ePolaris - 9/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

První říjnový víkend jsme běželi MČR štafet a družstev * o týden později proběhl oblastní žebříček v Babicích nad Svitavou * o víkendu 17.-19. října se běžely hned tři závody - Sprint cup, oblastní žebříček v Jehnicích a Zhusta cup * 25. října pokračoval oblastní žebříček závodem v Útěchově * letošní O-sezónu uzavřel Poslední kufr na Bouzově * běží se oddílový přebor

MČR štafet a družstev

O prvním říjnovém víkendu se u obce Suchý nedaleko Protivanova uskutečnily poslední letošní domácí šampionáty - MČR štafet a družstev. Zkušený pořadatelský tým z Prostějova připravil shromaždiště po oba dva dny v areálu Pensionu Athena. Terén charakterem "vysočinský" nabídl hodně rychlý les bez sezónního podrostu, kde většina chyb plynula z neudržení směru. Nejzajímavějšími pasážemi byly hustníky a ojedinělé skalky nebo kamenité kupy. Běhalo se na mapách 1:10 000 od autorů Petra Marečka a Radima Kheila.

Při sobotních štafetách se konečně ozval podzim a aby se lépe běželo sem tam zapršelo z nějaké té přeháňky. Do bojů o mistrovské tituly se vydalo celkem 6 žabiňáckých štafet, které si zajistily postup z ČPŠ (1 štafeta dorostenek a žen, 2 dorostenecké a mužské štafety). A o tom, že domácí klubový vrchol je skutečně vysoce prestižní záležitostí, svědčilo i to, že některé domácí kluby hledaly posily v zahraničí ( viz. Dávidík, Banach, Domonyik), zřejmě nám závidící naše skvělé Slovenské opory.

A jak se dařilo našim štafetám? Pěkného úspěchu dosáhla oblastní štafeta žáků, která s přehledem zvítězila a ještě pěknější je na tom to, že byla složená ze tří nadějných žabiňáků (Dan Hájek, Matěj Plšek, Kuba Zimmermann). Dorostenky a ženy zaběhly v těžké konkurenci, to na co v současnosti mají tedy 18. respektive 22. místo. Dorostenci se umístili na velmi pěkném 5. místě po kvalitních výkonech všech tří borců, zejména pak, ale díky drtiči prvních úseků Chrobákovi, který všem soupeřům ukázal jak se rozbíhá štafeta. B štafetu pak nešťastně diskl smolař dne Zelda. V konkurenci 42 nejlepších mužských štafet byla naše štafeta velice blízko vytoužené medaili. Jednalo se o velice napínavý a vyrovnaný závod. S těsným náskokem zvítězila štafeta PHK před TZL B a PGP. Na ně se zezadu dotahovalo nejrychlejší trio závodu Dávidík, Zhusta, Smola, kteří nakonec doběhli v již zmíněném pořadí. Co dodat těsné pěkné 5. místo pro Pala, Lukáše a Zhustu. Ve štafetě B podali borci také výborný výkon a obsadili v našlapaném závodě 17.místo. Po skončení závodu nezbývalo odměnit ty nejlepší z nejlepších ve zdlouhavém vyhlášení závodu a všech letošních dlouhodobých soutěžích za stále zhoršujícího se počasí.

Zima a vytrvalý déšť tak by se dala, slušně řečeno, stručně charakterizovat neděle. V počasí v jakém ani náhodou normální smrtelníci nevylézají ze svých obydlí se uskutečnil poslední mistrovský závod této sezóny.

Náš oddíl dokázal po menších potížích nakonec postavit 2 dorostenecká a 4 dospělácká družstva a opět se tajně myslelo na medaile. Vše nasvědčovalo tomu že to dnes v lese nebude žádná sranda. Terén díky dešti alespoň trochu ukázal své specifikum.

Mladí se s drsnými podmínkami dokázali v pohodě vyrovnat a doběhli si pro solidní 6.místo (chlapci opět výborně), dorostenecké B skončilo 19. Dospělácké A oslabil ze soboty zraněný Lukáš Barták (po pádu na kámen), kterého nahradil Maroš. A družstvo nakonec bylo netradičně lepší než B, ale 13. místo je určitě zklamáním. Z žen nejlépe běžela nová posila Hanka Bajtošová. Z mužů pak Maroš, Martin Piják a Zhusta, stejně jako v sobotu stahující s Davidíkem. B družstvo, které mělo také určitě na víc se umístilo až na 31. místě. Na 45. místě doběhl finišman s chladnou hlavou Arnošt, který se nezalekl souboje s našimi největšími rivaly z ABM a PBM a dovedl tak žabiňáckého D do cíle před nimi. Družstvo C bylo DISK (Tomski jsi pako, družstva a štafle se nikdy nebalí !!!). Po skončení opět proběhlo vyhlášení v areálu, který se v průběhu závodu proměnil v jedno velké bahniště. V restauraci to pomalu začínalo vypadat jako v chlévě a byl nejvyšší čas sbalit se a odjet domů.

Co dodat na závěr? Naše A týmy se určitě neztratily. Všichni, co běželi si určitě, jak se říká, pořádně "šáhli" hlavně v neděli (Zejména obdivuji naše křehká ženská stvoření za výkony v tom dešti). Nezbývá než doufat, že příští rok ta medaile určitě vyjde.

Otri

Výsledky: štafety D14 1. Hanácká oblast 79:03, 15. ZBM (Zelinková Ludmila, Vlková Karolína, Kabáthová Eva) 110:03; D18 1. PHK 96:55, 18. ZBM (Kubějová Pavla, Rambousková Hana, Štěpánská Adéla) 115:15; D21 1. LPU 115:26, 22. ZBM (Bukovácová Alena, Bajtošová Hana, Gebauerová Jana); H14 1. ZBM (Hájek Daniel, Plšek Matěj, Zimmermann Jakub) 77:51; H18 1. SJC 122:19, 5. ZBM1 (Chromý Adam, Pracný Jakub, Stehlík Martin) 126:18; H21 1. PHK 137:49, 5. ZBM (Bukovác Palo, Barták Lukáš, Zřídkaveselý Libor) 139:25, 17. ZBMB (Bukovác Maroš, Prokop Petr, Piják Martin) 149:46; družstva DH14 1. Východočeská oblast 206:44, 7. Brněnská oblast1 (Plšek Matěj, Zimmermann Štěpán, Kabáthová Eva) 229:06; DH18 1. TZL1 279:46, 6. ZBM1 (Pracný Jakub, Rambousková Hana, Zimmermann Jakub, Kubějová Pavla, Chromý Adam, Štěpánská Adéla, Stehlík Martin) 296:46, 19. ZBM2 (Hájek Daniel, Kočová Hana, Dědic Filip, Rozehnalová Magda, Janský Petr, Gregorová Anita, Zelinka Jiří) 389:58; DH21 1. LPU 282:28, 13. ZBM1 (Bukovác Palo, Bajtošová Hana, Bukovác Maroš, Bukovácová Alena, Zřídkaveselý Libor, Gebauerová Jana, Piják Martin) 312:07, 31. ZBM2 (Zámečník David, Šmídová Eva, Otrusina Jiří, Humlíčková Kateřina, Prokop Petr, Žáčková Iva, Brabec Jaroslav) 360:51, 45. ZBM4 (Štěpánský Václav, Bystrá Pavlína, Michl Martin, Kadlecová Zlatka, Jelínek Petr, Reinerová Barbara, Pátek Richard) 425:50;

Poněkud nabitý víkend

Tento víkend byl opravdu orienťácký a začal poněkud netradičně už v pátek odpoledne, jelikož se na Rosničce konalo M Brna v supersprintu. Všichni jsme se sešli na louce, na které byl start svěťáku a těšili se na to co Zhusta vymyslel, jelikož již předem avizoval, že trať bude netradiční. Jak tedy vypadala? No jak to říct? Poněkud zbortila představy o tom, jak vypadá trať na Rosničce. Vedla totiž úplně jinudy, než taková ta obecně známá rosničkovská trať, která vyznává pravidla: Volba do domků, traverz přes sjezdovky, nahoru k domkům a dolů k dráze. A kudy tedy vedla tentokrát? Rovnou za sjezdovku a pak pořád traverz a mírně stoupat vlastně až do cíle. Směr odběhu tím byl vlastně zčásti určen, ale délky postupů se střídaly krásně. A jak ji zhodnotit? Byla dobrá nebo špatná? Byla prostě jiná, a to se hodnotí. Upřímně řečeno koho by bavilo si pořád na Rosně probíhat tu stejnou trať, jen s drobnými změnami.

A co výsledky? V mužské kategorii se s 2025 metrů dlouhou tratí s převýšením 140 m nejlépe vypořádal Paĺo, který ji zdolal za 12:07.

Těsně za ním dokončil náš supertalent Chrob v čase 12:26 (jeho chvíle ale teprve přijdou) a třetí byl Olaf, který dosáhl času 12:38. Konkurence byla velká (35 závodníků) a tak stojí za pozornost i 5. místo Kuby Zimmermanna v čase 13:40. Ženy absolvovaly tu samou trať a vítězkou se stala Marta Florkowská z Polska v čase 15:50, která svých 7 soupeřek rozdrtila rozdílem třídy. Druhá byla v čase 18:44 Michaela Kotecká a třetí byla Adélka, která dosáhla času 19:00.

A jak tuto akci zhodnotit? Vše se odehrálo za perfektní organizace týmu Zhusta - Dejv -Martin. Trať byla jak už sem říkal originální, konkurence vynikající, takže se nezbývá než těšit na 3. ročník.

Celý ten kolotoč závodů dále pokračoval v sobotu v Jehnicích, kde se konal závod podzimního oblastního žebříčku, který pořádalo ABM. Shromaždiště bylo již tradičně v místní škole, takže ani poněkud chladné počasí nevadilo. Organizace poněkud pokulhávala. Start byl zpožděn, posunuté časy na mezičasech a vyvěšování výsledků taky nebylo zrovna nejrychlejší, ale to už se stává u ABM poněkud tradicí.

A co tratě? Délkou a převýšením se nápadně podobaly těm loňským a nakonec byly typově téměř shodné. Jednalo se o krátkou trať v horizontálním směru a dlouhou trať ve směru vertikálním, takže parametry tratí vypadaly poněkud brutálně (např. H16 4300 m 200 m). Ale když se nad tím člověk trochu zamyslí, co tady chcete postavit jinýho? Jedinou chybou tedy bylo, že tratě nebyly příliš orientačně složité. V lese se navíc nacházely tři dost podivná místa.

Na jednom z nich se Chrobák dostal do zahrádky v Lelekovicích aniž by překonal plot, který byl v mapě. Nevěřím, že by ho v zápalu boje jen tak přeskočil a tudíž soudím, že mapař prostě nepočítal, že se tudy poběží. Druhé bylo ještě zábavnější. V mapě byl dokreslen dlouhý rovný plot a za ním soukromý pozemek, v reálu to byla řada kůlů a za ní pokračoval les. Navíc u toho byla kontrola, takže to tam všichni přebíhali a nevěděli, kde jsou. Tohle myslím byla jednoznačná chyba pořadatelů. Posledním podivným místem byl jeden zářez. V mapě vypadal nevině, ale když tam člověk doběhl, tak se nestačil divit. Byly tak kolmý pětimetrový kamenitý stěny. A teď se přes to škrábej, závodníku! Za prvý to nebylo od stavitele hezký (pokud o tom věděl) a za druhý to bylo docela nebezpečný.

To jsem tedy zevrubně popsal neživou část závodu, ale co výsledky těch nejdůležitějších, tedy závodníků? Účast sice nebyla nejsilnější, ale určitě bylo s kým závodit. Z našeho oddílu si pro první místa doběhli Katka Chromá (D10N), Evička (D14), Adélka (D16), Dan Hájek (H16), Chrob (H18 - to už je ale spíš povinnost, že jo) a Paĺo (H21C). Druhými místy jim zdatně sekundovali Lenka Hýblová (D16), Vašík Šperka (H14) a Kuba Pracný (H18). Na pomyslnou bednu se pak ještě vyhoupli Lída Zelinková (D14 - že by vzestup formy? Béčko je doma, tak to snad bude už jen lepší), Já (H16 - zajímavý je, že parametry tratě byly skoro stejný jak loni a můj čas taky. Tehdy to stačilo na vítězství, teď už ne. Konkurence je hold čím dál tím rychlejší), Peťa Jánský (H18 - to znamená, že máme kompletní bednu) a Vašek Štěpánský (H35). Všichni ostatní si ale určitě taky dobře zazávodili a ta bedna přijde příště.

A jak tuhle celou akci zhodnotit? Byl to prostě průměrný oblastňák. Měl prostě to co se od něj čekalo a to jak v pozitivním, tak negativním smyslu.

Poslední víkendovou akcí byl nedělní 17. ročník Zhusta Cupu, který se konal v Kočičím Žlebu. Jen co jsme se všichni sešli (25 mužů a 5 žen), tak Zhusta vysvětlil pravidla, převlíkli jsme (v tý zimě to nebylo nic moc), připli čísla (starý ze skladu, kterejch se Zhusta potřeboval zbavit) a hurá na scorelauf. Běželo se na mapě Zhusta Cup 2003 v měřítku 1:5000. Jinak je to ale obyčejná Pohádka Máje s novým designem od Chroba vytištěná na laserovce, která zaujímá prostor chatek na pravém úbočí Kočičího Žlebu. Trať scorelaufu byla zajímavá, ale vesměs se moc nechybovalo (až na Dana). Po této části závodu vedl Chrob s minimálním náskokem před smečkou pronásledovatelů, a tak se začalo diskutovat, zda to udrží i v závodě.

Po chvilce odpočinku a zahřátí jsme se přesunuli na start vlastního závodu a hurá do lese na pokyn Zhustova megneťáku. Mapa se jmenovala překvapivě zase Zhusta Cup 2003, ale tentokrát to byla desítka. Způsob jejího vzniku byl ale stejný. Trať byla dlouhá 6600 m (muži) a musím říct, že byla postavena nádherně. První část byla v těch zeleno-žlutejch svinstvech, tudíž byla velmi náročná, pak následovala volba přes údolí, několik postupů, dlouhej zpět přes údolí a do cíle. Prostě krásná klasika (šestnáctková). Ženy to měly kratší (4600 m), ale kudy to vedlo to přesně nevím, jelikož jsem tu trať neviděl, ale jádro trati bylo asi stejný.

A jak to probíhalo v lese? O tom toho moc napsat nemůžu, protože jsem v lese viděl téměř jenom Brabíka, se kterým jsem běžel od začátku až téměř do konce, kde jsem ho urval a nakonec ještě předběhl jednoho Tesláka, což pro mě znamenalo 13. místo. O zbytku dění vím asi jen to, že to Chrob udržel protože Paĺo to pokazil v tom zeleno-žlutým. (na 4 jsem byl ještě s ním). To byl asi základ úspěchu, neboť právě tady byl Chrob hodně rychlej. Lukáš Barták to taky pokazil a nakonec skončil až 16. Zbytek pole (přede mnou) šel spolu a doběhl zhruba v jedný minutě, takže kdo se tam udržel dopadl dobře, kdo ne dopadl špatně. K těm co se tam překvapivě udrželi patřili hlavně Tomáš Sychra z VBM, který byl v cíli nakonec třetí se ztrátou 3:09 a Peťa Jánský, který doběhl 9. se ztrátou 3:45. K těm co překvapili v kladném slova smyslu bych si dovolil přiřadit i sebe. Nevím jak to cítíte vy ostatní, ale já sám to považuji za solidní úspěch, i když ztráta na vítěze 7:53 byla velká. K těm co naopak neuspěli patřili Paľo na 2. místě (no neúspěch, co by za to ostatní dali, ale asi se čekalo, že vyhraje.). Dále nezazářil Brabík na 15. místě (se svojí fyzičkou jsem ho urval v kopci a to není dobrá vizitka). Od Kuby Pracného na 17. místě a Dana na místě 22. se asi čekalo také víc. Dana ale zčásti omlouvá fakt, že pokazil scorelauf a minimálně začátek šel sám, jelikož startoval 1:42 za předposledním. O závodě žen toho vím ještě míň a tak asi stroze zveřejním výsledky: 1. doběhla Veronika Ptáčková v čase 45:15 (součet), druhá Radka Dokoupilová v čase 43:58 a třetí byla Adélka v čase 44:00, jenž se snažila doběhnout nesportovně s Radkou zároveň, ale Zhusta to rozsoudil a každé přiřadil jednu pozici.

A co říci k Zhusta Cupu závěrem? Snad jen to, že to bylo neobyčejně krásně postavený a neobyčejně rychlý. Chrob šel těch 6600 m za 39:50 a celou trať o délce 7450 m zdolal za 45:07, což je vzhledem k terénu úctyhodné. Navíc se stala pozoruhodná věc Chrob porazil Paĺa v přímém souboji a to se mu podařilo pokud vím poprvé. Zhusta Cup navíc vyhrál také poprvé. Myslím, že vím koho budu tipovat na vítěze Oddíláku ve Velké Mistrovské...

A jak zhodnotit celý víkend. Prostě špica. Mě by se nejvíc líbilo, kdyby tak vypadal každý víkend v roce.

Zelda

Výsledky: sprint cup H 1. Bukovác Palo, 2. Chromý Adam, 3. Dlabaja Tomáš (TZL), 4. Barták Lukáš, 5. Zimmermann Jakub, 8. Stehlík Martin, 9. Otrusina Jiří, 12. Ehl Jiří, 13. Brabec Jaroslav, 15. Plšek Matěj, 17. Janský Petr, 18. Hájek Daniel, 25. Zelinka Jiří, 28. Mlynárik Peter, 30. Dědic Filip, 31. Pátek Richard, 33. Zimmermann Štěpán; D 1. Florkowská Marta (POL), 2. Kotecká Michaela (TBM), 3. Štěpánská Adéla, 4. Gebauerová Jana; oblastní žebříček Jehnice D10N 1. Chromá Kateřina; D14 1. Kabáthová Eva, 3. Zelinková Ludmila; D16 1. Štěpánská Adéla, 2. Hýblová Lenka; H14 2. Šperka Václav; H16 1. Hájek Daniel, 3. Zelinka Jiří; H18 1. Chromý Adam, 2. Pracný Jakub, 3. Janský Petr; H21 1. Bukovac Palo; H35 3. Štěpánský Václav; Zhusta cup H 1. Chromý Adam, 2. Bukovác Palo, 3. Sychra Tomáš (VBM) 5. Otrusina Jiří, 9. Janský Petr, 13. Zelinka Jiří, 15. Brabec Jaroslav, 16. Barták Lukáš, 17. Pracný Jakub, 18. Humlíček Aleš, 22. Dědic Filip; D 1. Ptáčková Veronika (TBM), 2. Dokoupilová Radka (VBM), 3. Štěpánská Adéla.

Oblastní žebříček - Babice

Čtvrté pokračování oblastního žebříčku se konalo v sobotu 11. října v Babicích nad Svitavou. Jako tradičně byla přihlášena spousta lidí, ale tak nějak se čekalo, že sposta jich stejně nepřijede, takže se neobjednával autobus a jelo se vlakem. Domněnka se potvrdila a v sobotu ráno se nás na nádraží sešlo něco okolo 15-ti. Po kratší cestě vlakem a delší lesem nahoru do Babic jsme se dostali až na fotbalové hřiště, které bylo shromaždištěm pro tento závod. Uvítala nás poměrně komorní atmosféra a občasný deštík. Pořadatelé z RBK připravili bezproblémový závod, který měl vše, co správný závod mít má, a tak když se i v lese všem poměrně líbilo, tak to nelze zhodnotit jinak než jako pěkný podzimní oblastní žebříček, kam se člověk jede příjemně proběhnout.

Dejv

Výsledky: D10N 1. Chromá Kateřina; D14 1. Kabáthová Eva; D16 1. Štěpánská Adéla, 3. Gregorová Anita; D21 1. Žáčková Iva; H12 2. Zimmermann Štěpán; H14 1. Plšek Matěj; H16 1. Chromý Adam, 2. Zelinka Jiří, 3. Hájek Daniel; H18 2. Svoboda Aleš.

Poslední kufr

Letošní poslední oblastní žebříček se konal v okolí hradu Bouzov. Závodilo se na stejnojmenné mapě, kterou někteří znali z jarních třídenních závodů. Z Brna na Bouzov to sice není zrovna blízko, ale přece jen díky pohodlí dálnice jsme nemuseli vstávat příliš brzy.

Závody připravili pořadatelé z JPV a i tratě odpovídali závěru sezóny, nebyly nijak dlouhé a ze stavby tratí se dalo vypozorovat, že nás stavitel šetřil a nehonil nás z kopce do kopce, i když kopců bylo na mapě docela dost.

Naší poměrně velké výpravě se v konkurenci z Hanácké a Brněnské oblasti celkem dařilo a zejména vítězství Katky Chromé v D10 na trati bez fáborků je velmi pěkné.

Zhusta

Výsledky:: D10 1. Chromá Kateřina; D18 2. Štěpánská Adéla; H18 1. Chromý Adam; H21 1. Zřídkaveslý Libor.

Záblesky

  • 3. listopadu začal nový tréninkový rok. Pokud máte zájem o tréninkový deník, tak si jej můžete vyzvednout u Zhusty.
  • Šampionát v horském OB pořádala ČAR v Českém lese (Lesná, Maršovy Chody). V hlavních kategoriích vyhráli Bořánek + Seidl (HH), Štěrbová + Lučan (HD) a Volfová + Maunová (DD).
  • Příští víkend (14.-16. listopadu) se na Seči koná Seminář trenérů a stavitelů tratí a rozhodčích. Pokud se chcete přihlásit, tak máte možnost u Zhusty.
  • Zemřel Ota Gavenda - ve věku 84 let zemřel v pátek 31. 10. Legenda českého orientačního běhu, zakladatel třineckého oddílu, vynikající trenér, organizátor, rozhodčí. Vychoval nejen řadu vynikajících orientačních běžců (Gavendová-Handzlová, Kačmarčík, Bruková-Cieslarová, Kovaříková-Honzová, Kubatková-Kilarská, Przyczková) ale přivedl ke sportování celou řadu mladých lidí. Čest jeho památce!
  • Park world tour 2003 měl letos na programu jen 3 závody, všechny se běžely ve Švédsku. První byl ve Växjö (centrum v univerzitním kampusu, tratě vedly přes zámek Teleborg). Druhý v Jönköpingu (centrum na fotbalovém stadionu, běželo se v městském parku). Posledním byl pak závod v Eksjö (centrum na hlavním náměstí a tratě vedly ve starém městě). V celkovém pořadí PWT 2003 vyhrála Anne Margrethe Hausken (NOR - 60) před Karolinou Arewang Hojsgaard (SWE - 59) a Simone Niggli-Luder (SUI - 58), Martina Dočkalová obsadila s 6 body 15. místo. V mužích byl nejlepší Francouz Thierry Gueorgiou s 53 body, druhý skončil Australan Grant Bluett (45) a třetí Mikhail Mamleev (32), Michal Smola získal 4 body a to stačilo na 21. místo.
  • http://phorum.webz.cz/ je nové diskusní fórum o OB. Připravil jej Adam Chromý. Je to celkem zajimavé počtení. Chcete-li se dostat do všech jeho částí, musíte chvíli přemýšlet. Nápovědu hledejte u Richarda Klecha.
  • Oddílová GP změnila svého výpočtáře. Po Dejvovi přebírá pomyslný štafetový kolík Zelda. Veškeré nápady na vylepšení či nabídku pomoci s počítáním směřujte na něj.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Jiří Zelinka, Jiří Otrusina
Toto číslo vyšlo 12. listopadu 2003 - v tištěné podobě