně popsán. Prostě dluh není součástí činnosti, ale jejím důsledkem.

V uvedeném také spočívá tajemství dobrého sportovního výkonu. Obecně lze říci, že aerobní formy fyzické aktivity, mezi něž převážně patří i OB, jsou mnohem prospěšnější než krátkodobé formy zátěže anaerobní. Aby svaly dostaly potřebnou vyšší dávku kyslíku, musí být dýchání hlubší a srdce musí pracovat rychleji. Pravidelný trénink nesporně zvyšuje schopnost organismu uspokojit potřebu kyslíku v soutěži. Lidský respirační systém se díky tréninku dokáže vyrovnat i s obdobím mimořádně zvýšených nároků. Není ovšem původně stavěn na to, aby pracoval v organismu, jehož jediným cvičením je chůze od domu k automobilu a do hospody, nebo aby do něj byl vháněn toxický tabákový kouř, zplodiny automobilů a drogy. Opatrován může naopak poskytovat perfektní služby po celý život.
Dýchání při běhu

Dýchejte rytmicky. Každý sport má své dechové "modely". Většina běžců dýchá v modelu DVA - DVA. Na každé dva kroky nádech, další dva kroky výdech. Jiné dva modely jsou DVA - JEDEN a TŘI - TŘI. Nikdy se nepokoušejte o model JEDEN - JEDEN, neboť to stojí příliš mnoho energie a tím způsobené mělké dýchání může vést k dobře známému "píchání v boku". Model TŘI - TŘI používají někdy maratónci, zejména v úvodní fázi závodu. U závodu na 10 km se často začíná DVA - DVA s postupným přechodem na DVA - JEDEN. Nádech na dva kroky, výdech na jeden. Podobné zásady zkoušejte v tréninku. Zkuste například kvalitní tempový běh a všechny tréninky mírně rychlejší začít na DVA - DVA. Nikdy by jste neměli zvolit takovou rychlost, aby jste od počátku byli nuceni dýchat na DVA - JEDEN. Koncentrujte se při běhu na to co děláte. Myslete na způsob běhu, způsob dýchání, přemýšlejte o ekonomice běhu, profilu trati a počasí. Nenechte svou mysl putovat "mimo". Myslete na dýchání a na úspěch.

pokračování příště, autor: Jaroslav Mikoška st.

Záblesky

  • Pokud ještě nemáte SI čip, mužete si jej koupit u Zhusty za 700 Kč.
  • Oddíl má ještě několik nových oddílových dresů, zájemci se o ně mohou přihlásit u Petra Prokopa.
  • Došlo k zásadní změně v kalendáři hlavních závodů ČSOB: Na podzim došlo k výměně termínů M ČR a tak definitivní kalendář zní: 14. - 15. 9. M ČR na klasické trati (SSU), 21. 9. M ČR štafet SHK) a 22. 9. M ČR klubů SHK). Kalendář tak vychází vstříc upraveným požadavkům reprezentace i technickým potížím SSU, kteří mají po 15. 9. díky novému mysliveckému zákonu zakázaný vstup do lesa (říje jelenů).
  • Vyšlo první letošní číslo časopisu Orientační běh. V časopise najdete články o kompletní sezóně LOB (domácí závody, MSJ, MS, rozhovor s Evou Böhmovou), informace o zimních ligách, rozhovor se Zdeňkem Lenhartem (úvodní článek seriálu, co nyní dělají naši medailisté), článek o orientačním běhu v Grónsku, zhodnocení uplynulé reprezentační sezóny v MTBO, pokračování metodiky tréninku od Jirky Sýkory, informace o přípravách finále SP v Brně, tradiční zprávy ze Strahova a výsledkový servis, nově jsou připraveny 2 stránky pro děti (soutěž a o-pohádka Hanička, co zazpívala čertovi). Předplatitelé si jej mohou vyzvednout u Zhusty.
  • www.orientacnibeh.cz V pátek 8. března 2002 byl oficiálně spuštěn nový informační svazový systém - www.orientacnibeh.cz. Na této stránce od nynějška najdete nejen tradiční odkazy na závody, adresáře a dokumenty, ale nově je širokým týmem připravováno i zpravodajství a chystají se další novinky, rozhovory, zajímavosti a taky nové fórum. Neváhejte a čtěte.
  • O víkendu 9.-10.3. se běžel první letošní závod v horském OB - tradiční Brutus Extreme Orienteering ve Vizovicích. Pro závodníky byly připraveny náročné tratě tentokrát na jih do Vizovic, centrum bylo tradičně na vizovické sokolovně. Závodům tentokrát naopak netradičně přálo počasí a celý víkend bylo nádherně slunečno, jen v neděli trochu obtěžoval poměrně silný vítr. Na startu se sešlo cca 40 dvojic ve čtyřech kategoriích, vítězi se stali mezi muži J.Vlach + Šurgan, mezi ženami Horová + Waldová a mezi mixy Kociánová + Rychlý.
  • Po víkendových závodech v Hradci Králové se našla karimatka (barva Khaki) a nějaké oblečení. Pokud někomu něco schází, může si to vyzvednout na 1. oblastním žebříčku u Aleše Humlíčka.
Kdo ještě nezaplatil oddílové příspěvky a zálohy na závody má posledné možnost, tak učinit do prvních závodů žebříčku A (18. - 19. 5.) nebo žebříčku B (4. - 5. 5.)!!!

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Aleš Humlíček, Adam Hrubý
Jiří Zelinka, Jakub Pracný, Petra Burešová
Toto číslo vyšlo 19. března 2002 - v tištěné podobě