ePolaris - 2/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Konec ledna byl ve znamení pololetních prázdnin * únor začal Hromničním trápením v Blansku * ve stejný den se běžel i Brněnský běžecký pohár v Kanicích * další víkend byl malý mapový trénink ve Střelicích u Brna - účast byly mizerná * v polovině února jsme měli první letošní soustředění v Suchohrdlech u Znojma * současně se běžel Brněnský běžecký pohár v Modřicích * Celý únor se po Moravě a jeho blízkém okolí běhal CEWOL (Středoevropská zimní liga v OB)

Hromniční trápení

Je krásné ráno, ani není moc zima, dokonce se ukázalo i sluníčko a to na dveře teprve klepou Hromnice. A když povídám Hromnice, tak se nám všem orientačním běžcům vybaví druhý ročník blanenského sprintu. Tak vás všechny zvu se na něj podívat. Shromaždiště bylo stejně jako loni v Domu dětí a mládeže. Sešlo se nás tu docela hodně a vůbec nejvíce mě překvapila účast našich slovenských kolegů. Co dále, jako na každých závodech tu bylo občerstvení, startovní listiny, popisy tratí, nechyběl ani start. Tratě byly tak akorát, alespoň mě se zdálo. Pobíhali jsme po ulicích mého rodného města, a jak to tak bývá, asi jsem se ztratila jako jediná já. Abych vám něco přeci jen přiblížila, popíši vám alespoň moji trať. Začátek byl pořád dolů, a protože je Blansko poměrně kopcovaté, musel následovat chtě, nechtě nějaký ten výběh (a mimochodem nebyl jeden). Sotva jsem se podívala na mapu, zjistila jsem, že se podívám ke kinu, gymnáziu, na zámek, k nemocnici. Občas jsem se přistihla, že mapuji méně, než bych měla. A tak jsem pochodovala po chodnících, tak jako už několik let a samozřejmě, že jsem schytala nějaké minuty i na mapě. Ale dosti. Jestli se chcete k nám do Blanska podívat, nesmíte si nechat ujít další ročník sprintu. Tak za rok nashle!!!

Peťa

Výsledky: D14 1. Poklopová Lenka (UOL) 17:52, 4. Kabáthová Eva 21:59, 6. Zelinková Ludmila 22:58; D18 1. Stratilová Marie 30:07; D19 1. Zatloukalová Lenka (JPV) 29:36, 6. Humlíčková Kateřina 37:17, 8. Navrkalová Petra 41:12; D35 1. Kabáthová Jitka 28:37; H10 1. Indrák Jakub (UOL) 18:22, 3. Říha Jan 21:35, 4. Stratil Jakub 24:14; H14 1. Zimmermann Jakub 14:53, 9. Zimmermann Štěpán 21:47; H18 Zelinka Jiří 29:47, 3. Janský Petr 30:38, 10. Dědic Filip 37:12; H19 1. Dávidík Marián (KBA) 27:16, 2. Prokop Petr 29:45, 7. Piják Martin 31:17, 13. König Lukáš 33:44, 15. Klimenko Igor 34:43, 16. Brabec Jaroslav 34:50, 22. Humlíček Aleš 35:35, 31. Pátek Richard 40:49.

Brněnský běžecký pohár

V měsíci únoru proběhly další dva závody Brněnského běžeckého poháru, avšak naše účast byla na závodech malá, takže jen stručně.

Osmé kolo se konalo 1. února v Kanicích s centrem na zdejší základní škole. Tradiční trať byla změněna již minulý rok, takže i letos už se běžela nová. Na pětikilometrové trati potvrdil Milan Hrazděra s blížícím jarem stoupající formu a s přehledem zvítězil. Druhý skončil Lukáš Plachý s půlminutovým náskokem na třetího Jaroslava Raichla. Z našich se zúčastnila pouze Lenka Novotná a skončila na 36. místě, což znamenalo 12. místo mezi ženami. Mezi muži na desetikilometrové trati zvítězil ve finiši Martin Kučera před Danielem Orálkem. Již s téměř minutovou ztrátou skončil třetí Pavel Horák z Vyškova.

O 14 dní později BBP pokračoval závodem v Ráječku nedaleko Blanska. Trať byla místy namrzlá, což mělo bohužel za následek těžkou zlomeninu nohy jednoho z účastníků. Z našich se nezúčastnil nikdo, kvůli právě probíhajícímu soustředění v Suchohrdlech. Mezi juniory a ženami zvítězil Vladimír Pospíchal o půl minuty před finišující dvojcí Plachý a Kohut, kde byl štastnější prvně jmenovaný. Na dvojnásobné trati zvítězil Vladimír Maceček z Kroměříže před několikanásobným medailistou z ME v triatlonu Filipem Ospalým. Třetí skončil Daniel Orálek z Moravské Slávie.

Dejv

Výsledky: 8. závod Kanice 5km 1. Hrazděra Milan (ARC Brno) 16:38, Plachý Lukáš (UNI Brno) 17:11, 3. Raichl Jaroslav 17:36, 36. Novotná Lenka 23:31; 10km 1. Kučera Martin (UNI Brno) 34:31, 2. Orálek Daniel (Moravská Slávia) 34:32, 3. Horák Pavel (AHA Vyškov) 35:25; 9. závod Ráječko 5km Pospíchal Vladimír (TTT Rájec Jestřebí) 18:11, 2. Plachý Lukáš (UNI Brno) 18:36, 3. Kohut Jan (Kola Novák Blansko) 18:39; 10km 1. Maceček Vladimír (AK Kroměříž) 32:32, 2. Ospalý Filip (Olympo Team) 33:05, 3. Orálek Daniel (Moravská Slávia) 33:09.

Na CEWOLU u našich sousedů

8. a 9.2 se konaly CEWOLY v Rakousku a na Slovenku. Jelikož jsem byl motivován vítězstvím v 1. CEWOLU v Blansku, rozhodl jsem se na tuto dvojici závodů odcestovat. Dopravu jsem si domluvil s Hanáky, nebo lépe řečeno mi ji domluvila Verča Křístková. V sobotu ráno nás tedy vyzvedla v Modřicích dvoupatrová Scania a jelo se.

Do Vídně jsme dorazili poněkud dříve, a tak jsme se vydali k Schönbrunnu. Autobusák sice mírně kufroval, ale i tak jsme měli ještě hodinu rozchod. Po absolvování této kulturní vložky jsme se přesunuli na místo startu. Na místě jsme zaparkovali pod dálničním přivaděčem, kde stál autokaravan, který byl prezentací. Celý závod pořádalo tak 5 lidí a podle toho organizace taky vypadala.

Startovní procedura byla velmi zajímavá. Do koridoru jsem byl puštěn 5 minut před startem a musel jsem si sám překreslit trať. Poté jsem čekal na start a teprve poté vyběhl. Na startu se komunikovalo velmi lámanou angličtinou, takže to nebylo jednoduché ani pro běžce ani pro pořadatele, na kterých bylo vidět, že angličtinu nemají příliš v oblibě.

Nyní bych se trochu rozhovořil o pomůcce pro orientačního běžce nejdůležitější, tedy o mapě. Jednalo se o napu Wienerfeld - Ost v měřítku 1:7500, což bylo velmi nevyhovující, jelikož se jednalo o terén s velkým množstvím detailů. Sever byl navíc otočen oproti hraně mapy o dobrých 20°, což značně ztěžovalo orientaci. Terén byl také zajímavý. Polovina trati se běžela parkem, který bych přirovnal k rumišti za Bystrcí. Jediným rozdílem bylo to, že uprostřed bylo velké jezero. Potom se vběhlo do zástavby. Byly to činžáky s řadou průchodů, dvorů a podobných útvarů, tedy zajímavý prostor. Jedinou vadou bylo, že trochu na mapě splývala bílá, šedá a černá barva, což zapříčiňovalo, že orientace v plném tempu byla poněkud obtížná. Přesně tento fakt mě stál vítězství. Na 10. kontrole jsem vedl, ale pak přišla chyba, která představovala malou ztrátu, ale pak jsem vynechal kontrolu a ztratil minutu a čtvrt. V závěru jsem byl zase nejrychlejší, ale dotáhl jsem to pouze na druhé místo se ztrátou 39 sekund.

Nyní bych se ještě zmínil o kvalitě rakouských běžců. V mužích to ještě ušlo, ale v naší kategorii, která měla s muži stejnou trať, to byla tragédie. Trať byla dlouhá 3700 m a převýšení bylo 50 m. Já to šel 25:33 a nejlepší z dvou dostavivších se Rakušanů, jistý Dominik Grün, to šel 37:36, což dělá ztrátu 3:20 na kilák na mě a 3:25 na kilák na vítěze, což není nutné komentovat. S tímto běžcem už jsem pro zajímavost měl zkušenost. Na utkání Brno-Vídeň, které se konalo loni v Bystrci, kde jsem na trati o délce 5400 m a převýšením 150 m vyhrál časem 56:06 , to šel 72:54, což činí ztrátu 3:06 na kilák. Jak je vidět úroveň rakouských běžců je obrovská.

Po doběhnutí měli pořadatelé problémy s počítačem, a tak se vyhlášení konalo dost pozdě. Vyhlášení bylo dvojjazyčné tj. česko-německy, ale čeština byla vzhledem ke kvalitám běžců z obou zemí slyšet mnohem častěji. Vítězové vyhráli půllitr jakési limonády a první bral navíc poukázku na hamburger do místního McDonalda, což vzhledem k nutnosti přejet na Slovensko nemohl nikdo využít, jelikož vítězové byli víceméně pouze Češi.

Závod bych celkově zhodnotil asi takto. Trať byla postavená dobře. Mapu by to chtělo v měřítku 1:4000, víc promapovat detaily, zlepšit barvy a hlavně mít sever na severu. Konkurence byla solidní, i když pouze z naší republiky, tedy závod to byl celkem zdařilý.

Po skončení závodu jsme se přesunuli na Slovensko, kde jsme se ubytovali v tělocvičně v Pezinoku. Po zabydlení se jsme se odebrali do místní hospody na večeři. Bylo tam relativně plno, a tak to čekání někteří nervózní jedinci těžce nesli. Když jsme potom dostali jídelní lístek bylo o zábavu postaráno. Ať žije slovenština! Nakonec jsem uznal za nejvhodnější vyprážaný karfiol s opekanými zemiakami. Ačkoliv to zní divně, chutná to úplně stejně jako smažený květák s opékanými bramborami, jen je to nutné zaplatit jinou měnou.

Ráno jsme se přesunuli do Základné školy Orešie, která je také v Pezinoku. Když jsem se podíval na startovku, zjistil jsem, že poběží Mlejnek, a že má stejnou trať jako já (M35 bylo stejné s M18). Hned bylo postaráno o motivaci. Start byl tentokráte normální.

Běželo se na mapě Základná škola Orešie, která byla v měřítku 1:10000, což bylo odpovídající. Na první pohled mapa vypadala skvěle. Terén byl řekněme nezvyklý. Jednalo se o rozsáhlé vinice, mezi kterými byl občas zalesněný kopec, rybník a nebo zabušená paseka. První polovina trati vedla pouze vinicemi a byla hodně rychlá. Teda aspoň pro ty co věděli, že běhat napříč řádky nepatří k metodám, které vedou k dobrému času. Mě to naštěstí kolegové sdělili, ale někteří jedinci jsou nepoučitelní. Poté trať vedla více méně pasekami a lesnatými úseky. až po sedmou kontrolu bylo vše OK. Pak přišla chyba na dohledávce, což mě ještě nerozhodilo. Ale na desítce to moje psychika nevydržela. V mapě byly tři jámy a na jedné z nich měla být kontrola. V lese byly ale čtyři jámy, což by ještě samo o sobě nevadilo, ale problémem byl fakt, že kontrola byla na té jámě, která nebyla v mapě. Následovalo pročesávání prostoru a velká ztráta. Velmi podobný problém nastal ještě na 12. kontrole, kde jsem závod definitivně zasklil.

Trať o délce 4600 m s převýšením 90 m jsem absolvoval v čase 39:40 se ztrátou 5 minut na vítěze na celkovém třetím místě. Jedinou útěchou bylo to, že to Mlejnek stejně dostal 4 míny, ale taky dost nadával na 10. a 12. kontrolu. Nyní bych okomentoval kvalitu Slováků a Rakušanů, kteří se také zúčastnili. Nejlepší Slovák v kategorii M18 byl Martin Mazúr z Rapidu Bratislava, který dosáhl času 40:41. To bylo ucházející, jelikož terén asi neznal a tudíž ho také zaskočily ony dvě problematické kontroly. Nejlepším Rakušanem byl opět překvapivě Dominik Grün (asi opravdu nemají nic lepšího), který to šel 54:34, což dělá ztrátu 4:20 na kilák na vítěze a 3:14 na mě, což je opět tragické.

Vyhlášení výsledků bylo tentokrát pouze jednojazyčné. Trochu mi vadilo, že jsou Slováci příliš důslední. V M19 doslali 3 nejlepší (samozřejmě členové slovenské repre) flašku vína a mi v M18 nic. Vždyť v Blansku nám dali pivo. To je prostě nespravedlivost.

Celkově to byl zajímavý závod, i když poněkud pokažený chybou roznašečů kontrol. Terén považuji za zajímavý. A s výsledkem jsem byl také spokojen, jelikož jsem ve třech CEWOLECH zkompletoval kompletní stupně vítězů a průběžné druhé místo po třech závodech.

Po skončení závodu jsme měli spoustu času, a tak jsme si dali hodinový rozchod v Bratislavě. Po této pauze jsme se již vydali nejkratší cestou směr Česká republika.

Zelda

Výsledky: Vídeň M18 1. Kokojan David 24:54, 2. Zelinka Jiří 25:33; M19 1. Otruba Marek 22:30; W19 1. Hohenwarter Lisi 21:42; Pezinok M18 1. Kokojan David 34:37, 3. Zelinka Jiří 39:40; M19 1. Dávidík Marián 29:27, 2. Barták Lukáš 31:39, 3. Piják Ondrej 32:49; M35 1. Jeřábek Luboš 32:00, 12. Mlynárik Peter 43:45; W19 1. Poklopová Ivana 40:37.

Soustředění s Hubertem v Suchohrdlech

Konečne po neuveriteľne dlhej dobe nastal čas, keď je vidieť aspoň zbytky lúčov slnka, keď odchádzam z práce a konečne sa prestávam cítiť ako krtko, ktorý ráno vidí tmu, cez deň len vďaka elektrárňam vidí čosi iné a poobede a v noci opäť len tmu.

Konečne prichádza svetlo a spolu s ním jar. Cez deň je u nás - južanov - síce stále okolo mínus 10, ale jar už cítim v každom zasvišťaní ostrého ľadového vetra. (to sú tí nanapraviteľní optimisti).

No a jar je synonymum pre prvé mapové sústredenie. Po dlhom čase sme oprášili buzoly a poďho do juhomoravského Znojma vyskúšať, čo nám pribudlo v nohách počas dlhých polárnych nocí. Sústredenie síce začalo o 14. hod u Bohemii, ale my, čo v tom čase vyťukávame ešte v práci do počítačov kadeaké nezmysly, vyrážame z Bratislavy o pár hodín neskôr. Zvolili sme postup mimo plateného úseku dialnice a tak po tme absolvujeme aj vďaka nejasnostiam v mape malý kufrík, ktorý je ale vždy predzvesťou dobrého sústredenia.

Sústredenie začalo skvelo, len čo sme sa zvítali, už sme opäť sadali do auta a frčali na večeru a "niečo" k jedlo. Maroš sa zahral na taxikára a tak sa väčšina z nás dostala rýchlo do spacákov, aby načerpala energiu na ďalšie kilometre.

Ráno nás zobudilo slniečko a celí natešení sme rozklusli do takmer blízkeho lesíka hľadať zkluky kontrol a tí výkonnejší si pridali ešte aj 3 km pamäťáku. Ľahký obed a niekoľko verzií nezávislého náhodného losovania dvojíc na poobednejšie 2-členné štafetky vytvorili skvelú bojovnú atmosféru. Prvý úsek bežali chlapi a nasadení juniori, dievčatá a dorastenci (a momentálne indisponovaný Mlynko) bojovali na druhom úseku. O konečných majiteľoch čokoládových odmien sa mali pobiť opäť prvé - teraz už tretie úseky. Bratovražedný boj v cieľovej rovinke síce vyhral Ondro Piják pred Martinom, pár metrov za nimi letela početná skupinka chlapov, ale konečné poradie bolo nakoniec úplne iné, pretože vedúca skupina čokoládychtivých orazila vedľajšiu ks. Konečné poradie som nakoniec nestihla zaznamenať, lebo pri kontrolovaní razenie Libor iba s úsmevom hlásil: "Tak tyhle jsou taky disk!". Konečný výsledok štafiet by som zhodnotila takto: všetci sme sa dosýta ponaháňali, čierno- biela kópia mapy bola tiež zaujímavým momentom pri voľbe postupov medzi bielymi hustníkmi a neexistujúcimi plotmi, a verím, že každý si odniesol ponaučenia zo svojich chýb. A to, že sa kluci "vyšantili" mimo pretekov pokladám za najväčší úspech sústredenia, lebo verím, že na skutočných štafetách si dajú viac pozor. Krásne vypretekaní sme vyklusli tých pár km do školy, kde sme boli ubytovaní, trochu sme sa pofŕkali teplou vodou z kuchynského umývadla a už sme frčali na večeru. Pred večerou rozdával Mlynko čokoládové srdiečka a keď som sa až v krčme dozvedela, že má narodeniny, poslali sme mu po čašníkovi pivo, ktoré ho ale nenašlo. Ale našťastie aspoň večere našli svojich objednávateľov. Síce už takmer nikto nebol hladný (v podstate sme boli asi smädní), ale predsa sme sa dáko prekonali. Ráno sme opäť náhodne losovali dvojice - tentokrát na tréning "sudá-lichá", po slovensky "párna-nepárna". Ja osobne som si prihodila k určenej trati ešte aj chlapské ks a tak som mala pomerne dosť. Poobede krátky výklus, zbaliť veci, upratať a odchod domov...

Zhodnotenie: kto nebol, nech ľutuje. Trochu sme sa rozbehali s mapkou (mala síce isté nedostatky spôsobené vekom, no ale ruku na srdce -kto ich nemá?), Libor opäť pár z nás nachytal na štafetách, podaktorí využili našu taxi-službu a povozili sa v kufri (nášho auta) a myslím, že sústredenie celkovo splnilo svoj účel.

Moje veľké poďakovanie patrí Liborovi , ktorý to všetko zapríčinil, ale aj Petrovi Prokopovi, Mlynkovi a všetkým ostatným, ktorí roznášali ks, Jitke a Lenke za starostlivosť o mládež a všetkým, ktorí sa zúčastnili a vytvorili fajn atmosféru.

Alena

Výsledky štafet: (V závorce za časem je uvedena varianta trati na daném úseku)
	jméno			I.ús		III.ús	jméno			II. ús		celkem
1.	Prokop Petr		18:56 (H)	17:16 	Stratilová Marie	30:39 (A)	66:51
2.	Zimmermann Jakub	24:33 (B)	19:52 	Mlynárik Peter		23:07 (G)	67:32
3.	Otrusina Jiří		20:01 (C)	20:04 	Kabáthová Jitka		30:28 (F)	70:33
4.	Bukovác Maroš		19:02 (A)	19:30 	Navrkalová Petra 	32:02 (H)	70:34
5.	Brabec Jaroslav		22:17 (G)	20:51 	Kabáthová Eva		28:06 (B)	71:08
6.	Viskup Peter		19:17 (D)	24:22 	Bukovácová Alena	35:41 (E)	79:20
7.	Stehlík Martin		22:10 (A)	25:32 	Pátek Richard		33:35 (H)	81:17
8.	Klimenko Igor		32:49 (E)	24:14 	Veselý Martin		36:21 (D)	83:14
9.	Kabáth David		18:40 (E)	25:40 	Formanová Petra		44:57 (D)	84:40
D	Piják Martin		18:48 (G)	DISK 	Štěpánská Adéla		30:34 (B)	DISK
D	Piják Ondrej		18:58 (C)	DISK 	Hýblová Lenka		30:28 (F)	DISK
D	Zřídkaveselý Libor	17:14 (B)	16:39 	Svoboda Aleš		DISK (G)	DISK
D	Bukovác Palo		DISK (F)	DISK 	Klimplová Zuzana	28:32 (C)	DISK
D	Chromý Adam		DISK (H)	21:52 	Klimplová Lenka		25:47 (A)	DISK

A je to tady - tedy MTBO!

Přátelé orientačního běhu - ale hlavně vy, kteří máte rádi orientační závody na horských kolech. Vězte - na valné hromadě oddílu OB 15.1.2003 bylo dohodnuto založení skupiny MTBO v rámci oddílu OB ZBM.

Shrnuto: kdo má zájem jezdit MTBÓčka za ZBM, tak mu v tom od 15.1.2003 již nic nebrání. Na tom se shodli všichni přítomní. A jako vklad do prvního roku činnosti byly odsouhlaseny nemalé příspěvky pro závoduchtivé členy MTBO ZBM.

Jelikož většina z nás ale jezdí pro čest a slávu, nikoliv kvůli mamonu, nevadí, že příspěvky jsou spíše malé než nemalé. Ty větší si musíme teprve vyjezdit slušnými výsledky a uspořádáním kvalitních závodů. Ihned byl také sestaven široký a kvalitní realizační tým - tedy dobrovolně jsem se ujal agendy a všeho ostatního s účastí na závodech souvisejícího, neb jsem tuto robotu konal již v oddílu PBM.

  Pár vážných slov pronesených na téma MTBO zní takto:
 • MTBO jsou orientační závody na horských ( ne jiných ) kolech. Další nutnou výbavou je pevná přilba, cyklomapník, buzola a dobrá nálada.
 • Jezdí se většinou podle speciálních map pro MTBO. Tyto jsou dost podobné mapám pro OB s tím, že jsou potlačeny některé detaily a naopak zvýrazněny charakteristiky cest.
 • Závody jsou většinou dvoudenní ( sobota + neděle ) a pořádány jsou oddíly z různých koutů ČR i SR. Organizačně je tedy třeba domluvit a zajistit dopravu kol i závodníků včetně ubytování.
 • Kategorie, které jsou vypsány pro seriál Českého poháru a mistrovské závody ČR, jsou členěny následovně:
 • Dívky ve věku 14-18 let mají kategorii "D14-18", ostatní dívky a ženy pak kategorii "D".
 • Kluci ve věku 14-18 let mají kategorii "H14-18", ostatní kluci a muži ve věku 18-40 let pak kategorii H19, případně HE (elita). Kluci ve věku 40 a více let pak kategorii H 40.
 • U všech závodů je pak pro začínající vypsána kategorie P (příchozí).
A nyní důležité !

Kdo má zájem se v letošním roce účastnit závodů v MTBO za ZBM Brno, přihlaste se v oficiální Přihlášce ZBM na závody 2003 a uhraďte zálohu 400,- Kč, nebo se ozvěte na mojí adresu nejpozději do 15.3.2003 - nutná registrace oddílu.

Jakékoliv Informace na stejné adrese.

Předběžný rozpis závodů v roce 2003 vyšel v minulém čísle Polarisu.

Další informace a povídání o MTBO najdete v dalším čísle tohoto časopisu.

Ahoj Ivan

Ivan Sladký
Kudelova 3, 602 00 Brno
Tel. :	545 570 884
	605 528 178
e-mail : ivan.sladky@volny.cz

Záblesky

 • Oddílové elasťáky jsou ještě k dispozici - velikost XL. Pokud tedy máte zájem přihlaste se u Zhusty. Cena je 550,- Kč. Pokud máte zájem o jinou velikost je možno ji doobjednat.
 • Prokůpek po dlouhých letech usilovného studia dostudoval a honosí se titulem Bc. Blahopřejeme!!!
 • Nadace OB posoudila projekty na práci s mládeží OB a přidělila na výchovu talentované mládeže ve věku 14-18 let pro rok 2003 pět grantů ve výši 80000 Kč. Nadace bude podporovat sportovní centra mládeže ve Zlíně, v Hanácké oblasti, v Praze, na Pardubicku a také v Brně.
 • Letošní CEWOL (Central European Winter Orienteering league) předčasně skončila. Nenavázala tím na loňský poměrně zdařilý ročník. Poslední dva závody v Budpešti musely být pro malý zájem závodníků zrušeny.
 • Mistrem ČR družstev v lyžařském OB 2003 se stal Ekonom Praha. Po 8 závodech je následovné konečné pořadí (36 klubů): 1. Ekonom Praha 156, 2. Kotlářka Praha 147, 3. OK Jilemnice 134, 4. OK Jihlava 118, 5. TU Liberec 112, 6. ŠSK Vrbno p. P. 102, 7. Slovan Zdravotník Praha 99, 8. OS Nové Město na Moravě 97, 9. VŠ Plzeň 77, 10. SK Břízky 72. V šampionátu klubů dorostu (22 klubů) bylo pořadí následné: 1. Kotlářka Praha 87, 2. OK Jilemnice 80, 3. ŠSK Vrbno p. P. 73, 4. SC Jičín 60, 5. Spartak Vrchlabí 47.
 • Čelo Světového poháru v LOB je po švédské sérii velmi vyrovnané. V mužích vede Rus Khrennikov o 2 body před Švédem Nordqvistem, třetí je Fin Lilja. V ženách je nejlepší Švédka Grenholm, tři body ztrácí Ruska Vlasova, třetí je její krajanka Tomilova. Naši si vedou výborně. Těžko budeme vzpomínat, kdy by český závodník byl v první desítce SP. Ondra Vodrážka je dokonce osmý!!! V závěru druhé desítky najdeme Honzu Lauermana. V ženách je Bára Chudíková na velmi dobrém 12. místě, Eva Böhmová je 21. Závěrečná série SP je na pořadu na přelomu února a března v Estonsku a v Rusku, naše reprezentace bude kvůli potížím s ruskými vízy startovat jen v Estonsku.
 • Proběhla Valná Hromada Brněnské oblasti. Projednala činnost oblasti pro rok 2003. Novým předsedou se stal Ondřej Ptáček (Tesla Brno).
 • Tradiční ples orientačních běžců se uskutečnil 15. února v Brně na Flédě. Letos však za nepříliš valné návštěvy.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, , Petra Navrkalová, Alena Bukovácová, Jiří Zelinka, Ivan Sladký
Toto číslo vyšlo 21. února 2003 - v tištěné podobě