ePolaris - 8/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Úspěšně jsme odpořádali závody * druhý zářijový víkend jsme již opět závodili - tentokrát na dvou frontách - v Žebětíně a u Dvora Králové * 20. a 21. září se běželo MČR na klasické trati v Kroučové * o týden později se žactvo a dorost zúčastnili oblastního soustředění a oblastního žebříčku v Křižanově * ve stejném termínu někteří členové našeho oddílu bojovali o mistrovské tituly - na Slovensku, v Rakousku a na kolech ve Zlíně * běží se Mistrovství ČR štafet a družstev

Jak jsme pořádali závody

V letošním roce nás čekalo pouze jedno pořádání závodů, ale o to těžší, protože se jednalo o 1 závod Českého poháru štafet a 1 kolo ŽA a Continental Cupu.

Jen pro rekapitulaci: ředitelování se ujali Jarda Jalový (RBK) a Vašek Štěpánský, hlavními rozhodčími byli Zbyněk Pospíšek a Laďa Svoboda a tratě postavili Prokůpek (štafety) a Zhusta (sprint). Samotné závody se konaly první zářijový víkend (tzn. 6. a 7.), ale příprava začala již mnohem dříve. Z loňského podzimního světového světového poháru nám zbyla ještě nevyužitá část mapy ze sprintu, kterou bylo samotné centrum Brna. Její využití však znamenalo velká vyřizování povolení apod. Toho se ujal Vašek Štěpánský, který oběhal, uplatil a ukecal všechny potřebné instituce, a proto mu patří velký dík (Věděli jste třeba, že silnice má jiné majitele než chodník? Nebo, že jsme si pronajali půdu, do které byly následně zabodnuty kontroly?J). Nedělelní závod pak zařídili společně Jarda Jalový se Zhustou, a tak mohly závody proběhnout. Arnošt s Keniou se ujali přihlášek a vymysleli originální způsob přihlašování přes net.

Čas pomalu plynul a termín se blížil. Dva týdny před závody šli do tisku mapy s Prokůpkovými tratěmi. Avšak asi největší shon nastal poslední týden před závody. Začalo shromažďování materiálu pod Prokůpkovým a Keniovým velením, a příprava map, popisů kontrol a všeho ostatního pod velením Zhustovým. Veškerá příprava pak vyvrcholila brigádou u Zhusty doma, kde se nás naštěstí sešlo poměrně dost, takže se ani nejelo na noční směny.

V sobotu ráno měla první skupina sraz v 8:00 u Janáčkova divadla. Ta ihned začala stavět shromaždiště. Postupem času se k ní začali přidávali další a další pořadatelé. Mezitím proběhla prezentace na závodech v Senetářově, které se ujali Jitka, Jana, Kenia a Arnošt.

Start sprintu byl v 16:00 a vše vyšlo podle plánu (až na malý posun startu, kvůli šalinám). Kontroly byly na svých místech a vše klapalo, shromaždiště se líbilo a start taky (hlavním startérem byl Humlík). Ihned po skončení závodů se začalo balit a část pořadatelů se přesunulo do Ruprechtova, přímo do centra nedělních štafet.

Přespali jsme v "trochu" stísněných podmínkách a hned po svítání jsme začali stavět shromaždiště. Tady patří velký dík všem, kteří přespali v Ruprechtově nebo přijeli v brzkých raních hodinách, protože jinak bychom to nestihli připravit. Závod nakonec proběhl stejně jako v sobotu bez problémů a všechno klaplo, jen snad uklízení bylo trošku s problémy (málo aut, spousta věcí).

Na závěr bych chtěl tedy poděkovat všem, kteří se podíleli na pořádání před nebo přímo na závodech. Takže díky a v kalendáři si již rovnou zaškrtněte 5. června, protože budeme pořádat další závod ŽA a Continental Cupu.

Dejv

Výsledky: štafety SO D21 1. SJC 105:49, 21. ZBM (Gebauerová Jana, Žáčková Iva, Janotová Alena); H14 1. ZBM (Zimmermann Jakub, Plšek Matěj, Hájek Daniel) 58:11; H18 1. TZL 116:33, 4. ZBM1 (Chromý Adam, Pracný Jakub, Stehlík Martin) 124:13, 19. ZBM2 (Janský Petr, Dědic Filip, Zelinka Jiří) 147:38; H21 1. PGP 126:03, 25. ZBM (Bukovac Palo,Bukovac Maroš, Bukovac Dušan) 146:21; sprint H16A 1. Chromý Adam 11:35, 3. Zimmermann Jakub 12:05, 14. Hájek Daniel 13:23; H18A 1. Janský Petr 12:21, 10. Stehlík Martin 13:08, 21. Pracný Jakub 14:00; H20A 1. Komanec Václav (SHK) 14:33, 3. Kabáth David 14:55, 4. Barták Lukáš 15:09; D21C 1. Volfová Martina (EKP) 15:34, 7. Bukovacová Alena 16:39, 23. Pátková Jitka 26:01; H21C2 1. Habán Ivo (TBM) 14:27, 2. Bukovac Palo 14:37, 3. Bukovac Maroš 15:06; štafety NE H21 1. ZBM (Bukovac Palo,Bukovac Maroš, Barták Lukáš) 138:10.

7. a 8. závod žebříčku B - Žebětín

V termínu 13.-14. 9. se všichni moravští béčkaři sešli na louce u Žebětína, kde se loni konala svěťáková klasika, aby letos naposled změřili své síly. Závody se konaly v režii VSK MZLU Brno na zrevidovaných mapách ze svěťáku. V sobotu byla na programu klasika a v neděli krátká trať. Pojďme se ale podívat do lesa.

V sobotu ráno pršelo, sice přerušovaně, ale les byl promočený, a tak klasika slibovala skvělý zážitek. Navíc jsem šel do lesa jako úplně první, takže jsem měl i neveselé vyhlídky na prošlapávání bordelu. No nic, život je krutej. Jo abych nezapomněl, běželo se severozápadně od Žebětína na patnáctce Lipový vrch od Lenharta.

Jen co jsem vzal po startu mapu, bylo mi jasno o čem to dneska bude. Hned na jedničku to bylo přes kilák. Nedalo se ale nic moc vymyslet. Muselo se to jít rovně přes dvě údolí jako kráva. Pak následovalo několik kratších postupů, ale musím říct, že stavitel se docela důsledně vyhýbal hustníkům, takže to bylo zajímavý. Pak zas kilometrovej postup a nakonec několik rychlejch postupů v bílým. Když jsem doběhl do cíle tak mě Jarda Dokoupil hlásil jako favorita závodu s tím, že jsem se strefil do směrného času. Myslel jsem, že Áčka jsou v kapse, ale oba jsme se dost spletli. Po deseti minutách už jsem byl druhý a nakonec jsem to na třetím místě dostal necelý čtyři míny. To dost zkomplikovalo situaci v žebříčku, ale o tom až dále. Abych se taky dostal k ostatním. O nejvíc šlo Lence Hýblové a Evě Kabáthové, jelikož obě měly reálnou šanci na licenci A. Oběma dvěma se ale závod příliš nepovedl, ale zachovali si ještě naději. A jak bych klasiku hodnotil. Z béček to byla rozhodně letos nejhezčí klasika. Bylo tam vše co má na klasice být. Volby, změna rytmu a všechny tyhle fajnovosti. A co se týče všech béček, konkurovat mu mohl jedině druhý závod ve Sřípově.

A nyní bych se vyjádřil ke stavu žebříčku v H16B. Po sobotě vedl suverénně Martin Kočí. Po šesti závodech čtvrtý Tomáš Kudláček ze Zlína se sobotním vítězstvím vyšvihl o zhruba 3 body přede mě. Abych ho porazil musel jsem ho porazit o 2,56 bodu (tj. asi 45 sekund) a zaběhnout minimálně 91,85 bodu. Čtvrtý byl po 7 závodech Honza Laštůvka z Třince, který byl po šesti závodech třetí. Aby se přede mě dostal musel by mě porazit o 5,16 bodu (asi 75 sekund) a zaběhnout minimálně 97,24 bodu. Posledním, kdo měl naději na licenci A byl Michal Bialožyt z Třince. Byl sice až pátý, ale naději měj asi největší. Musel jsem ho porazit o 4,76 bodu (asi 70 sekund), za předpokladu že zaběhne více jak 82.47 bodu. Z výše uvedených čísel je patrné, že výchozí situace to byla nadějná, ale nijak jistá. Prostě pokud zaběhnu, tak to mám.

Pojďme se ale podívat na trať nedělní krátké trati. Běželo se na desítce Augšperský potok od Lenharta, jejíž hlavní částí byly nám důvěrně známé zářezy. Počasí se dnes umoudřilo, a tak vše slibovalo nádherný závod. V lese to ale zas až tak slavné nebylo. Trať byla vzhledem k terénu až příliš jednoduchá. Jediným problémem byla sedmá kontrolka. Na postupu na ní byly potřeba překrosit všechny rýhy, mírně stoupat a najít správný ohyb rýhy. Navíc byla potvůrka zdvojená a tak to tam někteří závodníci ze širší špičky diskli. Následovala docela jednoduchá osmička, o které jsem navíc přesně věděl kde je, a tak jsem valil. A ejhle už jsem byl na cestě za ní. No i znalec se někdy utne. Pak se mi ještě trochu nepovedla jedenáctka v hustníku a poslední chybou a ta mě mrzí nejvíc byla sběrka. Obíhal jsem údolí, šel delší cestou a ještě si přidal tři vrstevnice. Podtrženo sečteno to bylo 30 sekund v čudu, což mě stálo vítězství. Byl jsem třetí o 21 sekund za prvním a se druhým, který mi dal 3 sekundy jsem měl ještě na sběrce shodný čas. No jo, i na finiši se musí makat.

A co to znamenalo celkově? Porazil jsem všechny čtyři aspiranty na Áčka. Kočí a Laštůvka byli tudíž nezajímaví. Kudláčkovi jsem to dal 36 sekund. A to nestačilo. Je celkově o 0,23 bodu přede mnou. Prostě smůla. Bialožyt to naštěstí pokazil a dal jsem mu 117 sekund a to bohatě stačilo. A tak jsem víkend třetích míst zakončil i třetím místem absolutně a ziskem licence A. No jo od teď už jsem "zasraně dobrej Áčkař", tak se těšte v příští sezóně saláti!

Abych se ale dostal i k dalším aspirantům na licenci A. Lenka i v neděli neměla svůj den a licence jí bohužel utekla. Na klasice z toho nebylo taky nic. Tak na dlouhé už to prostě musí vyjít. Ve stejné kategorii, ale překvapila Rambo. Před víkendem to vypadalo beznadějně (5. místo). Ale jelikož naděje umírá poslední, dokázala ještě přeskočit Evu Hájovou ze Zlína i Lenku a vyběhat si Áčka za 3. místo. No nic aspoň, že licence je "doma". A co Evička? Ta by si zasloužila titul "Haluzář roku". Po osmi závodech měla na setinu stejný počet bodů jako soupeřka před ní!!! Jak se ale rozhoduje v takové situaci, vždyť licence je jen jedna? Rozhodující je nejlepší závod a ten hovořil pro Evičku!!! No prostě HALUZ, ale to k orienťáku patří. Dále by se slušelo zmínit, že licence A si s přehledem vyběhali ještě Dan, Adélka a Mates. No nic, když k tomu připočítám Maruščino Áčko z klasiky: Oddílová pokladno třes se!

A jak zhodnotit tyto pro nás nadmíru úspěšná béčka (Lenka doufám promine)? Nelze jinak než nadmíru kladně!

Zelda

Výsledky: sobota D14B 1. Hlavová Jindra (KON) 27:38, 11. Kabáthová Eva 36:37, 16. Hýblová Jitka 39:54; D16B 1. Štěpánská Adéla 45:48, 4. Rambousková Hana 48:54, 8. Hýblová Lenka 52:07, 10. Stratilová Marie 56:36, 22. Gregorová Anita 82:19; D20B 1. Reinerová Barbara 69:46; D21B 1. Holinková Hana (ZPV) 51:51, 25. Šmídová Eva 104:43; D45B 1. Janská Eva 44:07, 2. Kabáthová Jitka 45:37; H12B 1. Věžník Václav (ADA) 30:44, 8. Zimmermann Štěpán 38:13; H14B 1. Zimmermann Jakub 34:53, 3. Hájek Daniel 37:58, 10. Plšek Matěj 45:05; H16B 1. Bialožyt Michal (TRC) 49:35, 2. Zelinka Jiří 49:53, 16. Dědic Filip 69:33; H20B 1. Bučánek Antonín (ODR) 64:18, 7. Havlíček Adam 122:42; H21B 1. Vyoral Jan (VIZ) 67:36, 7. Zámečník David 77:01, 32. Humlíček Aleš 88:58, 34. König Lukáš 90:49, 37. Denemarek Ivo 92:34, 45. Bukovac Dušan 95:31; neděle D14B 1. Jakobová Adéla (UOL) 21:06, 5. Kabáthová Eva 24:08, 23. Hýblová Jitka 36:11; D16B 1. Štěpánská Adéla 27:37, 2. Rambousková Hana 28:02, 6. Stratilová Marie 29:48, 13. Hýblová Lenka 33:09, 22. Gregorová Anita 40:51; D20B 1. Reinerová Barbara 40:54; D21B 1. Ptáčková Veronika (TBM) 37:56, 29. Šmídová Eva 73:09; D45B 1. Kabáthová Jitka 33:51; H12B 1. Věžník Václav (ADA) 19:05, 11. Zimmermann Štěpán 24:15; H14B 1. Štěpánek Radek 24:22, 3. Hájek Daniel 25:11, 5. Zimmermann Jakub 27:25, 7. Plšek Matěj 29:20; H16B 1. Zdráhal Tomáš (UOL) 24:20, 3. Zelinka Jiří 24:41, 15. Dědic Filip 28:45; H20B 1. Bučánek Antonín (ODR) 29:30, 4. Havlíček Adam 37:04; H21B 1. Košárek Pavel (JAM) 33:49, 7. Zámečník David 36:43, 22. König Lukáš 41:04, 38. Humlíček Aleš 44:48, 58. Denemarek Ivo 50:53, 62. Bukovac Dušan 52:19, 68. Uhmann Vít 92:38.

MČR na klasické trati

Letošní mistrovství na klasice připravili pořadatelé z Kotlářky Praha. Centrem závodů se po oba dny stalo fotbalové hřiště v obci Kroučová nedaleko Řevničova.V sobotu se běželo semifinále. Terén se skládal ze dvou odlišných částí. První byla náhorní plošina - úplná rovina, hustá síť průseků = vše velmi jednoduché a hlavně tu bylo třeba rychle běžet. Druhou částí byly svahy směrem dolů z této plošiny - listnatý a dobře průběžný svah s množstvím údolíček, prohlubní, místy i skalek.

Semifinálové tratě byly natočeny na velmi malém prostoru, ale nakonec se ukázalo, že většina sobotních tratí byla zajímavějších než ty nedělní finálové. A jak se nám v semifinále dařilo. Nepostoupili sice všichni, ale oproti loňskému roku nás postoupilo přece jen dost. Nejvíce potěšil postup Marušky Stratilové, která si svým pěkným 7. místem ve své skupině nejen vyběhla postup, ale i licenci A pro příští rok. S přehledem postoupil Chrobák, Lukáś Barták a Zhusta. Nakonec se podařilo postoupit i Marošovi, Martinovi Pijákovi a Peťovi Janskému. Potěšil i postup Kuby Zimmermanna. Ostatním se dařilo méně a postup jim buď těsně utekl (Janča) nebo chybovali příliš mnoho a čekala je finále B nebo C.

Nedělní závod započal startem finálových skupin B a C. Nejvíce se dařilo Martinovi Stehlíkovi, ten běžel velmi dobře a skončil na pěkném druhém místě ve finále B. Pak už následovalo finále A. Marušce se tentokráte nedařilo a po chybách nakonec skončila na 17. místě. V osmnáctkách Peťa bojoval, ale ani on se nevyhnul chybám a nakonec skončil na 13. místě. V juniorech byl Lukáš pátý a Martin nakonec sedmý. Naše naděje byly největší v šestnáctkách. Chrobák však neměl svůj den a po chybách byl šestý, Kuba běžel také dobře a byl nakonec dvanáctý. No a v mužích Zhusta běžel mizerně a byl patnáctý, ani Maroš neměl svůj den a byl osmadvacátý.

Pořadatelé se snažili, ale přece jen to po několika letech bylo jedno z nejméně povedených mistrovství. Hlavně zrušení hlavní ženské kategorie bylo černou tečkou na letošním mistrovství. No a jak zhodnotit vystoupení ZBM - nezískali jsme sice letos žádnou medaili, ale podařilo se získat řadu cenných umístění a věřím, že příště se nám nějakou tu medaili přece jen podaří získat.

Zhusta

Výsledky: sobota D16A 1. Hlavová Hana (KON) 37:02, 7. Stratilová Marie 47:42, 22. Rambousková Hana 60:18; D16B 1. Doležalová Vendula (PHK) 36:06, 12. Hýblová Lenka 46:37, 18. Štěpánská Adéla 52:04, 29. Gregorová Anita; D21A 1. Brožková Dana (SJC) 54:51, 8. Gebauerová Jana 70:26; D21B 1. Stará Zdenka (TBM) 57:09, 10. Čevelová Iva 72:44; D21C 1. Štěrbová Marta (LPU) 55:54, 13. Bukovacová Alena 77:49; D21D 1. Novotná Lenka (TUR), 14. Žáčková Iva; D45 1. Kuchařová Ada (TBM) 42:24, 9. Kabáthová Jitka 52:24; H16A 1. Holas Štěpán (SJC) 47:15, 26. Hájek Daniel 63:15, 33. Dědic Filip 77:22; H16B 1. Chromý Adam 44:52, 21. Zelinka Jiří 58:26; H18A 1. Háj Jakub (TZL) 47:55, 5. Janský Petr 53:22, 11. Stehlík Martin 57:19; H18B 1. Palas Jan (SJC) 48:38, 12. Pracný Jakub 56:03; H20B 1. Komanec Václav (SHK) 50:11, 2. Barták Lukáš 53:42, 7. Piják Martin 59:24; H21A 1. Zřídkaveselý Libor 65:54, 27. Otrusina Jiří 84:42; H21B 1. Švihovaký Jaromír (BOR) 63:25, 13. Bukovac Palo 73:18; H21D 1. Smola Michal (TZL) 63:22, 3. Bukovac Maroš 65:28, 24. Brabec Jaroslav 83:32; neděle D16A 1. Dlouhá Marie (DKP) 42:21,18. Stratilová Marie 60:02; D16B 1. Marešová Michaela (LPU) 43:34, 9. Štěpánská Adéla 49:32, 12. Hýblová Lenka 50:57; D16C 1. Žabková Markéta (TRC) 34:46, 18. Rambousková Hana 45:14, 21. Gregorová Anita 49:01; D21B 1. Fialová Pavla (USK) 58:34, 13. Gebaureová Jana 68:35, 21. Čevelová Iva 75:31; D21C 1. Blechová Lenka (CHT) 57:38, 6. Žáčková Iva 64:45, 7. Bukovacová Alena 65:25; D45A 1. Kuchařová Ada (TBM) 44:58, 10. Kabáthová Jitka 55:01; H16A 1. Kodeda Štěpán (SSU) 51:42, 6. Chromý Adam 57:10, 12. Zimmermann Jakub 64:46; H16C 1. Budín Václav (JIL) 50:22, 12. Hájek Daniel 53:34, 13. Zelinka Jiří 53:46; H18A 1. Holas Ondřej (TUR) 63:09, 13. Janský Petr 74:16; H18B 1. Kopáček Jan (CHT) 60:30, 2. Stehlík Martin 61:33, 13. Pracný Jakub 72:40; H20A 1. Procházka Jan 69:36, 5. Barták Lukáš 72:46, 7. Piják Martin 74:20; H21A 1. Dávidík Marian (JPV) 92:58, 15. Zřídkaveselý Libor 101:30, 28. Bukovac Maroš 111:53; H21B 1. Nycz Petr (JAM) 87:23, 18. Bukovac Palo 96:24; H21C 1. Hepner David (SHK) 80:39, 29. Brabec Jaroslav 98:56; H21D 1. Pleticha Richard 70:42, 15. Otrusina Jiří 83:31.

Oblastní soustředění Křižanov - 26.-28. 9.

V pátek v 13 hodin jsme se všichni (teda vlastně skoro nikdo) sešli u Bohémy abychom odjeli na oblastní soustředění do Křižanova. Jeli hlavně "malí haranti" a pak ještě "Repre team" (Dan, Kuba, Mates, Filip, Štěpán, Anita a moje maličkost). V pátek s námi navíc byl i Zhusta s Martinem, Kubou Pracným, Chrobem a Dejvem, kteří nám v pátek postavili tréninky a v sobotu odjeli na Mistrovství Rakouska na middlu.

Ubytováni jsme byli v chatkách asi kilák od Křižanova poblíž map Dolní a Horní Tis. V pátek byl na programu trénink na Horním Tisu. Zhusta a spol. , kteří to stavěli se tvářili, že to moc nesedí. To bylo ale slabý slovo. Nesedělo to VŮBEC. Nový melioračky, cesty a mám dojem že i šutry, no prostě sedmileté stáří mapy se projevilo a hlavně "mrňata" s tím měly problémy. Jinak se jednalo o Dvoukolový sprint, ale bylo to spíš Dvoukolový "kdo má haluz a nezabloudí". Navíc Chrob postavil dvě kontroly blbě. Pak jsem byl Majklem pověřen abych zajistil sesbírání kontrol. Pak se jelo zpět a následovala večeře a po ní jsme učili malý děcka azimuty. Teoreticky to uměj všichni, ale ta praxe...

V sobotu byl zlatým hřebem programu oblastňák v Pikárci. Pořadatelem bylo PBM a běželo se na nové mapě Solmanka v měřítku 1:15000. Mapa byla víc žlutá než bílá, ale nakonec se odehrávala převážná část trati v lese. A co se týče konkurence byla jakžtakž dobrá, jelikož tam byla i Vysočina, ale i tak to byl závod, kde je předem bedna jistá. Jedinými vážnými konkurenty byli Adam Bravený a Máca Rajnošek. Trať byla hezká, až na to, že se valilo tak 95% trati naplno a bylo to hodně rychlý. Fakt těžká byla jen jedna kontrola a to proto, že to byla jáma uprostřed dvaapůl metrovýho ostružiní. Zajímavý byly ještě předpředposlední a předposlední postup. V pokynech bylo, že se nesmí běhat přes osetá pole, tak jsem to oběh. Bylo to o 90 sekund pomalejší a málem mě to stálo vítězství, jelikož na cílové čáře mi zbývalo z mého náskoku již jen sekund devět. To ale není o orienťáku, ale o fair play, že borci... U předposlední kontroly bylo ještě dobrý to, že byla už na louce a byla zdvojená a tak to tam několik lidí disklo, že Filipe. Kromě mě se na bednu ještě vyhoupli Kuba, Dan a Káťa Chromá.

Po závodě následoval trénink na mapě Dolní Tis. Ta je proti Tisu Hornímu nesrovnatelně lepší. Jednalo se o linii a tak jsme to využili jako hezkej výklus. Večer jsme absolvovali program ve formě hraní monopolů asi do půlnoci. Nikdo z vedoucích se ale nezmohl na odpor.

V neděli byli na programu dva tréninky na Dolním Tisu. Prvním byly shluky. To byl trénink na úrovni a skutečně jsme si dobře zatrénovali. Pak jen sebrat kontroly a hurá na oběd. Po něm jsme se zabalili a vydali se na odpolední trénink, ze kterého jsme jeli rovnou domů. Byl to scorelauf a bylo to letecký. Zasloužil se o to jak terén, tak společné kontroly s malejma děckama. Rozhodně to byl, ale hezký trénink. Po něm už jsme se vydali zpět do Brna a bylo po soustředění.

A jak to vše zhodnotit. Byla to rozhodně skvělá, pohodová akce. Jen některý malý děcka by potřebovaly převychovat. Šikanovat "Repre team" to se prostě nedělá...

Zelda

Český pohár MTBO - Rusava

Mistrovství ČR v MTBO na krátké a klasické trati, a současně poslední dva závody letošního Českého poháru MTBO se konaly o víkendu 27. - 28.9. 2003 v Hostýnských vrších. Pořadatelé z SKOB Zlín vybrali za centrum závodů rekreační areál s hotelem, chatkami a menší přehradní nádrží na konci údolí, v němž leží vesnička Rusava. Podle dlouhodobých měření vyniká obec Rusava extrémní čistotou ovzduší srovnatelnou s Vysokými Tatrami. Zprvu to byl pro řadu závodníků šok, někteří museli nechat ještě pár hodin běžet motory svých vozů, aby se s nosy u výfuků lépe aklimatizovali. Někdo se s čistým vzduchem prostě vyrovnal lépe, jiný hůře, někteří dokonce zaznamenali miniaturní paměťové výpadky a složitě pak dohledávali fotoaparáty nebo ponožky, přičemž jim zase přebývaly některé jiné věci, bohužel si už nepamatuju které. Naštěstí se majetkoprávní záležitosti ještě před ukončením závodů srovnaly, koberec z hotelové restaurace, použitý některými závodníky na louce jako ohromná karimatka, byl navrácen zoufalému hoteliérovi s omluvou, role nového toaletního papíru vymotaná z neznámých důvodů na pánském záchodě, byla opět smotána a připravena k použití. Tolik k čistému vzduchu.

Samotné závody byly připraveny perfektně, krajina byla typicky mountainbikerská, tedy tak právě zvlněná, cesty přiměřeně terénní, ale i občas zpevněné. Cyklistická mapa Baobab v měřítku 1:20 000, použitá v sobotu i v neděli rovněž výborná.

Účast členů našeho oddílu na těchto závodech byla tradičně silná, navíc si MTBO popvé zkusily Evička Kabáthová a Hanka Rambousková a podle rozhovorů, které poskytly různým televizním společnostem, jakož i agenturám ČTK a TASS, se jim to líbilo. Hanka si dokonce z nedělního závodu odvezla bronzovou medaili! Podobně úspěšně zabojovali i zkušení bikeři a bikerky z rodiny Sladkých i Tišnovských. Martinovi Tišnovskému (H14) dokonce pořadatelé umožnili pobýt si v neděli lese déle než je obvyklé, vybavili jej totiž na trať mapou pro H19 (na rozdíl od OB, nejsou v MTBO k dispozici žádné popisy a pokud si člověk nepamatuje z pokynů počet kontrol na své trati, záměnu mapy nepozná).

Adéla a já jsme zaznamenali opravdu sportovně úspěšný víkend. V sobotu jsme byli na krátké trati oba druzí, v neděli na klasice první a celkově jsme vyhráli ve svých kategoriích (D-19 a H40-) i Český pohár MTBO. Pořadatelé nešetřili věcnými cenami, kromě různých pochutin a několika kilogramů rýže jsem dostal i dva ráfky na horské kolo, které jsem skutečně potřeboval. Jeden starý totiž padl za vlast před pár dny při kolizi s dodávkou na Cejlu, druhý se poničil v nedělním závodě, kdy jsem dojížděl do cíle asi tři kilometry na prázdné zadní pneumatice. Takže mám program na dlouhé zimní večery: přeplétání kol.

Vašek Štěpánský

Záblesky

  • Vyšlo letošní již šesté číslo časopisu Orientační běh. Titulní stránka je věnována úspěchů českých ROBáků na ME v Polsku, je na ní foto čtyřnásobné mistryně Evropy Lenky Novotné. Předplatitelé si mohou časopis vyzvednout u Zhusty.
  • V Budimíru u Košic se konalo mistrovství Slovenska na klasice (sobota) a štafet (neděle). V mužích dominoval letošní mistr ČR Marian Dávidík před Lukášem Bartákem a Palem Bukovácem (5. Maroš Bukovác, 8. Martin Piják, 19. Peter Labuda, 21. Dušan Bukovác, 23. Igor Klimenko, H20A - 4. Matěj Novota), v ženách byla podle očekávání nejlepší Martina Rákayová (2. Hana Bajtošová, 3. Ágnes Wengrin, 8. Alena Bukovácová). Ve štafetách vyhráli muži Kobry Bratislava (2. FBA, 3. VZA) a ženy Akademiku Košice (2. FBA, 3. RBA).

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Jiří Zelinka, Václav Štěpánský
Toto číslo vyšlo 3. října 2003 - v tištěné podobě