ePolaris - 5/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

26. dubna se běžel oblastní žebříček v Petrovicích * proběhlo oblastní soustředění v Hodoníně u Kunštátu * akademici měli vrchol sezóny na severu Moravy * 7. a 8. května jsme se zůčastnili MČR v nočním OB a supersprintu, které se pořadatelům příliš nepovedlo * o víkendu se závodilo ve Zlatých horách na mistrovství Moravy * 17. a 18. května začaly žebříčky A a B závody ve Stříbrné Lhotě a Skřípově * o týden později se běžely štafety, v sobotu ve Zdobíně a v neděli v Bukovině

Oblastní žebříček v Petrovicích

Je krásný jarní den, sluníčko svítí a my se jedeme proběhnout na závody...Že to zní jako pohádka? Zní, ale přece jen se to stalo.

Vyrazili jsme 26. 4. ráno vlakem směr do Blanska-Macochy, kde jsme přesedli do autobusu, který nás dovezl do nedalekých Petrovic. Tam nás čekalo příjemné shromaždiště v místní sokolovně nebo venku na hřišti (dle chuti). Závod probíhal v režii blanenského oddílu SBK. Kolem půl desáté se již někteří závodníci začali trousit na nedaleký start (zároveň i cíl), protože 00 bylo stanoveno na 10:00. Stavitel tratí Prokůpek připravil klasickou trať v dobře průběžném terénu, takže vše nasvědčovalo příjemnému jarnímu proběhnutí. A taky tomu tak nakonec bylo. Celý závod se dal proběhnout bez jediného zastavení a zaváhání. To se některým z nás podařilo, a tak předvedli několik pěkných výkonů. Po závodě nás čekalo už jen vyhlášení výsledků a cesta domů.

Dejv

Výsledky: D14 2. Kabáthová Eva, 3. Hýblová Jitka; D16 1. Stratilová Marie, 2. Hýblová Lenka, 3. Štěpánská Adéla; D21C 2. Gebauerová Jana, H14 3. Šperka Václav; H16 3. Zelinka Jiří; H18 1. Stehlík Martin, 2. Janský Petr; H21C 1. Zřídkaveselý Libor; H21D 1. Svoboda Ladislav, 2. Tomeš Petr.

Oblastní soustředění - Hodonín

Jelikož ve čtvrtek 1. 5. byl státní svátek, využili jsme takto vzniklý prodloužený víkend k soustředění. I přesto, že se jednalo o soustředění SCM, byl věkový průměr hodně malý. Soustředění se navíc nezúčastnil Zhusta, takže tréninky stavěli výhradně Jitka s Majklem.

První trénink jsme absolvovali ještě před ubytováním na mapě Bedřichov. Jednalo se o Švýcarskou hru. Byla to zkrácená verze trati pro juniorskou repre, tudíž to bylo dost zajímavé. Zhusta navíc při stavění nešetřil hustníky. A celé to bylo umocněno přes deset let starou mapou a nepříliš kvalitním tiskem. Podtrženo sečteno, to byla bojovka jako blázen, o čemž napovídali i dosažené časy hodně přes hodinu. Tento trénink se samozřejmě týkal pouze té nejlepší zúčastněné skupiny (Martin Stehlík, Kuba Pracný, Dan Hájek a spol.). Zbytek šel pokud vím obyčejné COBéčko. Poté jsme se konečně ubytovali a začali relaxovat fotbálkem. Hřiště bylo v areálu solidní, ale mělo jednu vadu. Bylo ve svahu, tudíž pod ním byl srázek a míč tam pořád padal. To by ale zase až tak nevadilo, kdyby nebyl pod srázkem bazén. Tedy přesněji dva. Jeden byl jen po kotníky, takže nebyl problém, ale druhý byl bohužel dost hluboký. Míč tam sice spadl jen jednou, ale Ondra Hojsák si solidně zaplaval.

Odpoledne jsme vyrazili na mapu Sýkoř 701. Jednalo se o okruhy. Nakreslenejch jich bylo pět, ale problém byl v tom, že nebyly postavený. To bylo zpestření tréninku pro nás. Všichni jsme se samozřejmě překonávali v tom, aby byly kontroly co nejvíc zašitý, takže pak byl trénink docela obtížný. Koordinace tohoto tréninku, ale nebyla dvojicí vedoucích příliš dobře zvládnuta, jelikož jsme pak u autobusu strávili půlhodinku opalováním, než někdo kontroly sesbíral. Potom následovala večeře a fotbálek.

V pátek ráno jsme vyrazili opět na Sýkoř 701. Nejprve jsme absolvovali rallye s autobusem po lesní cestě a poté vylezli na nejvyšší vrchol v okolí, abychom zahájili trénink, kterým nebylo nic jiného než věšák-sběrák. Cestou na start jsme hodně dlouho diskutovali, kdy jsme něco podobného šli naposled. Nakonec jsme se shodli asi tak na třech letech (samozřejmě opět nejlepší skupina). trénink byl ale nakonec poměrně zajímavý. Majkl totiž postavil, mám dojem, že dvaadvacet kontrol v zajímavém kamenitém terénu. Věšící se tedy rozhodně nenudili. Jedinou vadou bylo to, že postupy se chodili pořád po stejných cestách. Koordinace tréninku opět nebyla nejlepší, jelikož jsme v autobuse čekali asi dvacet minut na vycházku s mapou. Odpoledne se žádný trénink nekonal a tak jsme vyrazili na výlet do Kunštátu a do jeskyně Blanických rytířů spojený s krátkou procházkou.

Sobota byla nejnabitějším dnem soustředění. Zúčastnili jsme se totiž oblastního žebříčku na mapě Starý Kvartýr. Jedinou smůlou bylo, že celé dopoledne propršelo. Trať závodu byla velmi pěkná a já se těšil, že si před béčky zvednu sebevědomí vítězstvím. Ale chyba lávky. První kontrola byla sice ještě OK, ale pak to přišlo. Devět minut jsem hledal posed těsně u cesty. No nejsem pako. No a navíc se přede mě dostali dva soupeři, aniž bych je zpozoroval. Jednoho z nich jsem dohnal hned v následující těžké pasáži v kamenném poli, kterým jsem už projel jako nůž máslem. Chtěl jsem mu zdrhnout, ale nedal se a tak jsem ho alespoň vytáhl na druhé místo v závodě. V cíli jsem si hodně nadával. Šel jsem nejrychleji, ale devět minut se nedá jen tak smazat. A co ostatní? Musím se přiznat, že už nevím, jelikož článek píšu se značným časovým odstupem, tudíž se všem uspěvším kolegům omlouvám.

Po skončení závodu jsme nechali věci na shromaždišti závodu v místním kulturáku a vydali se na trénink. Jednalo se o štafetový scorelauf. Systém byl takový, že vylosované trojice dostali tři mapy, z nichž pouze na jedné byly všechny kontroly a zbylé dvě byly prázdné. Členové štafety se museli dohodnout kdo kam půjde. Navíc každý musel obejít alespoň čtyři kontroly z celkového počtu dvacet. Počítal se čas posledního ze štafety. Startovní pole bylo navíc obohaceno a dvě jednočlenné "štafety", které tvořili Martin Stehlík a Kuba Pracný, kteří trénink stavěli, a tak šli všechny kontroly. Rozhodně se jednalo o zajímavé zpestření, jelikož nešlo o rychlost, ale o správné rozdělení kontrol mezi jednotlivé členy štafety.

Po skončení tréninky jsme se dohodli, že uspořádáme NOB na Starém Kvartýru. Důvodem bylo blížící se MČR v NOB. Stavbou tratě jsem byl pověřen já a Ondra Hojsák. Měli jsme dán směrný čas 30 minut a obtížnost trati měla být srovnatelná s obyčejnými tratěmi. Vytvořili jsme tedy trať dlouhou asi 3,5 km s poněkud brutálně vyhlížejícím převýšením 150 metrů. Důsledně jsme se ale vyhnuli kamenným polím, kde by se účastníci akorát přizabili. Poté jsme se dozvěděli, že chtějí jít i holky, tak jsme připravili kratší variantu dlouhou kolem dvou kiláků. Dobu odchodu jsme určili na devět hodin a šli stavět. Když jsme se vrátili, bylo všem poněkud podezřelé, že jsme to stavěli skoro hodinu a nám bylo jasné, že směrný čas nebude dodržen. Závodu se zúčastnilo deset lidí, z nichž bylo pět holek. Tři z nich ale šli spolu, takže se na trať vydalo osm skupin. Problém byl v tom, že jsme měli jem sedm světel, tudíž jsme zvolili startovní interval šest minut, aby mohl první půjčit světlo poslednímu. Prvním startujícím byl Kuba Pracný. Potvrdil se ale předpoklad, že nebude splněn směrný čas. Kuba pobyl v lese 48 minut a 57 sekund. Poslední startující. Filip Dědic, měl ale startovat již 42. I přes poněkud delší směrný čas se ale trénink vesměs líbil a všichni odcházeli spokojeni. A jak to vlastně dopadlo? Mezi holkama vyhrála Maruška časem 38:45, což bylo obstojné. A mezi kluky zvítězil Martin Kočí časem 38:57 a to především díky nejlepšímu světlu.

Neděle byla posledním dnem, a tak byl na programu jen jedem trénink, a sice dvoukolový sprint. Běželo se v hezkých kamenných polích na mapě Starý Kvartýr. Časový harmonogram jsme ale opět nestihli, takže druhé handicapové kolo se konalo až po obědě. Jedna kontrola v něm byla divná (možná byla správně, ale byla divná), a tak se seběhly dvě skupinky, které si to rozdali ve společném souboji, který vyhráli samozřejmě ti fyzicky nejzdatnější a ne ti nejlepší. Po absolvování této části tréninku jsme se již do tábora nevraceli a jeli rovnou do Brna. Jelikož ale byla většina autobusu oděna do barev VBM rozhodlo se, že se pojede prvně do Bystrce a to tak, že se dojede k ZOO, pak se autobus otočí (aniž by zastavil) a pojede k bystrckému gymnáziu a pak teprve pojede k Bohémě. To se ale nesetkalo s pochopením,a tak autobus zastavil už u ZOO a já raději vystoupil, takže nevím, kam se vypravil dál.

A co říci na závěr? Jednalo se o povedené soustředění, ale možná to chtělo troch profesionálnější Zhustovo vedení ve stylu Béďova na sekundu promakaného časového harmonogramu. Další slabinou bylo počasí. Kdyby na závody nezapršelo, tak to byly skutečně báječné čtyři dny s orientačním během.

Zelda

Výsledky OŽ v Černovicích: D14 2. Kabáthová Eva, 3. Hýblová Jitka; D16 1. Gregorová Anita, 2. Rambousková Hana, 3. Stratilová Marie; D18 2. Rozehnalová Magda; D21C 2. Čevelová Iva; D35 3. Kabáthová Jitka; H10 2. Stratil Jakub, 3. Říha Jan; H12 3. Zimmermann Štěpán; H14 2.Hájek Daniel; H18 1. Stehlík Martin, 3. Pracný Jakub.

Český pohár MTBO 2003 začal

Má už za sebou dokonce čtyři kola! Členové zánovní sekce MTBO našeho oddílu byli ve všech případech při tom, dokonce mnohdy i velmi úspěšně!

Bratislava - 1. a 2. kolo Českého poháru se tam jelo o víkendu 3. a 4.5. Centrum bylo v elektrotechnickém učilišti na předměstí Bratislavy v Záhorské Bystrici. Tělocvična útulná, učňovský bufítek dobře zásobený, byly v něm k mání skutečné ořechové záviny s ořechy (v českých zemích naposledy k vidění někdy ve 20. století), pečivo, káva, párky, klobásy, sýry, různé druhy pivka, z toho jeden čepovaný, bohužel pouze v deseti bečkách, takže hned došel.

A samotný závod? Výtečný, samozřejmě. Kritici se sice někteří našli, zaslechl jsem zejména stýskání na část tratí vedenou mezi ploty zahrádek, ale lesní partie vše napravily. Snad profil tratí, zejména první den byl trošku fádní: pojezdit po zahrádkách, pak hurá nahoru na kopec, pak trochu zase zahrádky, sešup, zalepit odřeniny, narovnat řídítka a cíl. Druhý den byl ale scorelauf, takže si každý mohl zvolit trať dle libosti pestrou, dalo se jezdit nahoru, dolů, pak zase nahoru a zase dolů a třeba ještě pětkrát. Ti, co chtěli vyhrát, prý většinou (zbaběle) volili zase jen jednou nahoru a pak dolů. Jakoby jim sobota nestačila. Prostor startu byl ozdoben billboardem se zasněženým (jak jinak?) alpským velikánem Schneebergem umístěným někde v dálce u Děvína - vše v ceně startovného! Fajn závody, i počasí bylo zařízeno. Výsledky jsou na webu ještě teď a byly už dokonce v neděli večer. Od té doby je tam taky odkaz na fotky a mapy s tratěmi, že budou zajtra...

Turnov - po čtrnácti dnech (17. a 18.5.) další dvě kola Českého poháru, takže promazat řetěz, kolena natřít Alpou, lýtka Veetem, antibakteriální vložky v kraťasech našplíchat dezodorantem a kdo stačil povyrůst, zvýšit sedlo. A hurá na Prahu a pak dál do bývalého vojenského cvičiště Ralsko. Start scorelaufu byl v sobotu posunut kvůli závodům offroadů (auta, která nesnášejí silnici) ve stejném prostoru až na půl pátou. Měli jsme tedy dost času jak na předstartovní přípravu svých milovaných strojů, tak i na citlivé vybalancování iontové rovnováhy a důsledné dodržení pitného režimu. Trať byla postavena velmi pěkně, nechyběly technické partie s hlubokým pískem, táhlá stoupání, atraktivní sjezdy, úchvatné výhledy na pískovcové stěny. Jedním z nich jsem se kochal asi přespříliš, následoval krátký let a tvrdý dopad - hrudníkem na vlastní řídítko. Kolo zůstalo naštěstí celé, já jsem musel zajít po závodech do servisu k Laďovi Svobodovi, který mě dal do pořádku, předepsal medecínu.

V noci přešel liják, což písčité cesty spíš zpevnilo, a nedělní závod stál opět zato. Podobně jako včera ani dnes nebyl náš oddíl bez medaile, takže jsme se domů vraceli tradičně zvesela. Mně jen trošku kazila náladu obava, aby mě v pondělí nechtěli celého obalit do sádry, ale naštěstí se to prý při ulomeném kousku hrudní kosti a pohmožděných žebrech nedělá.

Vašek

Výsledky: Bratislava krátká trať M18 1. Peter Sámel (VBA) 28:49, 7. Sladký Marek 41:16; H19 1. Mikuláš Šabo (VBA) 41:46, 9. Jiří Ehl 50:12, 13. Peter Mlynárik 51:13, 19. Ladislav Svoboda 52:35; M19B 1. Drbohlav Tomáš (TUR) 38:19, 13. Zdeněk Tišňovský 44:59; M40 1. Jaroslav Faitl (VPM) 40:11, 4. Václav Štěpánský 44:49; MW14 1. Jaroslav Faitl (VPM) 15:27, 4. Martin Tišňovský 46:29; W 1. Kmoníčková Marta 29:25, 4. Markéta Uhnavá, 20. Pavla Čermáková 39:34; W18 1. Rábová Zuzana (RBK) 33:01, 2. Štěpánská Adéla 34:09; WE 1. Jakoubová Markéta (VSP) 39:48, 10. Sladká Kateřina 48:34; scorelauf M18 1. Peter Sámel (VBA) 52:07, 5. Sladký Marek 62:51; H19 1. Mikuláš Šabo (VBA) 72:58, 6. Jiří Ehl 82:12, 11. Ladislav Svoboda 86:00, 16. Peter Mlynárik 89:51; M19B 1. Jan Medlík (SSU) 62:39, 8. Zdeněk Tišňovský 73:16; M40 1. Jankó Tamás (HUN) 61:36, 6. Václav Štěpánský 73:25; MW14 1. Jankó Dániel (HUN) 22:40, 2. Martin Tišňovský 23:40; W 1. Paulíčková Renáta 59:09, 3. Pavla Čermáková 61:58, 11. Markéta Uhnavá 68:17; W18 1. Štěpánská Adéla 44:03; WE 1. Gigon Michaela (TBM) 66:29, 12. Sladká Kateřina 78:48; Turnov scorelauf D 1. Hrdinová Marie (VSP) 80:10, 12. Uhnavá Markéta 97:52, 21. Sladká Kateřina 102:29; D18 1. Kopalová Markéta (VLI) 84:37, 2. Štěpánská Adéla 88:46; H18 1. Preissler Adam (PEH) 74:31, Sladký Marek DISK, H19A 1. Hájek Ondřej (TBM) 84:57, 8. Ehl Jiří 93:37, 15. Mlynárik Peter 98:49, 25. Svoboda Ladislav 104:01; H19B 1. Aschermann (VSP) 70:45, 25. Tišnovský Zdeňek 93:15; H40 1. Fajtl Jaroslav (VPM) 75:38, 4. Štěpánský Václav 81:10; P 1. Kopal Jan (CHA) 36:00, 10. Tišnovský Martin 87:00; klasická trať D 1. Chudíková Barbara (SJI) 72:17, 2. Uhnavá Markéta 77:50; D18 1. Štěpánská Adéla 70:37; DE 1. Hrdinová Marie (VSP) 76:52, 14. Sladká Kateřina 103:54; H18 1. Preissler Adam (PEH) 71:39, 3. Sladký Marek 79:36, 10. Tišnovský Martin 118:20; H19A 1. Zicha Jiří (TZL) 101:35, 10. Ehl Jiří 108:29, 21. Mlynárik Peter 118:41, 22. Svoboda Ladislav 121:03; H19B 1. Bradna Václav (CHA) 73:50, 30. Tišnovský Zdeňek 105:02; H40 1. Fajtl Jaroslav (VPM) 85:59, 4. Štěpánský Václav 94:14.

Mistrovství ČR v nočním OB a supersprintu

MČR v nočním OB

Běželo se v kopcovitém a členitém terénu s poměrně dobrou průběžností a s množstvím vodotečí a pramenů, s bažinatými místy, v částech byly terénní detaily po povrchové těžbě, místy osamocené balvany, na dobré mapě 1:15000 z dílny Petra Marečka.

V mužích dokázal veterán Petr Henych (VLI), že to v lese v noci umí a s dost jasným náskokem vyhrál, druhý doběhl Radek Ticháček (DLI) a bronz získal Petr Vítek (PHK); i při startovním intervalu jen 2 minut žádný z medailistů nedoběhl ve skupině s dalšími běžci.

V ženách se závodnice naopak sbíhaly více a měly tak možnost spolupracovat. Nakonec měla nejrychlejší čas Zuzana Stehnová (DKP), minutu a půl za ní zaostala Iva Navrátilová (PHK) a třetí skončila jičínská Dana Brožková.

V juniorech s náskokem vyhrál Štěrba (LPU) před Procházkou (PGP) a svým oddílovým kolegou Krčálem. V juniorkách byla nejlepší Przyczková (TRI) těsně před Kálenskou (SJC), pro bronz si doběhla další jičínská závodnice Brožková (favorizovné Dočkalové selhalo před polovinou tratě světlo).

V H18 se první tři dorostenci vešli do půl minuty v pořadí Rajnošek (JIL), Palas (SJC) a Falta (JIL), za nimi byl obrovský odstup. Ve starších dorostenkách dosáhla nejlepšího času Procházková (SJC), další medaile získaly Krčálová (LPU) a Zatloukalová (JPV).

Kategorie H16 se stala záležitostí mladých jičínských závodníků, kteří získali všechny 3 medaile v pořadí Beneš, Drobník, Holas. Naopak v mladších dorostenkách slavily triumf závodnice DKP - dvě nejcennější medaile získaly Karochová a Dlouhá, třetí skončila Králová (SSU).

A jedna zajímavost: jasně nejlepším klubem byl SC Jičín, jehož závodníci vybojovali celkem 8 medailí, z toho 2 tituly.

MČR v supersprintu

Mistrovství ČR ve sprintu se konalo přímo v Havlíčkově Brodě s centrem v těsné blízkosti hlavního náměstí, tratě byly postaveny v městském parku (kopcovitý, členitý, zčásti strmé svahy, mnoho cest), část vede i v historickém centru (ulice, uličky a průchody s dlažebními kostkami či živicí, zelené plochy), divácky celkem atraktivní. Idea pro závod ve sprintu velmi dobrá.

V mužích jasně vyhrál Rudolf Ropek z Dukly Liberec, jeho náskok 41 sekund před druhým Lubošem Matějů (PGP) byl obdivuhodný, třetí (2 sekundy za stříbrem) skončil Zřídkaveselý (ZBM) - 4. Mrázek, 5. Švihovský, 6. Přinda. Favorit Losman chyboval a skončil až na 10. místě.

V ženách byla nejrychlejší Zdenka Stará z Tesly, pro stříbro si překvapivě se ztrátou 8 sekund doběhla Barbora Chudíková (SJI), třetí skončila Brožková (SJC). Favoritka Macúchová pro nemoc neběžela.

V juniorech jasně vyhrál Procházka (PGP) před Štěrbou (LPU) a Erlebachem (JIL), v juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Dočkalová (LPU) před třineckou dvojicí Przyczková a Rufferová (rozdíl mezi nimi byla 1 sekunda).

Hlavní rozhodčí Petr Mareček zrušil D18 (4 závodnice dostaly mapu H18) a H18 (jedna kontrola byla na jiném místě). Soutěžní komise Sekce OB právě jedná o náhradním závodě MČR pro tyto kategorie. Navržen a schválen pak byl závod Continental Cupu 24. května ve Zdobíně (pořadatel Slávie Hradec Králové).

V H16 byli opět nejlepší jičínští závodníci - vyhrál Holas před Benešem, bronz vybojoval šumperský Kodeda. Zajímavě se vyvíjel závod v D16, nakonec byla nejrychlejší Doležalová (PHK) před Hlavovou (KON) a Hančíkovou (TZL).

převzato z internetové stránky www.orientacnibeh.cz

Poznámka: Stálo by za doplnění, že jsme dosáhli několika pěkných výsledků. Patří k nim 5. místo Martina Stehlíka v nočním závodě a zejména Zhustova bronzová medaile v supersprintu. Pak ještě dvě "brambory" - Mlejnka a Jitky. Ostatní výsledky najdete níže.

Výsledky: NOB D16 1. Karochová Simona (DKP) 35:23, 2. Dlouhá Marie (DKP) 39:20, 3. Králová Lada (SSU) 39:38, 11. Hýblová Lenka 47:38, 12. Stratilová Marie 50:36; D18 1. Procházková Zuzana (SJC) 44:38; D20 1. Przyczková Michaela (TRI) 55:03; D21 1. Stehnová Zuzana (DKP) 52:31; H16 1. Beneš Jan (SJC) 39:18, 2. Drobník Michal (SJC) 44:06, 3. Holas Štěpán (SJC) 47:10; H18 1. Rajnošek Zdeněk (JIL) 55:11, 2. Palas Jan (SJC) 55:29, 3. Falta Ondřej (JIL) 55:41, 5. Stehlík Martin 61:52, 12. Janský Petr 74:32, 15. Pracný Jakub 79:46, Svoboda Aleš DISK; H20 1. Štěrba Zbyněk (LPU) 69:58, 2. Procházka Jan (PGP) 73:08, 3. Krčál Jaroslav (LPU) 75:20, 11. Novota Matěj 118:41; H21 1. Henych Petr (VLI) 77:17, 2. Ticháček Radek (DLI) 79:29, 3. Vítek Petr (PHK) 79:58, 17. Šabo Mikuláš 89:22, 28. Bukovác Palo 95:21, 39. Klimenko Igor 104:40, Bukovác Maroš DISK; H35 1. Vavrys Petr (LCE) 58:39, 2. Slezák Libor (LCE) 66:36, 3. Kaplan Jan (LPU) 67:25, 4. Mlynárik Peter 70:21; supersprint D16 1. Doležalová Vendula (PHK) 12:49; D20 1. Dočkalová Martina (LPU) 14:14; D21 1. Stará Zdenka (TZL) 14:47, 2. Chudíková Barbara (SJI) 14:55, 3. Brožková Dana (SJC) 14:58, 22. Gebauerová Jana 16:55; D45 1. Rosecká Alena (PZR) 16:25, 2. Kuchařová Ada (TBM) 17:15, 3. Víchová Ladislava (LPU) 18:19, 4. Kabáthová Jitka 18:50; H16 1. Holas Štěpán (SJC) 10:20, 2. Beneš Jan (SJC) 10:49, 3. Kodeda Štěpán (SSU) 11:14, 16. Hájek Daniel 12:30; H20 1. Procházka Jan (PGP) 14:07, 2. Štěrba Zbyněk (LPU) 14:23, 3. Krčál Jaroslav (LPU), Marcaník Jan (LPU) 14:47, 8. Kabáth David 15:21; H21 1. Ropek Rudolf (DLI) 14:15, 2. Matějů (PGP) 14:56, 3. Zřídkaveselý Libor 14:58, 22. Prokop Petr 16:27, 49. Brabec Jaroslav 19:13; H35 1. Voborník Petr (CTB) 15:26, 2. Koníček Jiří 15:33, 3. Vavrys Petr (OKP) 15:53, 4. Mlynárik Peter 17:11.

1. a 2. závod ŽA - Stříbrná Lhota

Tak nám konečně začal dlouho očekávaný žebříček "A". Jeho první dvě dějství se odehrávala v malebném okolí městečka Mníšek pod Brdy. Nutno dodat, že sobotní klasika byla zařazena do WRE, takže se na nepříliš pěkném shromaždíšti tísnilo přibližně 1600 bláznů, kteří chtěli mermomocí jít do okolního, celkem kamenitého lesa hledat své kontrolky.

Parametry tratí před startem dávaly tušit, že to úplně taková legrace nebude, navíc cesty na start delší než 2,5 km... Sobotní závod zpětně musím hodnotit lépe než nedělní. Tratě se staviteli celkem povedly, ale myslím si, že se z krásného kameny posetého terénu dalo dostat více.

Naše hodnocení v lese nemůžu moc hodnotit, protože jsem se ze své obvyklé role diváka přesunul na stejnou stranu barikády a dokonce jsem i běžel... Nicméně myslím, že jsme nějaký ten úspěch zaznamenali. Po doběhu byla možnost navštívit tradiční bufet USK, ale přiznám se, já tam nebyl, takže kvalitu podávaných nápojů nemohu posoudit, ale podle výrazů ostatních myslím, že bufet byla jedna z mála věcí, které po oba dny fungovaly celkem dobře a bez problémů.

To se už ale rozhodně nedá říci o ubytování. Žabiny měli ještě s tak šesti sty závodníky bydlet ve škole ve Zbraslavi. Nakonec si každý místo, kde se dala složit hlava našel, ale bylo to poměrně složité a domnívám se, že s ohledem na důležitost a velikost závodů i nedůstojné. Co se organizátorům ještě povedlo, byl plánek restaurací ve městě. Takže večeře se dala zvládnout pro všechny poměrně dobře, navíc na Smíchov to bylo jen pár minut MHDéčkem.

Druhý den nás čekalo stejně mizerné shromaždiště, malinko jiný doběhový koridor a o několik tříd horší tratě. V lese jsem si občas připadal jako školák, protože tolik stupidních cestovek jsem už dlouho po kupě neviděl. Nicméně závod proběhl a teď se s tím už nic nenadělá. Během dne se prostřídalo několik menších dešťových přeháněk, takže se není čemu divit že na vyhlášení, které se snad již v tradičním duchu pořadatelů z USK opozdilo o hodinku, zůstalo jen torzo všech závodníků. Opravdu nechápu proč to všem vždycky v době počítačů trvá tak dlouho... Nicméně našim úspěšným závodníkům jsme zatleskali a pak již hurá směr Brno.

Ovšem v cestě stál ještě jeden větší problém. A tím byla přehuštěná Praha. Zvolili jsme cestu okolo přes Zbraslav, ale nakonec jsme se tam stejně tak na půl hodiny zasekali, takže do Brna jsme přijeli až krátce po osmé.

Co závěrem? Snad jen, závody to nebyly špatné, ale chyby se tam našly. Věřím, že až v září pojedou závodníci z Brna z našich závodů, budou mnohem, mnohem spokojenější... tak se snažme!

Jelda

Výsledky: sobota D18A 1. Hrušková Lenka (OSN) 46:02, 60. Sladká Kateřina 78:46; D20A 1. Dočkalová Martina (LPU) 52:29, 28. Uhnavá Markéta 81:54, 32. Kadlecová Zlata 98:21; D21A 1. Klapalová Marcela (PHK) 65:46, 41. Čevelová Iva 84:08, 42. Žáčková Iva 84:26, 46. Čermáková Pavla 85:59; D21B 1. Kalibánová Gabriela (NPA) 65:38, 29. Navrkalová Petra 81:51; H16A 1. Beneš Jan (SJC) 51:04, 4. Chromý Adam 54:02; H18A 1. Rajnošek Zdeňek (JIL) 67:39, 15. Stehlík Martin 77:52, 31. Pracný Jakub 86:26; H20A 1. Barták Lukáš 75:22, 31. Piják Martin 95:12, 39. Kabáth David 107:58; H21A 1. Kazda Ondřej (SJC) 91:19, 7. Prokop Petr 95:30, 9. Piják Ondrej 96:15, 26. Brabec Jaroslav 101:43, 47. Bukovác Maroš 114:08; H21B 1. Bukovác Palo 89:35, 4. Ehl Jiří 92:58, 20. Otrusina Jiří 99:48, 48. Klimenko Igor 106:12, 60. Svoboda Ladislav 111:21, 78. Mikoška Jaroslav 120:32; H21C 1. Horálek Radek (DKP) 77:03, 19. Jelínek Petr 98:57, 22. Zámečník Davd 99:59, 41. Novota Matěj 108:30, 56. Pátek Richard 119:12; H21E 1. Horáček Michal (DLI) 94:04, 12. Zřídkaveselý Libor 103:03; neděle D21A 1. Langpaulová Anna (SCP) 61:45, 24. Čevelová Iva 75:56, 35. Žáčková Iva 78:55, 47. Čermáková Pavla 82:33; D21B 1. Švihovská Kateřina (BOR) 57:15, 25. Navrkalová Petra 71:02; H16A 1. Holas Štěpán (SJC) 46:29, 2. Chromý Adam 47:02; H18A 1. Palas Jan (SJC) 49:58, 7. Stehlík Martin 55:36, 11. Pracný Jakub 57:32; H20A 1. Barták Lukáš 62:52, 4. Kabáth David 68:57; H21A 1. Nycz Petr (JAM) 80:00, 3. Piják Ondrej 81:42, 40. Bukovác Maroš 92:19, 51. Prokop Petr 96:18, 55. Brabec Jaroslav 105:54; H21B 1. Bukovác Palo 78:53, 2. Ehl Jiří 83:41, 19. Otrusina Jiří 92:06, 66. Mikoška Jaroslav 111:08; H21C 1. Skřička Jan (TBM) 65:45, 6. Jelínek Petr 74:53, 31. Zámečník David 88:33, 36. Novota Matěj 89:51, 54. Pátek Richard 99:22; H21E 1. Banach Robert (POL) 92:12, 8. Zřídkaveselý Libor 95:26.

1. a 2. závod ŽB - Skřípov

Skřípov - městečko poblíž Opavy - už od rána se do tohoto koutku světa, jako motýlci na květ slétají orientˇáci ze všech možných míst na Moravě. I my, brněnští drsoni směřujeme svoje kroky do těchto končin. A proč? Protože se tu koná 1. a 2. závod žebříčku B a my, drsní Brňáci chceme poměřit svoji sílu a zkušenosti s ostatními. Všichni jsme si na tento víkend naleštili orientky, upravili účesy do co nejaerodynamičtějších tvarů a zkalibrovali busoly. Takové závody se holt nesmí brát na lehkou váhu! Na shromaždíšti panuje hektická nálada. Nervy a svaly jsou napjaté k prasknutí. Někteří staví stany, jiní se vydávají na start, další zase dobíhají. Komentátor hlásí jako o život a božský Kája pěje své nesmrtelné písně… Uklidnění přinášejí snad jen ty slaďoučké dobroučké buchtičky. Člověk by se ani nenadál a celou klasickou trať na mapě Bleška má za sebou. Někteří úspěšněji (Hanka) jiní méně. Nálada se uklidnila. Opavský restaurant nás zachránil před smrtí hlady a skřípovská škola nám poskytla příjemné přístřeší. 1. náročný den končí.

Tak šup, vstávat! Nedělní etapa se hlásí o slovo. Promasírovat lýtka a jde se na věc! Mapa Bleška 2004 kr je záludná. Vypadá trochu jako zelný salát s kukuřící a spoustou dresingu - hodně zelené, dostatek žluté, sem tam bílá. Všichni závodníci uhání jako o život - po některých v lese zůstává ohnivá čára. Tak je to správné, tak se na to musí! 1. kontrola, 2. kontrola, šup, šup. Bohužel si někteří neodpustí tahat s sebou do lesa kufr, či dva…. (Já sem si ho taky vzala. Byl tak těžký, že mne zdržel asi o pět minut.) Tak rychle na sběrku! A je po všem.

Někdo se raduje, někdo trochu smutní, ale co se dá dělat. Je to boj. Musí se to brát pozitivně - nikdo z nás nemusel navštívit proslulý opavský blá… psychiatrickou léčebnu. A to se cení!

Adéla

Výsledky: sobota D14B 1. Hlavová Jindra (KON) 27:26, 2. Kabáthová Eva 28:01, 7. Hýblová Jitka 32:34; D16B 1. Filipová Zuzana (TZL) 41:28, 2. Rambousková Hana 46:34, 3. Štěpánská Adéla 47:22, 4. Hýblová Lenka 48:01, 19. Gregorová Anita 49:26, 20. Stratilová Marie 69:28; D18B 1. Krejčíková Barbora (TZL) 60:11, 10. Kubějová Pavla 66:01; D45B 1. Kabáthová Jitka 54:38; H12B 1. Hubáček Jan (LCE) 23:39, 5. Zimmermann Štěpán 25:42; H14B 1. Hájek Daniel 34:41, 11. Plšek Matěj 41:51; H16B 1. Genčur Roman (KSU) 44:31, 11. Zelinka Jiří 53:44, 21. Dědic Filip 65:02; H20B 1. Bučánek Antonín (ODR) 69:16, 4. Havlíček Adam 103:06; neděle D14B 1. Staňková Štěpánka (SSU) 25:07, 10. Hýblová Jitka 33:07, 24. Kabáthová Eva 42:16; D16B 1. Hájová Eva (TZL) 28:51, 3. Štěpánská Adéla 30:24, 6. Gregorová Anita 33:20, 7. Rambousková Hana 33:32, 11. Hýblová Lenka 35:14, 12. Stratilová Marie 35:30; D18B 1. Martynková Aneta (TRI) 35:33, 13. Kubějová Pavla 54:31; D45B 1. Dokoupilová Zuzana 35:10, 2. Kabáthová Jitka 37:06; H12B 1. Sýkora Jan (AOP) 23:15, 5. Zimmermann Štěpán 26:03; H14B 1. Hájek Daniel 22:13, 9. Plšek Matěj 28:36; H16B 1. Kočí Martin (VBM) 22:14, 6. Zelinka Jiří 28:22, 18. Dědic Filip 39:35.

Štafety ve Zdobíně a Bukovině

O víkendu 24. - 25. května nás čekala letošní novinka a tou byl sobotní dva závody v sobotu a jeden v neděli. V sobotu to byl dopoledne supersprint a odpoledne štafety (pořádala Hradecká Slávia), v neděli pak další štafety (Jilemnice).

Pro nás ale všechno začalo mnohem dřív, protože supersprint měl start v 10:00 a z Brna do Dvora Králové to je pořádně daleko. Sraz byl v 5:30 u Bohémy. Po třech a půl hodinách jsme byli na místě. Přivítalo nás pěkné shromaždiště na louce, které bylo obklopeno různými stánky se vším možným.

Start se neúprosně blížil, a to ještě kvůli regulérnosti museli všichni závodníci elitních a A-čkových kategorií odejít ze shromaždiště do 10:00. Terén pro supersprint byl typický hradecký, tzn. čistý a poměrně rychlý les + pár svahů s kameny. Většině závodníků spíš než terén dělalo problém měřítko mapy (1:5000), protože od startu se naběhlo přímo do skalek a kamenů a na mapě s tak velkým měřítkem uděláte pár kroků a jste úplně jinde a pak Hledej šmudlo! V polovině trati byl divácký úsek po němž následovala běžecká vložka, kterou představoval delší úsek po cestě a pak hurá zpátky do kamenitého svahu, kde bylo třeba dávat pozor na přebíhání kontrol. Odtud to už jen stačilo pořádně nakopnout a dosprintovat do cíle.

Protože většina tratí nebyla delší než 2,5km zrodilo se několik překvapení. Největším určitě bylo 2. místo Petra Zvěřiny (PHK) v H21E. I nám se podařilo "ukořistit" několik pěkných výsledků, z nich nejhodnotnější je určitě vítězství Chroba v H16A a Jeldy v H21C1. Dobře šel ještě Kuba Pracný v H18A (6. místo).

Po tříhodinovém odpočinku nás čekaly štěfety. Start byl v 14:30 a vražedné vedro věstilo, že tam někdo dneska "umře". Mužům se příliš nedařilo, protože ani jednomu ze tří úseků se nepodařilo dobře rozběhnout. Palo ztratil kontaktní čočky, Dejv hodil kosu a Brabík tam "umřel". Další úseky se ale snažili a poměrně zdatně ztrátu snížili. Zejména pak Lukáš a Zhusta, kterým by pro počítání předběhnutých soupeří nestačily prsty na obou rukách. Áčko nakonec skončilo 14., Béčko 24. a Céčko 43.. O poznání líp se dařilo dorostencům kteří skončili 6.. V D21 jsme pak v trochu improvizované sestavě obsadili 23. místo. Dorostenky skončili 28..

V neděli nás pak čekaly další štafety. Jilemničtí pořadatelé připravili shromaždiště v pěkném rekreačním areálu nedaleko Bukoviny. Tratě byly o něco kratší, ale to nemohlo věstit nic jiného než, že nás čekají větší kopce než v sobotu. První úseky vyrazily do lesa v 9:30. V mužích se nám dařilo o poznání víc, než v sobotu, a to zejména první štafetě. Palo sice udělal v lese pár chybek a předával na 26. místě, ale Lukáš na druhém úseku předvedl famózní výkon, svůj úsek vyhrál a předával Zhustovi na třetím místě. Ten pak odolal útoku hradeckého Petra Losmana a posunul štafetu na celkové 2. místo. Dařilo se dorostencům, kteří běželi podle obdobného scénáře jako muži, když Chrob na 1. úseku doběhl 2., Kuba následně svůj úsek vyhrál a Martin odolal útokům soupeřů a doběhl na 3. místě. V D18 se dorostenkám taky dařilo a skončili na 10. místě. V D21 jsme pak nesestavili "čistokrevnou" štafetu (na druhém úseku běžel Plafča), ale to pořadatelům nevadí a ještě teď figurují na 10. místě.

Na závěr lze jen zhodnotit, že neděle pro nás byla výsledkově vydařenější než sobota. Muži a dorostenci převedli, že když se zadaří, tak na tu "bednu" máme. Dorostenky získávaly zkušenosti a zejména nedělní 10. místo je velkým příslibem do budoucna. V D21 je to o něco horší a jestli to tak půjde dál, tak se můžeme rozloučit s 2-3 družstvy na MČR, protože by je neměl kdo běžet. Takže, holky trénujte, ať ty družstva letos vyhrajem (nebo aspoň postavíme)!!!

Dejv

Výsledky: sobota sprint D21C 1. Kolářová Magdaléna (SJC) 13:50, 7. Čermáková Pavla 16:33; H16A 1. Chromý Adam 10:33, 28. Hájek Daniel 17:21; H18A 1. Jiráček Josef (JHB) 12:03, 6. Pracný Jakub 13:03, 15. Janský Petr 14:07, 31. Stehlík Martin 16:31; H20A 1. Marcaník Jan (TZL) 12:56, 17. Kabáth David 15:18, 23. Barták Lukáš 17:13; H21C1 1. Jelínek Petr 13:04, 16. Bukovác Palo 15:10, 21. Zelinka Jiří 16:08, 42. Pátek Richard 19:21; H21C2 1. Kalous Vladislav (EKP) 12:25, 6. Brabec Jaroslav 14:04, 19. Bukovác Maroš 15:29, 24. Otrusina Jiří 16:25; H21E 1. Ropek Rudolf (DLI) 14:03, 31. Zřídkaveselý Libor 17:02; štafety D18 1. LPU A 110:41, 28. ZBM (Rambousková Hana, Hýblová Lenka, Štěpánská Adéla) 143:41; D21 1. TBM 133:45, 23. ZBM (Reinerová Barbara, Navrkalová Petra, Čermáková Pavla) 199:47; H18 1. SJC 129:35, 6. ZBM A (Chromý Adam, Pracný Jakub, Stehlík Martin) 145:54, 15. ZBM B (Jánský Petr, Hájek Daniel, Zelinka Jiří) 157:03; H21 1. PHK A 150:41, 14. ZBM A (Bukovác Palo, Barták Lukáš, Zřídkaveselý Libor) 164:05, 29. ZBM B (Kabáth David, Bukovác Maroš, Prokop Petr) 173:50, 43. ZBM C (Brabec Jaroslav, Jelínek Petr, Otrusina Jiří) 185:56; neděle D18 1. PGP 106:09, 10. ZBM (Štěpánská Adéla, Rambousková Hana, Hýblová Lenka) 119:39; D21 1. TBM 126:28, 11. ZBM (Čermáková Pavla, Svoboda Ladislav, Azebová Nina(PHK)) 154:02; H18 1. SJC 106:44, 3. ZBM A (Chromý Adam, Pracný Jakub, Stehlík Martin) 107:40, 17. ZBM B (Zelinka Jiří, Hájek Daniel, Janský Petr) 125:21; H21 1. DLI 126:21, 2. ZBM A (Bukovác Palo, Barták Lukáš, Zřídkaveselý Libor) 127:30, 18. ZBM B (Bukovác Maroš, Kabáth David, Prokop Petr) 135:51, 43. ZBM C (Jelínek Petr, Jelínek Petr, Otrusina Jiří) DISK.

Záblesky

  • Oddílové elasťáky jsou ještě k dispozici - velikost S, M, L, XL. Pokud tedy máte zájem přihlaste se u Zhusty. Cena je 550,- Kč. Doobjednávka již přišla.
  • Vyšlo nové číslo O-sportu. Co v něm najdete? Především reportáže ze Spring cupu, Tiomily a Severského mistrovství, nechybí celá řada informací o dalších významných závodech (třeba dvoustránkoá reportáž o M ČR na dlouhé trati) a mnoho různých drobných zpráv z evropského orientačního běhu.
  • Pořadatelé srpnového MS 2003 ve Švýcarsku hlasí po uzávěrce předběžných přihlášek rekordy: přihlásilo se 42 zemí (zatím bylo nevíce 38 v Německu), rekordních je i 335 přihlášených závodníků. Na start závodu štafet v závěrečný den MS by se mělo postavit 33 ženských a 39 mužských štafet (kam se třeba hrabe lyžování či biatlon).
  • Bikeři měli 10.-11. 5. pod taktovkou ASA TJ Tutnov na pořadu v Hamru na Jezeře v sobotu český šampionát MTBO v závodě s volným pořadím kontrol v neděli pak klasiku. V sobotu na obrovské mapě v okolí Stráže pod Ralskem byl start o dost opožděn z důvodu kolize s jinou akcí (startovalo se až o půl páté a dojíždělo skoro za tmy). Tratě byla pěkně postavené, jezdilo se po pískových cestách, které byly po dešti dost náročné na fyzičku. V ženách si pro mistrovský titul dojela Marie Hrdinová (VSP) před Rakoušankou Gigon v dresu TBM, třetí byla další závodnice TBM La Carbonara. V mužích si s velkým náskokem pro mistrovský titul dojel Jarda Rygl (TBM), stříbro získal Šrůta (BOR) a bronz Ševčík (TBM). V neděli oba sobotní vítězové opět vyhráli. Tratě byly až moc náročné. Hrdinová za sebou nechala na 2. místě Jakoubovou, v mužích dojel druhý Tomeček a třetí opět Ševčík.
  • O víkendu 10. a 11. 5. se v německém Siegen/Müsenu běželo utkání B družstev. V sobotu byla na pořadu klasika. Tratě byly dost jednoduché ve značně kopcovitém terénu. V mužích vyhrál Michal Smola, na 8. místě se 4 minutovou ztrátou skončil Matějů (9. Vlach, 10. Losman, 15. Mrázek, 22. Ticháček). V ženách vyhrála Švýcarka Wild, Marta Štěrbová byla minutu za ní a obsadila 3. místo (5. Stehnová, 14. Navrátilová). V neděli se běžely štafety. Muže vyhrála štafeta České Republiky ve složení Matějů - Vlach - Smola. Druhá česká štafeta doběhla po vynikajícím výkonu Losmana 3., Mrázek byl však na 2. úseku disk (rozbíhal Ticháček). Dařilo se i našim ženám, které ve složení Štěrbová - Navrátilová - Stehnová obsadily 3. místo.
  • Trenéři dorosteneckého výběru nominovali první 4 závodníky na ME dorostu, který se běží v Pezinku. Jsou to Hlavová (D16), Hrušková (D18), Holas (H16) a Rajnošek (H18). Velkou šanci na nominaci mají Adam Chromý a Radka Dokoupilová (VBM), kteří jsou na 2. místě ve svých kategoriích v celostátním žebříčku A. O konečné nominaci se rozhoduje o tomto víkendu na soustředění ve Fryštáku a příští týden ve Vizovicích.
  • Vyšlo druhé číslo časopisu Orientační běh. Najdete v něm vše podstatné, co se stalo v OB od března u nás i v zahraničí - Jarní pohár, šampionáty na dlouhé trati, v nočním a ve sprintu, Spring cup, Tomila, Severské mistrovství, Světový pohár v MTBO. Nechybí pravidelné rubriky a mnoho dalších aktuálních zpráv.
  • Nabídka závodů na Slovensku: TU Košice pořádá 22.8. - 24.8. v Betliari a na Silické planině tři závody, další víkend (29. - 31. 8.) pořádá Kobra Bratislava ve Vysokých Tatrách Grand prix Slovakia - to může být velmi zajímavý o-týden.
  • V Liberci bylo zahájeno regionální CISM v OB. Ve středu 28. 5. dopoledne se běžela krátká trať, v níž suverénně dominovali čeští závodníci, kteří obsadili první 4 místa v pořadí Ropek, Jedlička, Horáček a Ticháček, za nimi skončili velmi silní Norové (např. Aamodt ještě v polovině trati vedl) a Poláci. Družstva vyhráli jasně naši vojáci před Nory. Běželo se v nádherném terénu Císařského kamene (plno kamenů, skalek a terénních tvarů) v okolí Veseckého rybníka na mapě, kterou připravil Ivo Habán. Odpoledne na libereckém náměstí bylo slavnostní zahájení, které přivítalo tolik čestných hostů, které se jen tak na OB nesejdou - místopředseda Senátu, hejtman kraje, primátor města, vrchní velitel sportu v armádě, atd. Ve čtvrtek se běžela na Ještědu náročná klasika. Opět dominovali naši závodníci, kteří obsadili první 4 místa v pořadí Horáček, Ropek, Jedlička a Ticháček, ze zahraničních závodníků byl nejlepší Polák Wozniak. Celkovým vítězem se těsně stal Ruda Ropek před Horáčkem a Jedličkou.
  • Kdo bude v nominaci na MS 2003 ve Švýcarsku? O tom se rozhodne především na nominačních závodech, které proběhnou na počátku června ve Vysokých Tatrách a ve Vizovicích. Přihlášeno je 15 žen a 18 mužů.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Jiří Zelinka, Adéla a Václav Štěpánští, Petr Jelínek
Toto číslo vyšlo 30. května 2003 - v tištěné podobě