ePolaris - 7/2004

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Od čísla k číslu

První školní víkend proběhlo 6. a 7. kolo celostátních žebříčků * Ve stejném víkendu se běžely i závěrečné závody žebříčku B-Morava * Mezi 7. a 12.9. proběhlo v okolí Brna MS v ROB v jehož rámci se běžel 11.9. 1.POŽ Brněnské oblasti * 10. a 11.9 končily celostátní žebříčky sprintem a český pohár štafet dvěma závody v Hradci nad Moravicí. * Mezi 11. a 19. září proběhlo ve švédském Västeras MS v orientačním běhu * 17.9. jsme odjeli na soustředění do Ruprechtova, které bylo zakončeno 19.9 2. POŽ Brněnské oblasti * O posledním zářijovém víkendu se uskutečnilo poslední letošní MČR, a sice na klasické trati na Rejvízu.

Čas pro změnu II

V rukou právě držíte letošní sedmé číslo Polarisu. Na první pohled je stejné jako ty předchozí. A to bylo mým prvotním cílem. Nechci na Polarise nic měnit. Dejv laťku nasadil hodně vysoko a pro mě bude ze začátku velký problém ji nesnížit. Zjistil jsem, že tvorba Polarisu není žádná legrace. Je to tvrdá práce a velká zodpovědnost. Práce, která zabere hodně času. Možná, že jenom ze začátku. Možná, že zatím jenom memám zkušenosti a musím se učit. Při tvorbě tohoto čísla jsem měl velké štěstí, že mi většína lidí, které jsem požádal o článek, dodala kvalitní materiál, který stačilo jen zkopírovat a vložit. Za to jim patří velký dík. Jen jejich zásluhou se v tomto Polarise objevují texty o všech akcích, kterých jsme se zúčastnili od vydání předchozího čísla. A to je můj soukromý cíl pro všechny další mnou sestavené Polarisy. Doufám, že mi v tom všichni pomůžete, tím, že budete do Polarisu hojně přispívat. Polaris prostě nebude takový, jaký ho udělám já, ale takový jaký si ho uděláme my všichni.

Zelda

6. a 7. ŽA - Tis u Blatna

Je 3.9. odpoledne. Vrátil jsem se ze školy (no jo, už je to tu zase). a místo toho, abych užíval začínajícího víkendu (prvního :-) ), začal jsem se připravovat na odjezd na závody. Letos se však začínalo výrazně zostra. Orienťáci si totiž hned na úvod domluvili dostaveníčko v Tisu u Blatna, kde se běžely podzimní Áčka. Jelikož se Tis u Blatna nachází v okrese Plzeň, tak jsme se ráno sešli u Bohémy již v 6:00 a vyjeli směr Praha. Zlatá škola :-).

Po příjezdu do Tisu jsme se vydali po prašné cestě směrem na shromaždiště na louce mezi malými lesíky. Na startu už stál stánek s občerstvením, tojky, doběh i oblouk, tak jsme přispěli svou troškou do mlýna a postavili náš stan. První z nás se již začali připravovat na start a z reproduktorů se stále ozývaly (nebo spíš neozývaly) pouze tóny písní. Komentátor se poprvé ozval tak dvacet minut před startem a hned zaujal svým přinejmenším svérázným komentářem. Do jeho hovoru navíc často hlasitě vstupoval jeho (?) malý potomek. To byl ale teprve začátek toho, co se po celý víkend z reproduktorů ozývalo. Tak, teď už ale rychle do lesíka. Nejdřív zatejpovat (těch šutrů jsem se fakt bál :-) ) a pak vystát neuvěřitelně dlouhou frontu na tojky. To pořadatelé fakt těžce podcenili. Teď už nic nebránilo cestě na start.

Dnes byla na programu krátká trať (takže to bylo obrácené schéma jak na našich Áčkách) a běželo se v prostoru , kde proběhlo letošní Akademické mistrovství, přesněji klasika na něm. Mapa byla v měřítku 1:10000 a jednalo se o výřez severní části z velké patnáctky. Les byl víceméně bílej, sem tam ňáký paseky a hustníky, ale vesměs obstojně průběžný. A mezi tím vším byly mraky šutrů. Co se týče vertikální členitosti, tak nic moc. Občas ňákej brdek, ale jinak více méně placka. Takže měl člověk jistotu, že to bude hezký. A bylo. Chyby se dělaly především na dohledávkách (aspoň myslím :-) ), jelikož ty kontroly byly zaručeně z druhý strany toho šutru , o kterým si seš jistej, že to zaručeně není on :-). O tom jsem se důvěrně přesvědčil cestou na čtvrtou kontrolu. Poslední pasáž trati se pak odehrávala na loukách s množstvím malých lesíků. Zdálo se to easy. Ale na výběhu z lesa mapař trošku nepochopil rozdíl mezi světle žlutou (paseka) a žlutou (louka), což stálo nejen mě nezanedbatelný čas. To je asi ale jediná věc, která by se dala mapě dala vytknout, jelikož jinak byla velmi dobrá. A jakže jsme dopadli? V naší rozhodně nejsilnější kategorii H16A si všechny namazal rozdílem třídy (sorry kluci) Kodeda, i když to bylo možná tím, že Chrob záhadně ve čtvrt na pět před odjezdem onemocněl, tudíž do západních Čech neodcestoval. Naše skvadra tak jistila zbylé dva stupně vítězů a páté místo v pořadí Bořek, Jára a Danda. Skvěle také zaběhl Kuba Pracný, který skončil v osmnáctkách na pátem místě. Dejv pak byl osmý, ale podle svých slov s výkonem nebyl příliš spokojen. Zbytek výpravy se do první desítky neprosadil a to včetně našich dvou eliťáků, kteří se nevešli ani do první dvacítky.

Po doběhu na nás čekalo dlouhé čekání na vyhlášení výsledků, které zpestřil zasvěcený speakrův komentář (zlatej Aljoša), který byl chvílemi hodně tragikomický. Část oddílu se taky bavila rozhovorem, který byl otištěn v Orientačním běhu č. 5 a byl uveden mou fotkou :-). Když jsme se konečně vyhlášení dočkali, tak na nás čekal velmi "důstojný" ceremoniál. Nejvyšší stupínek byl tvořen bečkou od piva. Vedle něj stály dvě židle, které zastupovaly dva nižší stupně. Ceny byly také zajímavé. Například Jára vyhrál metr. Vítěz H18A naproti tomu bral šampus (No, Holymu ještě není osmnáct, že :-) ). V Elitě navíc vítěz tímto nápojem pokropil první řadu (ještě, že jsem se tam nemotal s foťákem :-) ). Celé vyhlášení navíc bylo korunováno výkonem speakra. Hlášky typu "Já vím, že se napřed vyhlašují ženy. Ale tady ne. Ony jsou hežčí a tak chceme vidět to nejhežčí na konec", nebo "Však oni sami ví nejlíp, kdo vlastně vyhrál", byly opravdu nezapomenutelné. Po této frašce jsme se přesunuli do autobusu, kde jsme jako obvykle na kohosi čtvrt hoďku čekali a odjeli se ubytovat do nedaleké Žihle.

Po příjezdu jsme zjistili, že tělocvična je beznadějně plná :-(, tudíž jsme věci složili na chodbě a vydali se do sprch. Poté nám bylo řečeno, že možná bude otevřena ještě nějaká druhá tělocvična. Nám se ale na chodbě celkem líbilo, a tak jsme se vydali do hospody. V Žihli byla jediná hospoda, kde se vařilo a ta již praskala ve švech. Přemýšleli jsme co dál a v tom začal houkat vlak. Rozhodli jsme se, že s ním někam pojedeme. Rozběhli jsme se tedy směrem k nedalekému nádraží. Před vlakem stál průvodčí, kterého jsme se zeptali, zdali můžeme koupit jízdenky až ve vlaku. Odvětil nám že ano, načež jsme nastoupili. Ve vlaku se nás průvodčí zeptal, kam jedeme. Následovala naše otázka, kam jede vlak. Jelikož vlak jel do nedalekého Blatna, rozhodli jsme se, že se najíme tam. Průvodčí však neměl ve vlaku lístky, a tak jsme mu zaplatili až na nádraží v Blatně. Cesta nás každého přišla na 5 Kč. Dále jsme se od průvodčího dozvěděli, kde je hospoda, a že vlak zpět jede za hodinu. Správně jsme usoudili, že to asi nestihneme :-). Vydali jsme se tedy do hospody. Bohužel jsme ale trochu zakufrovali. Důsledkem toho bylo, že nám Mates dělal ostudu, když se ptal kolemjdoucích důchodkyň na knajpu a na místo, kde se dá naplnit pupek. Po chvíli jsme však "restauraci" našli. Volný byl jen jeden stůl, ale ten byl jako na potvoru reservé. Venku před hospodou ale byly 3 lavice a po chvíli čekání se jedna z nich uvolnila. Domluvili jsme se tedy s číšníkem, aby nám jídlo donesl ven. Nedělal moc velké problémy, ale museli jsme zaplatit předem :-). Šéfkuchař však nepatřil k nejrychlejším a tak jsme na jídlo dost dlouho čekali. Mezitím jsme popíjeli "kombajnérku", což byla místní točená limonáda. Bořkovi a Matesovi odmítli nalít pivo, tudíž abstinujíce popíjeli s námi.

Po jídle do hospody dorazil Kodeda s ještě nějakým kolíkem a začal s Matesem a Bořkem domlouvat nějaký chlastací párty. Kodeda měl navíc u číšníka nějakou protekci, či co, tudíž zajistil, že Mates s Bořkem přestali abstinovat. Během tohoto času jsme se dozvěděli řadu zajímavých podrobností z Matesových prázdnin. Mám ale takový pocit, že si přál, abychom o nich nikomu neříkali :-) ) Když naše alkoholiky přestal alkohol bavit vydali jsme se na dlouhou cestu zpět do Žihle. Čekalo nás 8 nočních kilometrů. Bohužel jsme si trochu zašli. No zašli, vlastně zaběhli. My střízliví jsme se rozhodli, že budeme rychleji v tělocvičně (vlastně na chodbě), když poklušeme. Klusali jsme ale o 90° jinam. Přišli jsme na to až ve chvíli, kdy se asfaltka měnila po 1500 metrech v polňačku. Otočili jsme se tedy a klusali zpět. Cestou jsme nabrali holky, které se vydali stejnou cestou. V tu chvíli jsem přišel na to, že postrádám peněženku. Ještěže jsme zabloudili a poběžíme kolem hospody znovu… Holky teď klusaly s námi. Jediní kdo chyběli byli Bořek s Matesem, kteří orientaci zvládli nepoměrně lépe. Holky po nějaké chvíli odpadly a nás to v první dědině taky přestalo bavit. Navíc jsme doběhli Bořka s Matesem a tak jsme dále pokračovali pěšky. Následovala nádherná procházka pod nočním nebem. Byla dokonce vidět i Mléčná dráha. Před Žihlí nás došly holky, a tak jsme došli do školy pohromadě. Zhustou určenou večerku jsme překročili o pouhopouhou půl hodinu :-). Problém ale nastal s místem, kde budeme spát. Na chodbě se svítilo a ráno by tam byl velký provoz. Holky to tedy vyřešily tak, že šly přespat do dámských sprch. Tam se nám ale příliš nechtělo a v pánských bylo mokro. Zvolili jsme tedy jednu z vedlejších chodeb, kde byla tma, ticho, ale bohužel taky zima. Nakonec nám to ale moc nevadilo.

Ráno jsme se probudili půl hodiny před odjezdem, a tak jsme se urychleně sbalili a vydali se před školu čekat na autobus, který v noci parkoval u ubytování VBM. Přijel samozřejmě pozdě. Poté jsme přejeli na shromaždiště, které bylo totožné se sobotní krátkou tratí. Dnešní klasika se ale běžela na patnáctce z Akademického mistrovství světa. Terén byl pak naprosto stejný jako včera. Tratě se ale podstatně lišily a to nejenom délkou. Kontroly byly dnes daleko více vidět. Vyskytovaly se ale i volby typu hustník zprava nebo zleva, které se na trati včera nevyskytovaly. Postupy byly navíc výrazně delší. Jedinou věcí, která by se dala tratím (alespoň v H18A) vytknout byla skutečnost, že poslední 3 km se běžely v prostoru včerejší krátké a některé kontroly byly vůči sobotním posunuty jen o nějakých 20 nebo 30 metrů. To mě teda fakt nebavilo. A jak se naši závodníci poprali s dnešními lehce brutálnějšími tratěmi? Určitě lépe než včera! Začal bych opět H16A. Ale vlastně ne. Dámy mají přece přednost. V D16A tedy vyhrála Evička, která tak učinila po včerejším 25. místě. Že by vyrovnaná kategorie? A jak, že dopadli stejně staří kluci? Taktéž se nenechali zahanbit. Jára suverénně (i když ne až tak jak Kodeda včera) zvítězil. Duo Bořil, Hájek jistilo čtvrté a šesté místo. V D21A pak zaletěla Janča Gebauerová, která doběhla na vynikajícím 6. místě. Na přední pozice se pak vrátil alespoň jeden z našich eliťáků, a sice Olaf, který doběhl na 7. místě. Zbytku výpravy už se příliš nedařilo a tak se nikdo další do první desítky nepodíval.

Teď na nás čekala už jen cesta domů. Vyhlášení se totiž zúčastnili v rámci úspory času jen, ti co byli na bedně. Zbytek (včetně mě) tedy nemohl ohodnotit vrchol speakrova dvoudenního snažení. Lze ale předpokládat, že vyhlášení proběhlo ve stejném duchu jako včera. Poté, co se dostavili i naši vítězové jsme odjeli směr Brno. Cestou jsme měli opravdu hodně času zhodnotit celý víkend :-) . Blbý bylo počasí. Trochu moc horko. Na druhou stranu ale nepršelo a to bylo po jarních zkušenostech pozitivní. Co se týče závodů, tak byly rozhodně podařené, na čemž se podepsal především nádherný les. Škoda jen toho, že tento les vyrostl tak daleko od Brna :-).

Zelda

Výsledky sobota:
D16A 1. Doležalová Monika 27:58; 2. Filipová Zuzana 28:27; 3. Hlavová Jindra 28:59; ... ; 14. Štěpánská Adéla 33:44; ... ; 25. Kabáthová Eva 37:58; D18A 1. Krafková Lucie 27:16; 2. Mališová Barbora 29:11; 3. Doležalová Vendula 29:23; ... ; 35. Stratilová Marie 46:10; D21A 1. Ptáčková Veronika 40:01; 2. Ryšavá Vendula 40:25; 3. Borankova Kristyna 40:41; ... ; 31. Gebauerová Jana 46:38; ... ; 41. Reinerová Barbara 50:23; ... ; 50. Čevelová Iva 53:15; H16A 1. Kodeda Štěpán 23:07; 2. Tomáš Bořil 26:10; 3. Zimmermann Jakub 26:30; ... ; 5. Hájek Daniel 27:35; ... ; 32. Plšek Matěj 38:06; H18A 1. Holas Štěpán 26:21; 2. Beneš Jan 26:26; 3. Vlček Martin 27:01; ... ; 5. Pracný Jakub 27:44; ... ; 24. Zelinka Jiří 32:30; ... ; 38. Janský Petr 40:06; H20A 1. Palas Jan 30:12; 2. Šedivý Jan 30:25; 3. Procházka Jan 30:52; ... ; 8. Kabáth David 36:30; H21A 1. Kazda Ondřej 33:52; 2. Macek Martin 35:30; 3. Klech Richard 36:05; ... ; 50. Otrusina Jiří 42:35; H21E 1. Prášil Marek 39:20; 2. Udržal Tomáš 40:05; 3. Losman Petr 40:15; ... ; 24. Dlabaja Tomáš 44:03; ... ; 31. Zřídkaveselý Libor 45:50;

Výsledky neděle:
D16A 1. Kabáthová Eva 42:38; 2. Machútová Lucie 42:52; 3. Vaculíková Jana 43:05; ... ; 24. Štěpánská Adéla 53:22; D18A 1. Krafková Lucie 47:43; 2. Hrstková Vladěna 49:20; 3. Tichovská Martina 51:07; ... ; 32. Stratilová Marie 78:12; D21A 1. Cigošová Kateřina 62:34; 2. Klapalová Marcela 63:11; 3. Ptáčková Veronika 64:23; ... ; 6. Gebauerová Jana 67:26; ... ; 44. Čevelová Iva 83:35; ... ; 49. Reinerová Barbara 87:45; H16A 1. Zimmermann Jakub 46:14; 2. Král Vojtěch 48:02; 3. Cahel Marek 49:56; 4. Bořil Tomáš 50:34; ... ; 6. Hájek Daniel 51:44; ... ; 34. Plšek Matěj 81:41; H18A 1. Beneš Jan 59:59; 2. Polášek Jan 61:00; 3. Henych Martin 62:02; ... ; 11. Pracný Jakub 69:40; ... ; 22. Zelinka Jiří 78:06; ... ; 24. Janský Petr 79:22; H20A 1. Procházka Jan 62:26; 2. Palas Jan 65:17; 3. Šedivý Jan 66:38; ... ; 15. Kabáth David 83:13; H21A 1. Klech Richard 78:17; 2. Kazda Ondřej 79:15; 3. Krejčík Jiří 79:19; ... ; 45. Otrusina Jiří 93:05; H21E 1. Švihovský Jaromír 92:37; 2. Jedlička Michal 92:38; 3. Lauerman Jan 94:19; ... ; 7. Dlabaja Tomáš 98:02; ... ; 17. Zřídkaveselý Libor 103:25;

7. a 8. ŽB - Radim, Hlučín

Na poslední dva závody ŽB-Morava se odjelo klasicky od Bohémy. Jízdu si část autobusu krátila louskáním aktuálního čísla Polarisu, hlavně článku od nového pana šéfredaktora Zeldy, který vzbuzoval zvláštní reakce u čtenářů zejména z jiných oddílů (takže vlastně u většiny - od nás tam totiž byli akorát Filip, Štěpán a Anita, kteří čtou Polaris pravidelně a už se ničemu nediví…). Cesta končila v obci Radim, kde se stejně jalo předloni konal SKOL CUP, pořádaný orienťáky z nedalekého Krnova. A teď k samotnému závodu: mapa (Pod Lysou 2004) korespondovala s typickým valašským terénem vcelku slušně, klasické tratě (běžela se klasika…) byly postaveny tak, jak se na béčka sluší a patří, takže žádné velké záludnosti. Na doběhu závodníky čekala vtipná cedule a posléze láhev pramenité vody. Kdo chtěl, mohl se zúčastnit minizávodu v ražení a ukrátit si tak čekání na vyhlášení vítězů, které bylo skutečně velkolepé. Tedy hlavně časově, poněvadž se vyhlašovalo snad úplně všechno, včetně tomboly. V závodě jsme si nevedli až tak špatně (viz. výsledky), a tak nulová úspěšnost v tombole tolik nebolela. Po skončení všech ceremonií jsme se vydali do Krnova, zaparkovali u Hypernovy a vyrazili na večeři. Já a Štěpán jsme se posléze odpojili od hlavního davu, který vyhledával hospodu, přestože jsme už dvě minuli. Tento dav prý skončil až někde na druhém konci tohoto pěkného městečka, zatímco my jsme platili v poloprázdné pizzerii, kousek od autobusu. (Nejlíp se ale dalo stejně najíst v té Hypernově :-p) S menším zpožděním se nakonec vyrazilo do Hlučína, kam jsme nakonec (konečně!) dorazili. V neděli se nemuselo jezdit daleko-závody byly asi šest kilometrů od ubytování na kraji lesa. Shromaždisko bylo pravým opakem toho sobotního, na zemi rostly kopřivy a jakási travina, která proměňovala případnou chůzi v sandálech ve výkon hodný fakírské licence. Na krátkou trať jsem se docela těšil, protože jsem čekal velkou koncentraci pohraničního opevnění a malé množství vzrostlého podrostu… Po vběhnutí do útrob lesa jsem ale zjistil, že bunkry tam jsou, ale jejich kombinace s vegetací některá místa činí nedobytná jak pro útočící vojsko, tak pro nebohé běžce. Tratě postavili pořadatelé vcelku slušně, nebylo nač si stěžovat, co se týče zázemí, asi to neměli při jeho výběru lehký (část lesa byla vykácena kvůli vyhloubení lomu, nebo co to může být…). Po závodech už nás čekalo jenom vyhlášení a následný návrat do Brna

Filip Dědic

Výsledky sobota:
D18B 1. Pavlíková Barbora 60.33; 2. Kantorová Lucie 63.28; 3. Traum Marta 64.03; ... ; 9. Gregorová Anita 74.12; H14B 1. Bednařík Antonín 34.52; 2. Kolárik Jan 35.40; 3. Jemelík Hynek 36.49; 4. Zimmermann Štěpán 37.57; H16B 1. Zawodnik Lukasz 60.43; 2. Dědic Filip 61.25; 3. Malý Ondřej 61.52; H21B 1. Košárek Pavel 79.52; 2. Nycz Petr 79.53; 3. Hubáček Josef 80.36; ... ; . Jirka Michal DISK; . Prokop Petr DISK;

Výsledky neděle:
D18B 1. Traum Marta 28.03; 2. Kantorová Lucie 29.35; 3. Roznosová Julie 30.58; ... ; 12. Gregorová Anita 37.43; H14B 1. Kolárik Jan 20.03; 2. Berka Milan 21.41; 3. Slezák Jiří 21.43; ... ; 10. Zimmermann Štěpán 22.44; H16B 1. Zawodnik Lukasz 21.32; 2. Zdráhal Tomáš 23.04; 3. Konůpka Petr 23.16; ... ; 6. Dědic Filip 23.54; H21B 1. Sadílek Martin 36.44; 2. Nycz Petr 36.47; 3. Košárek Pavel 37.32; ... ; 24. Prokop Petr 46.56; 25. Jirka Michal 47.02;

8. ŽA a 4. a 5. ČPS - Hradec nad Moravicí

Je sobota, den ve který normální lidi spí tak do devíti hodin. Ale my (orienťáci) vstáváme už okolo tři čtvrtě na pět, abychom stihli odjezd na závody pořádané v Hradci nad Moravicí, který se nachází nedaleko Opavy.

Odjezd byl v 5:45 od Bohémy. Cesta ubíhala rychle a tak jsme se za dvě hodiny octli v Hradci nad Moravicí. Velkým překvapením bylo, že jsme na shromaždišti byli mezi prvními. Nejdřív jsme postavili stan a potom obhlídli okolí. Následovala chvíle nudy zpestřená poučením alkoholiků Zhustou a potom už se začalo pomalu vycházet na start. Cesta nebyla vůbec příjemná, šlo se totiž pořád do kopce, ale aspoň se pak nemusel vybíhat :-) Terén se dá rozdělit na pěkné louky po kterých se běželo skvěle a nebylo tam moc co řešit, a na skoro kolmej svah, ve kterým byl zmapovanej každej strom a krtinec, takže to bylo díky tomu celkem těžký. Závod probíhal asi takto: začínalo se v nejvyšším bodě mapy na loukách, potom se seběhlo do toho kolmýho svahu, pak se zase vyběhlo na louky a potom už se sebíhalo tím docela brutálním svahem až do cíle. Tam se tvořila dlouhá fronta na vyčítání, protože jim to nechtělo fungovat. Následovalo dlouhé čekání na výsledky a závod štafet. Foukal hodně silný vítr a shazoval stany jeden po druhém až došlo i na ten náš. Zelda si mezi tím spočítal, jestli si vyběh áčko a měl štěstí, teda ne jenom Zelda ale i Peťa. Skončili na 24. a 25. místě. Peťa se ještě neradoval, protože Zeldovi úplně nevěřil, ale v neděli zjistil, že náš matematik Zelda měl pravdu, tak byl asi nejspíš taky spokojen. Pomalu se schylovalo ke startu prvních úseků. A je odstartováno. Postup na jedničku je kolmo do kopce, kterým se dopoledne sebíhalo do cíle. Moc jim to nezávidím ale za hodinku tam poběžím taky, takže je na co se těšit. Trať je zpestřena asi 400 metrů dlouhým diváckým úsekem. Trať byla náročná . Naši chlapi ve složení Paľo, Libor a Olaf dokázali vyhrát. V ženách jsme nesložili regulérní štafetu, dorostenci byli čtvrtí a dorostenky deváté. Po vyhlášení jsme snědli vyhraná kuřata a jeli směr Opava na večeři. Tam jsme chvíli nemohli zaparkovat ale nakonec se podařilo, tak jsme se najedli v hospodě kde měli asi sedm stran jídel. Po návratu k autobusu jsme potkali Martina, kterej vypadal jako kdyby se počůral. Od Adélky jsme se dozvěděli, že přeskakoval fontánu a jednou to nevyšlo. Po deseti minutách čekání na opozdilce jsme se vydali k té kašně, že ji vyzkoušíme taky přeskakovat. Párkrát to někdo přeskočil a pak už jsme museli do autobusu. Dojeli jsme do školy, kde jsme se utábořili a šli spát. Ráno jsme se probudili do krásného dne s nebem bez mráčků ale to po stupně zatahovalo. Dorazili jsme na shromaždiště, které se nacházelo nedaleko startu včerejšího sprintu na louce. Podívali jsme se jak kdo dopadl v letošním žebříčku A, jak jsme na tom v Silva cupu, v Continental cupu, v Českém poháru štafet a taky v Diadora cupu. Po tomto prohlédnutí se první úseky převlékly a postavili na start. ten byl velice divácky atraktivní otočkou o 180 stupňů, která následovala asi po 100 metrech běhu. U dorostenců dokonce došlo i k pádům. Místo diváckého úseku byla divácká kontrola uprostřed posečeného pole. Závěrečný pytlík vedl skoro celý tímto polem, což bylo dost náročné na fyzičku. Chlapi opět dokázali zvítězit, dorostenci skončili na pátém místě a dorostenky na desátém místě. Po skončení jsme se sbalili, šli zatleskat na vyhlášení a odjeli směr Brno. Tentokrát jsme přijeli výjimečně brzy, asi ve tři hodiny.

Jakub Zimmermann

Výsledky sprint:
H21E 1. Bukovac Paľo 17.06; 2. Dlabaja Tomáš 17.14; 3. Vodička Jan 17.25; ... ; 13. Zřídkaveselý Libor 18.32; D16A 1. Svobodná Šárka 12.56; 2. Hančíková Hana 13.13; 3. Machútová Lucie 13.34; ... ; 6. Kabáthová Eva 13.52; ... ; 34. Štěpánská Adéla 22.02; D18A 1. Doležalová Vendula 16.07; 2. Tichovská Martina 16.12; 3. Žabková Marie 16.14; ... ; 14. Stratilová Marie 19.41; H16A 1. Zimmermann Jakub 13.58; 2. Kodeda Štěpán 14.16; 3. Panchártek Jan 14.26; ... ; 7. Bořil Tomáš 15.51; ... ; 9. Hájek Daniel 16.22; ... ; 28. Plšek Matěj 19.56; ... ; 32. Zimmermann Štěpán 23.24; H18A 1. Holas Štěpán 15.14; 1. Beneš Jan 15.14; 3. Henych Martin 15.56; ... ; 15. Mazúr Martin 17.12; ... ; 20. Pracný Jakub 17.47; ... ; 26. Janský Petr 18.24; ... ; 29. Zelinka Jiří 18.52; H20A 1. Palas Jan 14.47; 2. Procházka Jan 15.01; 3. Šedivý Jan 15.11; ... ; 10. Kabáth David 17.07; ... ; 14. Stehlík Martin 18.20; D21C 1. Jiřištová Zuzana 17.13; 2. Heczková Kateřina 18.32; 3. Dittrichová Andrea 18.55; ... ; 16. Reinerová Barbara 20.58; H16C 1. Hladík Jiří 16.43; 2. Malý Ondřej 17.44; 3. Konůpka Petr 17.50; 4. Dědic Filip 18.23; H21C1 1. Otruba Karel 16.50; 2. Hora Vojtěch 17.16; 3. Otrusina Jiří 17.17; ... ; 22. Jirka Michal 20.20; ... ; 27. Prokop Petr 21.47; H21C2 1. Princl Pavel 16.05; 2. Kolín Jan 16.38; 3. Jirků Libor 16.50; ... ; 34. Humlíček Aleš 22.52;

Výsledky štafety sobota:
D18 1. DKP (Svobodná Šárka, Bochenková Ivana, Karochová Simona) 88.44; 2. KON (Dittrichová Petra, Hlavová Hana, Hlavová Jindra) 99.53; 3. TZL (Hančíková Hana, Cigošová Petra, Semelová Eva) 100.20; ... ; 9. ZBM (Kabáthová Eva, Stratilová Marie, Štěpánská Adéla) 107.00; D21 1. PGP (Tichovská Hana, Ryšavá Vendula, Spurná Martina) 107.24; 2. SJC (Kousalov Karolína, Kalenská Romana, Brožková Radka) 109.44; 3. TRI (Martynková Aneta, Ruferová Iva, Nováková Kateřina) 110.12; ... ; MS. ZBM (Reinerová Barbara, Zimmermann Štěpán, Pospíšek Marek) 109.57; H18 1. SJC (Drobník Michal, Holas Štěpán, Beneš Jan) 100.50; 2. SSU (Kodeda Štěpán, Strachota Petr, Král Vojtěch) 104.16; 3. TZL (Krajča Tomáš, Polášek Jan, Přibyl Bronislav) 105.42; 4. ZBM A (Pracný Jakub, Bořil Tomáš, Zimmermann Jakub) 105.45; ... ; 10. ZBM B (Hajek Daniel, Janský Petr, Mazúr Martin) 113.04; ... ; 25. ZBM C (Plšek Matěj, Dědic Filip, Zelinka Jiří) 153.15; H21 1. ZBM A (Bukovac Paľo, Zřídkaveselý Libor, Dlabaja Tomáš) 107.00; 2. PGP (Matějů Luboš, Skyva Jan, Procházka Jan) 107.37; 3. SJC (Palas Jan, Kazda Ondřej, Vodička Jan) 109.04; ... ; 25. ZBM B (Kabáth David, Jirka Michal, Otrusina Jiří) 125.57; ... ; 45. ZBM C (Prokop Petr, Humlíček Aleš, Stehlík Martin) 144.56;

Výsledky štafety neděle:
D18 1. DKP (Svobodná Šárka, Bochenková Ivana, Karochová Simona) 90.24; 2. LPU (Duchová Iveta, Procházková Michaela, Juračková Jana) 91.03; 3. PHK (Doležalová Vendula, Vaculíková Jana, Machútová Lucie) 93.13; ... ; 10. ZBM (Kabáthová Eva, Stratilová Marie, Štěpánská Adéla; 107.20; D21 1. SJC (Kalenská Romana, Kousalov Karolína, Brožková Radka) 105.08; 2. PGP (Tichovská Hana, Ryšavá Vendula, Spurná Martina) 105.41; 3. PHK (Novotná Petra, Šolínová Lucie, Panchártková Jana) 107.09; ... ; MS. ZBM (Reinerová Barbara, Heczková Kateřina, Zimmermann Štěpán) 122.41; H18 1. TZL (Polášek Jan, Krajča Tomáš, Přibyl Bronislav) 91.23; 2. SJC (Drobník Michal, Beneš Jan, Holas Štěpán) 93.33; 3. SSU (Kodeda Štěpán, Strachota Petr, Král Vojtěch) 93.57; ... ; 5. ZBM A (Hájek Daniel, Pracný Jakub, Zimmermann Jakub) 96.11; ... ; 10. ZBM B (Bořil Tomáš, Mazúr Martin, Janský Petr) 104.25; ... ; 26. ZBM C (Plšek Matěj, Dědic Filip, Zelinka Jiri) 130.18; H21 1. ZBM A (Bukovac Paľo, Zřídkaveselý Libor, Dlabaja Tomáš) 118.07; 2. PHK (Novotný Tomáš, Zvěřina Petr, Černý Michal) 121.50; 3. EKP (Seidl Miroslav, Lebeda Dušan, Sedivý Jan) 122.08; ... ; 28. ZBM B (Kabáth David, Jirka Michal, Otrusina Jiří) 141.44; ... ; 38. ZBM C (Humlíček Aleš, Prokop Petr, Stehlík Martin, 152.15;

MS ROB - Brno

V Brně proběhlo v termínu 7. - 12.9. mistrovství světa v ROBu. Pro české barvy bylo velmi úspěšné. Dvě z českých medailí navíc ukořistil člen našeho oddílu Ondra Stehlík. Takže na tomto místě přináším malý improvizovaný rozhovor s novopečeným dvojnásobným mistrem světa.

Zelda: Gratuluju k tvému úspěchu. Co pro tebe znamená, že jsi se stal dvojnásobným mistrem světa?
Ondra: Dík. Dá se říct, že se mě splnil sen. Připravoval jsem se na MS celý rok a nakonec to vyšlo.

Zelda: Která trať pro tebe byla obtížnější?
Ondra: To je těžká otázka, už před mistrovstvím jsem si víc věřil na první závod - osmndesátku. První závod pro mě byl asi těžší, protože byl na mě větší tlak. Ten jsem ale ustál a mohl se soustředit na druhý závod, který byl tak trochu loterie. Musím ale říct, že každopádně byl těžší druhý závod. Jak fyzicky, tak technicky.

Zelda: Myslíš, že ti pomohlo domácí prostředí?
Ondra: Asi pomohlo, ale už na jaře na Ukrajině se ukázalo, že mám o něco navíc, než největší soupeři z Ruska a Ukrajiny.

Zelda: Jaké byly podle tvého názoru mapy, které byly dodělávány na poslední chvíli?
Ondra: Mě se docela líbily, nebyly by sice moc ideální pro OB, kde rozhoduje každý detail, ale pro ROB stačily. Je možná až škoda, že na mapě z Boskovic se žádné orienťáky nepoběží. Je tam opravdu velmi pěkný terén.

Zelda: Jak zvládli čeští pořadatelé organizaci tak velké akce?
Ondra: Všichni cizinci naše organizátory pochválili. My jsme se jim smáli :-) (ale ne všem, hodně z nich se snažilo).

Zelda: Děkuji za rozhovor a přeji hodně dalších úspěchů.
Ondra: Já tobě taky Zelda. Příští rok na MED ne?

Zelda

Výsledky čtvrtek (3.5 MHz junioři+senioři; 144 MHz veteráni):
M19 1. Ondrej Stehlik (CZE) 62:23; 2. Petro Pavliuk (UKR) 66:44; 3. Evgeny Fetyulin (RUS) 68:52; ... ; 8. Pavel Czyz (CZE) 80:31; ... ; 10. Marek Myslivecek (CZE) 84:30; M21 1. Karel Fucik (CZE) 52:41; 2. Jakub Oma (CZE) 57:57 3. Eugeny Panchenko (RUS) 60:25; ... ; 5. Tomas Hikl (CZE) 61:01; M40 1. Valeriy Herashchenko (UKR) 50:27; 2. Alexander Kulikov (RUS) 56:29; 3. Jiri Hruska (CZE) 68:00; ... ; 7. Jiri Marecek (CZE) 77:31; ... ; 21. Pavel Frana (CZE) 102:06; M50 1. Mykola Velikanov (UKR) 55:24; 2. Oleg Fursa (UKR) 56:19; 3. Chermen Guliev (RUS) 64:42; 4. Lubomir Winter (CZE) 69:47; 5. Mojmir Sukenik (CZE) 70:49; 6. Antonin Blomann (CZE) 76:52; M60 1. Viktor Korshunov (UKR) 44:25; 2. Dieter Barg (GER) 62:22; 3. Volodymyr Votinov (UKR) 64:09; ... ; 10. Pavel Sruta (CZE) 93:07; ... ; 15. Karel Koudelka (CZE) 103:25; ... ; 27. Jiri Janku (CZE) 142:55; W19 1. Lenka Hruskova (CZE) 70:02; 2. Veronika Krcalova (CZE) 73:29; 3. Anastasiya Lobova (UKR) 76:59; ... ; 18. Hana Hozmanova (CZE) 109:48; W21 1. Ekaterina Chizhikova (RUS) 62:47; 2. Lenka Novotna (CZE) 68:35; 3. Natalia Bubenina (RUS) 69:38; ... ; 7. Hana Fucikova (CZE) 72:17; ... ; 10. Michaela Omova (CZE) 80:40; W35 1. Anna Koporova (CZE) 56:45; 2. Miriam Kralova (SVK) 61:35; 3. Jitka Simackova (CZE) 65:38; ... ; 12. Dagmar Skrivanova (CZE) 88:36; W50 1. Galina Petrochkova (RUS) 66:42; 2. Jana Omova (CZE) 74:12; 3. Galina Kulikova (RUS) 74:22; ... ; 5. Eliska Vorackova (CZE) 82:51;

Výsledky sobota (144 MHz junioři+senioři; 3.5 MHz veteráni):
M19 1. Ondrej Stehlik (CZE) 86:38; 2. Marek Myslivecek (CZE) 96:26; 3. Alexander Hergert (GER) 97:42; ... ; 9. Pavel Czyz (CZE) 137:16; M21 1. Karel Fucik (CZE) 77:59; 2. Sergyj Shtanko (UKR) 82:04; 3. Jakub Oma (CZE) 83:49; ... ; 7. Tomas Hikl (CZE) 94:11; M40 1. Victor Romanov (RUS) 56:11; 2. Jozef Simecek (SVK) 58:56; 3. Jiri Hruska (CZE) 62:43; ... ; 18. Jiri Marecek (CZE) 78:30; 24. Pavel Frana (CZE) 87:40; M50 1. Vasyl Romanenko (UKR) 60:15; 2. Chermen Guliev (RUS) 60:26; 3. Oleg Fursa (UKR) 63:06; ... ; 5. Mojmir Sukenik (CZE) 66:36; ... ; 27. Antonin Blomann (CZE) 111:43; ... ; 36. Lubomir Winter (CZE) 128:51; M60 1. Viktor Korshunov (UKR) 42:49; 2. Volodymyr Votinov (UKR) 48:56; 3. Josef Tuttmann (NED) 51:58; ... ; 7. Karel Koudelka (CZE) 57:22; ... ; 24. Pavel Sruta (CZE) 89:06; ... ; 26. Jiri Janku (CZE) 97:14; W19 1. Veronika Krcalova (CZE) 88:33; 2. Mariya Troyeglazova (KAZ) 107:41; 3. Lenka Hruskova (CZE) 108:14; ... ; 13. Hana Hozmanova (CZE) 128:52; W21 1. Michaela Omova (CZE) 77:32; 2. Hana Fucikova (CZE) 79:05; 3. Yuliya Velikanova (UKR) 86:36; ... ; 6. Lenka Novotna (CZE) 92:50; W35 1. Tatiana Gureeva (RUS) 71:45; 2. Miriam Kralova (SVK) 74:03; 3. Liliya Holikova (UKR) 74:27; ... ; 5. Anna Koporova (CZE) 78:06; ... ; 8. Jitka Simackova (CZE) 79:56; ... ; 15. Dagmar Skrivanova (CZE) 84:40; W50 1. Jana Omova (CZE) 76:29; 2. Marianne Fent (HUN) 79:30; 3. Galina Petrochkova (RUS) 80:21; ... ; 10 Eliska Vorackova (CZE) 116:02;

1. POŽ - Zastávka u Brna

Ano, vážení přátelé, je to tady! 11. září... co vám připomíná toto datum? Že teroristický atentát? Tak to se šeredně pletete. 11. září 2004 se totiž nekonal žádný teroristický útok, nýbrž 1. POŽ brněnské oblasti... Bylo to v Zastávce u Brna, start byl nezvykle až v 16:00 (to mimochodem proto, že celé dopoledne na stejném místě probíhal oproti Oblži naprosto nepodstatný a nedůležitý závod - Mistrovství světa v radiovém orientačním běhu).Výhodou takto pozdního startu bylo především to, že jsem si stihla ráno pěkně pospat, v klidu sníst slavnostní rodinný oběd uvařený osobním kuchařem (ach, jaká idylka), a poté se v ještě větším klidu osobním autem s osobním řidičem (a taky s tím kuchařem a s maminkou, a to všechno v jedné osobě, no nekupte to!) vydat na cestu a Zastavit se až v Zastávce. Tam jsem se v pravý čas odebrala na 400 m vzdálené místo a po zaznění zvukového signálu (píp píp píp píííp) vydala na dnes již druhou cestu (tentokrát už na vlastní nebezpečí bez oné životodárné osoby), která už nebyla tak úplně v klidu, protože (jsem) s sebou nesla pár hódně těžkých kufrů. No ale nějak jsem to už do toho cíle doklepala, jako ostatně všichni, že. Čekalo mě tam příjemné malé přivítání v podobě ještě menšího orientačního běžce Ondry Ehla. (No fakt, jen co mě zmerčil, hned se sápal po mojí mapě!) No a nakonec bych chtěla podotknout, že k mému obrovskému podivu žádný závodník (a k ještě většímu podivu dokonce ani já) na trati nezatměl, tudíž nebyl sežrán medvědem (achjó, nuda), tudíž se závody dají označit za nadmíru vydařené...

Hanka

Výsledky:
D10C 1.Otrusinová Jana 24.44; 2.Vítková Lucie 26.18; 3.Chromá Kateřina 32.41; D12 1.Hrušková Barbora 31.47; 2.Hegerová Petra 36.20; 3.Tesařová Markéta 36.25; ... ; 6.Hýblová Tereza 50.55; D14 1.Muselíková Vladislava 28.52; 2.Jíchová Petra 36.20; 3.Svobodová Vendula 37.53; ... ; 5.Kolaříková Anna 46.06; D16 1.Rambousková Hana 33.58; 2.Soldánová Lucie 41.50; 3.Hýblová Jitka 45.15; D21C 1.Ptáčková Veronika 36.23; 2.Hiršová Marcela 36.42; 3.La Carbonara Hana 36.54; ... ; 8.Žáčková Iva 43.03; 9.Ehlová Pavla 43.13; D21D 1.Otrusinová Helena 38.54; 2.Muselíková Vladislava 44.54; 3.Obrátilová Naďa 50.03; ... ; 5.Zehnulová Jana 57.24; D35 1.Kabáthová Jitka 34.34; 2.Eklová Ilona 36.26; 3.Jurenová Iveta 37.03; ... ; 11.Chamonikolasová Jana 46.22; ... ; .Chromá Eva DISK; H10C 1.Mokrý Ondřej 18.42; 2.Švanda Ondřej 20.47; 3.Hruška Jakub 23.21; ... ; 7.Brlica Jan 34.17; H12 1.Belohlavek Jiri 22.00; 2.Berka Miroslav 22.56; 3.Novotný Ondřej 23.55; ... ; 7.Říha Jan 34.54; ... ; 9.Brlica Pavel 36.25; H16 1.Šimáček Karel 38.36; 2.Žák Marek 56.19; .Šperka Václav DISK; H21C 1.Dvořáček Jiří 38.39; 2.Hlaváč Jiří; 38.51; 3.Strejček Petr 40.08; ... ; 23.Ehl Jiří 76.05; H21D 1.Rosenmayer Jiří 52.58; 2.Dosbaba Marek 55.02; .La Carbonara Claudio DISK; T4 1.Svoboda Ladislav 26.21; 2.Uhnavá Markéta 30.26; 3.Mokrý Jan 34.06;

Soustředění Ruprechtov

V pátek 17.9. se vydaly od bohémy dva autobusy plné orientačních nadšenců směr Ruprechtov tábor Malina. Ještě v pátek odpoledne na nás čekal první trénink (krátké postupy), avšak ještě před tréninkem jsme si musely donést postele z půdy (byli to doopravdy zajímavé postele). Trénink byl docela mapově náročný (skály jsou skály). Po tréninku byla večeře a musím říct, že na ZŠ Kotlářská vaří velmi dobře (jídlo jsme totiž sebou vezli ze školní jídelny). V sobotu jsme se v 8 hodin vydali na snídani, než jsme se do jídelny dostali, tak nám děti zvládli sníst většinu snídaně (vypadalo to jak nálet kobylek). Po snídani však přišel šok část osazenstva naší skvělé ubytovny (klubovna s barem), nemohla najít některé své věci. Po dost dlouhém čase jsme zjistili,že nás navštívil zloděj (vzal všechno drahé co bylo vidět tři mobilní telefony, diskmen a peněženku s doklady Ádě). Zavolaní policisté trpící nemocí z povolání (hned kontrolovali okna aniž by se zeptali zda byly otevřené dveře) a zřejmě i nedostatečným matematickým vzděláním (jinak si nedokážu vysvětlit jak mohli vyčíslit škodu jako menší 5000Kč a tudíž jako přestupek, který nemusí vyšetřovat) nám moc nepomohli. A tak se musel pustit do detektivní práce náš Idoadámek (nová Chrobova přezdívka vzniknuvší jako zkrácenina z idol Adámek). Nejdříve přišli na řadu telefonáty na mobilní operátory, avšak T-mobile v sobotu zřejmě nefunguje a u Eurotelu si můžete nechat lokalizovat mobil se soudním příkazem a ve všední den. Se značným zpožděním jsme se vydali na trénink, který byl poměrně zajímavý (vrstevnicovka). Po tréninku přišlo pokračování detektivní práce a to telefonáty na zcizené mobily. Tyto telefonní hovory přepisovat tady nebudu, ale dozvěděli jsme se například, že Danáč má přítele nějakého potetovaného a že jel odvést kamarádku na nádraží, což je poměrně zajímavé, protože celou dobu byl asi 20 metrů od nás. Telefonní hovory nás však nakonec k pachatelům nedovedly. Den smůly měla Áda, která si odpoledne při závodě horských kol naštípla ruku a pořádně natloukla. V neděli nás pak čekal oblž, který se docela VBM povedl. Z výsledků, si myslím, že nejlíp ze všech zaběhl Kuba Zimmermann, protože dost potrápil Libora a Olafa. Po oblži jsme se už vydali směr Brno, čímž skončilo toto hezké, ale poněkud nešťastné soustředění.

PS:doufám Zelda, že mě tam nepřidáš moc redaktorských poznámek.

Kuba

PPS: Poznámky jsem nepřidal žádný, jen by sis mohl uvědomit, že v Polarise nemusí být na každém řádku dva hrubáky. Tak třeba vlastní jména se píší s velkým písmenem, stejně jako první slovo ve větě. Věty se dále například oddělují tečkou a vedlejší věty v souvětí čárkou. A shoda podmětu s přísudkem... To asi ani nevíš co je, že? :-). Jinak moc dík za článek!

Zelda

Výsledky:
D10 1. Hnilicová Šárka 26.12; 2. Chromá Kateřina; 3. Vítková Lucie 30.59; D10N 1. Macháčková Zuzana 18.58; 2. Hovořáková Anna 22.27; 3. Otrusinová Jana 23.40; 4. Macháčková Klára 24.27; D16 1. Kabáthová Eva 34.43; 2. Popelková Zuzana 47.16; 3. Marková Anna 48.00; ... ; 6. Rambouskova Hana 62.38; D21C 1. Smičková Eva 47.53; 2. Ptáčková Veronika 49.21; 3. Janošíková Lenka 49.44; ... ; 6. Reinerová Barbara 55.32; 7. Žáčková Iva 56.45; 8. Navrkalová Petra 58.44; ... ; 10. Stratilová Marie 59.00; ... ; 15. Kadlecová Eva 63.53; ... ; 18. Ehlová Pavla 67.53; D35 1. Kabáthová Jitka 43.54; 2. Skácelová Naďa 44.45; 3. Jirková Renata 47.11; ... ; 18. Chamonikolasová Jana 56.54; ... ; 25. Chromá Eva 77.33; H10N 1. Jasek Otakar 17.36; 2. Mokrý Ondřej 18.47; 3. Jordanov Alexandr 24.43; ... ; 6. Brlica Jan 29.58; ... ; 8. Zelinka Ludvik 35.24; H12 1. Mokrý Stanislav 22.00; 2. Najbr Ondřej 28.37; 3. Zavala Jan 28.48; ... ; 9. Brlica Pavel 40.37; H14 1. Zimmermann Štěpán 30.33; 2. Nykodým Miloš 30.36; 3. Bravený Vít 32.05; H18 1. Jalový Vlastimil 49.44; 2. Pospíšek Marek 52.41; 3. Zelinka Jiří 55.27; ... ; 8. Dědic Filip 85.07; H21C 1. Dlabaja Tomáš 58.29; 2. Čech Radovan 58.59; 3. Zřídkaveselý Libor 60.29; ... ; 5. Zimmermann Jakub 62.14; ... ; 10. Pracný Jakub 65.57; 11. Stehlík Martin 66.54; ... ; 15. Chromý Adam 68.46; 16. Hájek Daniel 68.53; ... ; 18. Otrusina Jiří 70.14; ... ; 30. Jirka Michal 79.19; ... ; 35. Denemarek Ivo 85.17; ... ; 38. Pátek Richard 101.25; H21D 1. Matula Petr 52.52; 2. Liščinský Tomáš 56.32; 3. Svoboda Ladislav 62.16; H35 1. Neumann Jaroslav 56.55; 2. Nykodým Petr 58.26; 3. Soldán Vladimír 60.42; ... ; 24. Hájek Petr 129.58; T5 1. Dvorak Pavel 53.21; 2. Janská Eva 53.55; 3. Rosenmayer Jiří 56.22;

MČR na klasické trati - Rejvíz

S postupujícím podzimem se nám přiblížil i letošní vrchol sezóny a tím je MČR na klasické trati, Někdo by asi mohl namítat, že mistrovství a tím i vrcholů je za rok víc, ale přece jen, kdo vyhraje klasiku, tak na to prostě má a je king.


A teď zpátky k letošní klasice. Ta se konala poslední zářijový víkend v orientačním během příliš netknuté části Moravy a to na Rejvízu. Samozřejmě ne přímo v chráněné části okolo Mechových jezírek, protože to aby Aljoša zařídil, tak by musel být kouzelník. A tím jsem se dostal i k letošnímu pořadateli, kterým byl Šumperk. Nicméně terén byl i tak kvalitní horský a co hlavně tak pořádně kopcovatý (nečekaně).

Odjížděli jsme už v sobotu o půl sedmé od Bohémy, protože start byl v 11:00 a čekala nás dlouhá cesta. Do Rejvízu přijíždíme kole půl desáté a většina z nás je docela překvapená, že není taková zima, jakou všichni čekali (pluhy, sypání silnic, sněhuláky, psi zlomení v zatáčce a tak…), ale že je docela teplo a v těch zimních bundách se vážně asi budem potit. Laďa si dokonce vzal i jednu snowboardovou botu, ale nakonec bohužel nebylo na čem jezdit. Pak nás čekala stavba stanu, okouknutí pěkného shromaždiště, ale to už se začínají lidi pomalu trousit na start, protože se zase kvůli regulérnosti musí odejít ze shromaždiště na start dřív než doběhne první člověk z jednotlivých kategorií z lesa.

V kvalifikaci se nám dařilo střídavě. Kdybych to měl vzít postupně, tak v H16 všichni borci v pohodě postoupili do finále, v H18 si dobrou pozici pro finále udělal Kuba, když vyhrál B-rozběh. A-finále vyšlo i Zeldovi a taky z docela slušné pozice. Hodně kazil Mazo, který se musel těsně spokojit s B-finálem. V H20 jsem držel oddílový prapor jen já, ale ten padnul už na trojce, takže z toho bylo B-finále. V chlapech se do A-finále dostal až nebývale vysoký počet lidí a to 4. Bohužel to nevyšlo Zhustovi, který skončil v Béčku. Do Áčka pak šli Palo (z 1. místa), Ondra i Martin a Olaf. Ostatní se pak rozdělili do C a D finále. V D16 do A-finále šla Evička, Adélce to po chybkách nevyšlo. V D18 pak šla Maruška do B-finále a Anita do C-finále. V juniorkách se obě naše zástupkyně dostali do A-finále. Hanka z 2. a Bára ze 4. místa. V D21 se ale do A-finále nedostal nikdo a obsadily všechna ostatní finále. Jitka a Mlejnek v sobotu taky bojovali o postup (rozdělení bylo na půlky do A a B-finále) a oběma se podařilo postoupit do A-finále.

Po závodě nás už čekalo jenom dělení na mladší a starší do dvou ubytoven. Bohužel hotely a chaty nebyly připraveny na nápor hladových orienťáků, a tak se na jídlo muselo chvíli čekat. Nebylo to nakonec tak strašný a pak už jen hurá do hajan a naladit na zítřejší finále.

Probuzení bylo docela příjemný (hlavně pro A-finalisty, kteří startovali poslední), ale vykouknutí ven už tak ne. Všude mlha a docela zima.Bundy, čepice a rukavice byly na místě. Naštěstí se to ale začalo postupem času trhat a na chvíli dokonce i vysvitlo sluníčko.

Tratě byly oproti včerejšku o hodně delší a po stránce stavby i povedenější. Sobotní tratě totiž v některých kategoriích sklouzávali k monotónnosti a stejné délce postupů. To v neděli nebylo a střídaly se dlouhé postupy, které byly opravdu na volbu, s krátkými rychlými. Asi nejnáročnější byla část lesa bez výraznějších objektů (hustníků), takže nebylo moc čeho se chytit a důležitý bylo chodit podle buzoly. Na většinu kategorií čekala první kontrola za kopcem (a když ne za kopcem, tak aspoň na kopci), takže se člověk docela slušně zničil už na začátku. Ale jinak, jak už jsem napsal, tak stavba tratí byla hodna MČR.

A průběh závodu? Nejdříve tedy do lesa vyrazili B,C,D finále a až po nich A finále. V těch jsme zaznamenali hodně pěkných výsledků. V H16 Chrob ani na posledním individuálním mistrovství nedal nikomu šanci a i to poslední zlato si nechal pro sebe. Slušně zaběhli i Bořek s Danem, kteří se vešli do desítky. Mapově se nevedlo Kubovi, který skončil 14. V H18 šel podobně jako v kvalifikaci Zelda (čistě) a skončil 12., chyby dělal Kuba, který skončil o místo líp. V juniorech jsme zastoupení neměli a pak až chlapi. Tam šel skvěle Olaf a doběhl si pro bronz. Do 1. desítky se vešel ještě Martin, který šel chvíli s Olafem a skončil 9.. Ondra a Palo se vešli do 2. desítky. V D16 skončila Evička po chybách na 11. místě. V juniorkách byla Hanka 7. a Bára 13..

A co na závěr pořadatelům vytknout? Snad jen dlouhé čekání na chlapy v A-finále, kteří startovali jako poslední. Jinak snad ani na jinak skvělém víkendu není co vytknout. Byl to opravdu mistrovský víkend.

Dejv

Na MČR se nám podařilo ukořistit dvě medajle, z nichž jedna byla zlatá. Jejím držitelem je Chrob, který mi odpověděl cestou ze závodů na několik otazek. Tady je tedy rozhovor s novopečeným mistrem ČR na klasické trati.

Zelda: Chrobe, gratuluji k tvé letošní třetí zlaté mistrovské medajli. V čem si myslíš, že jsi letos převyšoval své soupeře?
Chrob: No určitě ve fyzické připravenosti, na mapu jsme všicni stejně dobří.

Zelda: Které mistrovství pro tebe bylo nejtěžší?
Chrob: Klasika, protože jsem byl po nemoci a musel jsem (i do semifinále) do toho dávat strašně moc úsilí.

Zelda: Jak bys ohodnotil stavbu tratí letošní klasiky?
Chrob: Celkem dobrý, ale mohlo tam být víc voleb.

Zelda: A co si myslíš o terénu. Sedí ti takovéto horské lesy? Letos v Salzburgu byly taky kopce, ze kterých sis přivezl zlato.
Chrob: Takové lesy mě sedí, protože se tam projeví fyzička. Ale mimochodem to zlato mám ze sprintu... (A taky ze štafet... - poznámka redakce)

Zelda: Myslíš, že dokážeš na MČR štafet a družstev přidat letošní čtrvtou a pátou zlatou medaili?
Chrob: To záleží na tom, jak na tom všichni budeme ...

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju hodně dalších úspěchů.
Chrob: Není zač.

Zelda

Výsledky kvalifikace:
D16A 1. Karochová Simona 38.37; 2. Weissová Lucie 38.52; 3. Borecká Kateřina 39.52; ... ; 12. Štěpánská Adéla 45.52; D16C 1. Svobodná Šárka 35.34; 2. Hlavová Hana 36.20; 3. Machútová Lucie 36.55; ... ; 5. Kabáthová Eva 39.23; D18A 1. Duchová Iveta 41.31; 2. Palátová Petra 43.10; 3. Doležalová Vendula 46.33; ... ; 10. Stratilová Marie 54.23; D18C 1. Kynčlová Martina 41.35; 2. Tichovská Martina 42.02; 3. Zelená Radka 46.18; ... ; 17. Gregorová Anita 72.46; D20B 1. Zatloukalová Lenka 48.18; 2. Spurná Martina 49.01; 3. Šponarová Lenka 51.49; 4. Reinerová Barbara 54.14; D20C 1. Brožková Radka 43.14; 2. Bajtošová Hana 46.30; 3. Daňková Petra 48.21; D21B 1. Štěrbová Marta 48.48; 2. Ruferová Iva 55.16; 3. Chudíková Barbora 55.17; ... ; 21. Čevelová Iva 81.05; D21C 1. Macúchová Zuzana 49.01; 2. Stará Zdenka 53.00; 3. Stehnová Zuzana 53.14; ... ; 8. Gebauerová Jana 63.00; ... ; 21. Kadlecová Eva 73.21; D21D 1. Klechová Vendula 51.15; 2. Hrazdírová Iva 56.58; 3. Lukešová Věra 57.18; ... ; 14. Žáčková Iva 70.22; D45 1. Mikulecká Nataša 42.54; 2. Kuchařová Ada 43.13; 3. Lacigová Ivana 44.18; ... ; 17. Kabáthová Jitka 53.29; H16B 1. Chromý Adam 40.24; 2. Bořil Tomáš 42.44; 3. Cahel Marek 44.32; ... ; 20. Dědic Filip 59.04; H16C 1. Král Vojtěch 41.48; 2. Perůtka Jan 43.00; 3. Zimmermann Jakub 43.44; 4. Hájek Daniel 43.47; H18A 1. Strachota Petr 48.10; 2. Vlček Martin 49.06; 3. Zelinka Jiří 49.11; ... ; 12. Mazúr Martin 57.11; H18B 1. Pracný Jakub 48.38; 2. Polášek Jan 50.07; 3. Šmehlík Eduard 50.19; ... ; 8. Stehlík Ondřej 55.26; ... ; 12. Janský Petr 56.15; H20B 1. Rajnošek Zdeněk 50.41; 2. Jansa Jiří 52.10; 3. Palas Jan 53.59; ... ; 8. Kabáth David 57.51; H21A 1. Smola Michal 64.21; 2. Dávidík Marian 66.28; 3. Oma Jakub 69.11;... ; 24. Bukovac Maroš 78.51; ... ; 34. Otrusina Jiří 86.33; H21B 1. Pekárek Evžen 68.46; 2. Ropek Rudolf 69.33; 3. Švihovský Jaromír 70.18; 4. Piják Martin 70.48; ... ; 26. Prokop Petr 105.22; H21C 1. Zvěřina Petr 68.15; 2. Hepner David 69.18; 3. Piják Ondrej 69.56; 4. Dlabaja Tomáš 70.39; H21D 1. Bukovac Paľo 64.02; 2. Čech Radovan 64.41; 3. Jedlička Michal 65.31; ... ; 13. Zřídkaveselý Libor 71.59; H35 1. Petřivalský Marek 57.01; 2. Hadač Miroslav 57.52; 3. Stárek Filip 58.46; ... ; 9. Mlynárik Peter 67.22; P8 1. Sysel Ondřej 60.43; 2. Nemšovský Petr 62.59; 3. Hrouza Jan 66.49; ... ; 19. Pátek Richard 100.55;

Výsledky finále:
D16A 1. Marešová Michaela 37.12; 2. Bochenková Ivana 37.20; 3. Hlavová Jindra 37.39; ... ; 11. Kabáthová Eva 41.48; D16B 1. Mádlová Věra 40.35; 2. Svobodová Barbora 41.19; 3. Müllerová Věra 42.06; ... ; 14. Štěpánská Adéla 48.54; D18B 1. Hrstková Vladěna 46.15; 2. Mikulová Ada 46.54; 3. Bochenková Martina 47.03; ... ; 11. Stratilová Marie 55.31; D18C 1. Juračková Jana 39.56; 2. Prchalová Ivana 41.43; 3. Roznosová Julie 46.35; ... ; 11. Gregorová Anita 52.43; D20A 1. Brožková Radka 48.14; 2. Panchártková Jana 49.19; 3. Krčálová Veronika 50.53; ... ; 7. Bajtošová Hana 56.40; ... ; 13. Reinerová Barbara 61.48; D21B 1. Ptáčková Veronika 66.10; 2. Paseková Vladimíra 66.25; 3. Kalenská Romana 68.47; ... ; 10. Gebauerová Jana 72.33; D21C 1. Kašková Kateřina 60.12; 2. Fialová Pavla 60.55; 3. Sikorová Miroslava 62.30; ... ; 13. Žáčková Iva 67.33; ...; 21. Čevelová Iva 71.18; ...; 39. Kadlecová Eva 90.32; D45A 1. Kuchařová Ada 42.55; 2. Mikulecká Nataša 45.31; 3. Lacigová Ivana 46.13; ... ; 14. Kabáthová Jitka 58.51; H16A 1. Chromý Adam 47.50; 2. Kodeda Štěpán 48.01; 3. Král Vojtěch 49.00; ... ; 6. Bořil Tomáš 51.40; ... ; 9. Hájek Daniel 54.06; ... ; 14. Zimmermann Jakub 56.41; H16C 1. Malý Ondřej 46.47; 2. Rajnošek Matěj 46.49; 3. Špicar Petr 46.56; ... ; 18. Dědic Filip 53.43; H18A 1. Malý Aleš 65.07; 2. Beneš Jan 66.06; 3. Drobník Michal 66.19; ... ; 11. Pracný Jakub 74.23; 12. Zelinka Jiří 74.40; H18B 1. Krajča Tomáš 54.13; 2. Stehlík Ondřej 57.01; 3. Balcar Aleš 60.11; ...; 5. Janský Petr 62.16; ... ; 10. Mazúr Martin 66.40; H20B 1. Kabáth David 74.59; 2. Kopáček Jan 76.24; 3. Stoklasa Bohumil 78.43; H21A 1. Jedlička Michal 90.44; 2. Švihovský Jaromír 92.01; 3. Dlabaja Tomáš 93.56; ... ; 9. Piják Martin 99.49; ... ; 19. Bukovac Paľo 106.02; H21B 1. Kozák Osvald 83.52; 2. Novotný Tomáš 86.01; 3. Prášil Marek 86.09; ... ; 13. Zřídkaveselý Libor 93.25; H21C 1. Henek Vladan 79.44; 2. Tomanek Daniel 81.22; 3. Bláha Jan 81.34; ... ; 21. Bukovac Maroš 89.35; ... ; 37. Prokop Petr 99.53; H21D 1. Hovorka Jan 74.24; 2. Bašus Petr 75.00; 3. Otruba Karel 76.32; ... ; 11. Otrusina Jiří 82.46; H35A 1. Petřivalský Marek 83.50; 2. Stárek Filip 86.39; 3. Ptáček Pavel 88.48; ... ; 11. Mlynárik Peter 104.52; P8 1. Procházka Jiří 54.43; 2. Matras Tomáš 57.07; 3. Sysel Ondřej 59.21; ... ; 21. Pátek Richard 95.35;

Rozdělení do tréninkových skupin

Od září:
skupina A - Václavíková Anna, Zelinka Ludvík + začátečníci
skupina B - Macháčková Klára, Macháčková Zuzana, Chromá Katka, Brlica Jan, Hýblová Tereza
skupina C - Kolaříková Anna, Jíchová Petra, Říha Jan, Vlková Karolína
skupina Zhusta - ostatní

Tréninky:
   středa září (1.9. v 15.30 u Bohémy) - mapový trenink v okolí Brna dále dle rozpisu
   od října Milénová, Lesná 16:00 až 17:00 běh venku, 17:00 až 18:00 teorie v klubovně
   čtvrtek od 2.9. skupina A tělocvična na ZŠ Kotlářská 15:00 až 16:00 hod.
   skupina B, C ZŠ Kotlářská 4 - hříště, od listopadu tělocvična 16:00 až 17:00 hod.

Začátečníci budou platit oddílové příspěvky 700,- Kč (+ popř. 200,- Kč zálohu na závody) až na rok 2005 v lednu.

Kontakty pro nové členy: Eva Kadlecová mobil 607588313, Jitka Kabáthová mobil 602201917

Záblesky

  • Proběhlo MS ve Švédsku! Prvním ostrým závodem mistrovství byl závod ve sprintu, který se konal netradičně v lese. Medaile si v ženách rozdělily Simone Nidlli-Luder ze Švýcarska, Karolina A. Höjsgaard ze Švédska a Elisabeth Ingvaldsen z Norska. Dana Brožková za Elisabeth Ingvaldsen zaostala pouze o 1.5 sekundy a patřilo jí skvělé 4. místo Zbylé dvě ženy byly 16. a 37. v pořadí Štěrbová, Macúchová. Mezi muži triumfovali švédové, kterým patřily první dvě místa v pořadí Niclas Jonasson a Hakan Eriksson, který měl shodný čas s posledním medailistou Yuri Omeltchenkem z Ukrajiny. Naši muži skončili v poli poražených, když ani jeden z nich nepostoupil do finále. Podruhé závodníci změřili síly na klasické trati. V ženách titul neobhájila Simone Niggli-Luder a skončila čtvrtá za Karolinou A. Höjsgaard, Norkou Hanne Staff a Finkou Marikou Mikkola. Češky skončily na 8., 26. a 38. místě v pořadí Brožková, Stará, Stehnová. Mezi muži byl nejrychlejší Bjornar Valstad z Norska před Švédem Mattiasem Karlssonem a dalším Norem Holgerem Hottem Johansenem. Naši muži skončili 15. a 24. v pořadí Jedlička, Novotný. Posledním individuálním závodem byl middle, kde opět titul neobhájila Simone Niggli-Luder. Medaile si rozdělily Hanne Staff, Tanya Ryabkina z Ruska a Heli Jukkola z Finska. Middle neběžela Dana Brožková, takže naše ženy se tentokrát do desítky nevešly a skončily na 21., 24. a 26. místě v pořadí Klechová, Stehnová, Navrátilová. Mezi muži titul obhájil Thierry Gueorgiou z Francie před Valentinem Novikovem z Ruska a Andersem Nordbergem z Norska. Ani zde češi díru do světa neudělali, když náš jediný zástupce Michal Smola skončil 31. Poslední sady medailí se rozdávali v závodě štafet, který vyhrály Švédky před Finkami a Norkami. Češky skončily deváté. Mezi muži byli nejrychlejší Norové před Rusy a Švédy. Naši skončili až jedenáctí. Na šampionátu měl zastoupení i náš oddíl a sice ve Slovenském týmu. Lukáš Barták skončil 28. ve sprintu, do finále na klasice nepostoupil, na middlu byl 37. a se štafetou skončil 14.
  • V rámci MS v OB proběhlo i MS v Trailu. V kategorii Paralympik zvítězil Nor Jan Erik Haug před Valerym Tsodikovem z Ukrajiny a Davidem Irvingem z USA. V národech zvítězili Britové před Nory a Litevci. V kategorii Open zvítězil Ola Jansson před Martinem Fredholmem a Stigem Gerdtmanem. Všichni medajlisté jsou ze Švédska.
  • Kongres IOF: 17.9. proběhl kongres IOF. Byli na něm voleni nový představitelé IOF. Novým prezidentem se stal Lke Jacobson. Dále byly na kongresu přiděleno pořadatelstí MS v pěším OB pro roky 2008 a 2009 a MS v LOB pro rok 2007. Takže v roce 2007 se lyžaři podívají do Ruska. Orienťáci budeu své síly měřit v roce 2008 u nás a v roce 2009 v Maďarsku. Šampionát 2008 proběhne na Moravě a centrem bude Olomouc. Zatím to vypadá, že midlle by se mohl běžet na Hádech.
  • Mistrovství Slovenska ve sprintu, na klasice a štafet: O prvním zářijovém víkendu se na Slovensku konaly hned tři mistrovské závody. Vše začalo 3.9. sprintem v Topolčiankách. Z našich členů si nejlépe vedl Lukáš Barták, který si doběhl pro titul. Na třetích místech skončili Martinové Piják a Mazúr. Trochu nevděčná čtvrtá místa obsadili Maroš a Mlynko. Den na to se v Nitře konala klasika. Své umístění obhájil Lukáš Barták. Zlato však tentokrát vyběhla a Hanka Bajtošová v juniorkách. Bronz bral opět Martin Piják a tentokrát i Mlynko. Naopak Mazo s Marošem klesli oba o jednu pozici. Vše končilo 5.9. závodem štafet v Dražovcích. Zde si vyběhli zlato bratři Pijákovi ve štafetě Kobry. Druhé místo bral Mazo se štafetou Rapidu stejně jako Alena Bukovacová ve štafetě Farmaceutu. Farmaceut pak ještě obsadil bronzovou příčku v mužích s Marošem a Paĺem.
  • Mistrovství Slovenska v NOBu: 10.9. proběhlo mistrovství Slovenska v NOBu. Z našich běžců se zúčastnili Maroš a Alena Bukovacovi, kteří vybojovali ve svých kategoriích stříbrné medajle. Zúčastnila se také Hanka Bajtošová, která v ženách porazila Alenu a stala se mistriní Slovenska v NOBu.
  • Mistrovství Slovenska v MTBO: 19.9. se v Pezinku konalo mistrovství Slovenska v MTBO s volným pořadím kontrol. Martin Mazúr tam jel údajně první bajky v životě :-) a hned se stal mistrem Slovenska.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: Jiří Zelinka
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
Jiří Zelinka, Filip Dědic, Jakub Zimmermann, Ondřej Stehlík, Jakub Pracný, Adam Chromý, Hana Rambousková, David Kabáth a Libor Zřídkaveselý
Toto číslo vyšlo 29. září 2004 - v tištěné podobě