ePolaris - 01/2005

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Slovo úvodem

Nejdříve bych vám všem chtěl popřát vše nejlepší do nového roku 2005. Zejména hodně zdraví, spokojenosti, radosti z orienťáku i mnoho pěkných zážitků z oddílových akcí.

Máte v rukou opět první číslo již VII. ročníku našeho oddílového časopisu. Musím uznat, že nový šéfredaktor Zelda se snaží a časopis je čím dále kvalitnější a obsahuje i více informací. S novým rokem je tu i nová obálka a řada nových rubrik. Je tedy jen na vás zda do svého časopisu budete či nebudete přispívat a udržíte tak jeho kvalitu.

V tomto čísle opět najdete veškeré informace k nadcházející sezóně. Také tento časopis dostane každý z vás, neboť přídavkem jsou informace o vašem finančním zůstatku na oddílovém účtu za loňský rok. Všechny bych vás chtěl také poprosit, abyste oddílové příspěvky zaplatili v řádném termínu, neboť opravdu je velmi obtížné celý rok sledovat od koho je ještě třeba příspěvky vybrat a kdo již má zaplaceno.

No a co nás v letošním roce čeká jako oddíl? Mnoho závodů a soustředění jako každý rok, ale hlavně také uspořádání žebříčku A ve sprintu a Českého poháru štafet. Závody budeme pořádat v termínu 14. a 15. května. Doufám tedy, že se všichni tohoto pořádání zúčastníte, aby naše závody byly dobré a závodníci měli radost, že se těchto závodů zúčastnili.

Narozdíl od vás jsem již měl možnost pročíst celý tento časopis. Tedy vězte, že řada informací o mne je pravdivá a moje svatba bude 2. dubna 2005. Více podrobností o této akci bych si však dovolil zveřejnit až v druhém čísle.

Ještě jednou tedy všem hodně úspěchů v roce 2005.

Zhusta

Výkon Měsíce

S novým ročníkem Polarisu přichází i tato nová rubrika. V každém čísle vždy bude vybrán jeden výkon z doby od uzávěrky minulého čísla, který by měl být nejkvalitnější ze všech :-). Jeho autora se vždy zeptám na několik všetečných otázek.

V tomto měsíci se sice zas až tak nezávodilo, přesto se ale objevila řada zajímavých výsledků. Jako ten nejlepší jsem nakonec vybral třetí místo Járy Zimmermanna mezi dorostenci na BBP v Křenovicích (10. absolutně).

Zelda: Pokud vím, tak jsi teď hodně dlouho netrénoval. Čekal jsi na BBP takovýto výsledek?
Jára: Já jsem si před závodem dal s Martinem takovej náš cíl: PORAZIT ZELDU!! , a to podle mě to nebyl až tak skromnej cíl po zhruba dvou měsících skoro nic nedělání.Ale běželi jsme a pak jsem si všiml, že to běží tak ňák samo. No a potom jsem trochu přidal a nakonec jsem skončil třetí, to jsem fakt netušil a ani na to nepomyslel.Ale rozhodně to neznamená,že když nebudete trénovat tak budete běhat furt dobře.

Zelda: Myslíš, že by jsi dokázal jít ještě rychleji, kdyby jsi naplno trénoval?
Jára: Určitě bych víc narval ten začátek a taky bych si víc věřil a o tom to je. Takže příště snad ještě líp:-)

Zelda: Jak z tvého pohledu závod probíhal?
Jára: No tak tahle otázka asi moc lidí zajímat nebude ale dobře. Po startu se ti nejrychlejší rozdělili do dvou skupin a já s Martinem jsem byl v té druhé. Pak jsme běželi a asi v polovině trati nám skopce začala utíkat i ta druhá, ale potom přišlo stoupání, kde jsem zjistil, že bych je mohl ještě dát. A tak jsem zabral a vyšlo to.

Zelda: Jak se ti trať v Křenovicích líbí? Vyhovuje ti?
Jára: No já moc na BBP nechodím, ale je docela dlouhá, čehož jsem se docela bál, jsou tam i nějaký malý kopečky a příště, jestli bude čas, tak doufám, že přijdu.

Zelda: Jak k závodům BBP obecně přistupuješ? Je to pro tebe "jen"dobrý trénink, nebo to bereš jako závody se vším všudy?
Jára: Tak když už přijdu, tak jsi jdu zazávodit. Ale rozhodně to není tak že pudu všude jen kvůli tomu, abych skončil dobře v celé sérii. Já to beru jen jako jednotlivý závody.

Zelda: Ještě jedna taková otázečka na konec. Co soudíš o této rubrice?
Jára: Já myslím, že je to dobrý, ale určitě bude někdy dost těžký rozhodnout, který ten výkon byl nejlepší. Já bych to možná spíš nazval Výkon Polarisu, protože pokud to dobře tuším tak Polarisů nevyjde dvanáct ale deset. Jestli se pletu tak se omlouvám za nedokonalou připravenost.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeji ti mnoho úspěchů a hlavně pevné zdraví.
Jára: Díky, to zdraví, doufám, už nebudu potřebovat. Tobě, ale vlastně i Vám všem přeju dobré výsledky ale hlavně to zdraví, protože to je důležitější než ty výsledky.

Zelda

Ohlédnutí za OB rokem 2004

17.1. Koná se MČR v LOB na krátké trati tituly si odvážejí Barbora Chudíková v ženách a Jan Lauerman
18.1. Na pořadu dne je další MČR v LOB. Tentokráte se jedná o štafety. V mužích vítězí štafeta OK Jihlava s Barborou Chudíkovou na 1. úseku. Ženy ovládá Ekonom Praha.
7.2. Začíná světová OB sezóna. Běží se první závod WRE ve španělském Trofeo Costa Calida.
9.2. Začíná MS v LOB ve švédské Asarně
11.2. Jede se dlouhá trať. V ženách vítězí Norka Stine Hjermstad Kirkevik. Nejlepší českou byla Barbora Chudíková na 8. místě. V mužích vítězí Rus Eduard Khrennikov. Z Čechů je nejlepší Jan Lauerman na 17. místě.
13.2. MS v LOB pokračuje závodem na middle s hromadným startem. V ženách vítězí opět Stine Hjermstad Kirkevik. Naše nejlepší žena, Barbora Chudíková, dojíždí na 10. místě. Mužskou kategorii ovládl Švéd Tomas Löfgren. Z našich se nejvíce dařilo Ondřeji Vodrážkovi, který obsadil 11. místo.
14.2. V Asarně se dnes jedou štafety. Vítězí Finky. Naše děvčata jsou těsně za stupni vítězů čtvrté. Mezi muži jsou nejlepší Rusové. Našim se nedaří a jsou disk.
15.2. Šampionát končí závodem ve sprintu. Vítězí Ruska Tatiana Vlasova. Našim závodnicím se nedaří. Chudíková je až 16. Nejlepším mužem je dnes Eduard Khrennikov, vítěz prvního závodu. Náš nejlepší, Ondra Vodrážka, končí stejně jako Chudíková na 16. místě.
20.3. Začíná česká O-sezóna. Běží se první velký závod. Jarní pohár v Hradci Králové.
17.4. Běží se první letošní MČR. Je to tradičně dlouhá trať. V mužích si pro titul dobíhá Zhusta a získává první letošní medaili pro naše barvy. Ženskou kategorii ovládla Marta Štěrbová.
1.5. Dnes se rozdává druhá sada mistrovských medailí. V Sezimově Ústí se běží MČR v NOB. Mezi ženami je nejrychlejší Zuzana Stehnová, mezi muži Vladimír Lučan. Další cenný kov pro naše barvy přidává Kuba Zimmerman v kategorii H16. Byl třetí.
15.5. Začíná žebříček A závodem v Rynolticích.
12.6. V Josefově se koná MČR ve sprintu. V ženách nejrychleji běžela Marta Štěrbová. Mezi muži pak Jaromír Švihovský. Zhusta končí třetí. Pro titul v H16 si dobíhá Chrobák. Jitka Kabáthová v D45 získává další medaili pro naše barvy. Dosáhla třetího nejrychlejšího času.
13.6. Víkend pokračuje MČR na krátké trati. Vítězí Michal Horáček. Chrobák přidává další mistrovský titul v H16. Ve stejné kategorii na třetím místě končí Bořek.
19.6. Zemřel Hans Steinegger, tvůrce programu OCAD. Čest jeho památce!
21.6. Začíná Akademické MS, které se koná v Plzni.
23.6. Na AMS se běží klasika. V ženách vítězí Dana Brožková. V mužích Michal Smola. Olaf je devátý.
24.6. Mistrovství pokračuje sprintem. Tentokráte vítězí Marta Štěrbová a Nor Oystein Osterbo. Ze žabiňáků se nejlépe drží Martin Piják. Je jedenáctý.
25.6. Na dnešním middlu vítězí Camilla Berglund za Švédska před dvěma Češkami, Vendulou Klechovou a Zuzanou Stehnovou. Mužskou kategorii ovládl Marian Dávidík před Michalem Smolou a Lukášem Bartákem. Olaf končí šestý.
25.6. V rakouském Salzburgu zažíná MED. Hned se běží sprint. V D16 vítězí Ruska Nina Oleynichenkova. Lucka Macúchová je druhá. V H16 je nejrychlejší Chrobák. O druhé místo se dělí Štěpán Kodeda s Maďarem Andrásem Szabem. Bořek je sedmý. V D18 triumfuje Polka Iwona Wicha před Janou Macinskou v barvách Slovenska a Luckou Krafkovou. Mezi staršími dorostenci vítězí Ukrajinec Ruslan Glibov. Broňa Přibyl je čtvrtý.
26.6. Posledním závodem na AMS jsou štafety. Jsou kompletně v České režii. Náš oddíl měl zástupce ve vítězné mužské štafetě a třetí mužské štafetě Slovenska, kde dres ZBM oblékají tři závodníci ze čtyř.
26.6. V Salzburgu se běží klasika. V D16 si pro zlato běží Ruska Tatiana Mendel. Stříbro patří Simoně Karochové. V H16 opět triumfují Češi, tentokráte zásluhou Štěpána Kodedy. Chrobák končí po chybě 21. Bořek pak až 44. V D18 je nejrychlejší Švýcarka Sara Würmli. Iveta Duchová končí těsně pod stupni vítězů. V H18 vítězí Michal Krajčík před Janem Benešem.
26.6 Ve Vizovicích se koná MČR MTBO štafet. Všechny kategorie ovládají brněnské oddíly. Ženy TBM, Muže XBM a kategorii P ZBM.
27.6. MED končí závodem štafet. Všechny tituly končí ve Slovanských zemích. D16: Rusko D18: Polsko H16: Česká Republika (s Chrobákem na 3. úseku) H18: Slovensko (s Mazem na 2. úseku). Naše tři zbylé štafety jsou stříbrné.
27.6. Vizovický víkend pokračuje dalším mistrovským závodem, tentokráte na dlouhé trati. V ženách vítězí Hana La Carbonara a v mužích Lubomír Tomeček.V Dorostenkách si pro svůj už druhý titul dojíždí Adéla Štěpánská. V HD14 je druhý náš Martin Tišnovský. Stejně končí v H19A i Jirka Ehl.
3.7. V italském Asiagu začíná MS Veteránů.
5.7. V polské Gdyni začíná juniorské MS.
7.7. Běží se krátká trať. Juniorky ovládá Švédka Helen Jansson. Radka Brožková je stříbrná. Mezi juniory vítězí Nor Audun Nilsen Bjerkreim. Našim juniorům se nedaří. Jan Palas je šestnáctý.
8.7. V Gdyni se běží klasika. Vítězí Finka Silja Tervonen. Panchártková je 51 vteřin od medaile čtvrtá. V juniorech vítězí Švýcar Matthias Merz. Jan Šedivý je devátý.
9.7. V Asiagu se konečně běží finálový závod. naši závodníci se drží a většinou končí na předních místech ve svých kategoriích. Medaile získávají Jaromír Pospíšil v M-60 a Ada Kuchařová v W-45.
10.7. Šampionát juniorů končí štafetami. Obě kategorie ovládají Švédové. Našim juniorům pro stříbro finišuje Jan Procházka. Juniorky končí čtvrté.
10.7. V dánském Roskilde začíná ME v OB.
12.7. Běží se middle. Vítězí specialista Thierry Gueorgiou. Ženy ovládla Hanne Staff. Naši nejlepší jsou až na přelomu druhé a třetí desítky Vladímír Lučan 20. a Dana Brožková 22.
14.7. Dnes se v Roskilde sprintuje. Přesvědčivě vítězí Simone Niggli-Luder. Mezi muži triumfuje Emil Wingstedt. Dana Brožková končí 18. Mužům se nedaří. Nejlepší je na 32. Luboš Matějů.
15.7. Předposlední závod ME. Klasika. Překvapivě vítězí Kalle Dalin ze Švédska. Fantasticky běží Michal Horáček. Je šestý. Na bronz chyběla minuta a 19 vteřin. V ženách nenechává nikoho na pochybách Simone Niggli-Luder. Vítězí s více než tříminutovým náskokem. Dana Brožková je 18.
16.7. Mistrovství končí závodem štafet. Oba tituly končí ve Skandinávii. Ženský ve Švédsku a mužský ve Finsku. Naše štafety končí na 6. (ženy) a 10. místě (muži).
28.8. V Novém Boru probíhá MČR MTBO na krátké trati. Vítězí Michaela Gigon a Jaroslav Rygl.
29.8. MČR MTBO pokračuje závodem na klasice. Dnes se radují Anke Dannowski a Milan Šrůta.
11.9. Končí ŽA závodem v Hradci nad Moravicí. Chrobák končí v H16 druhý.
12.9. Ve švédském Västeras je zahájeno MS.
15.9. Běží se sprint. Vítězí Simone Niggli-Luder a domácí Niclas Jonnason. Dana Brožková dobíhá na fantastickém čtvrtém místě. Ve finále mužů zástupce nemáme.
16.9. Na programu je klasika. V ženách vítězí Karolina A. Hojsgaard. Obhájkyně titulu, Simone Niggli-Luder končí bez medaile, čtvrtá. Mezi muži kraluje Bjornar Valstad. Naši končí ve 3. desítce. 25. Michal Jedlička a 8. Dana Brožková.
17.9. Probíhá kongres IOF. Novým prezidentem IOF se stal Lke Jacobson. Pořádání MS 2008 bylo přiděleno České republice.
18.9. A je tu middle. Vítězí Hanne Staff. Loňská suverénka Simone Niggli-Luder pokračuje v "nevýrazných výkonech". Je šestá. Mezi muži titul obhajuje Thierry Gueorgiou. Naši končí na 21. místě (Vendula Klechová) a 31. místě (Michal Smola)
19.9. Mistrovství končí štafetami. Ženám dominují domácí Švédky, mužům Norové. Naše štafety končí na 9. (ženy) a 11. místě (muži). Post nejúspěšnější ženy šampionátu po Simone Niggli-Luder s bilancí 4-0-0 přebírá Karolina A. Hojsgaard s bilancí 2-1-0.
26.9. Poslední individuální MČR probíhá v Jeseníkách na Rejvízu. Na klasické trati vítězí Dana Brožková a Michal Jedlička. Olaf je třetí. V H16 přidává své třetí zlato Chrobák.
2.10. Běží se MČR štafet. V ženách vítězí TBM. V mužích je pak nejrychlejší štafeta PHK.
3.10. Na MČR štafet navazuje MČR družstev. V posledním velkém závodě v roce 2004 vítězí družstvo SJC. V dorostu přesvědčivě vítězí náš výběr.
18.10. Začíná MS MTBO v Austrálii
20.10. Jede se klasika. Vítězí Němka Anke Dannowski a Švýcar Alain Berger. Hana La Cabonara je 11. a Jaroslav Rygl 15.
22.10. Po dni odpočinku následuje middle. Tentokráte vítězí Rakušanka Michaela Gigon a domácí Adrian Jackson. Našim se daří podobně jako na klasice. 14. Michaela Lacigová a 13. Martin Ševčík.
23.10. Mistrovství končí závodem štafet. V obou kategoriích vítězí Finové. Naši muži jsou druzí, ženy sedmé.
4.12. Proběhla valná hromada ČSOB. Během ní rezignoval Petr Klimpl na všechny své funkce.
25.12. Končí světová O-sezóna. Běží se poslední závod WRE v izraelském Solelimu.

Zelda

Nejúspěšnější dorostenci oddílu

V minulém čísle byl zveřejněn rozhovor s vítězem ankety o nejúspěšnějšího člena oddílu, Olafem. V tomto a několika následujících číslech příjdou na řadu i vítězové jednotlivých věkových kategorií. V tomto čísle to budou dorostenci Eva Kabáthová a Adam Chromý. Dáma má přednost, takže tedy je rozhovor. Jenom trochu na vysvětlenou. Eva rozhovor přeposlala i Martinovi, který na otázky také odpověděl. Ale trochu po svém. Eva mi pak k mailu připsala: "P.S.: Posílám ti rozhovor jak se svými odpovědmi, tak i ten samý, kde jsou odpovědi Martina. Martinův rozhovor se ti asi moc líbit nebude, ale zveřejni ho;)". No, mě to zas až tak nevadí. Sranda musí být. Takže se bavte :-).

Zelda: Jak jistě víš, byla jsi vyhlášena nejlepší dorostenkou oddílu. Co to pro tebe znamená?
Eva: Moc si toho cením, ale přece jenom musím říct, že konkurence letos nebyla příliš velká. Kdyby například vítězce předchozích ročníků (Adélce) sloužilo dobře zdraví, mohlo to být úplně jinak.
Martin: Moc

Zelda: Loni byla nejlepší dorostenkou vyhlášena Adélka. Dokud byla zdravá, tak měla letos velmi podobné výsledky jako ty. Která z vás dvou je podle tebe lepší?
Eva: Jak už jsem odpověděla v předchozí otázce, kdyby mohla letos Adélka pořád běhat, nejspíš by byla znovu vyhlášena ona. Přece jenom byly její výborné výsledky o něco ustálenější a vyrovnanější.
Martin:

Zelda: Během sezóny jsi měla slabší i silnější chvilky. Která z nich je podle tebe nejsvětlejší. Kterého ze svých výkonů si nejvíc vážíš?
Eva: Nejvíc si asi vážím svého vítězství na Áčkách v Tisu u Blatna. Na první větší úspěch se nezapomíná :-) Samozřejmě jsem ale hrozně ráda, že se mi povedly i letošní družstva. Kdyby tomu bylo jinak, nelíbilo by se to ani mě, ani zbytku družstva.
Martin: Sprint v Chrasti (pardón :-))

Zelda: Jak hledáš motivaci k tréninku v zimním období?
Eva: Těžko, ale když je dobrý kolektiv a přemůže se lenost... :-)
Martin: Těžko. Jídlo, spánek, vana...

Zelda: Jaké jsou tvé cíle pro sezónu 2005?
Eva: Hlavně chci zlepšit své výsledky a konečně se naučit číst líp mapu.
Martin: Nebýt agresivní. Hlavně na tebe!;)

Zelda: Na závěr taková prognóza. Myslíš, že budeš v příštím roce opět nejúspěšnější dorostenkou našeho oddílu, nebo tě někdo sesadí? Pokud ano, kdo by to mohl být?
Eva: Proč by mě někdo nesesadil? To se může úplně klidně stát, uvidíme.
Martin: Martin

Zelda: Děkuji za tvůj drahocenný čas, který si Polarisu věnovala a přeji hodně úspěchů v příštích sezónách.
Eva: Mockrát díky! Chci ti popřát totéž a k tomu hlavně ještě hodně chuti a zdaru k výrobě pořád tak kvalitních čísel Polarisu, jako vychází teď :-)
Martin: Děkuji za tvůj drahocenný čas, který si Polarisu věnoval a přeji hodně úspěchů v příštích sezónách.

No a teď už je řada na Chrobákovi. Možná vás zklame, že je to o trochu serióznější :-).

Zelda: Letos jsi byl vyhlášen nejúspěšnějším dorostencem. Loni jsi však byl zároveň i nejúspěšnější člen oddílu. Nevnímáš to jako ústup ze slávy?
Chrobák: Ne, protože jsem nikdy v žádné slávě nebyl :-) Já osobně jsem mnohem spokojenější s letošními výsledky, než s loňskými, takže to rozhodně neberu jako neúspěch, prostě přišel někdo lepší, kdo si to zaslouží víc ...

Zelda: Vraťme se ale k dorostenecké kategorii. Myslíš, že je v našem oddíle někdo, kdo by tě o tento primát mohl připravit?
Chrobák: Rozhodně. V dorostencích si myslím, že máme, tak jako dříve Jičín, velmi silnou sestavu, takže se nedá přesně říci kdo je nejlepší. Jsme prostě všichni stejně dobří, a tak je vysoce pravděpodobné, že to příště vyhraje někdo jiný.

Zelda: O svých cílech pro příští sezónu a o svých výkonech v roce 2004 jsi již mluvil v jiném rozhovoru, takže tedy otázka trochu z jiného soudku. V anketě o orientačního běžce roku jsi byl po kompletním zisku domácích titulů a dvou zlatých z MEDu "až" třetí. Myslíš, že byla anketa objektivní?
Chrobák: Co se týká objektivnosti tak to samozřejmě objektivní byla, o tom není sporu. Musím teda přiznat, že mě to trošku překvapilo, myslel jsem si, že budu druhý za Kodedou, ale já tu nejsem od toho abych soudil, ale abych byl souzen ... Avšak ty ses ptal na objektivnost, a tam bylo vše v pořádku.

Zelda: V některých závodech ti loni někteří ostatní dorostenci sekundovali více než zdatně. Myslíš, že je to tím, že se ostatní zlepšili, nebo tím, že ses trochu zhoršil?
Chrobák: Myslím si, že se spíše ostatní zlepšili, protože když se podívám na tento rok, tak to byl zatím můj nejúspěšnější rok v OB.

Zelda: Taková otázečka na závěr. Jak teď, v zimním období hledáš motivaci k tréninku? Co tě nutí trénovat?
Chrobák: Mě nic trénovat nenutí. Já sám chci trénovat, protože vím, že bez tréninku bych neuspěl. Netrénuju pro Zhustu, nebo proto abych splnil plán, ale trénuju pro sebe. A mou motivací je krásný pocit z běhu volnou přírodou ...

Zelda: Děkuji za rozhovor, a letos už poněkolikáté :-) ti touto cestou přeji vynikající sezónu 2005.
Chrobák: Děkuju, děkuju. A já ti touto cestou přeji, letos už po několikaté, hodně úspěchu a optimismu ...

Zelda

Soustředění Sklené

Poslední víkend před Vánoci jsme se sešli, jako obvykle na hlavním nádraží, abychom odjeli do Žďáru a posléze do Skleného. Na tomto, již tradičním soustředění, konalo se již po sedmé,pokud mě paměť nemýlí, se nás sešlo docela dost, bohužel někteří nemohli běhat ze zdravotních důvodů, ale i přesto přijeli! Na rozdíl od jiných, kteří běhat mohli, ale i přesto nepřijeli, což byla pro ně zcela jistě škoda! Protože kromě pár nedostatků (jako nevytopená ubytovna) se jednalo o super soustředění. Hned ve čtvrtek večer jsme se šli lehce proběhnout a ihned poté jsme začali pařit Risk, což pro neznalce je dosti komplikovaná stolní hra, jejíž doba hry je doopravdy dlouhá. Jeden z účastníků soustředění, kterého jsem se zeptal jestli si nepamatuje něco zajímavého z jeho průběhu mě odpověděl, že na soustředění se jen běhalo, hrál Risk, občas jedlo a občas se dokonce i spalo. I když s tímto hodnocením úplně nesouhlasím, je na něm dost pravdy. Kromě běhání a hraní Risku se totiž ještě například oslavovali oddílové Vánoce, což je již také tradiční část tohoto soustředění. Jelikož nevím co bych měl ještě napsat (nechce se mě popisovat dopodrobna program soustředění, protože by to byla nuda a každý by přitom přeskakoval řádky, jak při čtení Zeldových článků :-) ) , tak jen snad ti z vás, kteří jste nepřijeli letos, jeďte příště, určitě nebudete litovat.

Kuba

Štěpánský běh Syrovice

Kdo se chtěl po Štědrém dnu trochu protáhnout, měl možnost jet o druhém vánočním svátku na Štěpánský běh do Syrovic. Ač není zrovna snadné se tam dostat, pokud nejste vlastníkem auta, sešel se nás tam hojný počet.

O Štěpánském běhu je známo, že je spíš bruslicí něž běžecký. Přestože letos byla teplota vyskoko nad nulou, nebylo tomu jinak. Tentokrát jsme se ale klouzali na bahně a na hroudách rozšlapaných po silnici.

Jestli se ukázal orienťácký duch, který se v bahnění vyžívá nebo jestli jsme byli dobře posilněni cukrovím nebo jestli za to může mohutné povzbuzování Dejva, ke kterému se později přidal Libor, tento závod se nám prostě povedl. Obvzlášť triumfovala rodina Kabáthovic. Evičce jsme tleskali, když stála na třetím místě v dorostenkách a Jitka ve své kategorii dosáhla na stupeň nejvyšší. Dejv suše konstatoval, že teď budou z BBP-ček kvůli nim jezdit pozdě domů.

Nemůžu se nezmínit o Janče Čábelkové (naší potenciální posile), která do Syrovic přijela na kole, závod odběhla na pěkné deváté místo v ženách, a pak si to s úsměvem (jak jinak) zas odšlapala domů.

Na desetikolometrové trati jsme také měli želízko v ohni. Koněm, na kterého jsme s Jančou sázeli, byl Arnošt. Sice neběží na špici, ale podle zacákanosti oblečení bylo vidět, že dupal statečně. A to, že s námi prohodil při závodě pár slov, svědčí o jeho skvělé formě. Ostatní totiž kolem nás jen profuněli, nemohouci říct ani bů.

Samozřejmě jsme měli na této trati ještě jiné bojovníky, ale jaksi si nevybavuji, kdo to byl :)

Jo, bylo to pěkné dopoledne!

Bára

Výsledky:
5km: 1. Jaroslav Gazda 16:04; 2. Tomáš Steiner 16:10 ; 3. Zbyněk Pospíchal 16:17; ... ; 17. Jiří Zelinka 18:03; ... ; 25. Barbara Reinerová 18:46; ... ; 40. Jana Čábelková 20:32; ... ; 43. Filip Dědic 20:45; ... ; 45. Eva Kabáthová 20:57; 46. Jana Gebauerová 21:00; ... ; 53. Jitka Kabáthová 21:57; 10km: 1. Milan Hrazděra 31:08; 2. Jaroslav Urbánek 31:27; 3. Daniel Orálek 31:51; ... ; 99. Aleš Humlíček 41:22; ... ; 135. Richard Pátek 44:39;

Naposledy v roce 2004!

Tak nám pomalu, ale jistě končí rok 2004. Je tu jeho poslední ráno. A někteří sportuchtiví jedinci si ho neužívají tak, jako většina ostatních. Hezky brzo z postele a hurá na závody. Na Silvestra totiž každoročně v Novém Lískovci pořádá Moravská Slávia Silvestrovský běh. Já jsem se ho letos zúčastnil poprvé, takže jsem ještě nevěděl, co mě čeká, ale byl jsem velmi mile překvapen. Z celé akce vyzařovala nádherná pohoda a délky tratí také nevypadaly nějak hrozivě. Ženy a dorost čekalo pohodových 3500 metrů a juniory a muže nějakých 7500. Při prezentaci jsem s pořadateli vyřešil problém, cože jsem věkově vlastně zač. Na BBP veden jako junior jsem byl přeřazen mezi dorost. Kdo se v tom pak má k čertu vyznat :-). Nadruhou stranu to bylo jen a jen dobře. Ušetřil jsem si čtyři kilometry běhu :-). Před startem jsem potkal i několik orienťáků, takže jsem si měl alespoň s kým povídat.

To už se ale blížil start a tak jsem se rozhodl, že si půjdu proklusnout část trati, abych zjistil kudy a po čem se tu vlasně běhá. Trať sice byla vyfáborkovaná, ale přesto jsem měl nemalé navigační problémy. No doufám, že nepoběžím první... Při seřazování na start jsem poznal několik známých tváží z BBP. Byla tu třeba Alice Zachariášová, aktuálně nejlepší juniorka, na 6. místě průběžného pořadí BBP. V Jehnicích jsem s ní měl nemalé problémy. No přece jenom se asi budu muset trochu snažit :-). Start závodu byl na tartanovém oválu před zdejší ZŠ a asi po padesáti metrech se z areálu vybíhalo poměrně úzkou bránou. Atleti se prostě bez ostrých loktů neobejdou. Na svém těle jsem to pocítil, ale někteří mí soupeři zajisté také :-). Trať dále pokračovala mírně do kopce po asfaltu. Mírný kopec začínal být čím dál prudší a tempo čela závodu začínalo být naopak čím dál mírnější. Tak se stalo, že před místem, kde jsem nechápal značení jsem se znenadání ocitl v čele. Naštěstí tam stál maník, který nás směroval. Nyní jsme běželi po šterkové cestě na otevřeném prostranství o rozměrech tak 500 krát 500 metrů s množstvím štěrkových cest. Věděl jsem, že máme někde točit dva okruhy. Bylo to tady. Přestože povrch byl pro orienťáka velmi výhodný, tak se přeze mě přesypala dvojice běžců. Třetí na sebe nenechal dlouho čekat. V okolí trati ale stálo množství fanoušků, a někteří z nich mi poměrně hlasitě fandili. No jo, bylo by to blbý zústat čtvrtý. Ačkoliv jsem chtěl jít "v pohodě", tak do toho kopu, co to jde. Hloupý je, že rozestup se nezmenšuje :-(. Třeba zdechne :-). Už běžíme druhé kolo. Konec je po stejné trase jako začátek. To znamená solidní sešup. Tam nebudu mít šanci. Je to v pytli. Ohlížím se. Je to dobrý, za mnou je díra. Smiřuji se s bramborou. Škoda. Do cíle dobíhám po čtrnácti minutách. Bylo to prostě pěkný proběhnutí.

Za startovní číslo, mimochodem, bylo to takový to hadrový uvazovací, dostávám párek a čaj. Pohodička. Během toho se běží závod rodičů s dětmi na 180 metrů. V areálu byl přítomen Humlík se svým potomkem, který se tohoto závodu zúčastnil. Všechno nasvědčuje tomu, že má talent, doběhl druhý :-). To už se ale všechno schyluje k závodu mužů a veteránů. Trať je stejná, pouze okruh, který jsme my, mladí absolvovali dvakrát, jsou oni pětkrát. Vydávám se fandit. Musím přece podporu oplatit! Na trati pak fandím především Humlíkovi, Vogelovi a Broňovi Krejčímu, jehož jsem během svého sportování slyšel nejvíce. Závod je docela napínavý. V čele se usazuje trojice běžců. Všechno je vidět jako na dlani. Závodníci vám skoro nikdy nemizí z očí. Pro diváka úžasné. Pro závodníka sice už možná tolik ne, ale zase určitě lepší než atletický ovál :-). To už ale nejrychlejší sbíhají zpět ke škole. Někteří jiní však musí ještě jednou dokola :-). Všichni postupně přibíhají do cíle. Nejprve trojice nejlepších v pořadí Filip Ospalý, Daniel Orálek a Jaroslav Urbánek. Za nimi je díra. Pak přibíhají i ostatní. Mezi nimi i 14. Vogel a 17. Humlík.

Touto kategoriií celý Silvestrovský běh končil, takže všichni se začínají rozcházet ke svým domovům. Následuji jejich příkladu. Do konce roku 2004 nyní zbývá nějakých 12 hodin.

Zelda

Výsledky:
Rodiče s dětmi: 1. Matula Jakub 55,6; 2. Humlíček Tomáš 1:07,4; 3. Prochová Barbora 1:08,8; Dorostenci: 1. Kocourek Milan 13:07; 2. Kubínek František 13:29; 3. Knapp Václav 14:06; 4. Zelinka Jiří 14:16; Muži: 1. Ospalý Filip 26:38; 2. Orálek Daniel 26:45; 3. Urbánek Jaroslav 26:45; ... ; 17. Humlíček Aleš 34:51;

Jilemnické LOBy

První letošní LOBy uspořádala 8.-9.1. OK Jilemnice v Krkonoších na Benecku. Původně plánovaný prostor kousek nad Vrchlabím pro lyžování moc použitelný nebyl - asi bysme běhali s lyžema na zádech po louce plné sněženek a hůlkama se strefovali do krtinců. No ještě že nahoře si Krakonoš udělal zimu. A počasí vybral taky úžasný. Oba dva dny svítilo slunko, na obloze jen sem tam mrak, parádní výhled na Ještěd a všude kolem bílej sníh, o kterým si v Brně můžem zatím nechat jenom zdát...

Vzhledem k hojné účasti Žabiňáků na této akci (celkem 3 ks - já a Ivča Žáčková s Jirkou) jsem byla Zeldou vybrána k napsání nějaké té zprávičky. Moc času nemám, tak to vezmu stručně.

V sobotu se jela klasika. Délky se na první pohled nezdály nijak šílený, my v D21A jsme měly 7,7 km, což je na lyžích pohoda. Ale zadarmo to teda vůbec nebylo. Začátek tratě vedl po louce nad Beneckem, krásně na ni pražilo slunko a sníh se bořil a bořil. Bruslit ve vyjetých kolejích bylo utrpení, takže si většinou každej vyrobil svou vlastní cestičku. Od startu se navíc kus sjelo, takže ten kopec nahoru k lesu byl dostatečně výživnej, zvlášť v té sněhové kaši. Ale potom co se člověk doplazil mezi stromy už to bylo o 100% lepší. Ve stínu byla stopa umrzlá, dalo se pěkně sklouznout a konečně jsme mohli využít i širší cesty projížděný rolbou. Ale stavitel si s náma zase pohrál. Po jednom dlouhým postupu po hřebeni se trať začala točit a křížit a tak jsme kroužili po úbočí Janského vrchu, či jak se ten kopec jmenoval, skoro třikrát dokola. A užili jsme si to. Nejdřív sjezdíky v ujetým korytu, kličkování mezi lidma v protisměru a v zádech šílenec co místo brždění řve "bacha jedu" a bodá kolem sebe hůlkama. A potom výšlapy stejnou cestou zpátky, zas tím samým korytem, špičky lyží furt zajíždí do hlubokýho sněhu, člověk je věčně na zemi, teda pokud nemáte lyže o půl metru kratší, jako většina dobrých lobařů. Ne nadarmo se mapa jmenovala Tobogán. Z posledního kolečka se už plynule pokračovalo skoro po rovince až do cíle. Konečně. Ani Ivča ani já jsme na přední místa nezaútočily, ale to jsme ani nečekaly :-). Jirka dopadl hůř, jeho premiéra v kategorii příchozích skončila už po 10 minutách na té odporné louce na začátku, kde zapadl do sněhu a vyhodil si kotník. Jo, jo, jde to i na lyžích.

V neděli už byly teploty jako v zimě :-). Bylo pod nulou a přes noc sníh umrzl, takže na loukách a všude mimo stopy byla pěkná ledová krusta. Ještě před startem nás komentátor z amplionu varoval, ať si dáme bacha ve sjezdech a vůbec všude, je tam led a klouže to, ale nemusíme se prý ničeho bát, v cíli je lékař :-). To mě fakt uklidnilo. Jirka start této etapy vzdal, takže jsme na dnešní krátkou vyrazily jen já a Ivča. Musím říct, že se mi to líbilo víc než včera, bylo to lyžařštější, co se dalo objet po velké cestě jsem objela, a na rozdíl od včerejška jsem nehodila ani jednu držku. Mapka měla tentokrát rozměr A5 a prokličkovali jsme ji celou. Led byl opravdu všude, nepomohlo ani slunko, který svítilo o sto šest. Lyže podjížděly všem, hrany nehrany. Štěstí bylo, že jsme se motali jen po vršku a vynechali tak ty sobotní sjezdařský úseky. Zmrzlý koryto by byl můj konec, nebo aspoň mých lyží. Ve výsledkách jsme figurovaly zase spíš v pozadí, ale příště se to změní: pořídím si menší lyže, větší mapník a pud sebezáchovy nechám doma :-). Jo a taky doufám, že se nás tam příště ze Žabin objeví i víc. Jestli letos vůbec ještě nějaký příště bude...:-)

Janča

Výsledky sobota:
D21A 1. Kvapilová Věra 55.41; 2. La Carbonara Hana 57.20; 3. Ryšavá Kateřina 59.04; ... ; 28. Gebauerová Jana 77.50; ... ; 39. Žáčková Iva 92.08; T6 1. Lepšík Petr 62.05; 2. Knoblochová Kamila 83.42; 3. Bajgarová Tereza 145.59; ... ; . Rosenmayer Jiří DISK;

Výsledky neděle:
D21A 1. La Carbonara Hana 27.29; 2. Kvapilová Věra 27:54; 3. Jurečková Leona 28.17; ... ; 22. Gebauerová Jana 35.49; ... ; 36. Žáčková Iva 52.02;

4. BBP - Křenovice

Ráno nás vítá krásným slunečním počasím. Sice ještě trošku mrzne, ale na sluníčku se rychle otepluje. Vypadá to na ideální den na nějaký ten oblž. Doprava je organizována individuálně a tak u Zhustovy školy nastupuji do jeho auta. Posádku vozu tvoří sám pan ředitel, atomový "fyzik" učedník Olaf, Rambo, já a cestou ještě nabíráme Prokůpka. Míříme směr Křenovice, což je mi sice trošku podezřelé, ještě nikdy za těch 17 let, co dělám orienťáky, jsme do těchto končin nezavítali, ale budiž.

Křenovice nás vítají klasicky jako jiné vesnice, do kterých člověk zavítá na závody. Hasiči nás navigují, kde zaparkovat auto a pak jdeme na shromaždiště, které je v místní sportovní hale. Najednou rána jako z děla a proti nám se vyřítí dav mladších či starších žáků s čísly. A když se kouknu kolem sebe a po lese není ani vidu ani slechu, tak mi dochází, že se asi nebude jednat o orienťáky.

Ač to podle počasí nevypadá píše se 8. leden 2005 a své další pokračování má v Křenovicích zimní brněnský běžecký pohár. Ze Žabiňáku se ho kromě již zmíněné posádky Zhustova vozu zúčastnili ještě dvě auta mladých. S ostatních orienťáků se tu dalo narazit na pár tesláků, "BBMáků", "VBMáků" a dalších. Profil trati je pro orienťáky nic moc. Od sportovní haly se běží skoro po rovince a mírně z kopce do Hrušek, pak Zbýšova a mírným stoupáním zpět do Křenovic. Sumasumárum pro dorostence, juniory a ženy je to 6,9 km čistého asfaltu, pro muže a veterány, co běží dva okruhy, pak 12,4 km.

K průběhu závodu bych napsal asi tolik. Než jsem se stačil rozkoukat a rozběhat, tak už se začali vracet ze své trati dorostenci a junioři. Ze Žabiňáku nejprve kolem nás proběhl Kuba Zimmermann, pak Martin Stehlík, Zelda, pak tuším Evička Kabátová, Maruška, Rambo a spousta dalších lidí.

A nastal čas startu pro hlavní kategorii. Před sportovní halou začal nával jak v pondělí před Carefourem, a tak si stoupám do nějaké desáté či dvanácté řady a čekám, co se bude dít. Pak vidím napoleonského vojáka. Slyším dělovou ránu. Propuká chaos a panika a dav lidí se dává do pohybu. Pokud jsem nechtěl být ušlapán, tak jsem se chtě nechtě musel také rozběhnout. A pak už se jen běží, vidím dav lidí přede mnou a i dav lidí za mnou, což je potěšitelné, že na tom nejsem nejhůř. No a po necelých 50 minutách je po všem. Pak už jen výklus, vyfasování balíčku nějakého toho jídla a pití a odjezd domů. Co se týče našich výsledků, tak snad někdo sem přidá výsledkový servis. Co si tak pamatuji, tak Olaf doběhl čtvrtý a tuším, že Kuba Zimmerman ve své kategorii třetí. A zazvonil zvonec a vyprávění o BBPčku v Křenovicích je konec. :)

Veseláček

Výsledky:
5 km: 1. Tomáš Servit 21:05; 2. Milan Kocourek 21:15; 3. Jiří Kubalák 21:23; ... ; 10. Jakub Zimmermann 22:44; ... ; 15. Martin Stehlík 23:23; ... ; 18. Jiří Zelinka 23:45; ... ; 56. Eva Kabáthová 28:01; ... ; 74. Stratilová Marie 31:40; ... ; 84. Hana Rambousková 32:41; 10 km: 1. Filip Ospalý 37:12; 2. Milan Hrazděra 37:16; 3. Jaroslav Urbánek 37:31; 4. Tomáš Dlabaja 38:30; ... ; 22. Libor Zřídkaveselý 41:19; ... ; 30. Ondřej Stehlík 43:00; ... ; 76. Martin Veselý 47:11; ... ; 113. Petr Prokop 51:04; ... ; 134. Matěj Lexa 53:21;

Oslo(vo) sprint

Nejprve by tu bylo jedno literární dílko od pořadatele závodu:

To si takhle přiřítím začátkem listopadu do Brna, že budu zachraňovat české školství u Zhusty. A jen tak aby se neřeklo mi k tomu říďa přídal ještě závod zimní ligy. Když jsme tak seděli mi kluci co spolu chodíme, tak jsme trošku podrbali a došlo i na zimní ligu. A prej, že kdo vymýšlí tak skvělý názvy jako Kubův, Zhustův ... sprint. Že to je jak pro osly! Přece nebudu pořádat Zhustův sprint! A jelikož si rád dám Znouzectnost (kluci jsou ze Plzně), tak byl na světě název "Oslo(vo)" sprint. A každý ať si z toho vezme svoje.

V druhém kole jsem musel svést boj o charakter závodu. Inovátorství nebylo žádáno a já si zase neuvědomoval, kdo všechno BZL běhá. Napřed Zhusta a pak i Chrobák mě můj první nápad rozmlouvali. Původní varianta byla průkazka s výřezy map a k tomu prázdná čistá mapa. Jednak jsem to měl ozkoušeno z Čerťáku, ale hlavně s leností nejdál dojdeš a takhle bych se moc nenadřel. Ale nechal jsem se ukecat a se slibem, že když budu mít mapu o vánocích, tak udělám něco "normálnějšího".

Nakonec nebyla ani mapa včas, ani to nebylo moc normální. A tak jsem ve středu dostal kontakt na správce skautské základny (byl bez telefonu i mobilu) a taky mapu a měl jsem 4 dny na přípravu. V pátek jsme se vydal do Juliánova a zjistil, že pana správce sehnat nebude jednoduché. Nebylo, základnu jsme neměli, ale naštěstí byl závod v nejteplejší den za posledních 100 let. Co víc si může člověk přát.

V sobotu jsem nasál terén a zjistil, kdeže to vlastně má být start, cíl, shromaždiště, atd. A s tímto pocitem jsem mohl večer vyrazit za zábavou.

Ráno před závodem jsem si nakreslil 30 map s tím, že víc jak 40 lidí nepříjde a těch pár map stihnu dokreslit. Tento optimismus mi vydržel ještě 20 minut před závodem. Místo oběda jsem roznesl kontroly, zjistil, že mapaři občas tvořili své dílo z letadla. Tak jsem "drobně" upravil popisy a čekal na svoji popravu. Ta přišla asi 20 minut před závodem, když se mě Zhusta zeptal kolikže mám nakresleno map. To bylo přihlášeno už víc jak 20 lidí. Došlo k výměně rolí, resp. já začal kreslit mapy a nepřestal jsem až do odstartování posledního závodníka s číslem 75!!! Zhusta s Dejvem startovali (díky kluci) a Anička s Jitkou a EvKou se postarali o malý hároše a nakreslili jim další mapy.

Ze samotného závodu toho moc nevím, stihl jsem jen sledovat jak probíhá "centrem" Zhusta, který to nakonec stihl o 2 sekundy rychleji než Olaf. Holky vyhrála Evička.

Jaký to vlastně byl systém závodu? Napřed 2 kontroly směrem do sídliště, pak shluk 3 kontrol ve volným pořadí, pak ještě trochu běhání po Juliánově a dlouhým postupem přes start na Bílou horu, zde na závodníky čekaly dva motýlky a nakonec už jen trochu zamotaná trať a z kopce domů do cíle do....

Příští rok bude zase nějaká specialita s nějakým divným názvem.....takže za rok budu už mít připraveno aspoň 100 map.

ALjoša

No a teď si můžete přečíst, jak závod vnímal jeden ze závodníků:

Jednoho slunného zimního (spíše letního-bylo silně nad nulou) odpoledne proběhlo druhé kolo Brněnské zimní ligy - Oslo sprint. Neběželo se skrz Oslo, ale Juliánov, na mapě autorů Kuby Pracného a Chrobáka. Trať byla zajímavá a dosti fyziky náročná - první polovina vedla zástavbou (mezi paneláky), pár kontrol ve volném pořadí, smyčka a dlouhý postup přes start na Bílou horu (zarostlý vrchol plný porostových objektů a skalek), kde čekal "motýlek" - tím se poměrně malý prostor využil na max a čekal seběh do...cíle. Zamrzela chybějící kontrola, patrně odcizená mládeží zevlující opodál...V mužích po strhujícím souboji opět vyhrál Zhusta o píď před Olafem, ženy vyhrála Evička Kabáthová. Akce to byla vydařená, dík patří hlavně Aljošovi, Zhustovi, kteří pořádali, a pak všem, co přišli, protože účast byla přes sedmdesát lidí, což je hodně. Závěrem jen dodám, že byl přítomen britský reprouš Nick Barrable a pěkně nás všecky prohnal. Naopak opět chyběl Mazo, který měl "zapalene hrdlo".

Filip

Výsledky:
H 1. Zřídkaveselý Libor 17:38; 2. Dlabaja Tomáš 17:40; 3. Barrable Nick 20:00; ... ; 5. Zimmermann Jakub 20:21; 6. Stehlík Martin 20:56; 7. Zelinka Jiří 21:00; ... ; 10. Ortusina Jiří 21:11; 12. Hájek Daniel 21:36; ... ; 14. Jirka Michal 21:56; ... ; 16. Janský Petr 22:17; 17. Pracný Jakub 23:02; ... ; 21. Denemarek Ivo 24:27; 22. Mlynárik Peter 25:06; 23. Pátek Richard 25:32; ... ; 25. Štěpánský Václav 26:38; ... ; 27. Dědic Filip 27:11; ... ; 31. Drábek Jan 27:34; ... ; 44. Brlica Pavel 38:33; ... ; 49. Brlica Jan 57:50; D 1. Kabáthová Eva 25:30; 2. Křístková Veronika 27:09; 3. Stratilová Marie 30:48; ... ; 6. Rambousková Hana 35:22; ... ; 15. Kolaříková Anna 49:35; KT 1. Chromá Kateřina 16:33; 2. Macháčková Zuzana 21:08; 3. Macháčková Klára 28:34;

Ostrý úhel pohledu

Pamatujete si na loňské deváté číslo časopisu Polaris? Byl v něm dlouhý úvodník, který měl dva odstavce. V tom druhém se psalo o jednom članku, který nakonec nebyl uveřejněn. Měly v něm být krátké "postřehy" o věcech, o kterých se v Polarisu běžně nepíše :-). A právě takovéto postřehy by se nyní měly objevovat zde, v nové rubrice Ostrý úhel pohledu.

Rubrika však bude mít smysl pouze tehdy, pokud do ní budete v hojném počtu přispívat. A to je také vlastně jeden z důvodů proč vznikla (kromě toho, že by zde mohly být i zajímavé informace :-)). Chápu, že je nereálné, aby mi někdo dobrovolně napsal článek. Předpokládám ale, že dvě věty do této rubriky by už nemusely být takovým problémem. Zvláště někteří, trochu upovídanější :-), by podle mého názoru mohli přispívat hojně, kvalitně a především dobrovolně :-). Tak pište, ať je co číst!

Ještě bych dodal jednu podstatnou informaci. V této rubrice nebudu dělat, žádné zásahy do textů. Možná se uchýlím pouze k pravopisným korekturám, pokud tam něco chybného najdu :-). Jediným člověkem, který by mohl udělat nějaké škrty je Zhusta, ale s tím já bohužel nic neudělám :-(. Také nebudu trvat na tom, aby se autoři pod své výtvory podepisovali. Pouze vždy na konci rubriky bude uveden seznam autorů.

A aby to v tomto čísle nebylo jen strohé teoretizování, tak předkládám i názornou ukázku :-). Ale vězte, já sám si to psát nebudu, takže existence této rubriky je jen a pouze na vás!

 • Bořek pořád něco řeší! Třeba, kdo byl první na kopci.
 • Nebo za koho bude v příštím roce běhat.
 • Taky řeší, co dělali jeho spolubydlící ve sprše!
 • Nejvíc ze všeho ale řeší, kdy se bude moct pořádně ožrat!
 • Je to zvláštní. Když se Zhusta napije, tak hnedka říká zajímavý věci. Škoda, že to dělá tak málo kdy.
 • Šokující objev: Zhusta má málo práce! Důvod: stíhá myslet i na ženění :-).
 • Je to s ním fakt vážný. Datum už se ví, svědek už se ví, jen ty svatební prstýnky ne a ne vybrat.
 • Křenovický silniční běh se vyplatí běhat s prázdným žaludkem. Je to jistější.
 • Pacient: Tomáš Dlabaja Diagnóza: Vůbec mi to neběhá, jsem hrozně tuhej Důsledek: Prohra se Zhustou o 2 sekundy :-).
 • Chcete-li kvalitní, rychlou a především levnou tiskárnu, už neshánějte a zaměstnejte Aljošu.
 • Martin má zkušenosti. To byste neřekli co všechno už viděl. Tak třeba chlupatý tanga :-).
 • Otázka za 1000 korun: Jak umí Martin vařit? Odborníci říkají, že by to dopadlo :-)
 • Návod jak nakupovat dárky. Máte-li pár kamarádů, kteří taky přemýšlí co koupit, stačí jediná věta: " No nic, něco kupte a pak mi řekněte, kolik vám mám dát." a máte nakoupeno. Autor návodu: Zhusta :-).

No tak to by mohlo pro tentokrát stačit. Doufám, že to je jen slabý odvar toho, co se objeví v příštím čísle. Já totiž na takovýhle věci nemám vůbec talent :-).

Zelda

Oddílová Grand Prix

V minulém čísle jsem psal, že plánuji počítat i MTBO GP. Poprosil jsem tedy Vaška Štěpánského o pomoc s tvorbou systému. Velmi ochotně mi pomohl, za což mu patří obrovský dík. Jako největší problém pak označil skutečnost, že MTBO je relativně mladý sport a dost bouřlivě se vyvíjí, což komplikuje adaptaci "pěšího" systému pro MTBO. Přesto mi ale poslal návrh jak úpravu uskutečnit. Alespoň mně se tato úprava zatím jeví poměrně funkční, takže se nechme překvapit.

Základní systém zůstává stejný. Body se počítají pořád klasicky (průměr prvních třech = 100 bodů) a opět budou vynásobeny koeficienty. Výpočet koeficientů pro MTBO však bude poněkud jednodušší. Je to dáno tím, že budou existovat pouze dvě výkonnostní skupiny. Tyto výkonnostní skupiny nyní charakterizuji:

skupina E: držitelé licence E, všichni reprezentanti libovolné cizí země.

skupina O: všichni ostatní.

Samotný výpočet koeficientu bude totožný s "pěší" GP. Pro úplnost způsob výpočtu znovu ocituji: Základní koeficient bude určen s ohledem na výkonnostní skupinu závodníka a výkonnostní skupinu medailistů. Jako základ se vezme číslo 1. k tomu se budou přičítat násobky čísla 0,01 podle toho, o kolik skupin je daný medailista výše či níže než závodník, pro něhož počítáme koeficient. Nejjednodušší bude uvést příklad. Počítáme koeficient pro závodníka ze skupiny O. Medailisté patří do skupin O,E a O. Situace bude takováto: 1+0*0,01+1*0,01+0*0,01=1,01. Základní koeficient je 1,01. K takto vzniklému koeficientu přičteme další hodnoty závislé na počtu účastníků závodu z jednotlivých kategorií. Počet závodníků skupiny E vynásobíme číslem 0,002 a přičteme k základnímu koeficientu. Počet závodníků skupiny O vynásobíme číslem tj. 0,001, pokud je počet eliťáků nenulový a koeficient počítáme pro závodníka ze skupiny O. Pro skupinu E nepřičítáme nic. Je-li počet závodníků skupiny E nulový násobíme číslem 0,002. Do koeficientu dále zohledníme, zda jde závodník svou kategorii. Pokud jde o n kategorií jinde než by musel, přičteme n*0,03. Tj. když jde šestnáctka jednadvacítky na oblži, má +0,06. Když jde naopak čtrnáctky, má -0,03. Když jde pětatřicítka jednadvacítky, tak má +0,03. Naopak když jde pětačtyřicítky, tak má -0,03. Pokud jde chlap jednadvacítka baby jednadvacítky, má -0,03. Pokud jde baba jednadvacítka chlapy jednadvacítky, má +0,03. Pokud jde kdokoliv příchozí, má -0,03. Posledním hlediskem, které bude v koeficientu zohledňováno, bude, zda se nejedná o závod elity +0,05, MČR +0,1 nebo MS +0,15. Zde ještě narážíme na změnu vůči "pěší" GP. V MTBO se jezdí v ženách jen 2 dospělé kategorie (Elita a ženy), mezi muži však tři (Elita, muži A, muži B). Závodníci obou mužských "neelitních" kategorií patří vesměs do skupiny O, proto ke koeficientu počítanému pro závodníka v kategorii muži A přičteme fixně +0,025. Tímto výpočtem dostaneme pro daného závodníka koeficient. Výsledné body zaokrouhlíme na 2 desetinná místa.

Za disk se bude počítat -10*koeficient bodů. Ti, co jsou disk, nebudou zohledněni do výpočtu koeficientu. Koeficient se pro ně bude počítat také, jakoby se závodu nezúčastnili. Celkový počet bodů bude dán devíti nejlepšími výkony a průměrným závodem. Do GP se závodníkům budou počítat závody absolvované v barvách ZBM, případně svých reprezentačních.Vícedenní závody a hendikepy se prý v MTBO nejezdí, takže tato problematika odpadá. Štafety budou fungovat stejně jako v "pěší" GP. Rozdělení závodů do sezón je v MTBO poměrně zřejmé. Myslím, že není problém říct, že MTBO GP a "pěší" GP mají stejný začátek a konec. Pravidlo o zdravotních důvodech bude platit i pro MTBO GP.

Závěrem mi nezbývá než poděkovat Vaškovi za spolupráci a popřát všem O-Bikerům hodně úspěchů v nadcházející sezóně.

Zelda

Výsledkový servis

Na tomto místě se budete od letoška setkávat s výsledky závodů, o kterých nebude v Polarisu článek. Budete tak například ušetřeni sáhodlouhých záblesků ze světových akcí a jejich výsledky budou přehledně umístěny zde. Dále se zde budou objevovat výsledky, které byly zveřejněny až po uzávěrce Polarisu, ve kterém byl o akci článek. To je případ například Běhu na Býčí skálu.

Běh na Býčí skálu:

15 km:
 1. Zřídkaveselý Libor 56:48
 2. Touška Igor     57:27 
 3. Chromý Adam     59:16 
 8. Kabáth David    63:57
 8. Otrusina Jiří    63:57
10. Zelinka Jiří    65:24
20. Reinerová Barbara  71:53
25. Kabáthová Eva    77:47
26. Kabáthová Jitka   79:27
28. Veronika Křístková 82:01
30. Pátek Richard    86:06
31. Stratilová Marie  90:01
 
30 km:
 1. Orálek Daniel  118:28
 2. Bruck Ivan   124:16
 2. Ondráček Tomáš 124:16
14. Dlabaja Tomáš  147:24 

Severské Mistrovství LOB:
 
Sprint D:
1. Lund Marie         SWE 15:45
2. Hjermstad Kikrevik Stine  NOR 15:46
3. Grenholm Stina       SWE 15:54

Sprint H:
1. Nordqvist Bertil  SWE 14:59
2. Löfgren Thomas   SWE 15:08
3. Leandersson Bengt  SWE 15:37

Klasika D:
1. Hjermstad Kirkevik Stine  NOR 76:07
2. Lund Maria         SWE 77:13
3. Rajaniemi Katja       FIN 77:40

Klasika H:
1. Nordqvist Bertil  SWE 99:41
2. Tunis Staffan    FIN 99:42
3. Olsen Tommy     NOR 100:00

Štafety D:
1. Finsko   107:21
2. Norsko   109:30
3. Švédsko   109:42

Štafety H:
1. Švédsko   129:52
2. Finsko   132:12
3. Švédsko   132:35
  
Jizerská 50:
50 km:
1. Skjonsfjell Karl Gunnar NOR 123:00
2. Olle Raul        EST 123:01
3. Řezáč Stanislav     CZE 123:02
141. Ehl Jiří        CZE 159:00
143. Zámečník David     CZE 159:04

Financování a osobní účty v roce 2005

Osobní účty

vede Libor Zřídkaveselý, dotazy na aktuální stav směřujte na zr@jaroska.cz.

Stav osobních účtů bude uzavřen vždy k 31. prosinci.

Plnění osobních účtů

 • Bezhotovostně na účet v Komerční bance číslo 278697230207/0100, v.s. 001xxxx (xxxx = registrační číslo). Celá částka bude připsána na osobní číslo dle registračního čísla.
 • Bezhotovostně na účet v Komerční bance číslo 278697230207/0100, v.s. 002xxxx (xxxx = registrační číslo). Tento příjem bude SK deklarován jako dar, který můžete odečíst ze základu daně při ročním zúčtování daně z příjmu. Proto bude 10% částky převedeno na účet oddílu a zbývajících 90% na osobní účet. Daň, kterou nezaplatíte, činí 15 až 32% podle výšky ročního příjmu (základu daně). Následně zašlete na zr@jaroska.cz podklady pro smlouvu - jméno, adresu, rodné číslo. Darující osoba nemusí být členem oddílu (rodiče apod.). Darovaná částka nesmí být nižší než 1 000,- Kč a maximální možnost odečtu ze základu daně je 10%.
 • Hotově Liboru Zřídkaveselému.

Čerpání z osobního účtu

 • Oddílové příspěvky, příspěvky na závody, zálohy na závody
 • Soustředění

Oddílové příspěvky

Oddílové příspěvky pro rok 2005 budou ve výší 900,- Kč, pro ty kteří se pravidelně neúčastní závodů nebo jsou cizími státními příslušníky ve výši 400,- Kč. Součástí příspěvku je i příspěvek SK ve výši 150,- Kč, registrace ČSOB ve výši 30,- Kč a příspěvek do BCVČ Lesná cca. 150,- Kč.

Příspěvky a zálohy na závody

  příspěvek záloha celkem
oblastní žebříček (žactvo/ostatní) 0/0 200/400 200/400
žebříček B-Morava (po kat. HD20/ostatní) 400/700 600 1000/1300
žebříček A (po kat. HD20/ostatní) 500/900 700 1200/1600
MTBO - řídí a určuje Ivan Sladký 500 500 1000

Příspěvek se platí podle toho, kterých závodů se chcete zúčastňovat (ŽA nebo ŽB) + případně MTBO. Záloha se dává jen jedna a to ta nejvyšší částka, pokud se chcete zúčastňovat více akcí (např. oblastňáky + ŽA (věk 18 let) = 500.- Kč příspěvek + 700,- záloha).

Zaplacením máte na závody hrazenou dopravu, vklady, případně ubytování v plné výši na závody OB i MTBO.

Ti kteří zaplatí příspěvky jen 400,- Kč a chtějí se zúčastňovat jen několika málo oblastních žebříčků mohou zaplatit nižší zálohu 200,- Kč.

Zhusta

Přihlašování na závody

Bude probíhat pouze elektronickým způsobem. vyjímka jsou žáci a začátečníci. Ti se budou moci přihlašovat i u Evy, Jitky nebo Aničky. Přihlašování na závody má na starost Martin Veselý. Pokud tedy nejste přihlášeni, je třeba se přihlásit do termínu, který bude uveden u závodu v časopise nebo na internetu. Pokud Vám nefunguje vaše přístupové jméno a heslo do naší oddílové sekce, kontaktujte Richarda Pátka, který vám tyto údaje poskytne.

V krajní nouzi pak můžete využít některé z telefonnch linek.
Kontakt: Richard Pátek, mobil - 721 111 301, e-mail - arnost.p@centrum.cz
Kontakt: Martin Veselý, mobil - 605 449 866, e-mail - veselacek@atlas.cz
Internetová sekce: http://www.sky.cz/zhusta

Upozornění: Dodržujte prosím data přihlášek a pokud možno se na závody nepřihlašujte individuálně, ale vždy prostřednictvím Martina Veselého. Pokud se někdo přihlásí sám přímo pořadatelům daného závodu, vyřídí si přihlášku na prezentaci sám (pokud vůbec bude přihlášen), včetně zaplacení.

Zhusta

Záblesky

 • V úterý 18. ledna jednalo letos poprvé předsednictvo ČSOB, které mělo na svém programu dost důležitých bodů. Věnovalo se přípravě březnové Valné hromady (ta bude až v neděli 13. 3. od 12 hodin po semináři pořadatelů, který bude od 9 hodin - protesty proti původně navržené sobotě byly velké, v sobotu tak dostaly přednost závody před schůzováním), dále pak návrhu systému práce P-ČSOB, jeho sekcí, rad a komisí na volební období 2005-2008, včetně návrhu volebního řádu na VH ČSOB 2005 (je navrženo, aby členů P ČSOB bylo osm - předseda, 3 předsedové sekcí a členové odpovědní za P.R., mezinárodní politiku a legislativu a o náplni dalšího se teprve rozhodne - návrhy ma kandidáty se mají předkládat do 25. 2. na sekretariát ČSOB). Registrační a přestupní řád nakonec seznal jen nepatrné změny, v roce 2005 nebude zavedena on-line registrace přes Internet. Byla projednána informace o zajištění soutěží ČSOB v OB v roce 2005 a plán vydávání časopisu OB v roce 2005 a schválení jeho redakční rady. V bodě různé byly projednány informace z jednání IOF, schváleny zásady pro letošní Olympiádu škol a další věci.
 • Český svaz orientačního běhu připravil archivační CD za rok 2004 (výsledky závodů, soutěží ČSOB, dokumenty, atd.), možnost objednávky na sekretariátu ČSOB za 50 Kč.
 • Na MSJ a MED v lyžařském OB je nominováno: MSJ - Drobník, Rajnošek, Rauch, Velička, Augustinová, Dlouhá, Hrušková a Karochová; MED - Kodeda, Pospíšek, Škoda, Válek, Bochenková, Freyová, Hančíková a Pilcová, realizační tým tvoří Vlasta Zlesáková, Zdenko, Procházka, Daniela Zlesáková a Michal Konderla.

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: Jiří Zelinka
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
David Aleš, Adam Chromý, Filip Dědic, Jana Gebauerová, Eva Kabáthová, Jakub Pracný, Barbara Reinerová, Václav Štěpánský, Martin Veselý, Jiří Zelinka, Jakub Zimmermann a Libor Zřídkaveselý
Toto číslo vyšlo 15. ledna 2005 - v tištěné podobě