ePolaris - 10/2003

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Začalo se znovu pořádně trénovat * první závod Brněnského běžeckého poháru se běžel tradičně 17. listopadu pod Palačákem * proběhl seminář na Seči * 29. listopadu proběhl 1. ročník Mistrovství v nočním parkovém orientačním běhu na Vinohradech * v sobotu se pak zúčastnili dalšího závodu BBP, tentokrát v Jehnicích * o týden později se za deštivého počasí běželo na Býčí skálu * třetí kolo BBP připravil Pavel Ptáček (BBM) v Radosticích * začala Brněnská zimní liga OB závodem na Špilberku

Slovo úvodem

V rukou držte letošní 10 číslo oddílového časopisu, je tedy v letošním roce poslední a je tedy čas stručně zhodnotit naši letošní činnost.

Končící rok 2003 nám přinesl řadu úspěchů, dobrých výkonů a určitě i nezapomenutelných zážitků jak z orienťáků, tak i mnoha dalších oddílových aktivit. Výsledkově se nám dařilo o něco méně než v loňském roce. Získali jsme 2 medaile na mistrovstvích ČR, zásluhou Chrobáka a Zhusty. Chrobák potvrdil, že je velký talent a po přesvědčivé nominaci na ME dorostu, i na tomto ME podal velmi dobré výkony v individuálních závodech, ale hlavně i získal zlatou medaili v závodě štafet. Dařilo se však i ostatním dorostencům a mužům, kteří se zejména při závodech štafet často prosazovali na medailové pozice, škoda jen, že na mistrovství štafet jim chyběl kousek štěstí k zisku některého z cenných kovů. Nesmíme však zapomenout na naše dorostenky, které si svými výbornými výkony v žebříčku B či mistrovství ČR na klasice si vyběhly licence A a v příštím roce se tak budou porovnávat s těmi nejlepšími ve svých kategoriích. V mužích stojí za vyzdvižení výkony našich slovenských závodníků Martina Pijáka a Lukáše Bartáka, kteří úspěšně reprezentovali Slovensko na Juniorském mistrovství světa a Lukáš potom i na seniorském mistrovství světa ve Švýcarsku. Nedařilo se příliš našim ženám, ale to je již naše tradiční slabost. V žactvu máme příliš velkou mezeru v kategoriích DH12, kde máme závodníků jako šafránu. Ještě, že ve starších žácích výborně běhali Evička, Kuba a Dan.

K našim dalším úspěchům patří i dobře uspořádané závody soutěží ČSOB. Sprint v centru Brna i štafety v Ruprechtově patřily k těm lepším závodům v ČR a chtěl bych ještě jednou poděkovat všem, kteří se na tomto úspěšném pořádání podíleli. Těšit nás může nejen velmi dobré hodnocení závodníků, ale i to, že závod nám přinesl nemálo peněz do naší oddílové pokladny.

Nakousnul jsem téma financí. S těmi to v letošním roce bylo lepší než v předchozích letech. Nejen, že jsme si vydělali úspěšným pořádáním závodů, ale podařilo se i získat peníze z různých grantových programů - Nadace OB, Jihomoravský kraj. Díky všem těmto injekcím končíme s kladným hospodářským výsledkem a konečně jsme dorovnaly ztráty vzniklé z předchozích tří let. Velký dík je zde třeba složit paní Navrkalové a panu Hýblovi, kteří nám výrazným způsobem pomohli při získávání sponzorů na naši činnost. Mohu tak s úlevou konstatovat, že pro příští rok nebudeme zvyšovat oddílové příspěvky a podíl na vlastní účasti na závodech.

Také se nám podařilo vydat řadu nových map - Akátky, Tipeček, Brno, Vilémov a Kotlinka. I zde je třeba poděkovat všem mapařům, kteří strávili nemálo času v lese, aby připravili kvalitní mapy pro naši činnost.

Co nás tedy čeká v příštím roce? Samozřejmě řada tréninků, závodů, soustředění a další zábavy s OB, ale také i uspořádání celostátního žebříčku A na nové mapě Obora u Brněnské přehrady a já doufám, že se nám jej podaří uspořádat stejně kvalitně jako závody v roce letošním. Předem vás tedy všechny prosím, aby jste si nechali volný víkend a přišli pomoci při tomto pořádání v sobotu 5. června.

Co nám chybí a co by bylo dobré zlepšit? Chybí nám noví členové. Pokud tedy znáte někoho, koho by mohl orienťák bavit přiveďte jej ať za několik let neskončíme jako ostatní Brněnské oddíly, které mají s žactvem velké problémy. Další věcí je řízení oddílu, většinu věcí táhnu sám ve spolupráci s Lenkou Pracnou, Humlíkem, Arnoštem, Jitkou a Evkou a není nás příliš mnoho na to množství práce, pokud tedy můžete a chcete pomoci, dejte vědět, práce je opravdu hodně. Těch činností, které nám nejdou úplně nejlépe je dost, a tak máme co v příštím roce zlepšovat..

Závěrem bych vám chtěl všem popřát šťastné a veselé Vánoce, úspěšné vykročení do nového roku 2004 a řadu krásných zážitků při závodech, trénincích, či dalších oddílových akcích.

Zhusta

Oddílový přebor

Po téměř celém roce (bez jednoho dne) jsme se opět sešli na vrcholné oddílové akci - Oddílovém přeboru. Všechno probíhalo jako vloni - sraz u autobusu u Bohémy - cesta - příjezd do Ruprechtova. Shromaždištěm oddíláku bylo pro někoho méně, pro někoho více známé rekreační centrum na okraji vesnice, které jsme využili při pořádání Českého poháru štafet. Pořádání se znovu ujal Hans se svým týmem ze SBK (navzdory loňskému prohlášení, že letos už určitě pořádat nebude :o)).

Po příjezdu autobusu jsme se hned začali připravovat na 1. etapu, která se běžela tradičně ještě dopoledne. Start byl asi 1,5 km v lese na křižovatce cest. Nejvyšší dvě kategorie měly scorelauf, ostatní pak klasický závod. První odstartovala Velká Mistrovská (startovali taky stříbrovláska-Arnošt a modrovláska-Zhusta), pak následovala Malá mistrovská. Letos nebyla možnost vyběhnout na všechny 4 strany jako vloni a vytvořily se menší balíky. Ostatní dvě kategorie, Závod nadějí a Nováčkovský Kufr, startovali intervalově. Neuběhlo ani dvacet minut a z lesa už se vraceli první z Malé mistrovské - Kuba Zimmermann a Dan Hájek, následovaní Zeldou. Pak již všichni vyhlíží z lesa modrovlásku, ale marně, a tak první ve VM dobíhají Martin Piják, Olaf, Chrob a Ondra Stehlík. Až pak Zhusta, který tam asi pár minutek nechal. V ZN těsně vyhrál těsně Štěpán Zimmermann, NK pak jasně Honza Říha.

Po obědě následovala další etapa, která už byla klasická pro všechny. Pokud byste někdy pořádali závody a měli dost málo kontrol,nezoufejte. Zavolejte Hansovi a on něco vymyslí. Velká mistrovská měla 7 kontrol, a Nováčkovcký kufr dokonce jenom 3! Aby to nevypadalo, že chci jenom rejpat, na kvalitě závodu malé množství kontrol neubralo a nikomu to ani moc nevadilo. Ve Velké mistrovské se očekával velký boj. Vedoucí skupinka měla dvouminutový náskok před Zhustou a všichni čekali, jak to dopadne. Stejný souboj měl nastat i v MM mezi Kubou a Danem event. Zeldou. A jak to dopadlo? Ve VM Zhusta něco stáhnul, ale na průběžné vedení po dvou etapách to nestačilo. V MM vyhrál Dan, který Kubův devítivteřinový náskok stáhnul na jednu. V ZN pak vyhrála Evča Kabáthová a v NK Káťa Chromá.

Večer pak následovalo vyhlášení ankety o nejlepší závodníky ZBM, dražba věcí, co zbyly ze závodů (možná by stálo za to napsat, že jsme ošatili Otriho, takže když bude mít na sobě něco vašeho, tak to z něj klidně servěteJ) a soutěž o nejlepšího "SI píchače". Vítězství z loňska obhajovala Markéta, ale letos ji porazil loňský finalista Maroš. Pak následoval malý noční závod po kterém následovala večerní zábava. Popisovat to moc nebudu, jen dodám, že kolem půlnoci nás navštívil Aljoša (zdržel se asi hodinku, zapomněl bundu a zase odjel) a hadr letos nebyl potřeba... .

Ráno nás čekalo krušné probuzení (vlastně jak pro koho) a poslední etapa. Velká mistrovská měla 7 kilometrů a deset kontrol, ostatní pak o něco míň. "Oddílovým přeborníkem" se stal Olaf, před Zhustou (druhý doběhl Palo, ale se špatně oraženou kontrolou) a Martinem Pijákem. Ocenění si zaslouží i Chrob na čtvrtém místě. V Malé mistrovské v přímém souboji vyhrál Kuba před Danem, třetí skončil Zelda. Čtvrté a páté místo si mezi sebe rozdělila rodina Štěpánským v pořadí Vašek - Adéla. Nováčkovský Kufr vyhrála Eva s velkým náskokem před Štěpáném. Třetí byl Vašek Šperka. Nejmladší kategorii vyhrál Honza Říha před Káťou Chromou. Třetí byla Anička Kolaříková. Po doběhnutí všech nás čekalo vyhlášení, Hansovo prohlášení, že příští rok by snad i pořádal znovu :o) a postupný odjezd domů. Možná byl až moc postupný, protože věci Aleše Svobody odjely autobusem a on až o půl hodiny později autem...

Na závěr musím ještě poděkovat pořadatelům za skvěle uspořádané závody a příjemný víkend. Takže ještě jednou díky!

Dejv

Anketa o nejúspěšnějšího člena oddílu

Nejlepší žák : Štěpán ZIMMERMANN

Nejlepší žákyně : Eva KABÁTHOVÁ

Nejlepší dorostenec : Adam CHROMÝ

Nejlepší dorostenka : Adéla ŠTĚPÁNSKÁ

Nejlepší junior, muž : Martin PIJÁK, Lukáš BARTÁK

Nejlepší juniorka, žena : Jana GEBAUEROVÁ

Nejlepší veterán : Peter MLYNÁRIK

Nejlepší veteránka : Jitka KABÁTHOVÁ

Mistrovství Brna v nočním OB

Pátek 28.11. byl dnem, kdy se konečně uskutečnilo, Chrobem dlouho avizované MB v NOPB. Jednalo se o první ročník akce, jejíž zkratku asi budeme vídat každý rok (pro ty, co nevědí to znamená, tak je to Mistrovství Brna v nočním orientačním parkovém běhu). Jako shromaždiště Chrob použil prádelnu ve svém domě a tak jsme se tam všichni po menších navigačních problémech v 18 hodin sešli. Chrob nás naťukal do počítače a my se začali připravovat na závod. No, pořádání závodu pomocí počítače patřilo také mezi jednu z Chrobákovin, bylo nás 12 a tak počítač spíš překážel než pomáhal. Pak nám Chrob vysvětlil pravidla. Zvláště diskuze se Zhustou o tom, jestli může použít světlo byla zajímavá (na MB v NOPB jsou světlo a buzola zakázaný). Zajímavý byl také způsob ražení. Razilo se do mapy. Chrob navíc dal podmínku, že se ražení nesmí překrývat, což bylo na některých kontrolách docela obtížné zajistit. Po vysvětlení pravidel nás Chrob vyvedl ven, sdělil nám, že start není v mapě, a že se musíme ňák najít, načež nás vypustil na trať scorelaufu s 20 kontrolami. Všech 12 účastníků tedy vyrazilo k nejbližší lampě a začalo brejlit do mapy, načež se postupně vydávali různými směry. 2,5 km dlouhá trať byla postavena dobře, část byla v sídlišti, kde bylo docela vidět, ale všechno bylo stejný a část v nezastavěné oblasti bez lamp, tam už to bylo zajímavější. Jedna kontrola navíc byla záludně umístěna na kraji mapy daleko od ostatních (Proč jsem si toho sakra nevšiml už při závodě?). Během závodu jsme se všichni asi dost pobavili, jak pohledy na kolemjdoucí, tak i na zmatené soupeře, kteří bez buzoly mnohdy netušili kde jsou (vždyť ty paneláky jsou přece všechny stejný!). Někteří z nás taky docela solidně potrénovali. Mých 4,8 km vypovídá o stylu orientace v potemnělém sídlišti. Se všemi záludnostmi trati se nakonec nejlépe vypořádalo trio favoritů, a sice v pořadí Lišča, Zhusta a Olaf, ale to při této akci asi nebylo to nejpodstatnější. Dále se sluší dodat, že ženskou kategorii vyhrála Evička a HDRka Káťa Chromá, i když zde byla konkurence skutečně mizivá. Po doběhnutí, Chrob elaboroval nějakou dobu s počítačem, který zjevně nedělal, to co Chrob chtěl, ale nakonec se mu výsledky vytisknout podařilo. Poté už následovalo jen vyhlášení vítězů a odjezd domů. A jak tuto akci zhodnotit? Pořadatelsky dobře zvládnutá pohodová srandaakce. Chtělo to možná trochu větší účast, ale to Chrob nemohl nijak ovlivnit. Doufám, že na druhém ročníku už to bude lepší.

Zelda

Výsledky: D 1. Kabáthová Eva 47:25, 2. Rozehnalová Magda DISK; H 1. Liščinský Zdeněk (TBM) 22:32, 2. Zřídkaveselý Libor 24:20, 3. Dlabaja Tomáš (TZL) 26:50, 4. Hájek Daniel 27:02, 5. Zelinka Jiří 29:44, 6. Jirka Michal (ABR) 33:42, 7. Stehlík Martin 34:04, 8. Fikáček Tomáš (ARC) 42:10, 9. Vejnár Martin 44:05, Liščinský Tomáš (TBM) DISK; HDR 1. Chromá Kateřina+Eva 62:45.

2. závod BBP - Jehnice

29. listopadu se v Jehnicích uskutečnil druhý závod letošního Brněnského běžeckého poháru na známé, náročné, ale pěkné trati. Přestože venku bylo skutečně hnusně, naše účast byla (jako vždy v Jehnicích) velmi početná.

Start se trochu opozdil, ale když pořadatelé konečně zvládli prezentaci, početný dav všech dorostenek, dorostenců, juniorů, juniorek, žen i veteránek vyběhl na svoji šest kilometrů dlouhou trať. Barvy našeho oddílu nejlépe hájil Adam, který před sebe jen o jednu jedinou vteřinu pustil jen jednoho jediného dorostence a celkově skončil devátý. Dlouho po něm jsem na 27. místě doběhl já, když jsem si vyzkoušel poprvé od začátku října závodní tempo. Pro 35. a 37. místo si doběhli Dan s Kubou. Na 49. místě se umístil letos velmi tvrdě trénující Zelda. V dorostenkách (tentokrát bez Adélky) se na 7. místě umístila Eva. Jitka ve veteránkách opět nezklamala a na třetím místě doprovodila na bedně Adama.

Desetikilometrová trať byla zpestřena vydatnou dešťovou přeháňkou, a tak všichni závodníci dobíhali opravdu mokří. Nejdříve z našeho oddílu doběhl Zhusta na 13. místě, ale dle slov i výrazu se svým umístěním spokojen nebyl, avšak na 17. místě za náš oddíl běžící Olaf ho zatím neohrozil. Výborně zaběhl i náš nový člen Ondra Stehlík na 34. místě. Zámkovi se nedařilo, když se oproti loňsku o 5 minut zhoršil a výsledkovou listinu ZBM uzavíral veterán Vašek.

Po závodě opět na všechny čekala výtečná klobáska, což je v Jehnicích taky velmi pěknou tradicí.

Příští díl seriálu se uskuteční namísto v Tuřanech v Radosticích, což je pro nás asi celkem příjemná změna (aspoň mě se teda v Tuřanech vůbec nelíbí :o), taky snad bude i příjemnější počasí!

Martin

Výsledky: 5km 1. Raichl Jaroslav (ARC Brno) 20:37, 9. Chromý Adam 21:38, 27. Stehlík Maritn 23:21, 35. Hájek Daniel 24:31, 37. Pracný Jakub 24:33, 66. Kabáthová Eva 27:14, 73. Kabáthová Jiktka 27:59, 86. Rambousková Hana 24:45; 10km 1. Vymazal Petr (AK Asix Kroměříž) 33:00, 13. Zřídkaveselý Libor 35:06, 17. Dlabaja Tomáš 35:52, 34. Stehlík Ondřej 38:05, 125. Zámečník David 43:46, 189. Štěpánský Václav 48:46.

Běh na Býčí skálu 2003

Jak je známo, běh na Býčí skálu je jeden z nejtěžších krosových závodů ve střední Evropě! Jeho záludnost nespočívá jen v závratné délce, ale i v obrovském převýšení. A právě tento závod se dne 6.12. rozhodli podstoupit někteří odvážlivci z Brna a okolí. Počasí jim hned od rána přálo - drobný mrholivý deštík, obloha zatažená neprostupnými mraky, 6 stupňů nad nulou, no prostě ideál! V deset hodin už stáli všichni závodníci na startu v Zamilovaném hájku , koncentrovali se, rozcvičovali a z jejich pohledů bylo vidět odhodlání... (Zde je myslím nutno dodat, že ne všichni se chystali pokořit trasu Zamilec - Býčí skála a zpět, někteří se otáčeli už v Útěchově, na půli cesty k Býčině.) Pár minut po desáté startér odpískal start a celý konvoj vyrazil vstříc svým cílům. Hned zpočátku se vedení ujalo několik nadějných běžců ze Žabovřesk a utrhli se spolu s několika dalšími nám, průměrným běžcům, z dohledu. Už jen výběh do Soběšic nás od vedoucí skupiny oddělil o pěkných pár minutek. A čím víc jsme se přibližovali k Útěchovu, tím víc se naše ztráta prohlubovala... Asi kilometr od toužebně očekávané otáčky jsme začali potkávat první závodníky běžící v protisměru. Celou skupinu vedl Adam Chromý! "Makej, makej!" V těsném závěsu Martin Stehlík a Kuba Pracný! "Dělejte, máte na to!" Ani Zelda se nenechal zahanbit! Když jsme s Evičkou zjistily, jak dobře na tom ostatní jsou, rozhodly jme se, že se také nenecháme zahanbit a s novým elánem jsme se vydaly na zpáteční cestu. Zpátky už se člověku běží mnohem lépe, to je známá věc, a proto nás asi doběhla Radka Dokoupilová, jedenáctiletá Karolínka Palková a jiní...

V cíli jsme zjistili, že se Adam stal vítězem na této náročné 15ti kilometrové trati! Znovu za všechny gratuluji! A gratulace samozřejmě patří i všem ostatním, kteří se zúčastnili.

Možná by stálo zato, zmínit se ještě o účastnících 30ti km tratě... Zde náš oddíl reprezentoval Zámek a můj tatík. Oba zaběhli solidně. Zámek dokonce výborně!

Přeji i do příštích ročníků mnoho úspěchů!

Adélka

Výsledky: 15km 1. Chromý Adam 60:18, 9. Stehlík Martin 64:22, 19. Pracný Jakub 70:26, 26. Zelinka Jiří 72:12, 32. Kabáthová Eva 78:24, 33. Štěpánská Adéla 78:24; 30km 1. Palko Aleš (VSK Univerzita Brno) 118:46, 14. Zámečník David 141:26, 33. Štěpánský Václav 178:10.

Z historie "Býčiny"

Start a cíl: Řečkovice, konec hráze retenční nádrže - "Zamilec" - tam jako vždycky.

Letošní ročník: oficiálně 32. ročník, předtím 9x bez počítání časů = celkem 41. ročník - velmi tradiční závod.

Tratě:

 • 30 km - výživná, budete na ni dlouho vzpomínat a vážit si svého výkonu
 • 15 km - lehčí, v podstatě bývala určena jen pro slabé, nemocné a ženy, teď přibyli ještě ti, kdo mají málo času
 • i během závodu lze měnit zvolenou trať - zejména z 15 na 30 km (upozornění: lze jít volně, nezávodně, jako dlouhý tréninkový běh)

Kategorie: muži, ženy - na každé trati (ano, i třicítku běhávaly ženy!)

Trasa: Zamilec - Soběšice - Útěchov (zde je obrátka patnáctky) - Adamov - Býčí skála a zpět po stejné trase.Běží se převážně po lesních cestách, jen Adamov-Býčí skála je silnice.

Tradice: kdysi to byl kondiční běh brněnských horolezců, běhalo se v pohorkách, čas byl jen doplňujícím údajem, podstatné bylo zúčastnit se a doběhnout (to ostatně zůstalo).
Pak se objevili orienťáci a atleti, Rusek, Kocourek, Šebesta, stal se z toho závod, největší rozkvět asi před 15 lety, pak zůstali jen nejvěrnější, běhala se jen patnáctka, před čtyřmi roky byla obnovena tradiční třicítka - asi nejtěžší krosový závod v Evropě.

Profil tratí: rovinka po startu (0,5 km),dlouhý kopec (2,5 km)do Soběšic, pak houpáky se stoupavou tendencí do Útěchova(další 4 km), rovinka přes Útěchov (0,5 km), dlouhý seběh (2,5 km)do Adamova, rovinka na Býčí skálu (asi 4,5 km).

Podrobněji z historie běhu:

Kdo má hodně času, přečtěte si z loni objevených análů o historii tohoto běhu z pera pracovníka úseku historie sportu archeologického ústavu ČSAV Jana Nováka,CSc.: "Počátky běhu na Býčí skálu sahají do vzdálené minulosti a ač se to nezdá, ovlivnily i dějiny samého našeho národa. V prvním zdokumentovaném ročníku, který ale zdaleka nebyl prvním, vyhrál jistý malíř Jan Novák (pouhá shoda jmen!), který na oslavu vítězství ozdobil příslušnou jeskyni na obrátce malbami, které se zčásti dochovaly (podobizny soupeřů smyl čas, zůstaly momentky stáda, které je tehdy hnalo z Řečkovic po nynější trase). Po několika staletích se začaly běhu účastnit i ženy. Slavnou trojnásobnou vítězku Venuši Novákovou (pouhá shoda jmen) zvěčnil její strýc sochař Jindřich Novák (opět shoda jmen), soška vítězky se však ztratila a až nedávno byla nalezena u Pálavy a omylem zařazena do sbírek věstonického muzea. Dějiny šly dál - starořecké olympiády zde měly své pevné místo - probíhal tu běh maratonský, boj s býkem a někdy i s Mínotaurem, který jeskyni obýval. Praotec Čech přišel na Říp ve středu, to se všeobecně ví. Méně je známo, že sobotu předtím běžel i s Lechem a družinou Býčinu - proto už jim nezbylo sil k delšímu pochodu a místo u Rýna se usadili u Vltavy. (Tehdy byl Lech první, Čech třetí, mezi nimi se umístil básník J. Novák - zase shoda jmen). Cyril s Metodějem se vydali na Moravu přilákáni znamenitou pověstí běhu - Metoděj byl nejlépe třetí ze svých 12 účastí, Cyril dokonce jedenkrát vyhrál (863 n.l.). Dlouhá léta trénovali na trase křižáčtí rytíři, než se vydali dobývat svatou zem. Jan Žižka si zde o ostružinu vypíchl oko, ale protože by to nemohl prezentovat jako pracovní úraz, rychle se přesunul do nejbližší bitvy…dál to znáte. Napoleonská vojska prohnala své nepřátele celou třicítkou a pak je zdecimovala u Slavkova. To bylo před 197 lety. Poté sláva Býčiny poněkud vychladla, účast klesala a klesala, až se ustálila na několika stovkách nejvěrnějších." Potud historik sportu Jan Novák, CSc. A tomu, kdo chce také vstoupit do dějin, nezbývá než v sobotu po deváté přijít k té Delvitě, zapsat se do startovní listiny a běžet a běžet a běžet...

dodal Vašek Štěpánský (autor: Ivo Doušek (TBM))

3. závod BBP - Radostice

Třetí závod Brněnského běžeckého poháru se běžel na náhradní trati v Radosticích a tato změna myslím potěšila nejen pouze nás orienťáky. Pořadatelství závodu se ujal Pavel Ptáček a tedy KPKS Beta Brno. Trať byla postavena velmi pěkně, bylo na ní snad úplně vše co na krosové trati může být. Chvíli se běželo po asfaltu, něco málo po velkých cestách, ale trať se nevyhýbala ani malým lesním pěšinkám. Kopců bylo také přiměřeně od prudších po táhlejší. Délka jednoho okruhu byla 4 800 m. Běžel se tedy buď jeden nebo dva okruhy.

Na kratší trať se tentokráte vydalo rovných 100 závodníků. Na špici běžela trojka Plachý, Rajchů a Nerud, který ve druhé části závodu nevydžel vražedné tempo svých soupeřů. Zvítězil s přehledem Lukáš Plachý před Jardou Raichlem, který se snažil snížit jeho asi 20 metrový náskok a v cílové rovince jej předstihnout. Jejich tempo bylo opravdu velmi vysoké a podařilo se jim jej udržet po celou dobu závodu. O jeho kvalitě svědčí i to, že jejich výsledný čas byl jen o necelou půlminutku horší než mezičas těch nejlepších na dvojnásobné trati. Z našich se dařilo Martinovi, který se závod od závodu zlepšuje, tentokráte obsadil pěkné 11. místo. Zlepšil se i Danda se Zeldou, když Danův čas je vzhledem k jeho věku opravdu dobrý. Dorostenky běžela jen Evička a opět běžela velmi dobře, stejně dobře běžela i Jitka, která jako jediná vystoupila na stupně vítězů.

V mužích opět excelovali borci z Univerzity Brno. Na prvním místě Aleš Macho, těsně za ním doběhl vyškovský Radim Smutný. Převahu borců z Univerzity narušil jen Dan Orálek z AC Moravská Slávia Brno, který obsadil třetí místo. Zhusta se zpočátku držel ve vedoucí skupince, ale na začátku druhého kola v rovinatější části ztratil kontakt a doběhl na šestém místě. Dobře běželi ještě Olaf a Ondra, kteří v roztrhaném poli závodníků úspěšně bojovali a dosáhli výrazně lepších umístění než při závodě v Jehnicích. Ve veteránech, jako vždy, srdnatě bojoval Vašek a jeho ztráta v porovnání se závodem v Jehnicích byla také výrazně menší.

Závod v Radosticích patřil a doufám, že zůstane zachován i v příštích ročnících, k těm spíše krosovým a ty nám orienťákům svědčí přece jen o něco více než ryze atletické silniční běhy.

Zhusta

Výsledky: 5km 1. Plachý Lukáš (VSK Univerzita Brno) 16:09, 11. Stehlík Maritn 18:08, 25. Hájek Daniel 19:30, 30. Zelinka Jiří 19:47, 37. Svoboda Aleš 20:16, 43. Sladký Marek 20:53, 46. Kabáthová Eva 21:00, 59. Kabáthová Jitka 21:52, 86. Dědic Filip 25:27, 96. Šmídová Eva; 10km 1. Macho Aleš (VSK Univerzita Brno) 31:57, 6. Zřídkaveselý Libor 32:51, 13. Dlabaja Tomáš 34:10, 25. Stehlík Ondřej 35:40, 69. Otrusina Jiří 39:02, 115. Stehlík Petr 42:43, 146. Štěpánský Václav 45:46.

1. závod Brněnské zimní ligy - Špilberk

První závod letošního ročníku se běžel v neděli 14. prosince na Špilberku. Trať dlouhou něo málo přes 2,5 km postavil David Kabáth a nutno uznat, že na závodníky čekaly nové orientační problémy, které hrad Špilberk nabízí. Začátek trati byl sice fyzicky náročný, druhá kontrola byla už ve vnitřní části hradu, ale mapově bylo hned od začátku co řešit - známé problémy kudy vběhnout či vyběhnout z hradu nebo jak zvolit postup okolo hradu, zda je výhodnější oběhnout zprava či zleva nebo využít možnosti běžet okolo vstupu do kasemat. Závěr trati pak byl již jednodušší části parku nad Husovou. Nejrychlejšího času dosáhl Olaf, který trať zvládl oběhnout trať pod 17 minut, výborně běžel Martin Stehlík, který skončil s více než minutovou ztrátou na 2. místě. Z dorostenců běžel velmi dobře Danda, ale chyba v jednodušší části ho odsunula na 6. místo. Těsně před něj se tak dostal dobře běžící Zelda a Jirka Otrusina. V ženách s přehledem zvítězila Marta Florkowská z Polska, druhá byl Evička, která běžela velmi dobře, nezaostala ani Adélka a Maruška. Překvapila i Martina, která běžela svůj první orienťák a její čas nebyl vůbec špatný.

A jaká, že byla Dejvova trať? První kontrola byla lehká, stačilo zvolit jen správnou cestu. Na druhou kontrolu, která byla již v hradu vedly dvě cesty. První zprava hlavní branou, ta však byla výrazně pomalejší, druhá kratší branou u kasemat a pak chodbou po schodech k hradu a kontrole. Tahle varianta byla nejen kratší, ale také rychlejší. Trojka byla pod hradem u kanálu a optimální bylo vyběhnout z hradu chodbou a branou u kasemat. Následovalo několik jednoduších postupů ve svahu na Starým Brnem. Po otočce na druhém konci lesoparku následoval delší postup přes hrad. Zde se daly vymyslet celkem tři varianty. Za nejhorší považuji variantu zleva - obíhání hradu na startem je dlouhé a je tam přece jen větší převýšení. Varianta zprava nebyla špatná, ale staveniště u rohu hradu znepřijemnňuje a hlavně zpomaluje běh, a tak za nejlepší variantu považuji lehce levou variantou. Bylo třeba vyběhnout od kontroly na horní cestu a potom proběhnout po cestě okolo kasemat a vyběhnout z hradu branou a pak již jen mírně z kopce doprava a byli byste u kontroly. Po krátkém postupu následoval poslední složitější problémek. Bylo se třeba opět vrátit do hradu ke vstupu do kasemat a u vyhlídky na historické centrum Brna nalézt výrazný strom. Jak jsem již výše napsal následoval již jen jednodušší část v parku nad Husouvou, kde největším problém bylo neorazit sběrku místo 12 kontroly (kódy nebyly známy).

Příští závod pořádá Chrobák na Vinohradech a dá se očekávat velmi zajímavý závod (viz pozvánka na konci Polarisu). Příjďte si tedy zazávodit na Vinohrady, určitě nebudete litovat.

Zhusta

Výsledky: Muži 1. Dlabaja Tomáš (SKOB Zlín) 16:38, 2. Stehlík Martin 18:20, 3. Otrusina Jiří 18:49, 5. Zelinka Jiří 19:36, 6. Hájek Daniel 19:40, 11. Pracný Jakub 21:42, 15. Pátek Richard 24:59, 16. Dědic Filip 25:29, 17. Štěpánský Václav 26:24, 20. Svoboda Aleš 27:50, 27. Hájek Petr 32:50; Ženy 1. Florkowská Marta (Polsko) 21:11, 2. Kabáthová Eva 23:48, 4. Štěpánská Adéla 24:00, 5. Stratilová Marie 28:03, 7. Kabáthová Jitka 37:39, 8. Gregorová Anita 39:11, 9. Sojneková Martina 46:55.

Oddílová Grand Prix 2004

Tak konečně jsem se odhodlal zveřejnit nový systém Oddílové Grand Prix pro rok 2004. Pravidla jsou změněná. Záměr byl systém udělat spravedlivější a co nejjednodušší. To první se snad podařilo, to druhé asi trochu méně. Systém je tedy následující:

Body ze závodů se počítají klasickým způsobem (průměr prvních třech=100,00 bodů) a jsou vynásobeny koeficienty: "C"=1.00 "B"=1.05 "A"=1.10 "E" a MČR=1.15 ME,MS a SP=1.20. Následně jsou zaokrouhleny na dvě desetinná místa. Celkový počet bodů je dán součtem devíti nejlepších výsledků a průměrného výsledku ze všech závodů. Za diskvalifikaci se počítá -10 bodů*koeficient. Do oddílové Grand Prix se počítají veškeré závody, které závodník běží za ZBM nebo příslušnou reprezentaci. Vícedenní závody se počítají nezávisle. Hendikepy se počítají, jako by všichni startovali 00. Štafetové závody jsou počítány samostatně po úsecích a koeficient je snížen o 0.05. Posledním závodem oddílové Grand Prix 2004 bude Oddílový přebor 2004, na kterém budou zveřejněny výsledky. Rozdělení závodů do dvou ročníků na přelomu roku bude následující: POŽe se počítají do roku končícího. Zimní ligy (CEWOL, BZL) do následujícího. Jednorázové akce (Zhusta Cup, M Brna v supersprintu atp.) se počítají do ročníků podle toho konají-li se před nebo po oddíláči. To například znamená, že první závod počítaný do oddílové Grand Prix 2004 byl 28.11 M Brna v Nočním parkovém OB na Vinohradech (pokud jste teda někdo něco neběželi dřív).

Systém se vám možná nebude na první pohled zdát lepší, ale myslím si, že je to proto, že je prostě jiný a klade se v něm důraz na něco jiného (vyrovnanost výkonnosti).

Dále jsem vám chtěl vzkázat, že nejsem schopen zaregistrovat všechny závody, obzvláště nějaký jednorázovky nebo oblže jiných obastí. Takže jsem proto založil místnost na Chrobově O-Phoru (phorum.webz.cz) pod názvem Oddílová Grand Prix ZBM, do které mi pište o závodech, kterých jste se zúčastnili a nebudou uvedeny v průběžném pořadí, které chci pravidelně zveřejňovat na netu a možná i v Polarisu. Jelikož do Grand Prix jsem již jeden závod započítal (MB v NOPB), tak uveřejňuji i první průběžné výsledky. Je v nich zatím sice jen 8 lidí, ale to se asi podstatně změní 14.12 po 1. závodě BZL na Špilbekru.

Závěrem bych vám chtěl popřát co nejvíc úspěchů jak v závodech tak i v Oddílové Grand Prix 2004.

Zelda

PS:Oddílová Grand Prix bude po vánocích 2003 zvěřejněna na samostatné stránce v rámci stránek ZBM. Arnošt

Záblesky

 • Na Oddílovém přeboru začal prodej oddílových triček. Pokud jste si je nekoupili a máte zájem, můžete si jej koupit u Zhusty za 50 Kč. Jsou červené barvy s potiskem zepředu i zezadu. Velikosti jsou od S po XL.
 • Letošní rok se blíží ke konci a s ním i další ročník Polarisu. V následujícím roce by měl mít opět novou obálku, takže pokud máte nějaké návrhy, tak to uvítám. - Dejv
 • Na konci roku ve WRE (světový ranking) vede v mužích Francouz Thierry Gueorgiou před Rusem Michaele Mamleevem a Finem Jarkko Huovilou (4. Emil Wingstedt, SWE, 5. Jamie Stevenson, GBR). V ženách je naprosto suverénně na čele Švýcarka Simone Niggli-Luder (2. Hanne Staff, NOR, 3. Marie-Luce Romanens, SUI, 4. Vroni König-Salmi, SUI, 5. Jenny Johansson, SWE). Z českých závodníků je nejvýše Michal Jedlička na 23. místě (31. Losman, 40. Horáček, 45. Smola, 63. Ropek, 70. Lučan, 94. Švihovský), v ženách pak Dana Brožková - 37. (55. Térová, 64. Stehnová, 71. Štěrbová, 73. Navrátilová, 96. Klechová).
 • ČSOB jednal na Dukle o budoucí spolupráci. Výsledkem je, že s dvojicí Michal Horáček, Michal Jedlička nebude prodložena smlouva, protože (ač jsme úspěšní) nejsme olympijským sportem. V podstatě stejně dopadáme ve vysokoškolském sportovním centru, ale i v podpoře OB a LOB na sportovních gymnáziích... Za vším stojí MŠMT, hlavně sportu naprosto nenakloněná paní mistryně a její náměstek pro sport (toto ministerstvo místo toho, aby se staralo o sport, sportu škodí!!!)-(zdroj: beda.lpu.cz)
 • Vyšla Ročenka Českého svazu orientačního běhu. Na více než 70 stránkách je v ní přehled výsledků doma i v zahraničí v tomto roce ve všech o-sportech. Ročenku připravili Petr Klimpl a Petr Hranička. Ročenku dostali delegáti VH, po jednom výtisku dostane každý oddíl ve svazové poště v 2. polovině prosince, další výtisky je možné si zakoupit na sekretariátu ČSOB za 50 Kč.
 • V sobotu 6. prosince jednala v Praze Valná hromada Českého svazu orientačního běhu (nejvyšší orgán svazu). Letos měla velmi poklidný průběh. Po tradičních úvodních zprávách (Zpráva o činnosti ČSOB za rok 2003, Zpráva o plnění rozpočtu ČSOB v roce 2003 a Zpráva revizní skupiny ČSOB) začalo jednání v sekcích. V sekci OB se téměř nediskutovalo k talentované mládeži (jedinou výjimkou byla otázka proplácení nákladů, hlavně jízdného, na soustředění dorosteneckého výběru), vůbec ne k reprezentaci. Trochu více pak bylo příspěvků k soutěžím a k systému rozhodčích. Velká debata se vedla o tom, zda má svaz kandidovat na pořádání MS 2008 v regionu Olomoucka. Nakonec bylo pověřeno předsednictvo ČSOB, aby kandidatutu prozkoumalo (vhodnost a reálnost sportovní, organizační i ekonomické stránky) a v případě kladného hodnocení zaslalo kandidaturu IOF. Sekce LOB měla několik námětů k soutěžím a dala si za úkol řešit nové složení realizačního týmu reprezentace, sekce MTBO hodnotila sezónu 2003 a plánovala rok 2004. Následovala Informace o prezidentské konferenci IOF a mezinárodních akcích na další období, hladce se schválil Rozpočet ČSOB na rok 2004. V diskuzi přednesl Radek Novotný návrh rezoluce VH ČSOB, v němž delegáti vyjádřili nesouhlas s postupem MŠMT vůči našemu sportu, který je jakožto neolympijský vyřazován z resortních sportovních středisek. Pak došlo na tradiční návrh pro VH - zavedení hostování, delegáti tento návrh odmítli. Závěr patřil debatě o časopisu Orientační běh, objevily se připomínky k zajímavosti článků a následovaly náměty k ekonomice, k počtu předplatitelů, atd. Pak už jen schválení usnesení a delegáti VH se po pěti hodinách jednáních rozešli.
 • Vychází letošní poslední číslo časopisu Orientační běh. A co v něm najdete? Určitě budou spokojeni ti, co volají po původních materiálech. Pasi Ikonen poskytl na konci listopadu redaktorům časopisu ekluzivní rozhovor a některé z jeho názorů jsou velmi zajímavé. Určitě se hodně nového dozvíte z názorů trenérů reprezentace Toma Nováka a Radka Novotného, Radek do tohoto čísla přispěl velmi mnoho, velmi pěkný je jeho článek v rubrice metodika (tam pokračuje seriál o mapových trénincích i cvicích v tělocvičně). Pokračuje rozbor postupů z letošního MS na klasice, zajímavý je i rozbor postupů na M ČR v horském OB. A dost místa se tentokrát dostalo na názory čtenářů. Vedle tradičních rubrik (střípky, soutěž, zprávy ze Strahova, AROB) se dočtete, co vše čeká lyžařský OB v této sezóně. Číst časopis se určitě vyplatí. Předplatitelé si jej mohou jako obvykle vyzvednout u Zhusty.
 • Výsledky 1. závodu BBP: 5km 1. Plachý Lukáš (UNI Brno) 16:53, 10. Chromý Adam 18:13, 19. Otrusina Jiří 18:54, 31. Zelinka Jiří 20:10, 38. Reinerová Barbara 20:45, 45. Hájek Daniel 21:11, 58. Štěpánská Adéla, 61. Kabáthová Eva 22:32, 72. Kabáthová Jiktka 23:04, 86. Rambousková Hana 24:45; 10km 1. Kohoutek Libor (UNI Brno) 31:35, 41. Stehlík Ondřej 36:56, 73. Zámečník David 39:37, 107. Svoboda Aleš 42:04, 153. Štěpánský Václav 45:56.
 • V Brně proběhlo vyhlášení ankety o nejlepšího ROBáka. V hlavní kategorii zvítězila Lenka Novotná, která získalal dvě zlaté medaile na mistrovství Evropy, druhý skončil Jakub Oma z Turnova a třetí junior Jaroslav Krčál z Pardubic. Na pěkném devátém místě skončil Ondra Stehlík, který zvítězil v kategorii objev roku a obsadil třetí místo mezi juniory (získal stříbrnou medaili na ME).

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Jiří Zelinka, Martin Stehlík, Adéla a Václav Štěpánští
Toto číslo vyšlo 15. prosince 2003 - v tištěné podobě