ePolaris - 09/2002

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Druhý víkend v listopadu sněžilo a běžel se oddílový přebor v Ochozi u Brna * Začal Brněnský běžecký pohár. - 1. závod byl 17. 11. na VUT pod Palackého vrchem * O týden později proběhl seminář na Seči a první mapový trénink na Oboře v Rozdrojovicích * 2. závod BBP se běžel 30. 11. v Jehnicich * O týden později jsme se zúčastnili tradičního běhu na Býčí skálu * Ve stejný den proběhla Valná hromada ČSOB * Hned v neděli pak začala Brněnská zimní liga Jelen Cupem na Rosničce

Úvodem

Rok 2002 se již chýlí ke konci a i tento Polaris je v letošním roce poslední. V letošním roce jsme prožili řadu radostných chvil i chvíle, kdy jsme nevěděli co udělat dříve. Jaký tedy rok 2002 byl?

Opět jsme se o něco málo výkonnostně zlepšili, zásluhu na tom mají především dorostenci a junioři. V žactvu to bylo opět dobré, ale nemáme příliš mnoho těch nejmenších a měli bychom s tím něco udělat. Stejně jako v loňském roce byla úroveň žáků v naší oblasti slabší a je jen malá hrstka těch, kteří se na vyšší úrovni neztratí. Na druhou stranu je však třeba uznat, že velká většina těch, kteří pravidelně chodí na tréninky, dosáhla značných výsledkových posunů a ukázala, že na to má. Na mezinárodních závodech jsme měli zastoupení díky bratrům Pijákům a Lukáši Bartákovi, kteří běželi MSJ ve Španělském Alicante. Příslibem do budoucna je i zařazení Adama Chromého do dorosteneckého výběru ČR. V dospělých se nám sice nedařilo tolik v individuálních závodech, ale muži ukázali, že ve štafetách, a společně s ženami pak i ve družstvech, mají na lepší výsledek než v loňské sezóně, zejména ve štafetách byla medaile nadosah. Z dospělých se opět nejvíce dařilo Lence Novotné, která si z Mistrovství světa v rádiovém orientačním běhu přivezla hned 3 stříbrné medaile.

Finančně to letos opět nebylo příliš slavné. Za to, že propad našich financí je malý můžeme poděkovat paní Navrkalové a panu Kadlecovi, bez kterých bychom byli už bez peněz. Našemu hospodaření navíc nepomohlo ani pořadatelsky velmi úspěšné uspořádání Světového poháru který, stejně jako naše hospodaření, skončil v "červených" číslech. Rozpočet na příští rok bude tedy opět velmi ořezaný a lze očekávat, že budeme muset zvednout i výši oddílových příspěvků.

V příštím roce nás v září čeká uspořádání dvou závodů štafet a jednoho sprintu společně s Radioklubem Blansko a tak doufám, že se všichni do pořádání zapojíme.

A proč o tom všem píši? Myslím, že před blížící se oddílovou Valnou hromadou by se měl každý zamyslet nad tím, co může pro oddíl udělat a v čem mu pomoci. Těchto činností je opravdu hodně - od mapování, pomoci při vedení tréninků, pořádání závodů, shánění sponzorů, propagaci až po nábor začátečníků.

Přeji vám všem šťastné a veselé Vánoce, úspěšné vykročení do nového roku 2003 a řadu krásných zážitků při závodech i trénincích.

Libor Zřídkaveselý

Oddílový přebor - Ochoz u Brna

V sobotu jsem se stejně jako mnoho členů našeho oddílu, někteří vcelku neznámí, dostavil k Bohémě k autobusu, abych byl převezen do Ochozu u Brna k určitému ubytovacímu zařízení z dob jistě komunistických. Po cestě jsme ještě nabrali další běžce, ze kterých jsem opět pár párů nepoznával. No, na místo jsme dorazili kupodivu včas, takže jsme měli ješte dostatek času do startu. Takže každý dle chuti. Někdo si lepil popisy, někdo se občerstvoval, někdo nadával, hlavně na zimu, která se rozhodla právě začít.

Dopoledne byl jako obvykle na pořadu score(body)lauf(běh) s délkou něco kolem 3 km pro VM a MM, což se ukázalo jako mírné přecenění závodníků MM, a mírně kratší tratě pro zbytek, Nováčkovský kufr a Závod nadějí, kde bohužel naše největší naděje, sice trošku přestárlá, ale naděje, do lesa nedošla. (Otázka za 5 bodů: kdo je touto beznadějnou nadějí?) Trať by se dala stručně charakterizovat jako pěkná, se startem na křižovatce cest ve středu "kola" kontrol, takže člověk měl tak nějak 4 možnosti, kterým směrem vypálit. Jen kdyby nebyla taková zima, která ale na druhou stranu hnala všechny co nejrychleji zpět. Teda všechny až na Malou Mistrovskou. Ta si tam pobyla celkem dlouho, a tak promrzlo i pár lidí na startu, kteří čekali na sbírání kontrol, které bylo velmi "výživné", ale co, nejsme přece atleti.

Odpoledne, po rozmrznutí, obědě a odpočinku, jsme se vydali na další etapu, tentokrát trošku zkrácenou z důvodu velké, "půl centimetrové", zimy. Ale aby to nebylo tak nudné, byl start posunut díky jistým jedincům z MM, kteří nestihli přijít včas. Venku přestalo oproti dopoledne foukat, takže v lese bylo jako v zimě, prostě kouzelně, také díky tomu, že trať vedla přes nejhezčí pasáž mapy a také díky silnější vrstvě oblečení. Teď se už žádné překvapení v podobě delších časů nekonalo, takže sběrači promrzli o trošku méně.

Po večeři následovalo kkrrááttkkéé vyhlášení všeho možného i nemožného. Pak už následovala poslední etapa tohoto dne, Indoor Supersprint, sprint na pár metrech čtverečních s kontrolami na zemi rozestavěnými do čtverce, Řekl bych, že tato část byla divácky nejúspěšnější, takže bychom se mohli pokusit ji dostat na olympiádu. Nyní byla na řadě velmi nudná akce, zvaná Velká Oddílová Noc. Byla by to velmi nudná noc nebýt našich skvělých dorostenců, kteří se naštěstí pro všechny přítomné jali vzít role bavičů na sebe. Po jejich odchodu ze scény již byla tma jak venku, tak vevnitř, dokonce i na pokojích, takže i zbytek ještě přeživších odešel pod peřiny.

Ráno jsme dostali takovou klasickou hotelovou snídani a pak už jen rychle na start, který jsem trošku nestihl a mohli jsme se snažit hledat poslední kotroly této sezóny. Počasí nám opět přálo, teda nefoukalo, ani nic shůry nepadalo, takže si to většina z nás pořádně užila. Tentokrát se střídali rychlejší partie trati s těmi zajímavějšími a pomalejšími, mezi které kupodivu patřila i dohledávka cíle na kraji pole.

Po vyhlášení výsledků Oddílového přeboru 2002 se jen sbalit, rozloučit se skončenou sezónou a na autobus zpátky do Brna.

A už zbývají pouze technické informace. Takže obě tři etapy se běžely na mapě Křtiny, 1:10 000, která byla použita pro štafety při závodě Světového poháru 2002, tratě postavil Taťka Alda. Pro Indoor Supersprint byla vytvořena speciální mapa Čtverec, 1:20, a tratě vymýšlel Pan Trenér Mgr. Zřídkaveselý Libor. O materiální, technické, informační a jiné věci se postarali známí z Blanska v čele s Ing. Urbanem Janem. Agentem přes vlhko v hrdle byl zvolen místní KontraAgent Č.Í.Š.N.Í.K. a dopravní situaci zvládal brněnský Agent Ř.I.D.I.Č.

Dále během této náročné akce proběhly různé ankety, takže zde jsou jejich výsledky:

Nejoblíbenější člen oddílu:
1. Libor Zřídkaveselý
2. Lukáš König
3. Adam Chromý a Žabža
MISS oddílového přeboru:
1. Kateřina Sladká
2. Pavla Čermáková
3. Markéta Uhnavá a Katka Chromá
Nejlepší závody této sezóny:
Oddílový přebor
ŽA - Selská rokle (Doksy)
ŽA - Zvůle (Jindřichův Hradec)
Sympaťák oddílového přeboru:
1. Adam Chromý
2. Jarda Brabec a Dan Hájek
3. Jakub Zimmermann a Václav Šperka
Největší objev oddílového přeboru: Martin Stehlík a Kateřina Sladká
Největší životní zkušenost oddílového přeboru: Adam Chromý

Kenia

Oddílový přebor 2002 - výsledky

Výsledky

Mezičasy

1. závod BBP - VUT pod Palackého vrchem

První závod letošního, již osmého, ročníku Brněnského běžeckého poháru se tradičně uskutečnil na hřišti pod Palackého vrchem jako Běh 17. listopadu. Účast byla vysoká, včetně žákovských kategorií se nedělního závodu zúčastnilo téměř 500 běžců. Počasí bylo téměř letní, když teplota po dlouhé době a prvním sněhu přesáhla na listopad neuvěřitelných 20°C.

Na pětikilometrové trati bylo naše zastoupení poměrně početné. Pro první místo si doběhl Jaroslav Raichl (ARC Brno) před Lukášem Plachým (Univerzita Brno) a Milanem Hrazděrou (ARC Brno). Z našich na 13. místě skončil Martin, na 34. místě Kuba, 46. Dan a na 91. a 92. místě Filip Dědic s Vaškem Šperkou. Káťa byla v juniorkách pátá (celkově 64.) a Jitka obsadila ve veteránkách krásné 3. místo (celkově 65.). Kousek za nimi doběhla na 67. místě Pavla. Dále na 71. místě doběhla Adélka, na 74. Eva, na 81. Hanka a na 97. Marie.

Na mužské trati náš oddíl reprezentovali pouze Zámek s Vaškem. Desetikilometrová trať byla obohacena o dvě prémie. Na první stovce byla vypsána cena o nejlepšího sprintera a po prvním kole na vrcholu stoupání cena o nejlepšího vrchaře, kterým se stal pozdější vítěz Aleš Palko z Univerzity Brno. Celkově druhé a třetí místo obsadili Radim Smutný a Martin Kučera ze stejného oddílu. Na 42. místě doběhl Zámek a svou premiéru si na 39. místě ve veteránech a celkově na 158. místě odběhl Vašek.

Martin

Výsledky: 5km 1. Raichl Jaroslav (ARC Brno) 16:54, 13. Stehlík Martin 18:27, 34. Pracný Jakub 20:26, 46. Hájek Daniel 21:14, 64. Sladká Kateřina 23:22, 65. Kabáthová Jitka 23:25, 74. Kabáthová Eva 24:29, 81. Rambousková Hana 25:21, 91. Dědic Filip 27:18, 92. Šperka Václav 27:19, 97. Stratilová Marie 27:53; 10km 1. Palko Aleš (Univerzita Brno) 32:21, 42. Zámečník David 36:44, 158. Štěpánský Václav 45:52.

Víkend na Seči

O předposledním víkendu v listopadu se konal Seminář trenérů a stavitelů tratí, ke kterému byl připojen i úvodní sraz dorostenecké a dospělé repre. Začalo to již v pátek (22.11.), kdy jsme se (já, Zhusta, Markéta, Keňa, Dejv) sešli před Jaroškou, naložili nejnutnější věci (projektory, papíry, knížky, sovětské knížky týkající se metodiky OB, a další důležité věci) a vyrazili směr Seč s krásným pocitem ulévajícího se žáka. Nakonec se však zjistilo, že školství má dlouhé prsty, a tak jsme byli po cestě prozkoušeni (z jakýchsi úhlů, kterým jsem stejně nerozuměl) nějakým Zhustovým kamarádem. Začali jsme si libovat, jak krásně všechno stíháme, když jsme se najednou začli nějak kymácet. První na to přišel Keňa. Já hned po něm, ale to jsme si už vesele skákali na tříkolce po silnici. Vystoupili jsme a vynesli jsme všechny ty drobnosti, včetně projektoru, na silnici, abychom mohli vytáhnout rezervu. Zdárně jsme tedy vyměnili pneumatiku, naskládali vše zpět, nasedli a ... zjistili, že je pneumatika poloprázdná. Tak jsme teda zase vše vyskládali a Zhusta odjel pumpovat kola k nejbližší pumpě. My ostatní jsme zatím čekali na silnici s těmi projektory a uvažovali, jestli se pro nás Zhusta vrátí. Nakonec se teda vrátil, což jsme předpokládali, protože nám tam nechal i notebook, který by asi neoželel, a dorazili jsme na Seč do Junior centra, které zároveň slouží jako uprchlický tábor.

Hned večer jsme naštívili přednášku nějaké paní, která tvrdila, že děti do 15 let by neměly vůbec běhat a ještě se na nás tak vyzývavě obracela. Začali jsme se jí bát a tak jsme radši opustili předčasně přednášku. Potom jsme přišli za Klechem (takovej milej pán, co si říká šéftrenér reprezentace), který nás všechny představil, abych věděl, jak se ti ostatní jmenujou. Tvářil jsem se, jako že je všechny všechny znám, že jsem ostřílenej reproš. To ho asi vykolejilo, a tak nás poslal spát.

Hned po ránu dalšího dne jsme byli vyhnáni na přednášku o regeneraci, kterou přednášel Laďa Svoboda, a ze které jsem si odnesl plno zajímavých poznatků. Poté následovala praktická část o protahování, na kterou nás radši nepustili, i když jsme byli ve cvičebním úboru. Tak jsme šli radši na oběd. Vaří se tam hůř než ve školní jídelně.

Odpoledne jsme byli na mapovém tréninku, na mapě z 2. etapy Ceny Východních Čech, na které však nebyly zakresleny cesty, a ještě se stmívalo... A tak jsem bloudil. Protože jsme se chovali na tréninku slušně, šli jsme na tu praktickou část protahování, na které jsem posloužil jako patologický (odstrašující) případ, tudíž si z ní pamatuju jen to, jak jsem zkřivenej, zničenej, pokroucenej, zdeformovanej, zkrácenej, poničenej, opotřebovanej, ...

Večer jsme byli na večeři mezi uprchlíkama, a potom jsme se dívali na Dobu ledovou s titulkama, které byly posunuty někdy až o 5 minut, takže jsme se celkem nasmáli.

Ráno jsme šli běhat na 50 minut středně okolo Seči, a já měl strach, že jim nebudu stačit. Všichni obdivovali můj "Dotek přírody", dokonce si ho fotili. Jen co jsme vyběhli, začlo se mně chtít na záchod a než jsem si rozvázal šňůrku, už jsem je neviděl. Slyšel jsem něco o hradě Ohebu, který je u hráze Seči. A tak jsem se ho vydal hledat. Zabloudil jsem v několika oplocenkách, a tak jsem na Seč doběhl až už byli všichni rozcvičení, nikdo mě nepostrádal a ještě mně řekli, že bych měl teda běhat rychleji, že tady jsem v repre. To mě teda strhlo sebevědomí a tak jsem se ani moc nerozcvičil. Vyběhli jsme strašně pomalu, což jsem nečekal, a tak jsem se po 25 minutách odpojil a šel dopředu. Když jsem se po chvíli otočil, nikoho jsem neviděl. Trochu mě to překvapilo, buď jsem tak dobrej (což asi ne), nebo mají reproši jiný pojem o tom co je středně. To asi spíš.

No a to je všechno. Pak už jsme jen šli na oběd a jeli za libozvučných písní z osmdesátých let domů. Doufám, že jste to dočetli až do konce, a doufám, že jste si z toho udělali představu o tom, že repre není nic profesionálního, ale normální skupina normálních lidí.

Adam

2. závod BBP - Jehnice

Letos v pořadí druhý závod se konal v orienťákům známem prostředí v okolí Jehnic, jelikož se tam nedávno konal oblastňák. Po příjezdu k tamější škole, kde bylo shromaždiště, jsme si s Danem, Kubou Zimmermanem a Rambem vystáli frontu na startovní čísla. Bylo to hrozný, člověk by vůbec neřek, jak se ti sportovci chovaj nesportovně a předbíhaj, kde to jen jde. Po zdárném vystání fronty jsme se šli ven rozklusat. Nebylo to zapříčiněno tím, že bychom chtěli nějak šlapat na paty elitě, ale že byla docela kosa. Na výsledcích psali sice teplotu 8°C a polojasno až zataženo, ale to si hodně fandili.

Startovní procedura byla poměrně drsná. 120 lidí bylo namačkáno na sobě a po startovním výstřelu vyrazili všichni vpřed jako jedno tělo. Už chápu, na co běžci posilují ruce. Bez pořádně špičatých loktů by se člověk ocitl úplně na konci pole, i kdyby byl třeba nejrychlejší ze všech. Po startu se běželo zástavbou do mírného kopce, který byl dlouhý asi 500 metrů. Nahoře jsem se pohyboval ještě kolem 10. místa, ale potom přišlo klesání a pomalu mě všichni začali předbíhat. Šlo to rychle. Nejdřív jsem ztratil kontakt s Martinem Stehlíkem, pak mě dostal Kuba. Ale to už se odehrávalo na naprosto hnusným úseku trati. Bylo to asi dvoukilometrový stoupání, ale relativně mírný, takže se tam dalo běžet dost rychle. Mně ale začaly docházet síly po tom přepáleným začátku a vlekl jsem se jak sopel. Postupně mě předběhlo několik soupeřů, o kterých jsem si před startem říkal, že bych je mohl udržet. Poté co jsem se sotva vyplazil na vrchol, přišlo příkré klesání dolů. Myslel jsem, že už bude všechno OK a že zas pár lidí předběhnu, ale chyba lávky. Ti atleti jsou z kopce rychlí jak blázen. Pod kopcem mě dokonce předběhla i Jitka, ale to už do cíle chybělo nějakejch 600 metrů, a tak jsem se rozhodl, že si to nenechám líbit, a nakonec jsem ji z posledních sil předběhl o tři sekundy. No byla to hrůza. Svůj čas, ani pořadí raději nebudu zveřejňovat, ale nabral jsem cenné zkušenosti: "Při BBP si nikdy nevšímej toho, jak jdou ostatní, a jdi na sebe."

Na závěr by se slušelo říct, že Martin Stehlík si doběhl pro nádherné osmé místo (teda myslím, že osmé, pokud jsem mu ubral, tak se omlouvám) a Kuba Zimmerman byl někde kolem dvacítky, což je také nádherné. O závodě na 10 km toho moc nevím, jelikož jsem měl úplně jiné starosti. Na výsledcích se totiž objevily následující údaje: Jiří Zelinka, ročník narození 83, kategorie:Ženy. Tak jsem to šel ohlásit na prezentaci, ale nebyl tam nikdo, kdo by zvládl údaje v počítači opravit, a tak jsem tam musel docela dlouho tvrdnout, ale nakonec bylo vše uvedeno na pravou míru. O závodě na 10 km jsem zaslechl jedinou informaci, že to vítěz šel za 38 minut (ale není to na 100%). To mě docela dostalo, protože jsem šel o 4 km kratší trasu a můj čas... No nic, pořád je co zlepšovat.

Zelda

Výsledky: 6km 1. Plachý Lukáš (Univerzita Brno) 20:58, 8. Stehlík Martin 22:07, 23. Zimmermann Jakub 23:35, 24. Janský Petr 24:03, 45. Hájek Daniel 26:01, 61. Zelinka Jiří 28:08, 62. Kabáthová Jitka 28:11, 71. Štěpánská Adéla 29:24, 84. Rambousková Hana 31:03, 85. Kabáthová Eva 31:03, 109. Stratilová Marie 34:46; 10km 1. Nejedlý Michael (Kladno) 33:40, 27. Prokop Petr 38:02, 36. Zámečník David 38:58, 166. Štěpánský Václav 48:15.

Běh na Býčí skálu

V prvním mrazivém dnu letošní zimy proběhl tradiční běh na Býčí skálu. Jelikož konečně pčituhlo a teplota se pohybovala někde pod nulou byl terén zmrzlý a mśty se objevovalo i nepŕíjemné náledí. Závodu se letos po delší době zúčastnilo větší množství závodníků, a tak konkurence byla dobrá. Z několik zážitků z trati vybŕáme následující:

 • "ten přede mnou udělal na ledě nějakou strašnou ryb, hlavou rovnou do kaluže ... ale zase mne předběhl!"
 • "za Útěchovem byl v jedné zatáčce led jak sklínka, chtěli jsme zatočit, ale běželi jsme včichni rovně a jen pomaličku brzdili - zatočit nešlo"
 • "na rovné silnici za otočkou u Býčiny běžím a najednou ruce, nohy, hlava, všechno na silnici. Já se nějak posbírám, běž, řekl jsem tomu, co šel se mnou. A pak mně trvalo sedm kiláků než jsem ho předběhl!"

Nám se nejvíce dařilo na 15-tce, kde Martin Stehlík vyhrál, když v závěrečném seběhu utekl Martinovi Štěpánkovi a třetí byl Adam Chromý, kterému se oba Martinové po celý průběh závodu mírně vzdalovali. Petr Janský skončil na solidním 13. místě. Na 30-tce se nedařilo Zámkovi, který cestou zpět v Útěchově vythnul a po jízdě autobusem závod ukončil doma v Soběšicích. Nejlepším se tak stal Vašek Štěpánský, který skončil na 17. místě.

Zhusta a Ivo Doušek

Výsledky: 15 km: 1. Martin Stehlík 60:59, 3. Adam Chromý 62:05, 13. Petr Janský 71:43; 30 km: 1. Aleš Palko 128:12, 17. Vašek Štěpánský 183:50, David Zámečník DISK.

1. závod Brněnské zimní ligy - Rosnička

První závod letošního ročníku Brněnské zimní ligy proběhů za mrazivého počasí na Rosničce. Závod pořadatelsky velmi dobře zvládla dvojice Petr Prokop a Lukáš König. Všichni absolvovali jednu společnou trať dlouhou 3 kilometry s 20 kontrolami na které bylo několik postupů na volbu i řada pěkných krátkých postupů. Trať byla velmi náročná o čemž svědčí velmi dlouhé časy, zejména pro děvčata to byla spíše zkrácená trať než sprint. V mužích zvítězil Zhusta před dobře běžćím Petrem Hroudou a dvojicí Adam Chromý a Martin Stehlík. V ženách zvítězila Pavla Čermáková, když její největší soupeřka Janča byla disk.

Zhusta

Výsledky: stránka BZL 2002/2003

Povídání o věcech okolo OB

Puchýře - opět je pro rozhodnutí o způsobu ošetření nejdůležitější to, kdy musíme znovu "do lesa." Pokud jsme uprostřed vícedenních závodů a tato nepříjemnost nás potkala hned na začátku, není to důvod k radosti. Pak nezbývá než tento postup:

Puchýř dezinfikujeme, nastříhneme nebo nařízneme dezinfikovaným nožem, žiletkou nebo propíchneme jehlou s nití (tzv. prošijeme), kterou zastříhneme a s konci vyčnívajícími ven ponecháme nit v puchýři. Opět dobře dezinfikujeme a vysušíme do gázy, obinadla, případně papírového kapesníku. Nestrháváme! Opět zastříkáme dezinfekcí a obvykle si k tomu zazpíváme. Lze zasypat septonexem, ale já za nejlepší v tomto případě považuji takto ošetřené místo pevně přelepit přímo leukoplastí bez polštářku, nebo tejpovací náplastí. Tuto náplast nestrháváme ani ve sprše a sundáme ji (pokud vydrží) až po závodě.

Vlk. Starou hádankou do křížovek je vlk na třináct. Orienťáci ví, že je to "zapařená prdel." Opruzeniny jsou nepříjemné a jejich odstranění není tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Vzpomínám si, jak jsem se kdysi se svým kamarádem Svaťou toulal na běžkách po Jeseníkách. Svaťa, tehdy známý v tomto kraji pod přezdívkou "Jogurt", skuhral celou cestu, že ho "bolí prdel." Skutečně v chatě Na Šeráku, kde jsme zůstali na noc, pil raději pivo a rum vstoje. Tím se stal předmětem zájmu kamarádů a návody na zaručené odstranění "vlka" jen pršely. Nakonec se Jogurt nechal přesvědčit, že nejlepší je vlka spálit lihem a k tomu účelu si šel na pokoj půjčit osvěžující lihový ubrousek od Karla Kuriála. Vzhledem k tomu, že oba patřili do stejného horolezeckého oddílu, souhlasil Jogurt s tím, že mu postižené místo (z důvodu řádného ošetření) natře lihem Karel. Nebudu dále zdržovat procedurálními záležitostmi. Bylo jich jako v parlamentu. Jogurt se k provedení ošetření postavil na první postel a Karel přistoupil k lékařskému zákroku. Ne, že by byl zdravotníkem. Jezdil s říčním bagrem. Zřejmě proto řádně přitlačil a Jogurt se změnil v létajícího Holanďana. S golfkama na kolenou, trenýrkami tak někde akorát a holým zadkem skákal sounož po pokoji ob jednu postel z postele na postel tam a zpátky, že drátěnky jen drnčely. Z toho usuzuji, že opruzeniny jsou citlivé. Léčíme je nejlépe omýváním. Staré vojenské pravidlo říká, že vlka je nejlépe utopit. Mezi stehny je natíráme tukem, uklidňujícími mastmi a oleji. (dětský OLEJ S AZULENEM, KALCIOVÁ MAST, INDULONA atd.). Na noc lze použít DĚTSKÝ ZÁSYP. Do závodu jsou nejlepší vytrvalé masti. Preventivně se chráníme tím, že nesedáme na studené a ani na relativně studené předměty. Po závodě všechna zpocená místa a podrážděná místa dobře omyjeme.

Popáleniny - vznikají intenzivním působením slunečního záření. Především v horských oblastech. Protože se závodník při běhu intenzivně potí, je obtížné použití mastí s ochranným faktorem. Mimo to, tyto prostředky jsou mnohým při pocení nepříjemné. Samotný závod tvoří jen část pobytu na slunci. Proto je třeba se před závodem chránit působení slunečních paprsků a to z více důvodů. ČEPIČKA, BRÝLE, vhodné oblečení, MAST. Po skončení závodu je při opálení třeba postižená místa řádně ochladit studenou vodou a po osušení natřít vhodnou mastí. V případě výraznějšího zasažení podáváme tekutiny s obsahem soli a iontové roztoky. Ostatně po závodě je to vhodné i z mnoha jiných důvodů. Pro uklidnění kůže je velmi dobrý PHANTENOL. Prodává se ve spreji jako pěna a v tubě jako gel. Mnohem lepší zkušenosti mám s gelem. Je levnější, nesvědí a po aplikaci nevypadá člověk jako po bitvě šlehačkovým dortem. Lze použít i receptů našich babiček a místa natřít jogurtem, kyselou smetanou, nebo pokrýt nakrájenou či strouhanou okurkou. Plátky okurky neuvěřitelným způsobem odeberou teplo z pokožky. Slupka z okurky je vhodná na spálený nos.

Pobodání vosami, včelami a jinou havětí. Jednou za čas každý proběhne kolem vosího hnízda. Je smůla, když do něj běžec před vámi šlápnul. Vosy pro to obvykle nemají pochopení a k pořádání závodů se staví odmítavě. Pobodání může být i důvodem k přerušení závodu. Rozhodnutí o pokračování musíte udělat podle subjektivního pocitu. Podle toho, zda jste na bodnutí alergičtí a podle toho ve které části trati se nacházíte. Jste-li alergičtí, volte nejkratší cestu pro pomoc a nestyďte se požádat o pomoc další závodníky! V cíli urychleně vyžádejte pomoc lékaře, který podle vašeho stavu aplikuje vhodné přípravky včetně kalciové injekce, nebo zajistí váš transport do nemocnice. V případě, že akutní nebezpečí nehrozí a jste schopni závod dokončit, neodkládejte ošetření v cíli ani o minutu. Zasažená místa při mytí maximálně ochlaďte a prohlédněte, zda v nich není zbytek žihadel. Takto zasažená místa je možné ochladit i sprejem na ochlazování zranění, např. chloraethylem. Místo vpichu je možné ošetřit roztokem hydroxidu amonného a oleje, který se prodává pod obchodním názvem AFTER BITE jako praktické pero pro ošetření vpichů hmyzu. Pero je vhodné i pro kousnutí ovádem a komárem. V nouzi lze použít i na klíště. Na otékající místo po bodnutí vosou či včelou je možno použít prodávaný FENISTIL gel. Nebo podle receptu našich babiček zabalit do nakrájené cibule. Je na vás, co vám voní líp, zda gel nebo cibule. Mně cibule.

Tepelné vyčerpání stejně jako ztráta koordinace v důsledku anaerobního výkonu a působení laktátů v organismu vyžaduje přenesení do chladu, nebo alespoň do stínu. Postiženému, pokud je při vědomí a komunikuje, zajistíme dostatek tekutin s obsahem solí a iontové roztoky. Chladíme hlavu, svaly ošetříme osvěžující (chladivou) emulzí. V případě horšího stavu je nezbytná lékařská pomoc a postupujeme jako při šoku:

 • ticho
 • teplo
 • nohy výš, případně zcela zvednout (autotransfůze)
 • při bezvědomí uložit do stabilizované polohy !

Celkové vyčerpání po závodě lze snížit podáváním horkých slazených nápojů a teplem (zvláště při nepříznivých meteorologických podmínkách a v horském OB)

Tepelný úpal je třeba léčit okamžitým ochlazením těla zvnějšku i zevnitř. Pitím chladného nápoje v případě, že postižený je při vědomí a schopen sám nápoje pít.

Zranění, ledvinové koliky, žlučníkové záchvaty, bolest zubů a sněžnou slepotu necháme na starost lékařům.

pokračování příště, autor: Jarda Mikoška st.

Časopis Orientační běh a O-sport

O-sport - European magazine of orienteering activitis - anglicky - cena předplatného 600,- Kč.

 • reportáže z celého světa
 • analýzy, rozbory postupů
 • rozhovory s orienťáckými celebritami
 • informace naleznete na www.orient-sport.com

Přihlášky společně s penězi u Zhusty.

Orientační běh - časopis orientačních sportů - česky - cena předplatného 300,- Kč.

 • reportáže z domácí i zahraniční scény v OB, LOB a MTBO
 • zprávy o Radiovém orientačním běhu a České asociace rogaingu a horského orientačního běhu
 • rozhovory, soutěže, metodika a řada dalších informací o dění v OB

Přihlášky společně s penězi u Zhusty.

Za výsledky v roce 2002 jej od oddílu mají objednán:
David Kabáth, Lukáš Barták, Lenka Novotná, Kateŕina Sladká, Jakub Pracný, Adéla Štěpánská, Adam Chromý, Peter Mlynárik, Jitka Kabáthová, Štěpán Zimmermann.

Záblesky

 • Kdo má zájem o CD z letošního MČR na klasické trati, které vyrobil pořádající oddíl Severka Šumperk, může se přihlásit u Davida Kabátha (cena: 20Kč). CD obsahuje fotky, mapy, rozbory některých postupů atd...
 • Nejlepší o-sportovci 2002: Tradiční anketa byla tentokrát vyhlášena v Pardubicích (hotel Zlatá štika), králem OB se stal Michal Horáček (2. Brožková, 3. Ropek), nejlepší v dorostu a juniorech byla vyhlášena Przyczková, anketu LOB vyhrál Jakub Vodrážka a mezi bikery MTBO byl vyhlášen jako nejlepší Jarda Rygl. Výkonem roku byla oceněna bronzová medaile Böhmové na MSJ v LOB.
 • V závěrečných dvou sprintech letošního Světového poháru (HUN a CZE) se bojovalo i o počty závodníků na startu šampionátu ve sprintu na MS 2003 ve Švýcarsku (je jen finále, není kvalifikace). V této době vydala IOF rozhodnutí, z kterých zemí mohou startovat 2 závodníci. Jsou to: muži - SUI, SWE, RUS, FIN, AUS, FRA, NOR, DEN, GBR, CZE, UKR, HUN, POL, SVK, AUT; ženy - SUI, SWE, NOR, GBR, FIN, CZE, GER, SVK, AUT, POL, DEN, RUS, LTU, ESP, EST, AUS (ostatní země mohou postavit jen jednoho závodníka).
 • Park World Tour 2002 skončila závěrečnou sérií ve Francii a Itálii. Celkovými vítězi se stali Jurij Omeltchenko z Ukrajiny a Hanne Staff z Norska. Naši muži se do první desítky nedostali - Losman obsadil 13. místo, Ropek 16. a Ticháček 22. Za to ženám patří dokonce dvojnásobné zastoupení mezi nejlepšími - na 7. příčce skončila Macúchová, hned za ní Przyczková.
 • Vyšlo poslední číslo časopisu Orientační běh v letošním roce. Z domácí scény se dozvíte o M ČR v supersprintu, o Rodinných štafetách, o M ČR železničářů, o M ČR v horském OB a o vyhlášení Ankety o nejlepší O-závodníky 2002; velmi zajímavé jsou rozhovory (a je jich dost - s Janou Galíkovou, Rudou Ropkem, Ondrou Vodrážkou, Hanou la Carbonara či Evženem Cigošem). Rubrika světová scéna věnuje pozornost JEC v Belgii, Euromeetingu, vítězství Haná Orienteering teamu v Benátkách, MS veteránů v Austrálii a závěru PWT. V metodice si můžete přečíst o stavbě sprintu na SP v Brně, pokračování článků z minulého čísla o stavbě tratí na MČR v Ostružné, tréninkovým návodem je článek Dlouhé běhy v krákých zimních dnech, dozvíte se o tradičních seminářích na Seči, doporučuji věnovat i pozornost rozsáhlému materiálu Malý průvodce nezbytnou orienťáckou byrokracií podle zákona o lesích. Na stránkách LOB se dozvíte o přípravě sezóny 2003, v MTBO o závodech v Polsku, Rakousku a Německu. V názorech je zajímavý pohled stavitele M ČR na dlouhé trati (Bylo chybou nepoužít rozdělovací systém na dlouhé trati?), dozvíte se i o oslavách 50 let OB v Novém Boru. Nechybí ani tradiční rubriky (pro nejmenší je tentokrát připravena soutěž, střípky, zprávy ze Strahova, rubrika ROB). Materiály v časopise jsou opět velmi zajímavé, neváhejte a čtěte! K získání u Zhusty.
 • Nadace orientačního běhu vyhlásila výběrové řízení na přidělení grantu Provozování sportovních center mládeže v OB (soustředění a poskytnutí tréninkové péče nejtalentovanějším jedincům ve věku 14-18 let pro jejich další výkonnostní růst v navržené spádové oblasti působnosti centra). Jedná se o grant pro rok 2003, když grantový program bude pokračovat do roku 2005 veřejným vyhlášením pro každý rok zvlášť. Nadace rozhodla, že bude přidělovat prostředky na jeden grant ve výši 80 - 100 tis. Kč ročně, přičemž celková výše uvolněných prostředků z rozpočtu nadace bude činit v roce 2003 v úhrnu 400 tis. Kč. My se tohoto grantového řízení také zúčastníme.
 • Tradiční seminář trenérů a stavitelů tratí proběhl na Seči. Stovka účastníků seminářů měla možnost sledovat přednášky semináře stavitelů tratí (Hodnocení kvality závodů, Měřítka map na celostátních závodech, Rozbor stavby tratí závodů ČSOB, Rozbor tratí zajímavých závodů SP, Rozbor stavby klasické trati SP v Brně, Stavba tratí žákovských, dorosteneckých a veteránských tratí, Zkušenosti se sháněním sponzorů, Pořádání vícedenních závodů, Zásady stavby tratí supersprintu) či semináře trenérů (Poznatky ze sportovní a mapové přípravy, Teorie a praxe protahování a posilování, Regenerace, Problematika juniorské a seniorské reprezentace, Zásady sestavování tréninkových plánů, Doping ve sportu, Fyzická a mapová příprava žactva). Celou akci na výborné úrovni připravila metodická rada ČSOB. Pro účastníky semináře byly vydány Metodické listy č. 23, v nichž jsou některé přednášky přednesené na semináři, ty jsou k získání u Zhusty v elektornické nebo papírové podobě. Naše účast byla letos velmi silná - Jitka Kabáthová, David Kabáth, Ladislav Svoboda, Markáta Uhnavá, Petr Jelínek a Libor Zřídkaveselý.
 • Adam Chromý se zúčastnil úvodního soustředění dorosteneckého výběru OB na Seči.
 • Valná hromada ČSOB (nejvyšší orgán svazu) se sešla v sobotu 7. prosince v Praze. Jednání bylo dlouhé, na řadu věcí měli delegáti rozličné názory (a někdy si sami sobě odporovali). Vedle povinných věcí (zpráva o činnosti, o hospodaření svazu, projednání rozpočtu 2003) byla schválena koncepce mezinárodní politiky ČSOB. Mj. byly schváleny kandidatury ČR na významné mezinárodní závody: 2005 - MED v OB (Šumperk) a SP v LOB; 2006 resp. 2007 MS v MTBO a SP v OB (na kandidaturu na pořádání SP bude vypsáno vnitrosvazové výběrové řízení); 2008 MS v OB (Liberec) a 2009 MS veteránů (Šumperk). Poté se jednalo v sekcích, projednaly se zprávy a byla přijata usnesení - sekce LOB neschválila nic zásadního, MTBO zvolilo nového předsedu sekce Milana Jiráska, v sekci OB se hledá předseda komise talentovaného dorostu, soutěžní komise dostala za úkol zapracovat některé drobnosti do soutěží (dovolím si komentář - obě naprosto zbytečné: více lidí bude vybíhat licence v NOB, jeden z vícedenních závodů asi na Moravě bude pro dorost a juniory s možností vyběhnutí licence A, kdo trochu ví, proč jezdí závodníci těchto kategorií na vícedenní, nemohl pro to zvednout ruku ..., ale delegáti mají vždycky pravdu), naštěstí neprošel návrh na zrušení některých štafet počítaných do poháru štafet ani hostování. Poté nastal nejdelší bod jednání - zda zavést členské příspěvky oddílů; po dlouhé, někdy zmatečné diskuzi a hlasování byl schválen ve výši 300 Kč na oddíl ročně jako sounáležitost oddílu se svazem. Projednání rozpočtu bylo velmi bouřlivé; po sdělení, že se čeká větší zůstatek z letošního roku (především díky velmi solidní práci sekretariátu svazu v oblasti marketingu), začaly létat návrhy, jak peníze utratit (bylo zajímavé sledovat, jak ti, kteří nechtěli vytvořit zdroj z členských příspěvků oddílů, najednou chtějí rozhazovat). Po delší diskuzi byl schválen celkem rozumný návrh na přidání 50 tis. Kč oblastem, pak bohužel prošel návrh na zvýšení 70 tis. Kč pro reprezentaci LOB (ta je na rok 2003 finančně solidně zabezpečena), ale titíž delegáti již nezvedli ruku pro zvýšení podhodnoceného rozpočtu repre MTBO (podařilo se to až po dalším pozměňovacím návrhu). A pak už následovalo precizování usnesení a VH po více než 6 hodinách skončila.
 • Ve středu 18. prosince 2002 proběhlo v Praze vyhlášeni nejlepší armádních sportovců roku 2002. Mezi pozvanými byla i čtveřice o-běžců Jedlička, Novotný, Zřídkaveselý a Ropek, která získala na Armádním mistrovství světa (CISM) v červnu v Rakousku bronzovou medaili v družstvech.
 • Běháte rádi noční OB? V roce 2003 bude vypsána neoficiální dlouhodobá noční soutěž, do které budou zařazeny následující závody: noční přebor Prahy (FSP), noční přebor Ještědské oblasti (VLI), M ČR v NOB (JHB), noční při 3-denních Zvůle 2002 (PGP), noční při skalních sprintech (SJC), noční při Bohemii 2002 (BOR) a noční při Ceně východních Čech (SJC). Organizuje Sportcentrum Jičín - Ladislav Hrubý.
 • Petr Pernička se dle sdělení sekretariátu IOF stal novým členem Foot-O komise IOF.
 • Oddílové elasťáky jsou ještě k dispozici - velikost XL. Pokud tedy máte zájem přihlaste se u Zhusty. Cena je 550,- Kč. Pokud máte zájem o jinou velikost je možno ji doobjednat.
 • Obálka pro POLARIS v roce 2003. Máte nápad jak by měla vypadat obálka našeho oddílového časopisu v roce 2003. Dejte ji do elektronické podoby a co nejdříve pošlete Davidovi Kabáthovi. S tou nejzajímavější se bude potkávat na titulní straně Polarisu v roce 2003.
 • Máte připravený příspěvek do Ročenky 2002. Pošlete jej tedy co nejdříve Lukáši Königovi. Ročenka by měla vyjít v průběhu ledna 2003.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Adam Chromý, Martin Stehlík
Lukáš König, Petr Prokop, Jiří Zelinka
Toto číslo vyšlo 16. prosince 2002 - v tištěné podobě