ePolaris - 1/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Před Vánocemi se konalo soustředění ve Skleném * na Štědrý den jsme se již tradičně sešli na Běhu na Babu * v Syrovicích se běžel další díl Brněnského běžeckého poháru * šťastný nový rok 2003 * 4. 1. pokračoval BBP - tentokrát závodem na Hádech * v neděli pak 2. kolo Brněnské zimní ligy v Bystrci * malá výprava se zúčastnila Trojkrálového parkáče v Pezinku * 15. ledna proběhla oddílová schůze na Lesné * 17. ledna se běhal BBP okolo Křenovic

Úvodem

Je tu opět nový rok a s ním se příbližila i další orienťácká sezóna. K žádným převratným změnám nedošlo a tak jedinou, doufám, že pozitivní změnou je vznik skupiny věnující se MTBO, která bude fungovat pod vedením Ivana Sladkého.

Tento Polaris opět obsahuje řadu důleźitých informací pro nadcházející sezónu, proto si jej prosím důkladně přečtěte a řiďte se těmito pokyny. Dodržováním zde popsaných pravidel usnadníte práci těm, kteří oddíl vedou a věnují Vám svůj volný čas. Ti z vás, kteří máte zájem podílet se na práci nutné pro chod oddílu, přihlaste se a pomozte tak, při řízení oddílové činnosti. Věřte, že je rozsáhlá, a že pro dobré fungování oddílu je třeba více lidí, kteří mají chuť něco pro svůj oddíl udělat.

Přeji Vám tedy osobně mnoho úspěchů nejen ve sportovním, ale i soukromém životě a oddílu přeji, aby fungoval ještě lépe než v loňském roce.

Zhusta

Vánoční soustředění ve Skleném = RISK

Byl to čtvrtek minulého roku a já ještě nevěděl, zda jet, či nejet na soustředění, jelikož ještě v pátek jsem měl mít cvičení ve škole. Nakonec, i z jiných než tréninkových důvodů, jsem se rozhodl strávit pár dnů jinde než v Brně.

Tak jsem se v hale nádraží sešel se zbytkem grupy, mírná hádanice, který vlak je ten správný, nákup společné jízdenky a odchod k vlaku s panem učitelem. Pak už jen nudná cesta do Žďáru v trošku plnějším vagónu s milou paní občerstvovačkou, které se její obchůdek nevlezl mezi zeď a batohy ležící na zemi, takže jsme kolem ní museli skákat když jela tam, i když jela zpátky. To už nás předtím zprdl průvodčí, že ty lyže se nemůžou jen tak válet na podlaze, že je musíme někam uložit, tož jsme je nastrkali vystrašeným cestujícím do několika kupéčék, abychom je po chvíli opět vytahovali ven. Ve Žďáru jsem nebyli nováčci, takže jsme urychleně na autobusovém nádraží sundali batohy a vydali se nakupovat Naposled, aby nám po večerech nebyla zima. Cesta busem směr Sklenné byla nudná, až na detail, že celá zadní polovina byla bavena ze zadní pětky, kde se usídlil výběr tohoto soustředění. Nakonec jenom malý problém s otevřením ubytovny a už jsme se hádali, kdo s kým a kde. První trénink, bohužel běžecký, jsme absolvovali ještě týž den. Sice jen kousek, ale v malých botech s hrubou ponožkou, nic moc. Večer, po hyenně, kdy jsme někteří poprvé použili zrekonstruované zařízení, ubýhal ve znamení RISKu, časově krátké stolní hře, kde se projeví jak štěstí, tak štěstí, na kterém závisí délka hry. Mi se tam hádali až do pozdních (časných) ranních hodin.

Pátek ráno, celkem teplo, teda všude kromě velitelského pokoje, ledničky, snídaně připravena kuchtíkem Zhustíkem, teplý čaj, tvrdé výměny názorů ohledně dnešního konce RISKu. To vše bylo náplní diskusí při snídani, po které jsme se namazali, teda lyže jsme namazali a hurá na kopec. Při pohledu z kopce a výměně názorů jsme si určili cíl dnešního výletu - SKI areál Nové Město na Moravě, ten samý areál, kde Lukáš Bauer vyhrál závod SP. Jelikož tam byl sníh jako med, tak jsme se trošku rozjezdili pro pobavení pár trénujících lyžařů a ať nejezdíme jen tak naprázdno, dali jsem si závod náhodných štafet. Ty vyhrála štafeta Zhusta, Bára, pak teda má maličkost s Káťou po tvrdém souboji s Dejvem a Markétou. Jestli cesta sem nebyla žádná sranda, tak cesta zpátky nahoru byla pro některé, skoro všechny, utrpením, jelikož pracně namazaný vosk, či jeho zbytky, zůstal na SKIčku. Zvládli jsme to všichni a odměnou nám byl oběd. Pak následoval povinný odpočinek, opět ve znamení RISKu. Odpoledne, z důvodu sněhové kalamity, bylo naše společenství rozděleno na dva tábory, běžce s hůlkami a bez hůlek. Co dělali ti "bez" nevím, asi běhali, ti "s" se šli projet na nedaleký vypuštěný, což jsme zjistili celkem rychle, rybník, kde si udupali malinké kolečko a jali se zdokonalit ve všech možných i nemožných stylech lyžování, což zakončili hrou na lámání lyží - rybičky (pozn. autora: lyže se naštěstí žádná nerozpůlila). Večer byl opět ve znamení RISKu, tentokrát ještě delšího, myslím, že byl utnut kolem 4 ráno, předešlého večeří v pohostinském zařízenní nedaleké vesničky Tři Studně s velmi příjemným personálem, a po chvíli i velmi rozverným Liborkem.

Sobota - viz. pátek, prvních 5 řádků. Tentokrát žádné štafety, jen tvrdá dřina a myšlenky, jak přežít cestu zpátky. Tu jsem si užil ve společnosti tří mušketýrů ve stylu Vassův běh (poz. autora: soupaž). Tento vysoký výdej energie jsme doplnili hned na výtečném obědě připraveném ztracenou paní Evžou a její kolegyní, pro zvídavé - byl guláš. Pauzu mezi mytím nádobí a další fázi každý využil po svém, výkvět opět pokoušel štěstí s modrýma a červenýma kostkama. Další úbytek sněhové pokrývky nás opět rozdělil, tentokrát na větší část bez lyží a menší s, kteří se vydali na kopec za les, kde si pilovali své, již tak dokonalé, styly, aby se za přicházející tmy vrátili živí a zdraví. A pak to přišlo. Teda hned po večeři ve včerejším zařízení ukončenou méně klasickým zákuskem - banánem se šlehačkou. A pak to přišlo. "Vánoce, vánoce přicházejí ..." Oddílové vánoce. A co by byli vánoce bez stromečku, tak jsme si jeden "půjčili", ozdobili, odzdobili, odvezli a doma jsme si s ním zopakoval to stejné, kromě odzdobení a odvezení. Zpívalo se, jedlo se, pilo se ... rozdávalo se (extempore se nekonalo, viďte pane trenére J), všichni jsme si tam tu chvíli žili šťastně a spokojeně, v lásce a pravdě, která zvítězila nad lží a nenávisti. Dárečky dostali úplně všichni, včetně oddílového maskota Thomase, kterého jsme si přivezli s sebou. A pak následovalo co? Přece: "Bráníš jednou nebo dvěma. Útočím třema." Po jistém delším časovém úseku jsme byli nuceni hru ukončit pro stále se zmenšující počet hráčů. A už jen sladký spánek.

Neděle - furt to samé, nějak se mi to nechce opisovat. Tentokrát jsme ale nándavkem dostali kázání, jak bude vypadat ústup z našeho úkrytu. Pak poslední lyžovačka na včera večer projetém kolečku nahoře na kopci a hurá dojest zbytky v kuchyni, a ty úplně poslední si odvézt na silvestra. Soustředění bylo završeno celkovým úklidem ubytovny, který dokončila úklidová četa pod vedením ppka.Plafči, jelikož část zbytku již byla odvezena zpět na nádraží do Žďáru and Sázavou a zbytek zbytku byl přinucen tuto cestu absolvovat po svých. Pak už jen striptýz v nádražní hale a najít volné místo na sednutí, abych nemusel spát ve stoje. Cesta byla stejná jako tam, takže nudná až k mašině.

    Pár postřehů na závěr :
  • některé členky našeho oddílu jsou línější než já,
  • někteří členové našeho oddílu mají lepší lyže než jiní,
  • hra RISK není pro slabé nátury a je dost dlouhá,
  • zásadně braň aspoň dvěma,
  • zásadně útoč aspoň třema,
  • nejlevnější Naposled je ve Žďáru na nádraží,
  • jako vždy to bylo pohodové soustředění - dík Zhusta,
  • jen chybělo trošku víc sněhu,
  • ještě že Plafča vzal RISK.

Kenia

4. závod BBP - Syrovice

Stejně jako každý rok, tak i letos se skupina odvážlivců, namísto vánočního lenošení, vydala na běžecký pohár do Syrovic. Oproti loňsku na nás naštěstí nečekalo,tak mrazivé počasí jako vloni, kdy se vyplatilo běžet v hřebech (a to byla trať převážně po silnici). Pořadatelé přichystali nový okruh (10km-2x, 5km-1x), který byl veden převážně polní cestou. Mělo to letos jedinou vadu - pár centimetrů sněhu,které znamenaly vyšlapání jediné cestičky a téměř nemožnost předbíhání (viď ProkůpkuJ).

Na pětikilometrové trati stylem start-cíl zvítězil Lukáš Plachý z Bučovic před Milanem Hrazděrou a Lukášem Beránkem. Bára podala opět výborný výkon a vyhrála v juniorkách, na bednu se ještě dostala Jitka ve veteránkách (3. místo).

Na dvojnásobné trati jsme měli pouze dva zástupce a to Prokůpka a Vaška. Oba zaběhli průměrně. V této kategorii zvítězil s obrovským náskokem Aleš Palko, před Radimem Smutným a Ivem Přikrylem.

Na závěr je však nutno pochválit všechny, kteří se po vánočních svátcích odhodlali a na tyto závody došli.

Dejv

Výsledky: 4,8km 1. Plachý Lukáš (UNI Brno) 15:58, 2. Hrazděra Milan (ARC Brno) 16:20, 3. Beránek Lukáš (ARC Brno) 16:47, 23. Reinerová Barbara 20:09, 33. Zelinka Jiří 20:49, 42. Gebauerová Jana 22:00, 43. Kabáthová Jitka 22:03, 46. Sladká Kateřina 22:21, 57. Štěpánská Adéla 23:48, 58. Kabáthová Eva 24:15, 61. Dědic Filip 25:03, 70. Stratilová Marie 26:11; 9,5km 1. Palko Aleš (UNI Brno), 2. Smutný Radim (UNI Brno) 33:21, 3. Přikryl Ivo (VSK Technika Brno) 33:23, 35. Prokop Petr 37:11, 130. Štěpánský Václav 45:15.

5. závod BBP - JME Hády

První posilvestrovský víkend v sobotu se sešlo pár trénujících orienťáků a asi 300 podivně nadšených atletů na dalším díle BBP, tentokrát na Hádech. Již v autobuse ze Staré osady jsem byl nucen vyslechnout problémy několika vyznavačů mlácení nohama do asfaltu, kterakto jim činí problémy běhání do kopce a opět sem se utvrdil ve svém názoru na tyto běhavce(ne, žeby sme my byli o tolik jiní, ale přece jenom...).

Jelikož paní zima letos asi popíjela víc než my (nebo aspoň někteří :-)), a ledu bylo všude požehnaně, byli pořadatelé nuceni ochudit nás o výběh do Líšně, což ovšem určitě potěšilo mé "přátele" z MHD. Znamenalo to ale, že si trochu pokroužíme po místních asfaltkách což zase nepotěšilo mě. Mládežníci, slečny, děvčata či ženy si daly po dvou kolech a pánové čili muži si zakroužili čtyřikrát.

Našich mladých se letos na těchto podujatích schází opravdu dost a tak měli o zábavu postaráno v prvním závodě. Jeho průběh nejsem schopen komentovat, neboť jsem se byl pilně rozcvičovat a rozběhávat, abych se připravil na své střízlivění po silvestru a smrt v závodě následujícím. Jeho průběh taky nejsem schopen komentovat, snad jen že Kaufy vyhrál seběh, pak to bylo furt dokola jak u blbejch a ve druhým kole sem se musel přesvědčit, že už nejdu třetí(kolo). Druhý zástupce v tomto závodě za náš oddíl, tedy Zhustík zaběhl dobře (a rychle), akorát nevyhrál takže mě zklamal. No nic nebudu si z něho robit srandu sám sem na tom nebyl líp(nečekaně). Závody se nám líbily, přijdem zas(možná) a pak vám to ukážu parchanti. Takže trénujte, trénujte nebo vás porazím a pak platíte.

Prokůpek

Výsledky: 5,4km Raichl Jaroslav (ARC Brno) 17:35, 2. Plachý Lukáš (UNI Brno) 18:03, 3. Pospíchal Vladimír (Kepák Team Brno) 18:15, 23. Reinerová Barbara (ACP Junior Brno) 21:09, 43. Hájek Daniel 23:02, 51. Zelinka Jiří 23:41, 53. Kabáthová Jitka 23:56, 60. Štěpánská Adéla 24:58, 63. Rambousková Hana 25:32, 64. Kabáthová Eva 25:35, 67. Chamonikolasová Jana 25:50, 81. Dědic Filip 27:56, 88. Stratilová Marie 30:13; 10km 1. Kučera Martin (UNI Brno) 31:20, 2. Pohanka Martin (AAC Brno) 31:26, 3. Palko Aleš (UNI Brno) 31:43, 5. Zřídkaveselý Libor 31:57, 24. Prokop Petr 34:59.

Sprint okolo přehrady

O první neděli roku 2003 se konal 2. závod brněnského běžeckého poháru. Sraz byl v hospodě v Rakovci. Jen co jsem vystoupil z tramvaje a vydal se kolem přístaviště na místo shromaždiště, bylo mi jasné, že to nebude normální závod. Čím více jsem se blížil k hospodě, tím mi byla větší zima a cesta více klouzala. Když jsem dorazil na shromaždiště, tak první věc, která mě upoutala byla skutečnost, že všichni byli před hospodou. Majitel hospody sice ochotně souhlasil s tím, že se v ní můžeme bezplatně převléknout, ale skutek utek. Telefon nebral, a tak jsme byli nuceni se převléknout venku. Start se navíc opozdil zhruba o dvacet minut a tak všichni pořádně promrzli. Jakmile se vydal první závodník do lesa a všichni viděli jak běží (klouže) bylo jasné, že startovní pole se rozdělí do dvou skupin. První byla ta šťastnější, jejíž členové měli na nohou boty s kovovými hřeby. Druhou skupinou byli ti ostatní. Bohužel jsem byl členem oné druhé skupiny. Když jsem vyběhl konečně do lesa, nebo lépe řečeno závodního prostoru, zjistil jsem, že to bude dokonalá škola řízeného smyku. Ještě že mám jen dvě nohy, protože jakmile jsem se podíval do mapy, obě se rozjely do náhodných směrů. Kdyby jich bylo víc, tak už by se to ustát asi nedalo. Ale zpátky na trať. Svůj vyvinutý syndrom první kontroly jsem si ponechal i do nového roku. Místo na jedničče jsem skončil na šestnáctce, ale rozhodně jsem nebyl jediný, kdo si popletl kontroly. Vzhledem zkušenostem z prvního postupu jsem zvolil intervalový způsob běhu. Kde to šlo tak sprint co to dá a jinak, cupitat a mapovat. Byla to relativně dobrá metoda, jelikož jsem postupně dohonil několik lidí. Cestou na šestku jsem poprvé zaregistroval Vaška s foťákem. Potom jsem ho potkal ještě několikrát. Vzhledem ke stylu běhu závodníků to budou určitě zajímavé fotečky. Trať byla celkem zdařilá, ale místy nerozhodovala volba lepšího postupu, ale množství ledu na něm. Zmínil bych se ještě o závěru trati. Od patnácté po dvaatřicátou kontrolu to byl jeden velkej diváckej úsek. Byly to totiž tak dvacetisekundové postupy a všechny na dohled cíle. Navíc to bylo trochu zmatený a bylo obtížné zjistit která ze shluku kontrol je další na řadě. V závěru jsem dotáhl na dohled Dana, kterej startoval mínu přede mnou a tak jsem ho chtěl dostat. Odskákal jsem to pádem a naraženou zadnicí, ale i tak jsem mu to dal 35 sekund. V cíli panovala všeobecná spokojenost, protože si nikdo nezlomil žádnou kost a ani žádný z chodců to neschytal. Nyní už zbývalo jen se na tý kose převlíct a odkráčet někam do tepla. Vzhledem k počasí a terénu to byl skvělej závod, až na tu zavřenou hospodu.

Zelda

Výsledky: muži 1. Zřídkaveselý Libor 18:08, 2. Prokop Petr 19:01, 3. Schwab David (TBM) 20:23, 5. König Lukáš 20:30, 6. Chromý Adam 21:20, 13. Mlynárik Peter 22:55, 14. Svoboda Ladislav 23:27, 15. Zelinka Jiří 24:25, 16. Hájek Daniel 25:00, 17. Pátek Richard 25:28, 22. Dědic Filip 30:02, 23. Hájek Petr 30:31; ženy 1. Klechová Vendula (TBM) 22:55, 2. Čermáková Pavla 27:20, 3. Dokoupilová Radka (VBM) 27:46, 4. Štěpánská Adéla, Uhnavá Markéta 28:25, 5. Reinerová Barbara 29:38, 6. Stratilová Marie 30:23, 11. Rambousková Hana 33:22, 14. Hájková Kamila 49:25.

Trojkralový parkáč - Pezinok

V pondělí 6.1.2003 jsme v sestavě 5 závodníků vyrazili směr Slovensko, konkrétně: Vlaďka Muselíková, Michal Gross, Petr Prokop, Lukáš König a Richard Pátek. Za krásného slunečného počasí a teploty kolem 3 stupňů pod nulou jsme provedli přejezd z Brna do Pezinku. V Pezinku jsme celkem bez problémů našli školu se shromaždištěm a začali se připravovat na samotný závod.

Ten se konal na sídlišti v Pezinku na nové mapě 1:4000. Trať pro muže měřila "celých" 2,5 km, čili to byl takový "parkáč", ale hlavně leťák. Převýšení veškeré žádné. Mapařsky byl závod vcelku jednoduchý, jeden chyták a dvě volby postupu, které spočívaly v rozhodnutí, zda brodit místní potůček či nikoliv.

A jak se nám vedlo? Stačí se podívat do výsledků. Mě osobně jen mírně naštvalo, že být o 2s rychlejší, jsem o 2 místa vepředu, ale co nadělám. Tentokrát se místní závodníci dostavili v silné sestavě, a tak jsme neměli šanci, ani Prokop s Keniou na medajle nedosáhli. Nejrychlejším se nakonec stal Marian Dávidík v čase 10:51.

Po vyhlášení a rozdání cen jsme se vydali zpátky, cestou jsme navštívili místní lyžařské středisko a shledali, že sníh vypadá všude stejně. To je tak vše a víc ze mě nedostanete.

Arnošt
korekce správnosti obsahu = Arnošt+12 dní

Výsledky: H21 2,5km Dávidík Márián (BBA) 10:51, 3. Barták Lukáš 11:22, 4. Piják Martin 11:56, 5. Bukovac Pavol 12:14, 6. Prokop Petr 12:31, 8. König Lukáš 12:52, 9. Mlynárik Peter 13:37, 21. Pátek Richard 16:20.

Víkend na Vysočině

Tak je tu zase další soustředění naší repre. Tentokrát jsem jel sám. Našel jsem si vlak a 10.1. ráno jsem vyrazil na nádraží Brno-Židenice, odkuď mi odjížděl vlak. Po cestě jsem si připadal tak nějak zvláštně, no není divu mezi tou travičkou v Brně s běžkama. Měl jsem strach že tam budu s běžkama sám. Když jsem nastoupil do vlaku, přitočil se ke mě nějaký dědeček a pop chvíli z něj vylezlo, že v Novém městě mají sněhu dost a a tak jsem byl spokojen. Zjistil jsem, že vezu Richardovi tréninkový deník s posledním zápisem z 20.11. a tak jsem se honem pustil do dopisování. Občas jsem vyhlédl z okna a při pohledu na obnažená pole jsem se zase vracel k deníku s pocitem, že Nové město je ještě daleko. O to větší bylo moje překvapení, když jsem takhle uviděl ceduli "Nové město na Moravě" a to totálně bez sněhu. Pomyslel jsem si, že dědeček bydlí asi u nějaké kupy sněhu, která ještě neroztála. Jak jsem vylezl z vlaku, hned jsem potkal pár "spolureprezentantů" z Pardubic a Hradce, kteří již čekali na odvoz n chatu Richardovým autem.

Neměli jsme co dělat a tak jsme jeden po druhým volali Ríšovi aby si pro nás přijel, že je nám zima. Po druhým kolečku nám to už ani nebral...

Dorazili jsme na chatu v Zahradníkově koutě, cca 2km od Nového města, a zhruba 1km od Skihotelu. Na chatě na nás u čekali Jíčíňáci, krátíc si čas sledováním telenovel.

Pátečním tréninkem bylo lyžování. Nikde kolem ale nebylo dostatek sněhu a tak jsme se obuli do běžeckých bot (ale pozor, já jsem se neobul do Doteků, ale do New Balanců který jsem dostal od Ježíška!) a vyrazili s lyžemi v rukách ke Skihotelu, odkud jsme sníh cítili. U Skihotelu sníh byl a tak jsme se pustili do lyžování, i když jenom na kilometrovém kolečku. Dostali jsme čas na seznámení s terénem, a tak jsem s chutí vyrazil na kolečko. Divil jsem se, že mě už po třech kolečkách bolí ruce a styděl jsem se za to, že jsem tak slabej. Pak se ale zjistilo, že mám o 20cm kratší hůlky a o 10cm kratší lyže. Ani jsem nevěděl, že jsem tolik vyrostl. Potom jsme byli vysláni na 6 koleček bruslením, neboli skatem, jak říkají učení reproši a na konec ještě nějaký štafety.

Po večeři jsme se jali rozvíjet své duševní stránky luštěním různých hádanek a bludišť. Ze začátku se všichni snažili, ale později se vzdělávání zvrhlo v hromadné řešení úkolů, a tak jsme byli posláni spat.

Ráno jsem byl násilně probuzen již v 7:15. Tak jsem se oblíkl a šel na snídani. Řeknu vám, připadal jsem si jak paša. Stoly se prohýbaly pod jogurty, máslem, marmeládou, ovocem, corn-flakesami, müslim, sýry, salámy, a dokonce i nahřívanými rohlíky! Totálně jsme se přejedli a tak jsme byli rádi, že nám bylo povoleno hodinu a půl trávit u sledování Robocopa. Potom jsme vyrazili na mapový trénink na Paseckou skálu. Nevým proč to někdo nazval Pasecká skála, já bych to osobně nazval Skelná hora, protože jsem na ní nenašel kousek místa bez ledu. Tentokrát jsem měl Doteky, a tak jsem se nestačil děsit. Po startu to zas tak strašně nevypadalo a tak jsem si oddychl. To však byla pouze jedna z léček "Skelné hory". S pocitem pevné půdy pod nohama jsem vběhl do zasněženého místa s vyčnívajícími kameny. Vzápěti jsem zadkem vyyzkoušel špičatost kamenů a rukama tvrdost ledu, který by schován pod sněhem. Byl jse tak ztraumatizován, že jsem pokazil hned dvojku, a tak mě doběhl Droda (Michal Drobník), který startoval tři minuty po mě. Tak jsem se začal snažit a o ty 3 minuty mu utekl. Následoval návrat do chaty, tentokrát ne auty ale během azimutem.

Poobědvali jsme nevábné těstoviny, vytrávili a šli zase lyžovat. Tentokrát jsem si vybral lyžování, klasiku, ostatní skate, a tak jsme nakroutili zase na kolečku dalších 10 kilometrů. Potom jsme ještě skákali na běžkách na skokánku a vyjížděli kopeček pro závodníky Zlaté lyže. To jsme dělali až skoro do setmění.

V neděli jsme vyrazili na 90min s mapou. Střídali jsme se v hledání kontrol z Eliťácké kategorie na Áčkách ve Skleným, a uběhli jsme u toho 16km (ve sněhu). Byla to celkem zábava, takže se mi tento trénink líbil asi ze všeho nejvíc.Potom následoval oběd, úklid a odjezd.

Adam

Mistrovství světa v Lyžařském OB

V Itálii (Alpe di Siusi - Castelrotto) se konalo Mistrovství Evropy v lyžařském OB (a současně první série letošního SP). Startovalo 43 žen a 67 mužů z 15 zemí. V údolích ani v místě ubytování závodníku v Castelrotto nebyl sníh, v místě konání závodů, horském středisku Alpe di Siusi na náhorním platu v nadmořské výšce 1700-1900 m ho bylo dostatek. Ale právě velká nadmořská výška místa konání závodů kladla na závodníky vysoké nároky.

Udělejme si krátké zhodnocení: Šampionát byl pro většinu závodníků (s výjimkou Rusů a Skandinávců) poznamenám malou možností přípravy na sněhu (tréninků a především závodů), v Evropě ho prostě v této zimní sezóně moc nebylo. A to se určitě projevilo ve výsledcích. Podle očekávání byly nejlepší výpravy Švédska, Finska, Norska a Ruska. V ženách při neúčasti královny minulých let Leny Hasselströmm dominovala její krajanka Stina Grenholm, která získala 4 medaile, další 2 tituly získaly Rusky (Vlasova a štafeta). V mužích si pro tituly v individuálních závodech dojeli 3 závodníci - Nor Olsen, Rus Khrennikov a Švéd Nordqvist, ve štafetách byli nejlepší Norové. Mistrovství bylo velkým zklamáním pro Finsko, které nezískalo žádný titul, ani jejich medailová žeň nebyla největší; spokojeni asi nebyli ani muži Ruska, z nichž se na medailových pozicích pohyboval jen Khrennikov, ostatní byli daleko za ním. A naši? V konkurenci daleko těžší než na MS (za každý stát může startovat 6 závodníků) si vedli výborně. Čtvrté (štafeta žen), páté (štafeta mužů), šesté (Vodrážka na klasice), osmé (Chudíková ve sprintu), deváté (Vodrážka ve sprintu) a desáté (Chudíková na klasice) je velmi pěkná bilance. Naši se jasně zařadili hned za evropské (a tím i světové) velmoce v LOB a daleko za sebou nechali naše věčné soupeře Švýcary, Italy a další. Škoda smůly ve štafetách, pád na prvním úseku vyřadil naše na šampionátu výborně jezdící muže z boje o medaile. Z jednotliovců si zaslouží absolutorium Ondra Vodrážka, Honza Lauerman a Bára Chudíková, kteří dokázali, že i naši závodníci se mohou měřit s těmi nejlepšími. Určitě spokojeni se svými výkony může být juniorka Eva Böhmová, Luboš Tomeček se prosadil především ve sprintu. Výborně lyžařsky připravený Tomáš Redlich a juniorka Danča Zlesáková sbírali na první velké seniorské soutěži zkušenosti. Honza Kolín, který na poslední chvíli nahradil Kubu Vodrážku, poznal, jak daleko pro něho a další české závodníky je do světové špičky. Posledním závodem šampionátu byly štafety. Česká výprava po výborných výkonech mužů tajně doufala v medaili. Smůla se však přilepila naší štafetě na paty. Na prvním úseku měl Honza Lauerman těžký pád a zlomil mapník. Pomohl mu Tomáš Redlich z našeho béčka, který mu dal svůj mapník a sám dojel s mapou v ruce. Ztráta na nejlepší už byla k nedohnání a nakonec z toho bylo v redukovaném pořadí 5. místo (9. v neredukovaném) pro štafetu, která jela ve složení Lauerman, Tomeček, Vodrážka. České béčko obsadilo z 24 štafet 15. místo. Titul získalo Norsko, na dalších dvou místech dojely štafety Ruska, za čtvrté místo získala evropský bronz štafeta Švédska. Překvapily naše ženy, které v sestavě Chudíková, Böhmová, Zlesáková skončily v evropském šampionátu na výborném 4. místě (v neredukovaném pořadí dojely na 5. místě ze 14 štafet). Na medailových postech bylo pořadí Rusko, Švédsko, Finsko.

Po dnu volna se ve čtvrtek jela královská disciplína - závod na dlouhé trati (klasika). Pro muže byla připravena trať o délce 20 km s převýšením 350 m, ženy měly trať 11 km (převýšení 250 m). Závod skončil velkým úspěchem Švédů, kteří získali oba mistrovské tituly - v mužích byl nejlepší Bertil Nordqvist (70:19) před Rusem Khrennikovem (70:53), bronz vybojoval další Švéd Arnesson (71:45). V ženách vyhrála Stina Grenholm (46:31) a získala už svůj druhý letošní titul, za ní skončily dvě Rusky Vlassova (48:13) a Tomilova (48:20). A naši? Zajeli opět výborně. Ondra Vodrážka se za 6. místo postavil při vyhlášení vítězů na "velkou" bednu, od medaile ho dělilo jen 47 sekund. Se svým výsledkem byl spokojený. "Jsem moc rád za šesté místo. Už se těším na zítřejší štafety." Výborný závod zajel i Honza Lauerman, který obsadil jedenáctou příčku (28. Tomeček, 32. Kolín, 36. Redlich). Také Barbora Chudíková dokázala, že letos patří ve špičce do popředí. Po osmém místě ve sprintu si sice o dvě příčky pohoršila, přesto je její výsledek vynikající. "Jela jsem, co to šlo," prohlásila v cíli. Další naše dvě závodnice Böhmová a Zlesáková obsadily 28. a 29. místo.

V úterý pokračovalo ME závodem ve sprintu. Naši reprezentanti si vedli velmi dobře. Nejlépe dopadla v kategorii žen Barbora Chudíková, která obsadila 8. místo (Eva Böhmová skončila na 23. místě a Danča Zlesáková obsadila 32. místo. Na včerejší výborné umístění navázali i muži, ve sprintu skončil Ondra Vodrážka na 9. místě a Luboš Tomeček obsadil 15. místo (Honza Lauerman byl 19, Honza Kolín 39. a Tomáš Redlich 40., když na trati prošlápnul lyži). Ve vyrovnaném závodě získal v mužích (trať o délce 4 km) titul Rus Edouard Khrenikov před Švédem Nordquistem a Finem Lanki, v ženách (3.5 km) byla nejrychlejší Švédka Stina Grenholm (2. Ruska Tomilova a na 3. místě dojely se shodným časem Finka Anttila a další Ruska Vlassova).

Prvním závodem byl middle s hromadným startem (ženy čekala trať 9,5 km s převýšením 180 m a muže 15 km s převýšením 250 metrů). V čelní skupině se od samého začátku drželi v čelní skupině Jan Lauerman a Ondřej Vodrážka, zdatně jim sekundoval i Lubomír Tomeček. Po druhém kole se již startovní pole trošku roztrhalo a na čele se se zhruba půlminutovým náskokem usadil Tommy Olsen (Norsko), který náskok udržel i po celé závěrečné třetí kolo a dojel si pro titul. Za ním se rozpoutala bitva o další medaile (pro stříbro si dojel Rus Khrenikov a pro bronz Fin Lilja) a body do světového poháru a bez šancí nebyli ani Lauerman s Vodrážkou (po 2. kole 13. a 15. místo), bojující ve skupině o 6.-18. místo. V cíli se nakonec radoval Lauerman z 12. místa, Vodrážka skončil 13., jen 10 sekund za ním. I všichni zbývající čeští závodníci bodovali do Světového poháru - Tomeček na 29. místě a Kolín na 34. místě. Dařil se i našim ženám. Mezi světovou špičkou skandinávských a ruských závodnic se po celou dobu držela Barbora Chudíková a s minimálním odstupem za ní jela Eva Böhmová. Konečné 12. místo pro Chudíkovou a 16. pro Böhmovou je vynikající výsledek. Pro první zkušenosti sbírajíci Danielu Zlesákovou (stejně jako Bohmová je věkem ještě juniorka) je 28. místo určitě povzbuzujícím výsledkem. Medaile v ženské kategorii získaly Ruska Vlasova, Finka Valkonen a Švédka Grenholm.

z internetové stránky beda.lpu.cz

6. závod BBP - Křenovice

Další díl Brněnského běžeckého poháru se běhal v okolí Křenovic. Trať vedená po silnicćich mezi okolními vesnicemi není sice orieťácky atraktivní, všude jen pole nebo domy, ale závod je poměrně dobrým fyzickým testem. Na rovinaté trati běži ženy a dorostenci jeden a muži dva okruhy. V juniorkách se opět nejvíce dařilo Báře, která svoji kategorii vyhrála. Dobře bojoval Dan, který byl mezi dorostenci narozenými ve stejném roce těsně druhý. Dařilo se i Janče, ale především Jitka opět běžela velmi dobře. Na dlouhé trati Zhusta udržel více než jedno kolo čelní skupinu, v druhém kole se pak potrápil sám a celkové skončil čtvrtý. Prokůpek bojoval a zaběhl velmi slušný čas, který jej vynesl na pěkné 26. místo v celkovém pořadí.

Zhusta

Výsledky: 5,7km 1. Hrazděra Milan (ARC Brno) 20:11, 2. Raichl Jaroslav (ARC Brno) 20:46, 3. Pospíchal Vladimír (Kepák Team Brno) 20:52, 26. Reinerová Barbara 24:34, 45. Hájek Daniel 27:01, 52. Gebauerová Jana 27:41, 54. Zelinka Jiří 27:58, 55. Kabáthová Jitka 28:00, 59. Sladký Marek 28:45, 60. Dědic Filip 28:54, 63. Sladká Kateřina 29:11, 64. Kabáthová Eva 29:11, 87. Stratilová Marie 33:04; 12,6km 1. Pohanka Martin (AAC Brno) 37:54, 2. Klimeš Pavel (TJ Čejkovice) 38:07, 3. Orálek Daniel (AC Moravská Slávia Brno) 38:39, 4. Zřídkaveselý Libor 38:46, 26. Prokop Petr 42:47.

Valná hromada ZBM

Valná hromada našeho oddílu proběhla ve středu 15. ledna 2003. Účast byla malá a nic převratného se ve fungování našeho oddílu nezměnilo. Tou největší novinkou je vznik skupiny okolo Ivana Sladkého, která se bude systematicky věnovat MTBO - o MTBO více v dalším čísle Polarisu. Pokud tedy někdo má zájem se věnovat MTBO vážně nebo to jen tak zkusit má možnost. Co tedy VH projednala:

  1. Zprávu o činnosti v roce 2002.
  2. Plán činnosti na rok 2003.
  3. Rozpočet na rok 2003.
  4. Schválily se oddílové příspěvky na rok 2003 ve výší 900,- Kč, pro ty kteří se pravidelně neúčastní závodů nebo jsou cizími státními příslušníky ve výši 350,- Kč. Stejně tak se schválily i příspěvky a zálohy na závody v roce 2003.
  5. Schvalily jsme delegáty pro VH SK (5 delegátů + 1 náhradník): Kadlecová, Pracný, Štěpánský, Zřídkaveselý + Koča

Organizace oddílu ZBM v roce 2003

předseda oddílu:Libor Zřídkaveselý
místopředseda oddílu:Jan Pracný
výbor oddílu:Jaroslav Koča, Ladislav Svoboda a Václav Štěpánský
hospodář:Lenka Pracná
přihlášky:Aleš a Katka Humlíčkovi
trenéři:Jana Chamonikolasová, Jitka Kabáthová, Eva Kadlecová, Vašek Štěpánský a Libor Zřídkaveselý
MTBO:Ivan Sladký
skladník:Jaroslav Koča
organizace ČPS a ŽA:L. Zřídkaveselý - koordinace a stavba tratí ŽA, V. Štěpánský - ředitel ŽA, P. Prokop - stavba tratí ČPŠ, L. Svoboda - hlavní rozhodčí ČPŠ, J. Kabáthová - přihlášky, R. Pátek - intrernet a výsledky
vydávání oddílového časopisu Polaris:David Kabáth
správa oddílových stránek:Libor Zřídkaveselý, Richard Pátek

Oddílové příspěvky, přihlášku na závody, zálohy:

Je potřeba je zaplatit nejpozději do 28. února. Současně se zaplacením příspěvků je třeba odevzdat přihlášku na závody a zaplatit příslušnou částku spoluúčasti a zálohu za závody. Vyučtování loňského roku je přílohou tohoto Polarisu.

Oddílové informace:

Budou šířeny obdobným způsobem jako v letošním roce. Tedy 10 x ročně výjde oddílový časopis Polaris, ve kterém naleznete informace na řádově jeden až jeden a půl měsíce dopředu + další články o proběhnutých akcích i o dalších aktvitách oddílu. Plán oddílových akcí dále naleznete na oddílových stránkách http://zhusta.sky.cz.

Přihlašování na závody:

Bude probíhat obdobným způsobem jako v letošním roce. Tedy na závody, na které jste se přihlásili v přihlášce, budete automaticky přihlášeni, pokud se některým z níže uvedených způsobů neodhlásíte. Přihlašování na závody má na starost Aleš Humlíček. Pokud tedy nejste přihlášeni je třeba se přihlásit do termínu, který bude uveden u závodu v časopise nebo na internetu. Způsoby přihlášení, resp. odhlášení jsou následující: pošlete e-mail na adresu zbm.ob@seznam.cz. Pokud vložíte subject (předmět) "Přihláška na závody", dojde vám v okamžiku doručení automaticky generovaná odpověď, že vaše přihláška došla ke zpracování. To ovšem neznamená, že byla zpracována. O vašem skutečném přihlášení dostanete od Aleše vždy odpověď.

Druhá možnost je přes internetovou stránku oddílu, kde je podobný způsob komunikace jako při první variantě. Zde vám však systém negeneruje odpověď automaticky.

V krajní nouzi pak můžete využít některé z telefonnch linek.

Přihlašování na soustředění:

Většina soustředění je určena všem členům oddílu. U informací o soustředění je vždy uvedeno, komu je třeba se přihlásit. Tomu tedy směřujte pokud možno včas své přihlášky způsobem, který je u informací vždy uveden.

Vedoucí na závodech:

Pokud budete určeni jako vedoucí na závodech, proveďte prosím následující úkony:

  • Vyzvedněte si u Aleše kopii přihlášky společně s kopií rozpisu a tedy místem kam je třeba dorazit.
  • U Lenky Pracné si vyzvedněte kopii dokladu o zaplacení nebo peníze, když se jedná o oblastní žebříček + pokud se jede autobusem, doklad o objednání autobusu.
  • Na závodech odprezentujte oddíl, zaznamenejte do kopie přihlášky ty, kteří se závodu nezúčastnili. Při dopravě autobusem na dva dny nezapomeňte zjistit, kde je ubytování a zejména, kde je ubytován řidič autobusu (u pořadatelů vyžadujte plánek jeho ubytování).
  • Po závodech doneste doklady k Pracným a proveďte vyučtování peněz.

Organizace tréninků:

Bude probíhat stejně jako v minulých letech. Pokud budete osloveni - Zhustou. Dostanete obálku ve které naleznete podrobné pokyny, jak připravit trénink a podle těchto pokynů prosím postupujte co nejpečlivěji.

Organizace závodů:

V průběhu dubna budou známi hlavní funkcionáři závodu (ředitel, hlavní rozhodčí a stavitel tratí). Ti vědí, co mají dělat a všichni ostatní by jim měli zejména v závěrečné přípravě pomoci. Systém bude následující. V časopise se objeví předběžné rozdělení pořadatelských činnost a je třeba, aby jste si řádně přečetli, co se od vás očekává a pokud se pořádání nemůžete zúčastnit, aby jste se včas omluvili vždy uvedené zodpovědné osobě. Schůzka všech pořadatelů by měla proběhnout ještě před začátkem prázdnin. Závody pak pořádáme druhý zářijový víkend.

Ostatní:

Náš oddíl má již poměrně dostatečné množství oddílových věcí. Svoji sounáležitost k oddílu by jste měli vyjadřovat také tím, že závodíte v oddílových dresech, pokud jdete na stupně vítězů jdete v oddílovém overalu nebo tričku. Máte možnost si kdykoliv u Zhusty vyzvednout oddílovou čelenku. V současné době se plánuje obnovení oddílových dresů a zakoupení oddílových mikin. Pokud tedy máte zájem, je třeba si tyto věci včas objednat. Náš oddíl bohužel nemá dostatečné množství volných peněz, aby nakoupil zásoby dopředu a věci je třeba objednávat v časech, kdy se tyto nákupy plánují.

Zhusta

Plán činnosti na rok 2003

Tréninkové skupiny

  1. Začátečníci (vedou EvKa a Jitka)
  2. Žactvo (vedou EvKa a Jitka)
  3. Dorost, junioři a dospělí (vedou Zhusta a Prokůpek)
Ostatní se připravují individuálně.

Společná příprava

  • tělocvičny: v době od 1. 10. 2002 do 30. 4. 2003 má oddíl k dispozici 3 ´ týdně tělocvičnu
  • běžecké tréninky: v zimě společné běžecké tréninky podle rozpisu, po 31. 3. 2002 běžecké tréninky podle letního modelu přípravy - rozpis bude vydán koncem února
  • mapové tréninky: od listopadu 2002 do března 2003 1 ´ za 14 dní v sobotu, od 2. 4. 2003 každou středu pravidelné mapové tréninky v okolí Brna
  • soustředění:
    	18. - 21. 12.		lyžařské soustředění (Sklené )
    	14. - 16. 2.		běžecké a mapové soustředění (Znojmo)
    	1. -  7. 3. (jarní prázdniny)	lyžařské soustředění (Špindlerův Mlýn)
    	17. - 21. 4. (velikonoce)	mapové soustředění (Nový Bor)
    	1. - 4. 5.		mapové soustředění (Černovice)
    	7. 7. - 17. 7.		letní tábor pro žactvo (Hodonín)
    	20.7. - 2.8.		Budislav
    	27. - 31. 8.		běžecké a mapové soustředění (Orlické hory)
    	26. - 28. 9.		mapové soustředění oblastní výběr (Bobrůvka)
    

Účast na závodech

  • podle nominací na MSJ a ME dorostu
  • Mistrovství ČR v OB i MTBO
  • žebříček A, žebříček B-Morava v OB i MTBO
  • oblastní mistrovství jednotlivců a štafet
  • Brněnský oblastní žebříček
  • přípravné závody
  • vícedenní prázdninové závody

Pořádání závodů

  • 8. 12. - Brněnská zimní liga - Rosnička
  • 23. 2. - Brněnská zimní liga - Vinohrady
  • 6. 9. - Continental cup, Silva cup, žebříček A (sprint) - Brno
  • 7. 9. - Česká liga klubů, Český pohár štafet - Ruprechtov
  • 17. 10. - Mistrovství Brna v supersprintu - Brno
  • 19. 10. - Zhusta cup - Brněnská přehrada
  • 19. 10. - Oddílový přebor - MTBO - Brněnská přehrada
  • 8. a 9. 11. - Oddílový přebor - OB - Ruprechtov

Vydávání map

  • Vinohrady - mapa pro ligy škol a tréninky (A. Chromý)
  • Brno - mapa pro Continental cup (Z. Lenhart)
  • Malina - mapa pro Český pohár štafet (V. Šebesta, P. Matula, P. Prokop, L. König, R. Kheil, R. Čech)

Ekonomické zabezpečení

Vyrovnaný rozpočet ve výši 385 tis. Kč.

Časopis Orientační běh a O-sport

O-sport - European magazine of orienteering activitis - anglicky - cena předplatného 600,- Kč.

  • reportáže z celého světa
  • analýzy, rozbory postupů
  • rozhovory s orienťáckými celebritami
  • informace naleznete na www.orient-sport.com

Přihlášky společně s penězi u Zhusty.

Orientační běh - časopis orientačních sportů - česky - cena předplatného 300,- Kč.

  • reportáže z domácí i zahraniční scény v OB, LOB a MTBO
  • zprávy o Radiovém orientačním běhu a České asociace rogaingu a horského orientačního běhu
  • rozhovory, soutěže, metodika a řada dalších informací o dění v OB

Přihlášky společně s penězi u Zhusty.

Za výsledky v roce 2002 jej od oddílu mají objednán:
David Kabáth, Lukáš Barták, Lenka Novotná, Kateŕina Sladká, Jakub Pracný, Adéla Štěpánská, Adam Chromý, Peter Mlynárik, Jitka Kabáthová, Štěpán Zimmermann.

Objednali si: Palo Bukovac, Jirka Zelinka, Martin Stehlík.

Záblesky

  • Od 11. do 19. ledna se v italské Alpe di Siusi - Castelrotto koná 2. Mistrovství Evropy v lyžařském OB (a současně první série letošního SP). Předběžně jsou přihlášeni závodníci 12 zemí (55 mužů a 37 žen), ale to se ještě rozšíří, protože mezi nimi zatím není SVK, NOR atd. První závod se jede v pondělí (13. 1.), na pořadu je middle s hromadným startem, v úterý se jede sprint, po dnu volna je na pořadu ve čtvrtek klasika a program uzavřou páteční štafety. Na premiérovém ME předloni v Rusku získalo 3 mistrovské tituly Finsko, 3 Rusko a 2 Švédsko. I letos závodníci těchto zemí patří k největším favoritům. Naší reprezentaci se předloni v Rusku vůbec nedařilo, bilanci se letos bude pokoušet zlepšit tito trenérem Peckou nominovaní závodníci Ondřej Vodrážka, Lubomír Tomeček, Jan Lauerman, Tomáš Redlich, Jan Kolín, Barbora Chudíková, Eva Böhmová a Daniela Zlesáková.
  • Budou v ČR Světové poháry v OB 2006 resp. 2007? VH ČSOB rozhodla, že Česká republika bude kandidovat na pořádání jedné ze série Světových pohárů 2006 resp. 2007. Svaz vypsal vnitrosvazové výběrové řízení, do kterého se v termínu přihlásil jen jeden zájemce o pořádání, a to dvojice PGP+DKP. Centrum by mělo být v Mělníce, běhat by se mělo ve skalách Kokořínska.
  • Akademické M ČR se letos uskuteční v rámci Českých akademickýh her, které se konají v Ostravě a zahunují 20 sportovních odvetví. V pondělí 5. 5. se běží krátká trať, v úterý 6. 5. pak klasika.
  • V Praze byli vyhlášení nejlepší akademičtí sportovci roku 2002. Do vyhlašované desítky se nikdo z o-běžců nedostal, podle neoficiálních zpráv obsadila držitelka dvou bronzových medilí z AMS v Bulharsku Vendula Klechová v anketě 13. místo.
  • Oddílové elasťáky jsou ještě k dispozici - velikost XL. Pokud tedy máte zájem přihlaste se u Zhusty. Cena je 550,- Kč. Pokud máte zájem o jinou velikost je možno ji doobjednat.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Adam Chromý, Richard Pátek
Lukáš König, Petr Prokop, Jiří Zelinka
Toto číslo vyšlo 21. ledna 2003 - v tištěné podobě