ePolaris - 2/2004

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

Pokračoval Brněnský běžecký pohár, tentokrát závodem v Kanicích * v neděli se pak běžel další závod Zimní ligy v Žabovřeskách * od 13. do 15. února jsme byli na soustředění na Littneru * ve Švědsku se jelo MS v lyžařském orientačním běhu * v sobotu 21. února se běžel další díl BBP v Ráječku * o jarních prázdninách jsme byli na soustředění v Krkonoších

6. závod BBP - Kanice 7. 2. 2004

Dalšího závodu brněnského běžeckého poháru jsme se zúčastnili v první únorovou sobotu v Kanicích. Já jsem se zúčastnil po tohoto závodu po několikaleté pauze a tak jsem byl lehce překvapen novou tratí, která nás namísto směrem k Brnu zavedla k Babicím. Od startu se běželo asi kilometr po silnici Kanice-Babice, pak odbočka do lesa a 1,5 km po cestě dál, pak otočka a stejně zpět. To bychom měli 5km, no a chlapi na desítce si to šoupli dvakrát.

Opět se nás před startem sešlo něco kolem desíti, z toho však převážná většina běžela pětku. Na ní zvítězil Lukáš Plachý, který za to společně s Jardou Raichlem vzal hned po prvním kopci za kterým následoval kopec dolů, protože atleti jsou z kopce rychlí jako fretky. Pak si udržovali stálý asi deseti vteřinový náskok před další dvojcí, jejíž jednou částí byl i Dejv. Chrob následoval hned v další skupince. Tak to vydrželo vlastně až do konce, takže byl Dejv 4., Chrob 8. (3. v dorostencích), Aleš 40. Jitka ve veteránkách skočila opět na stupních vítězů (3.), těsně za ní doběhly Eva s Lenkou. Ještě o půl minuty za nimi skončila Nela.

Na dvojnásobné trati zvítězil s velkým náskokem Dan Orálek před dvojcí z Univerzity Brno Machem a Palkem. Desítku si poprvé zaběhl Martin a skončil hned na skvělém 25. místě. Těsně za ním se konal bratrovražený souboj o dort slíbený Zhustou mezi Tomasem a Zdenálem. Tomas za to tentokrát nevzal hned od startu, jako v Křenovicích, pošetřil síly a dofinišoval těsně před Zdenálem (28. místo) a to znamenalo dort pro Tomase.

Dejv

Výsledky: 5km 1. Plachý Lukáš (UNI Brno) 17:18, 2. Raichl Jaroslav (ARC Brno) 17:28, 3. Kadlec Roman (UNI Brno) 17:40, 4. Kabáth David 17:44, 8. Chromý Adam 18:00, 40. Svoboda Aleš 21:36, 58. Kabáthová Jitka 22:53, 60. Kabáthová Eva 22:56, 61. Klimplová Lenka 22:57, 65. Gottvaldová Nela 23:46; 10km 1. Orálek Daniel (AC Moravská Slávia) 33:14, 2. Macho Aleš (UNI Brno) 33:52, 3. Palko Aleš (UNI Brno) 34:06, 25. Stehlík Martin 37:22.

O-mikron - 8. 2. 2004

Na nedělní odpoledne 8.2.2004 pro nás Zelda s Kubou připravili již třetí závod letošní BZL a s tím souviselo i vydání naší nové mapy "Žabovřesky", kterou pro nás zmapovali. Centrum závodu, které mělo být původně umístěno v ZŠ na Náměstí Svornosti se nakonec přesunulo do Rubínu, ale to se naštěstí nijak nepromítlo v kvalitě závodu.

Kolem druhé odpolední hodiny se již ku podivu řady zdejších domorodců začaly kolem Zeldy s Kubou, kteří již jen dokončovali cílový areál, ze všech stran zjevovat závodníci, kteří byli zvědaví, co pro nás pořadatelé připravili. V cenru závodu byla vyvěšena vzorová mapa, kde pro nás Zelda vyznačil všechny možnosti, jak překonat mapu protínající čtyřproudou silnici. Na pěkně vyhlížející mapě nám také znazornil jednu chybku - drobná záměna pískoviště za domeček.

A už se začlo startovat. Nejdříve jsme posbírali pár kontrol v místním poměrně spletitém sídlišti, následovala volba překonání zmiňované silnice. A byl tu první Zeldův chyták! Kdo nekontroloval kódy, neměl velkou naději na označení všech správných terčíku. V obchodním domě Perla na nás čekaly dvě kontroly umístěné nad sebou v průchodech a správná byla samozřejmě ta horní. To ovšem nebylo naposled, následovaly zdvojené kontroly u keřů, rohů domů a nevím kde ještě. Zde o určitě dobré umístění přišla řada zvučných jmen, a tak se ve výsledcích u poněkud nezvyklého počtu jmen objevilo DISK.

V mužské kategorii vyhrál Lišča těsně před Adamem a více než minutu za nimi skončili Martin s Otrim. V ženské kategorii vyhrála Radka před LeKli s ZuKli a naš oddíl úspěšně hájily holky těsně za bednou.

Závod se vydařil, překvapilo i nulové startovné, a tak byli snad všichni spokojeni. Příští rok má tratě na starosti Kuba, ale ještě před tím na této mapě uspořádá Zelda Mistrovství Brna v NPOB. Z pár drobných chybek se pořadatelská dvojka určitě poučí, a tak se máme příští rok určitě na co těšit. A jestli se ptáte proč se závod jmenuje O-mikron, tak dotazy směřujte na Zeldu, ale asi to bude souviset s fyzikou a zatím se to nikomu nepodařilo zjistit.

Martin

Výsledky: H 1. Liščinský Zdeněk (TBM) 16:23, 2. Chromý Adam 16:38, 3. Stehlík Martin 18:09, 4. Otrusina Jiří 18:21, 9. Kabáth David 20:20, 10. Pátek Richard 21:06, 12. Ehl Jiří 21:35, 14. Zimmermann Štěpán 24:34, 15. Dědic Filip 25:45; D 1. Dokoupilová Radka (VBM) 19:56, 2. Klimplová Lenka (LPU) 22:06, 3. Klimplová Zuzana (LPU) 22:23, 4. Kabáthová Eva 22:55, 5. Stratilová Marie 23:07, 6. Navrkalová Petra 23:08, 7. Reinerová Barbara 25:25, 8. Kabáthová Jitka 25:30, 10. Sladká Kateřina 26:23, 13. Chromá Kateřina 39:27, 15. Chromá Eva 41:44.

MS v lyžařském orientačním běhu

Ve Švédsku (Asarna) se jelo od 9. do 15. února MS v LOB:

Prvním závodem byla středeční dlouhá trať. Závod se jel až po dvojím odložení kvůli velkému mrazu (27 stupňů a start byl povolen až v pravé poledne) v areálu s velkým množstvím stop na mapě pro tak dlouhý závod nezvyklého měřítka - 1:12500. Ženy čekala trať o délce 16 km (vzdušnou čarou), na které si nejlépe vedla Norka Stine Hjermstad Kirkevik, která vyhrála s náskokem téměř 3 minut před Finkou Valkonen, o další místa se podělilo trio Rusek v pořadí Tomilova, Vlasova a Onishenko. Skvěle zajela Bára Chudíková, která byla v polovině trati čtvrtá, pak však trochu ztratila, ale její konečné 8. místo (ztráta 6 minut) je výborné. Slova po dojezdu: Byla to nejtěžší klasika, kterou jsem kdy jela, mapově i fyzicky především kvůli velkému mrazu (v průběhu závodu se teplota pohybovala kolem -18 stupňů), naštěstí jsem dojela Švédku, která jela přede mnou a spolu jsme nedělali chyby, část jsem jela s dnešní vítězkou, ale na tu jsem opravdu neměla. Úvod jela velmi dobře i Helena Randáková, v závěru ji došly síly a nakonec skončila 20., těsně za ní skončilo duo Böhmová, Stehnová, obě jely dost vpředu a především Zuzka šlapala trať jako první. V mužích (23 km) si pro titul dojel Rus Eduard Khrennikov s dvouminutovým náskokem před Švédem Löfgren, dalších 6 sekund zaostal Nor Olsen. Náš nejlepší Honza Lauerman skončil 17. se ztrátou 15 minut (Jsem spokojený - bylo to celý v čárkách a tím pádem o soupažích.) Ondra Vodrážka obsadil 22. místo (Nechal jsem tam 4 minuty úplně zbytečně.), Tomeček obsadil 25. místo (Ze začátku mi to hodně sedlo, ale v závěru jsem se trápil.) a Redlich skončil 32. (Myslel jsem, že nejedu tak špatně, ale Tomino mě najednou měl.) 15 hlavních favoritů v mužích jelo s jednotkou GPS, po odstartování posledního muže jste na Internetu mohli na mapě sledovat průběh závodu v přímém přenosu.

V pátek byl na pořadu middle s hromadným startem. Ve velmi zajímavém a napínovém závodě nakonec vyhrál Tomas Löfgren o 12 sekund před Norem Olsenem, další půlminutu ztrácel Fin Lilja. Naši jeli první polovinu výborně, v čelní skupině byli Vodrážka s Lauermanem, v polovině trati byli na 5. a 6. místě, nakonec se v čelní skupině udržel jen Ondra Vodrážka a skončil na velmi pěkném jedeníctém místě. Honza Lauerman v závěru ztratil a propadl se do skupiny, kde jezdil Tomáš Redlich, nakonec z toho bylo 20. místo pro Tomáše (Lauič byl disk). Luboš Tomeček začal dobře, v první čtvrtině jel vpředu, pak však ztrácel a v cíli byl 22. V ženách vybojovala mistrovský titul Norka Stine Hjermstad Kirkevik s půlminutovým náskokem před dvojicí Švédek Lund a Grenholm. Opět skvěle (především 2. polovinu trati) jela naše Bára Chudíková, která sice začala až kolem 12. místo, v závěru se však propracovala do první desítky a skončila na výborném 10. místě se ztrátou 3 minut na vítězku. Milým překvapením je umístění Zuzky Stehnové na 15. místě, Eva Böhmová skončila na 16. místě, Helena Randáková se po dobrém začátku propadla na 19. místě. Komentář Honzy Pecky: Po mrazech nastala obleva a při závodech bylo až 5 nad nulou, závody byly nicméně velmi dramatické a zajímavé, i když něco tomu chybělo - myslím výsledkově ... hlavně kluci míchali pořadím v prvních dvouch kolech výrazně, ale pak se trochu propadali a Lauič byl dokonce disk (což ale nepotkalo jenom jeho, ale i řadu větších favoritů, napr. Norquista, Chrenikov zase lámal lyže). Holky zase naopak zezadu dopředu - Barča začala na 15. místě po prvním kole a pak to dotáhla až na tu desítku, velmi pěkně jela Zuzka, a můze být spokojena ... mazání už je výrazně jednodušší - sypeme jak vzteklí, přeci jenom, na tohle umíme líp, a máme na to i lyže. Zítra budou štafety - holky: Barča, Zuzka, Eva - (Helču nestavím - je unavená); kluci: Lauič, Tomíno, Ondra, Tomáš - píšu je v pořadí, v jakém pojedou úseky.

V sobotních štafetách vyhrály titul Finky s poměrně dostatečným náskokem, o druhé místo svedly velký soboj domácí Švédky a Rusky, ve prospěch Rusek rozhodla jediná sekunda. Naše ženy začaly výborně - Chudíková předávala na 3. místě Stehnové, ta jednu pozici ztratila a čtvrté místo udržela Böhmová až do cíle. Velmi pěkné umístění, v reálu asi to nejlepší, na co v současnosti máme. Trojice medailistek s dostatečným náskokem před námi, za námi opět velký odstup a teprve pak další ženská tria. V mužích se o titul rozpoutal velký soboj mezi finišmeny štafet Ruska a Švédska, nakonec byl v cíli rychleji Rus Khrenikov, pro třetí místo si dojeli Finové, čtvrtí domácí Švédové byli asi dost zklamáni. Naši nezačali nejlépe, Lauerman se neudržel v první skupině a předával sedmý, toto místo se Tomečkovi na 2. úseku nepodařilo zlepšit, ještě zvýšil naši ztrátu. Na 3. úseku výborně zajel Vodrážka, který předejel Estonce a stahoval dlouho v předu jedoucí Švýcary, Redlichovi předával na 6. místě. Ten dojel Švýcary, pak však ztrácel a v závěru se před něj opět dostali i Estonci i další (tedy pokud on-line přenos nelže)....

Závěrečný závod šampionátu se jel přímo v Asarně. V kategorii žen byl závod ve sprintu velmi vyrovnaný. Pro titul si dojela s náskokem dvou sekund Ruska Tatiana Vlasova. Pro stříbro si dojela Finka Anttila a o bronz se stejným časem podělily Norka Hjermstad Kirkevik a Švédka Grenholm (ztráta na vítězku 7 sekund). Naše 4 závodnice jely vyrovnaně a skončily ve výsledcích téměř za sebou, bohužel až na konci druhé desítky. Bára Chudíková obsadila 16. místo, na 18. - 20. místě dojely Randáková, Stehnová a Böhmová. V mužích vybojoval mistrovský titul Rus Eduard Khrennikov s náskokem 9 sekund před Švédem Leanderssonem, za ním zaostal o 1 sekundu další Švéd Arnesson. Byl to velmi vyrovnaný závod, v němž se naši do nejlepší desítky neprobojovali. Náš nejlepší závodník Ondra Vodrážka dojel na 16. místě se ztrátou necelé minuty na vítěze, Lauerman skončil 19., nedařilo se Redlichovi - 41.

Ve švédské Asarně si dala dostaveníčko světová špička. A podle výsledků trvá stav: Skandinávci (Finsko, Švédsko, Norsko) a Rusové v čele a za nimi velká mezera. Šampionát měl své hvězdy - Rus Eduard Khrenikov si dojel pro 3 zlata (dlouhá trať, sprint a štafety), Norka Stine Hjermstad Kirkevik vybojovala tituly dva (dlouhá trať a middle), další tituly si odvezli Švéd Löfgren z middlu, Ruska Vlasova ze sprintu a štafeta Finek. Ze závodníků dalších zemí do první desítky dostala jen naše Bára Chudíková a to hned dvakrát (8. místo na dlouhé trati a 10. místo na middlu), v mužích k tomu měl nejblíže Ondra Vodrážka na middlu (11. místo). Když k těmto našim výsledkům přidám 4. místo ve štafetách žen, mohu tradičně zopakovat, že stále držíme 5. pozici ve světě. A také bych měl říci, že jsem s výsledky spokojen. Ovšem díky neúspěchu štafety mužů to říci nemohu. Zatímco ženy odvedly výborné výsledky ve všech závodech, za skvělou Chudíkovou jely další tři velmi vyrovnaně a téměř ve všech závodech byly na přelomu 2. a 3. desítky, v mužích (tam je ale konkurence o dost větší) se do druhé desítky vešli jen Vodrážka a Lauerman (oba 2x). Velkým zklamáním byl výsledek štafety, která byla disk (muži by se měli vůbec zamyslet nad svými disky - z 13 startů naši závodníci třikrát nedokončili a to by se na MS stávat nemělo). Ale prostě ne vždy vše vyjde, my jsme měli tentokráte úspěšné ženy a mužům jako celku to moc nevyšlo.

Organizace mistrovství se při osobní neúčasti dost těžko posuzuje, ale podle Internetu vše fungovalo, vlastní internetový přenos byl skvělý. Pořadatelé se snažili dělat hodně pro diváky - GPS, průjezdy stadionem, ale kamera ukazující areál na titulní internetové stránce MS moc diváků neukazovala. Do popularity ostatních zimních sportů (především stále se rozvíjející biatlon) máme ještě dost a dost daleko, cesta na vytouženou olympiádu bude nesnadná (předsednictvo IOF to však nevzdává a opět odeslalo žádost o zařazení LOB na ZOH 2010).

převzato z internetové stránky http://www.lpu.cz/beda/

Soustředění na Littneru 13. - 15. 2. 2004

Rok se s rokem sešel a náš oddíl se opět vypravil na první jarní soustředění. No a nemusím snad už ani psát kam, snad jen pro nováčky - jeli jsme do Vracova. Tentokrát jsme však nebydleli jako obvykle v tělocvičně, ale poprvé jsme vyzkoušeli ubytovací zařízení Littner.

Poprvé jsme taky spali v postýlkách, chybičkou bylo snad jen to, že nás bylo krapet více než přichystaných lůžek, ale naštěstí tu byla spousta madrací navíc, tak jsme se nějak vešli. Poprvé jsme měli na soustředění saunu, poprvé tam se mnou jel i můj králík Saďour(tímto všem děkuji, že jsme to ve zdraví přežili), poprvé s námi také byli naši přátelé radiového orientačního běhu ze Slovenska a už si nevzpomínám, co všechno bylo ještě poprvé.

Málem bych zapomněla- měli jsme tam sníh, ale jinak bylo opravdu krásně. Co ale nebylo nové byla náplň, pořád se na soustředěních běhá. Naštěstí rovinaté terény okolo Vracova byly milosrdné k naší výkonnosti po zimním spánku.Čekala nás sudá - lichá, paměťáček, shluky, štafety a tak. Co se štafet týče, byly letos opravdu vyrovnané a tak se soupeřilo až do konce. Vyhlášení vítězů sice nebylo, ale alespoň takhle vítězné štafetě Bořek-Arnošt gratulujeme. Těm, co byly disk vzkazuji:"Jen neztrácejte hlavu, třeba se to za rok ve Vracově povede líp!"

Peťa


Hromadný start
  jméno      čas  
1. Šimečková Betka 29:17
2. Brlica Pavel   29:17
3. Brlica Jan    34:07
4. Jíchová Petra  34:08
5. Kolaříková Anna 34:09
6. Vejnár Martin  34:12
7. Říha Jan     34:15
8. Košút Martin   34:57

Štafety
  jméno        I.ús  III.ús jméno       II. ús celkem  
1. Bořil Tomáš     24:52  14:02  Pátek Richard   26:11  65:05
2. Otrusina Jiří    23:53  13:59  Gebauerová Jana  27:30  65:32
3. Viskup Peter    21:54  14:54  Štěpánská Adéla  29:33  66:21
4. Zřídkaveselý Libor 19:35  12:46  Dědic Filip    34:32  66:53
5. Bukovác Palo    19:02  12:25  Svoboda Aleš    35:44  67:19
6. Klimenko Igor    22:58  16:21  Klimplová Zuzana  30:06  69:25
7. Dlabaja Tomáš    21:25  12:30  Fekiačová Mirka  36:32  70:27
8. Zelinka Jiří    26:02  17:41  Klimplová Lenka  28:20  72:03
9. Humlíček Aleš    24:06  17:18  Košút Jan     31:08  72:32
10. Bukovác Maroš    21:03  13:22  Fekiač Jozef    38:24  72:49
11. Brabec Jaroslav   21:53  13:57  Reinerová Barbara 37:07  72:57
12. Vandlíček Peter   23:20  16:06  Kabáthová Eva   33:56  73:20
13. Šabo Mikuláš    25:09  18:43  Uhnavá Markéta   37:51  78:43
14. Urban Jan      DISK  16:08  Bukovácová Alena  34:23  79:26
15. Veselý Martin    27:00  17:15  Bukovác Dušan   35:06  79:21
16. Mlynárik Peter   27:55  19:36  Šimeček Josef   36:16  83:47
17. Liščinský Tomáš   41:42  28:32  Hájek Daniel    36:07  106:21
D  Jirka Michal    DISK  15:34  Zimmermann Jakub  25:39  DISK
D  Kabáth David    21:45  DISK  Navrkalová Petra  32:25  DISK
D  Pracný Jakub    DISK  16:48  Mistrík Martin   29:21  DISK

7. závod BBP - Ráječko - 21. 2. 2004

21.února se konal 7. závod BBP nazvaný Ráječkovská desítka, překvapivě v Ráječku. Už dva dny předem jsem se snažil s někým domluvit,aby mě vzal autem, nebo alespoň jel se mnou vlakem. Autem nikdo nejel a vlakem se se mnou kodrcat nikdo nechtěl (čemuž se ani moc nedivím :-) ). Nakonec mě docela naštvalo, když tam byly dvě auta. Teď ale ke sportovní stránce akce. Naše účast byla velmi slabá. Na pěti (šesti - pořadatelé v tom neměli moc jasno :-) ) kilometrové trati nás reprezentovali Dan, Zelda, Bára, Verča Křístková a Eva Šmídová. Největší naději na úspěch měl na zdejší dost nezáživné trati (třikrát se točilo kolem kuželky a běželo stejnou cestou zpět) Dan, ale byl zdechlej, takže se mu nedařilo podle jeho představ. Naše barvy tak držel nejvýše Zelda, který doběhl na slušném 27. místě. Nebýt silného protivětru na cestě z Rájce-Jestřebí do Ráječka, tak to mohlo být ještě o dost lepší. Bára i Verča zaběhly solidně a Eva jistila závěr pole. Na delší trať se z našich řad postavil Vašek Štěpánský a možná Kenia (na shromaždišti - mimochodem velmi pěkném - jsem ho viděl, běžet už ne, ale nečekal jsem až do konce). O jejich umístění bohužel nic nevím, jelikož jsem si zajistil odvoz, a rozhodně bylo lepší jet než čekat na vyhlášení :-). Celá akce byla povedená, počasí taky celkem přálo (jasno, vítr, nad nulou), takže to bylo nádherné proběhnutí.Ti co se na to vykašlali můžou jen litovat!

Zelda

Výsledky: 5km 1. Raichl Jaroslav (ARC Brno) 17:21, 2. Plachý Lukáš (UNI Brno) 17:25, 3. Kubalák Jiří (Junior Brno) 17:54, 27. Zelinka Jiří 20:37, 33. Hájuek Daniel 21:25, 77. Šmídová Eva 28:03; 10km 1. Macho Aleš (UNI Brno) 32:38, 2. Orálek Daniel (AC Moravská Slávia) 32:43, 3. Kotyza Petr (UNI Brno) 33:19.

Jarní prázdniny = lyžování ve Špindlu

Vyráželo se v neděli brzo ráno, v počtu moc lidí. Nečekaně chyběla jedna pověstná místenka. Dlouhá cesta byla zkrácena průpovídkami řidiče a autobusem samotným. Tak například takové ty bílé věci na sedadlech (jak řekl Martin: čepička na sedadlo) prala sama řidičova žena. Záclonky, jimiž jsme ucpávali díry autobusu, také žehlila jeho žena...

Těsně před příjezdem do Špindlu si všichni kladli otázku: Přijede či nepřijede rolba? Přijela! Výstup na chatu byl o batohy a lyže lehčí. Rozdělování pokojů proběhlo rychle. Holky vybojovaly nejteplejší pokoj, což se později neukázalo jako výhra. Příliš tepla taky škodí. Něco málo k snědku a hurá na běžky. Počasí nám moc nepřálo-sněhu sice spousty, ale taky bylo spousty větru. Dalo se jezdit jen dole k rozdvojení Struhadel. Večer nám byl sdělen +- (plus-minus) plán práce a hlavně jídelníček. (Vařili jste dobře Libore a Markétko a Jančo!)

V pondělí ráno bylo vylézt ze spacáku zatraceně těžké. Mlha, zima, sněžilo. Rolba neprotáhla žádnou trasu. Ani Liborova kaše nám nedodala bojovnou běžkovací náladu. Slanili jsme opět dolů na svážnici, na níž jsme se brodili půlmetrovým sněhem. Super podmínky pro lyžování. Zůstalo se na asi 500-ti metrovém úseku, na kterém se dalo jakž-takž jezdit. Z dopoledne byla většina zklamaná. Odpoledne jsme zkusili jít nahoru. Už to vypadalo bledě, ale těsně před námi projela konečně rolba. Tak jsme kolečkovali. Někdo míň, někdo víc. A Libor točil a točil.

Co se dělo v úterý, to si nějak nepamatuji, takže asi nic významného. Ale pořád bylo strašně škaredě. A Libor točil a točil. (My samozřejmě taky!)

Ve středu dopoledne bylo počasí nemastné-neslané a největší tvrďáci jako Martin, George, Bořek a Zhusta výletovali na Černou Horu. Zbytek byl buď v cukrárně, ti aktivnější skákali ze střechy a lopatovali. Odpoledne se slavně vrátili naši polárníci z výletu. Pár lidí šlo ven. Jezdit se dalo zas a pouze po svážnici a ke rozdvojení Struhadel.

A změna! Slunce jasné! Náhlý převrat počasí rozhoupal valnou většinu k dobytí Černé Hory. Útok se jim podařil.

Jelikož dochází baterky, vezmu to už zkrátka. V pátek přijela Janča a tím doplnila naši štafetu, jiní odjeli. Přijeli také Liborovi spoluběžci. Tak trochu jsme měli všichni strach ze sobotní Krkonošské sedmdesátky. S Adélkou a Evičkou jsme šly nakoupit. Při této zdánlivě všední činnosti jsme si užily nečekaně spousty legrace (nebudu rozebírat).

A v sobotu se závodilo! A jak! Naše holčičí (nejmladší, nejveselejší a nejkrásnější :o) štafeta (o složení Lenka, Janča Adélka s Evičkou a já) dojela na parádním 16. místě. Do cíle jsme se vřítily všechny usměvavé a s písničkou. Jak se na trati řítila Liborova pětice, to zas až tak nevím. Prý to byla ale tvrdá spolupráce - táhlo se za jeden provaz :o). Děkuji, a jistě ne jen já, všem občerstvovačům a občerstvovačkám, které byli takticky rozmístěni po trati a fungovali jako dodání energie a podpory!

V den odjezdu se opět zaškaredilo počasí. Opět vítr a mlha. Ovšem ani únava ani nepřející počasí neodradilo zbývající a soustředící se Žabiňáky od poslední vyjížďky na běžkách. Pak polévka a různé dobroty, trochu poklidit, aby se neřeklo a vzhůru dolů na autobus. A tak skončilo letošní soustředění ve Špindlerově Mlýně. Skončilo přesně v neděli ve 13:15 nástupem do autobusu směr Brno.

Bára

Záblesky

 • Hanka Rambousková v únoru podstoupila operaci kolena. Za celý oddíl ji redakce Polarisu přeje úspěšnou rehabilitaci a návrat k OB.
 • Nadace OB přidělila granty na provozování center talentované mládeže pro rok 2004. Letos bylo vybráno 5 SCM, čtyři stejné jako v loňském roce (Brněnská oblast, Pardubicko, Zlínsko, Haná), Prahu vystřídal Královehradecký kraj. Každé centrum obdrží v letošním roce 50 tis. Kč (v loňském roce to bylo 80 tis. Kč).
 • Hrajte o-hry. Pokud v zimním období nemáte co dělat, zavítejte na stránku KTA (http://skobkta.wz.cz/), kde jsou mapové Puzzle (doplněné o nové mapy), o-testy a nově 3D Hra pro orientační běh. Podívejte se a zahrajte si, je to zajímavé.
 • Sezóna OB na jihu Evropy se rozběhla v plném proudu s hojnou účastí severských závodniků. První závod Světového rankingu WRE se běžel 7. února v kamenitých terénech u Murcie (Trofeo Costa Calida). Vitězství v HE si odnesl místní specialista Roger Casal, na 2. a 3. místě doběhli Aamodt (SWE) a Crane (GBR). Mnoho favoritů běželo závod z plného tréninku a náročný závod nedokončili, např. Jörgen Rostrup po slabším výkonu pro jistotu nenarazil poslední kontrolu. V ženách zvítězila Jenny Christensson (SWE) před Gemperle (SUI) a španělskou jedničkou Gil.
  Většina skandinávských týmů absolvovala v následujícím týdnu tréninkový tábor v terénech mezi Murcii a Alicante, a opět se sešla další víkend na druhém závodě WRE (Trofeo Costa Blanca). V mužské elitě svoji formu potvrdil Roger Casal (ESP), za ním skončili Švédové Oberg a Arlebo. V DE potvrdila roli favoritky norská reprezentantka Brigitte Husebye, na 2. mistě doběhla Eva Ohlund (SWE) a na 3. místě Anne-Sofie Klavestad (NOR). Závody pokračovaly nedělním middle v terénech finále krátké trati JMS 2002. V technických terénech písčitých dun si nejlépe vedl Fin Tommy Tolkko, který momentálně studuje v Katalánsku. Casal (ESP), který v úvodu trati doběhl o 1 min. Bartáka, skončil druhý a na 3. miste opět byl Oberg. V ženách prokázala mapařské kvality Pinja Satri (FIN) před Gil (ESP) a Buckley (GBR).
 • Chybí vám oddílové elasťáky, tričko, čelenka, buzola či SI-čip. Všechny tyto věci můžete získat z oddílových zásob od Zhusty. Ceny: elasťáky 550,- Kč, tričko 50,- Kč, čelenka 0,- Kč, buzola (Suunto - desková) 500,- Kč, SI čip 700,- Kč. Zásob není zase příliš mnoho a tak s objednávkami neváhejte.
 • Oddílová ročenka 2003. Vyšla oddílová ročenka za loňský rok, zájemci si ji mohou zakoupit za symbolickou cenu 30,- Kč u Zhusty. Možnost zaslání poštou, objednávky na zr@jaroska.cz.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: David Kabáth
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Kabáth, Libor Zřídkaveselý, Adam Chromý, Jiří Zelinka, Petra Navrkalová
Toto číslo vyšlo 8. března 2004 - v tištěné podobě