ePolaris - 06/2005

Převzato z papírového vydání časopisu Polaris, při rozdílných tvrzením či údajích platí papírový Polaris. Některé části časopisu byly z různých důvodů vyjmuty.

Slovo úvodem

A máme za sebou jarní část sezóny. Začaly prázdniny a s nimi řada vícedenních závodů na které se většina z nás těší jako na příjemnou relaxaci s OB. Jaké to letošní jaro bylo? Každý z nás měl své výborné, dobré, ale i špatné výsledky. A jak Zelda napsal, vzpomínání na tyto úspěchy by vám mělo usnadnit právě toto číslo Polarisu. Moje snaha snížit počet stran se tak minula účinkem a s jistotou tvrdím, že máte v rukou nejobsáhlejší číslo Polarisu v jeho 62 číselné historii.

Jaké tedy byly naše největší úspěchy? Jára s Danem se nominovali na ME dorostu do Šumperka a tam se jim velmi dařilo. Jára si domů odvezl 2 zlaté za individuální závody a jednu stříbrnou medaili za štafety, tu běžel společně s Danem a ten k ní ještě přidal jednu stříbrnou za klasický závod. Oběma gratuluji a přeji, ať se vám daří i v dalších závodech světové úrovně tak, jako v letošním roce. Dalším úspěchem se může pyšnit Chrobák s Rajmem. Oba dva se přesvědčivě nominovali na MSJ ve Švýcarsku a tak jim mohu jen pořát, ať se jim daří stejně jako Danovi a Járovi. Z velkých úspěchů je tím posledním nominace Olafa na srpnové MS v Japonsku. I on na nominačkách ukázal, že se dokáže dobře připravit a vyhrát nominační závod. I jemu přeji hodně štěstí a úspěchů jak na MS v Japonsku, tak i na Světových hrách v Německu. Z našich slovenských závodníků bych neměl zapomenout na Maza, který běžel jak v Šumperku, tak poběží společně s Janou Kršiakovou MSJ ve Švýcarsku.

Ve výčtu dobrých výsledků bych mohl pokračovat, ale ne o všech lze v úvodu psát, a tak pro nás ostatní mám jednu větu. Trénujme, závoďme a užívejme si pěkných chvil v prázdninovém lese s mapou a buzolou a třebas budeme po podzimní části psát o úspěších dalších z nás.

Prázdiny jsou dlouhé a tak v tomto Polarisu najdete skutečně velké množství informací o všech červnových závodech. Všemu pak vévodí velmi rozsáhlý materiál o nedávno skončeném Mistovství Evropy dorostu v Šumperku, ketré bylo pro naše barvy tak úspěšné. A tím slovem naše nemusíme myslet jen naše barvy národní... V tomto materiálu najdete mimo jiné i sedm rozhovorů s těmito aktéry MEDu, které byly vedeny přes diktafon, který mi zapůjčil Chrobák. Za to mu zde velice děkuji, jelikož bez jeho ochoty by byl materiál o hodně chudší. Diktafon je totiž skutečně jediná možnost, jak zaznamenat dojmy závodníků bezprostředně po doběhu.

Skutečnot, že jsem měl diktafon půjčený, jsem samozřejmě využil i k tomu, abych přes něj vedl všechny zbylé, předem plánované, rozhovory. A nebylo jich málo! Výsledkem tedy je, že všechny rozhovory v tomto čísle jsou dělány naživo. A je to na jejich kvalitě skutečně poznat. Jejich zvukové verze by se pak měly objevit zanedlouho po vydání tohoto čísla Polarisu na internetu, takže si je budete moci nejen přečíst, ale i poslechnout.

Závěrem bychom vás chtěli všechny o něco požádat. O prázdninách zajisté všichni navštívíte řadu zajímavých o-akcí. Podělte se o zážitky z nich s ostatními a pošlete mi o nich články do Polarisu. Pokud možno bezprostředně po jejich skončení. Ono je vždycky lepší psát článek hned, než si pak za čtrnáct dní vzpomínat, kdeže jsem to tehdy vlastně byl. Doufám, že tak v hojném počtu učiníte a po prázdninách bude co číst.

Nádherné prázdniny plné pohody, odpočinku a orientačního běhu ve všech jeho formách vám přejí

Zelda a Zhusta

Výkon Měsíce

Od uzávěrky minulého čísla Polarisu naši běžci zaznamenali mnoho pozoruhodných výsledků, přesto však skutečně nebylo nijak těžké rozhodnout, koho nominovat na výkon měsíce. Vždyť Jára Zimmermann se stal dvojnásobným dorosteneckým mistrem Evropy. Daleko obtížnější bylo rozhodnout, který z jeho titulů se stane výkonem měsíce. Nakonec jsem se rozhodl pro klasickou trať, jelikož je to přece jenom "opravdovější" závod než sprint, tudíž se výkonem měsíce stává Járův výkon právě na této trati.

Výjimečně se však na tomto místě nedočkáte rozhovoru s nominovanou osobou, jelikož na konci tohoto čísla se nalézá rozsáhlý materiál o celém mistrovství, ve kterém je obsaženo hned sedm rozhovorů s žabiňáckými aktéry a mezi nimi i rozhovor s Járou bezprostředně po doběhu z vítězného závodu, který by vlastně patřil i na toto místo.

Zelda

Ještě větší kopec, než jste čekali

Takhle znělo motto šíleného dvojzávodu Continental cupu, který se uskutečnil na louce ve Vojtíškově pod Sviní horou v oblasti Kralického Sněžníku. Teplota se po oba dva dny přehoupla přes 30°C, azurová obloha, no prostě počasí spíše pro "zevling" někde u vody. V sobotu byl na programu předkrm v podobě middlu, v neděli pak hlavní chod - klasika.

Sobotní middle se odehrál na malém prostoru pod hlavním kopcem, kde byla kvalitně a moderně namotána trať. Začátek byl v klasických jesenických kupkách, prostředek v hustnících. Závodníci si užili většinou bílého, lehce klackoidního a těžce kupkovitého lesa na výškové úrovni shromaždiště, nechyběl jeden menší horský hustník, nějaké to prameniště, samozřejmě vrstevnice, před koncem poslední metry mezi humus remízky a dlouhý doběh. Základem úspěchu tedy bylo nezkazit těžké kontroly, vyběhnout dva kopce, neusmažit si mozek a přikládat v závěru. To se nejvíce povedlo Olafovi, který byl druhý v elitě a také Raimovi a Danáčovi, kteří vyhráli své kategorie.

Noc byla teplá, v hospodě na shromaždišti to žilo, zpívalo se a pivo teklo prý jako na vícedenních. :) Zde však přenocovala spíše jen část oddílu (zkušení kaliči). Ostatní zřejmě prohloupili variantou noci strávené v Hanušovické tělárně (nezkušení závodníci).

Nedělní klasika se stala díky vedru dosti výživným závodem. Ve vyšších partiích se vyskytovala náročná severská podložka, hodně kopců a těžké až záludné kontroly v zeleném. Tratě byly časově trochu delší, ale to by ani tak nevadilo kdyby nebyla nouze o vodu. Občerstvovaček bylo na mapě sice spousta, ale nebyly však na ideálních postupech a na některých navíc došla voda. Přičteme-li k tomu ještě to úmorné vedro a délku tratě, vychází nám závod o velké pravdě, takzvaně "na morál" kde není na co se vymlouvat, buď na to člověk má nebo ne. Řada lidí si určitě hodně šáhla, řada lidí to zabalila, ale řada lidí ukázala svoji sílu. V šestnáctkách vyhrál Jára a Danáč byl třetí. V osmnáctkách ukázal svoji sílu Chrobák suverénním vítězstvím. V juniorech se podobný výkon povedl Raimovi. Dařilo se i holkám v béčkách, Evička vyhrála šestnáctky a Maruška potvrdila své sobotní vítězství v osmnáctkách.

Otri

V nedělní klasice dokázal Chrobák všechny své soupeře porazit rozdílem třídy a proto si zde můžete přečíst několik jeho názorů, týkajících se tohoto závodu.

Zelda: Na této nejbrutálnější letošní klasice se ti podařilo suverénně vyhrát. Čekal jsi něco takového?
Chrobák: No tak abych pravdu řek, tak jsem to celkem čekal, protože tady ta trať byla přesně jako dělaná jak pro mě, že jo, protože mám nejradši takový ty drsný tratě, takový ty dlouhý tratě, takový ty, kde prostě se, jako fakt pozná, kdo je na tom dobře fyzicky a já jsem na tom líp fyzicky než mapově, takže todle bylo jak pro mě dělaný.

Zelda: To je pravda, že letos ti vyhovují extrémní tratě. Dokázal jsi vyhrát mistrovství republiky na dlouhé trati. A tohleto byla jediná trať taková extrémní a deklasoval jsi své soupeře. Co ti proběhlo hlavou, když jsi dobíhal a dozvěděl se, že vyhráváš o tolik?
Chrobák: No tak, to jsem zas nečekal, že to bude o tolik. A tak samozřejmně byl jsem rád, že jo, to je pochopitelný.

Zelda: O tvých letošních výsledcích lze říct, že ti soboty vycházejí daleko méně než neděle. Je to ňák, je to náhoda, nebo je to ňáký trend. I zde se to projevilo.
Chrobák: Není to náhoda, není to ani trend. Je to úplně moje blbost, protože já vždycky - prostě v sobotu vždycky běžím tak, že na to vůbec nemyslím, prostě úplně jenom tak tam naběhnu do prostoru a vůbec nevím, kde su, pořádně. Prostě jak debil běhám. A jako v neděli, pak se vždycky uklidním a jdu na to teprv pořádně, jako, takže přávě teďka, jako, se snažím co nejvíc, prostě, ty soboty, jako, se koncentrovat, jako že ňák ty soboty fakt mě nejdou, že se nedokážu do té mapy dostat.

Zelda: Po závodě jsi říkal, že už na začátku závodu jsi věděl, že vyhraješ, co ti dávalo tudletu víru?
Chrobák: No tak, když jsem se podíval dopředu na tu trať a viděl jsem tam tolik těch hnědejch čárek, tak jsem si říkal, že to by mohlo být dobrý.

Zelda: No tak, teď bych se tě zeptal trošku z jiného soudku. V letošním roce ještě čekají, tě čekají ještě dvě klasiky, jedna na mistrovství světa juniorů, ta bude pravděpodobně taky dost brutální, mapa Arcegno, o té všichni víme, a druhá mistrovství republiky na klasické trati, to nebude zdaleka tak brutální. Jaké jsou tvoje ambice na těchto dvou závodech?
Crobák: No tak samozřejmě, ambice, to se nedá říct, prostě pokud to výde, tak to výde a když to nevýde, tak to nevýde. To se fak nedá nic říct. Já mám na to být první, já mám na to být poslední, takže to jako fakt se nedá říct jako.

Zelda: A poslední otázka na závěr. V letošní sezóně stavitelům dost nevychází parametry tratí, postavit trať tak, aby se splnil směrný čas. V Sokolově byli vítězové, průměrné časy prvních tří kolem padesáti tří minut tady, i když ty jsi to šel šedesát jedna, tak průměr byl šedesát pět. Vyhovuje ti tato situace? Nebo si myslíš, že to je jedno?
Chrobák: No tak, když nás podceňujou, tak mě to vadí. Ale když nás přeceňujou, tak jsem jenom rád.

Zelda: A je ti víceméně jedno kolik, jak dlouho jsi v lese.
Chrobák: No, to je mě jedno, pokud to není kratší než je ten směrnej čas, jako, a pokud to není kratší o hodně, tak mě to nevadí a hlavně, jako obecně platí, že čím dýl jsu tam, tím je to pro mě lepší, jako.

Zelda: Děkuju, děkuju za rozhovor a přeju ti, ať se ti podaří uspět na MSJ. Chrobák: Jo, Díky, to. Budu se snažit, no.

Zelda

Výsledky sobota:
H21E: 1. Horáček Michal 43.49; 2. Barták Lukáš 45.16; 3. Dlabaja Tomáš 46.14; ... ; 24. Bukovac Palo 51.27; ... ; 43. Zřídkaveselý Libor 62.05; D18A: 1. Machútová Lucie 26.49; 2. Hlavová Hana 27.23; 3. Mrštíková Květa 27.46; ... ; 24. Štěpánská Adéla 35.50; D21A: 1. Holinková Hana 40.15; 2. Krtičková Michaela 41.00; 3. Ptáčková Veronika 41.16; ... ; 13. Reinerová Barbara 45.54; ... ; 32. Ehlová Pavla 65.54; H16A: 1. Hájek Daniel 29.24; 2. Kubát Jan 30.42; 3. Klusáček Matěj 30.54; ... ; 8. Zimmermann Jakub 37.32; ... ; . Nykodým Miloš DISK; H18A: 1. Beneš Jan 30.27; 2. Král Vojtěch 31.10; 3. Kodeda Štěpán 31.38; ... ; 7. Bořil Tomáš 33.54; ... ; 9. Chromý Adam 34.06; ... ; 31. Zelinka Jiří 44.01; ... ; 42. Dědic Filip 59.27; H20A: 1. Rajnošek Zdeněk 34.24; 2. Henych Martin 34.37; 3. Palas Jan 35.14; ... ; 11. Pracný Jakub 38.15; ... ; 22. Mazúr Martin 42.11; ... ; 25. Stehlík Martin 44.35; H21A: 1. Kazda Ondřej 42.45; 2. Váňa Martin 45.21; 3. Mrázek Jiří 45.29; 4. Kabáth David 45.48; ... ; 24. Otrusina Jiří 50.19; 25. Bukovac Maroš 50.45; ... ; 44. Ehl Jiří 54.06; ... ; 64. Prokop Petr 62.35; D16B: 1. Kociánová Michaela 28.49; 2. Šmajstrlová Hana 35.03; 3. Hvorecká Eva 35.04; ... ; 7. Hýblová Jitka 41.38; ... ; 12. Jíchová Petra 47.55; D18B: 1. Stratilová Marie 29.42; 2. Roznosová Julie 30.15; 3. Žabková Markéta 30.40; D21B: 1. Kociánová Eva 44.20; 2. Samková Renáta 46.32; 3. Sikorová Miroslava 47.17; ... ; 9. Šišková Vladimíra 56.47; H14B: 1. Kubát Pavel 32.05; 2. Nečas Jiří 32.35; 3. Bravený Vít 34.33; ... ; 12. Zimmermann Štěpán 43.20; H21B: 1. Trčka Jan 41.10; 2. Hájek Ondřej 42.09; 3. Zicha Jiří 42.21; ... ; 13. Veselý Martin 49.10; ... ; 39. Pátek Richard 61.37; ... ; 41. Denemarek Ivo 62.47; ... ; 56. Bukovac Dušan 91.50; H40B: 1. Urválek Jiří 35.59; 2. Smutný Michal 39.09; 3. Řeháček Petr 40.14; ... ; 5. Mlynárik Peter 41.01; D21C: 1. Kozlíková Veronika 41.26; 2. Otrubová Johana 44.20; 3. Ďoubalíková Veronika 46.43; ... ; 6. Rieglová Tereza 57.55; H21C: 1. Tihon Michal 35.12; 2. Zajíc Josef 39.26; 3. Halama Petr 43.06; 4. Svoboda Ladislav 47.05; P4: 1. Matyšek Radoslav 30.28; 2. Rychlý Pavel 33.00; 3. König Lukáš 33.48; ... ; 16. Klangová Bohumila 73.50;

Výsledky neděle:
H21E: 1. Horáček Michal 107.15; 2. Jonasson Niclas 107.40; 3. Švihovský Jaromír 108.33; ... ; 17. Zřídkaveselý Libor 119.18; ... ; . Dlabaja Tomáš DISK; . Bukovac Palo DISK; D18A: 1. Machútová Lucie 52.59; 2. Hermanová Zuzana 53.30; 3. Svobodná Šárka 54.56; ... ; 16. Štěpánská Adéla 63.30; D21A: 1. Holinková Hana 68.50; 2. Ptáčková Veronika 72.18; 3. Krafková Ita 75.51; ... ; 21. Reinerová Barbara 99.07; ... ; 26. Ehlová Pavla 104.51; H16A: 1. Zimmermann Jakub 56.21; 2. Malý Ondřej 57.15; 3. Hájek Daniel 58.07; ... ; 11. Nykodým Miloš 67.43; H18A: 1. Chromý Adam 61.03; 2. Kodeda Štěpán 67.32; 3. Král Vojtěch 68.37;... ; 12. Bořil Tomáš 74.16; ... ; 16. Zelinka Jiří 77.58; ... ; 41. Dědic Filip 109.02; H20A: 1. Rajnošek Zdeněk 77.34; 2. Henych Martin 84.37; 3. Háj Jakub 86.06; ... ; 21. Stehlík Martin 111.59; ... ; 25. Mazúr Martin 119.22; ... ; . Pracný Jakub DISK; H21A: 1. Kazda Ondřej 105.56; 2. Liščinský Zdeněk 108.19; 3. Mrázek Jiří 108.44; ... ; 8. Kabáth David 121.38; ... ; 21. Ehl Jiří 128.37; ... ; 36. Prokop Petr 144.12; ... ; 44. Bukovac Maroš 152.54; ... ; . Otrusina Jiří DISK; D16B: 1. Kabáthová Eva 47.36; 2. Veličková Monika 48.09; 3. Kociánová Michaela 48.24; ... ; 12. Hýblová Jitka 71.50; D18B: 1. Stratilová Marie 58.48; 2. Žabková Markéta 61.55; 3. Pavlíková Barbora 64.27; D21B: 1. Sikorová Miroslava 68.29; 2. Kociánová Eva 71.36; 3. Jemelíková Lada 72.01; ... ; 13. Šišková Vladimíra 89.56; H14B: 1. Nečas Jiří 49.38; 2. Hubáček Jan 54.28; 3. Strečko Marek 55.30; ... ; 7. Zimmermann Štěpán 61.14; H21B: 1. Fučík Karel 97.01; 2. Mudrák Stanislav 102.50; 3. Kratochvíl Martin 106.13; ... ; 6. Veselý Martin 112.36; ... ; 35. Bukovac Dušan 144.34; ... ; 38. Pátek Richard 150.36; ... ; . Denemarek Ivo DISK; . Svoboda Ladislav DISK; H40B: 1. Urválek Jiří 74.12; 2. Grepl Ladislav 76.38; 3. Kolář Rudolf 80.00; ... ; 7. Mlynárik Peter 87.57; P4: 1. Rychlý Pavel 27.15; 2. Kunc Petr 39.35; 3. Berka Milan 44.51; ... ; 21. Klangová Bohumila 102.43;

Mistrovství ČR ve sprintu 2005

Letošní druhé mistrovství si první červnový víkend vzal na starost oddíl z Třebíče. Běžel se sprint, takže centrum závodu stálo přímo na hlavním třebíčském náměstí a prostorem závodu se stala především historická část města, židovské ghetto zapsané na seznamu UNESCO a park se skalnatým svahem nad řekou.

Po příjezdu do Třebíče jsme se usídlili na zimáku a většina z nás využila tréninkové mapky. Tréninkový prostor byl zajímavý, určitě stál za shlédnutí modrý křížek u hlavní silnice (Adélce pomohl k 5.místu:-). To už ale vyrazily do města elitní kategorie, kde měl náš oddíl zastoupení v trojici Olaf, Libor a Palo. Olaf asi běžel hodně rychle, nezalekl se ani skal nad řekou, které seskákal, a tak se slušným náskokem vyhrál! Libor si doběhl pro 6. místo a Palo v jednom místě napoprvé nezvolil úplně správné pořadí kontrol, i tak byl 22.

Pak už se otevřel a po chvíli zase uzavřel prostor izolace pro davy dorostenek, juniorek, dorostenců a juniorů. Startovalo se přímo na náměstí, pro první kontrolu již ale bylo nutné překonat řeku. Zde se odehrávala nejzajímavější část závodu - krátké postupy v židovském ghettu. Úzké krkolomné uličky a temné průchody byly zajímavým zpestřením závodu. Odtud jsme směřovali do parku a do skal nad řekou. Po návratu na "náš" břeh řeky jsme se krátce ukázali na náměstí na čtyřech diváckých kontrolách, oběhli kostel a byli jsme v cíli.

Úspěšný byl především mistr Evropy (nepíšu tenhle článek moc včas:-) Jára, který si vyběhl bronz a Adélka, která by s o 4 vteřiny rychlejším časem doplnila dvojici bronzových medailistek.

S příchodem vytrvalého hustého deště probíhali městem veteráni (dostalo se i na Mlýnka), takže ani moc lidí nevyužilo volného vstupu na věž a do dalších památek. Pak už proběhl jen neúspěšný pokus skupinky o přespání v Jihlavě a jelo se domů. Mistrovství bylo pěkné, po Třebíči byly dokonce vylepené plakáty, je jen škoda, že se nekonal veřejný závod, který by přilákal diváky v podobě dalších orientačních běžců.

Martináč

Na tomto místě se měl původně objevit rozhovor se zlatým medailistou Olafem. Bohužel jsem se s ním špatně domluvil a tak se rozhovor nakonec nepodařilo zrealizovat. Přesto si myslím, že jeho výkon si rozhovor zaslouží, a tak jej plánuji uskutečnit co nejdříve - snad na Zvůli. Zveřejnit bych jej pak chtěl ve zvukové podobě na netu.

Zelda

Výsledky:
D18: 1. Svobodná Šárka 15.13; 2. Karochová Simona 15.34; 3. Doležalová Monika 15.48; 3. Hermanová Zuzana 15.48; ... ; 5. Štěpánská Adéla 15.52; H16: 1. Bednařík Antonín 16.21; 2. Györgyi-Ambró Gergely 16.22; 3. Zimmermann Jakub 16.50; ... ; 7. Nykodým Miloš 17.23; ... ; 9. Hájek Daniel 17.38; ... ; 21. Zimmermann Štěpán 19.17; H18: 1. Beneš Jan 15.16; 2. Kodeda Štěpán 15.29; 3. Lenkei Zsolt 15.39; ... ; 7. Chromý Adam 16.19; ... ; 20. Bořil Tomáš 17.30; ... ; 29. Mazúr Martin 19.20; ... ; . Zelinka Jiří DISK; H20: 1. Hejzlar Štěpán 16.50; 2. Háj Jakub 17.08; 3. Kovács Ádám 17.09; ... ; 12. Stehlík Martin 18.38; 13. Pracný Jakub 18.43; 14. Rajnošek Zdeněk 18.47; ... ; 25. Janský Petr 20.18; H21: 1. Dlabaja Tomáš 16.36; 2. Lučan Vladimír 16.53; 3. Smola Michal 17.09; ... ; 6. Zřídkaveselý Libor 17.44; ... ; 22. Bukovac Palo 18.51; H40: 1. Ptáček Pavel 17.52; 2. Holík Marek 18.04; 3. Hadač Miroslav 18.20; ... ; 12. Mlynárik Peter 19.31;

JOŽ Ostopovice

Já jsem se céček v Ostopkách zúčastnila ze dvou důvodů:

 1. sprinty mě nelákají
 2. jsem potřebovala využít máminu pračku

Den se zdál pěkný, i když hlásili něco o pršení, ale jako vždy, předpověď je pro Pražáky, člověk musí počítat tak s 1/2 denní latencí, což se potvrdilo, odpoledne lilo jako z konve. Ale to už byl oblž bezpečně ukončen, aspoň co se závodění týče. Mno okolobrněnské terény všichni známe, já teda ty listnáče s prudkejma kopcema zrovna nemusím, ale už jsem šla do toho, tak což. Něco Žabiňáků tam taky bylo (elita oddílu předstírala rychlý běh v Třebíči), takže s kým promluvit před i po závodu bylo. Už cestou na start nám bujná zeleň napovídala, že se příroda ze zimy fakt zbráborala, což jsme mohli v lese náležitě ocenit. Já bych to nazvala bordelem, slušní svízelem. Byl prostě všude. Nevím, jak ti, co šli pozdě, jestli měli vydupaný silnice, ale my brzce startující jsme si připadali jak ledoborce. Za závod jsem sundala z noh odhladem tak 5kilo toho přítuly. Kontrol bylo přehršel, tak bylo co hledat. Ty 1,5m kopřivy si ale mohli odpustit, výmluva, že tam ještě před týdnem nebyly, je nepřípustná. Co jsem mohla oběhnout, to jsem oběhla, takže jsem se proběhla i po silnici mezi Nebovidama a Troubskem, cestou jsem zahlédla mladou matku-cyklistku s takovým tím vozejčkem s potomkem, se to nějak rozmáhá, prej jsou v tom děti hodný. Před cílem nás ještě Adams prohnal takovou černobezovou strání, no fuj. V cíli jsem byla ráda, že jsem v cíli. Nevím, jak dopadli ostatní, pohled pod článek napoví. Jelikož tam "nikdo" nebyl, taxem se do cíle doplazila v naší kategorii nejrychleji, body ovšem žádný...no, letos asi žně nebudou...

Počasí dobrý, organizace aspoň podle mě taky dobrá, trať sice trochu moc kontrolovatá, mno, prostě normální oblž u Brniska.

Iva

Výsledky:
D12: 1. Tesařová Markéta 27.28; 2. Chromá Kateřina 28.23; 3. Šulerová Hana 31.19; D14: 1. Šulerová Pavlína 28.27; 2. Muselíková Vladislava 33.52; 3. Hrušková Kristýna 40.48; ... ; 5. Kolaříková Anna 49.53; D21C: 1. Žáčková Iva 62.51; 2. Kadlecová Eva 67.58; 3. Rábová Zuzana 70.05; ... ; 6. Šišková Vladimíra 74.29; 7. Ehlová Pavla 79.00; ... ; 10. Zehnulová Jana 83.52; ... ; 13. Matulova Dana 96.45; ... ; . Reinerová Barbara DISK; D35: 1. Chroustová Petra 56.18; 2. Kabáthová Jitka 69.23; 3. Jurenová Iveta 69.49; ... ; 7. Chamonikolasová Jana 89.41; ... ; . Chromá Eva DISK; H10N: 1. Brlica Jan 14.58; 2. Jordanov Alexandr 17.45; 2. Hruška Jakub 17.45; ... ; 7. Prochazka Jiri 52.51; H12: 1. Svoboda Marek 29.53; 2. Brlica Pavel 38.59; 3. Hájek Pavel 43.01; ... ; 6. Říha Jan 52.29; H21C: 1. Hikl Tomáš 66.48; 2. Fiala Jan 71.55; 3. Kunz Martin 73.31; ... ; 8. Veselý Martin 74.44; 9. Ehl Jiří 74.51; 10. Prokop Petr 75.12; 11. Kabáth David 75.57; ... ; 13. Lexa Matěj 77.08; ... ; 15. Svoboda Ladislav 80.43; ... ; 17. Tomeš Petr 86.39; ... ; 20. Denemarek Ivo 90.45; 21. Humlíček Aleš 94.54; 22. Jevsejenko Alexandr 100.31; ... ; 25. König Lukáš 114.34; H35: 1. Jalový Vlastimil 79.13; 2. Uhmann Petr 79.35; 3. Korpas Jaroslav 81.56; ... ; 5. Štěpánský Václav 85.03; T3: 1. Smejkal Pavel 36.23; 2. Bulinova Eva 51.06; 3. Cermakova Michaela 55.07;

ŽA - Čeřínek

5. června se odjíždělo hodně brzo. Moc brzo. Bohužel už si nepamatuju v kolik, ale i právě kvůli tomuto odjezdu se pokusilo několik mladých odvážných závodníků neodjet v sobotu ze sprintu domů a přespat na místě. To se jim ale nepovedlo, a tak se nás to nedělní ráno sešlo u Bohémy dost a ještě mnohem víc. A proč? Jeli jsme si totiž zazávodit na poslední áčkové závody v letošní jarní sezóně. Běžela se krátká trať a centrum bylo v Rohozné.

Byl příjemný teplý letní den a na shromaždišti nám čas zpestřovali pořadatelé jako vždy hudbou. Hudbou, která zaujala hlavně malého Ondru Ehla a předvedla nám ho jako skvělého tanečníka s výbornými pohyby a citem pro rytmus. No fakt mu to šlo! Však ještě uvidíme, jestli se prosadí spíš v oboru orientačním nebo tanečním :-)

Les byl celkem průběžný, ke konci se objevilo na trati pár hustníčků. A o kopce zde rozhodně nebyla nouze. Nevím, jestli tomu tak bylo ve všech kategoriích, ale příchozí měli trať postavenou poměrně dost jednoduše. Na první kontrolu jenom pálit po cestičce, na druhou totéž. Ale trať se mi i přesto docela líbila.

Nejdřív jsme nechali vyhlásit nejlepší kvality našeho oddílu a zaplácali jim. Po vyhlášení jsme sbalili batohy, stan, tyč s oddílovým lampionem a mnozí se na cestu domů ještě zásobovali skvělými koláči, které na shromaždišti ke konci závodů prodávali s úžasnou slevou! No a taková akce se přece nedá odmítnout :-) Cesta do Brna byla klidná. Další závody byly za námi...

Evaak

Po oba dny se výjimečně dařilo Ádě, a proto jsem jí položil několik otázek souvisejících s tímto víkendem:

Zelda: Nazdar Ádo, na MČR ve sprintu v Třebíči tě od medajle dělilo, dělily čtyři vteřiny, jak se na to zpětně díváš? Mrzí tě to, nebo seš spíš ráda?
Áda: Já nevím. Mě to ani nemrzí, já ráda teda rozhodně nejsem, že jo, ale s tím už se asi nic udělat nedá. Můžu být tak akorát spokojená, že se mi to docela povedlo, prostě ty čtyři vteřiny, to mohlo být, že jsem se rychleji mohla orazit kontrolu nebo cokoliv jinýho, ale jsou tam, že jo.Tak to je jasný.

Zelda: Čím to bylo, že se ti podařilo najednou tak dobře zaběhnout. Předtím v sezóně se ti zas až tak výrazně nedařilo.
Áda: No jasně, já vůbec nevím, ne to, asi to bylo tím modrým křížkem, na kterým jsme předtím byli s Martinem na tréninkové mapě, to je určitě ono. To kdyžtak tam nedávej, protože to stejně nikdo nepochopí.

Zelda: S čím jsi do závodu...
Áda: Počkej, počkej, já ti na to odpovím. Taková dobrá pohoda před závodama. Takový to, chápeš.

Zelda: S čím jsi do závodu nastupovala? S čím bys byla spokojená před závodem?
Áda: Já nevím, já jsem o tom vůbec nepřemýšlela. Mě se akorát zdálo, že bude blbý, když bude pršet, což se mi splnilo. Celou dobu, co jsem běžela, bylo fakt pěkně. Tak jsem si tak chtěla užít. Zajímalo mě jaký to bude, a tak jsem si to užila.

Zelda: A jak se ti líbil terén závodu? Byl poměrně zajímavej, tak tvůj názor na něj.
Áda: Jo fajn, se mi líbil. Bylo to zajímavý, jak´s říkal.

Zelda: V neděli se ti podařilo na to navázat šestým místem, bylas o místo horší. Byl to naprosto odlišný závod. Věřila sis, že se ti podaří něco takového zopakovat jako v sobotu?
Áda: Né, vůbec, já jsem před tím závodem o tom vůbec nepřemýšlela, já nikdy před závodem, ňák nepřemýšlím o tom, jak se umístím. Mě se v neděli zdálo, že se mi to spíš jako nepovedlo, nebo z toho závodu jsem neměla vůbec dobrej pocit, narozdíl od soboty. Když jsem doběhla a říkala jsem si, že se mi to fakt líbilo, tek v neděli teda nee.

Zelda: Takže se ti nelíbil les, nebo tvůj výkon byl špatný?
Áda: No les se mi líbil, ale můj výkon se mě zdál dost divný.

Zelda: Na konci sezóny, letošní jarní části sezóny se běžely, se běží tři závody na Vysočině. Vyhovují ti ty terény. Seš s tím spokojená? Objevují se hlasy, ojevují se kritické hlasy na tyto, na to umístění těch závodů.
Áda: Já nevím, já mám Vysočinský terén docela ráda, tak mě se to celkem líbí. Nemám proti tomu žádný výhrady.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju spoustu dalších úspěchů.
Áda: Děkuju, tobě taky.

Výsledky:
D18A: 1. Doležalová Monika 24.20; 2. Hermanová Zuzana 25.20; 3. Karochová Simona 25.21; ... ; 6. Štěpánská Adéla 26.13; D18B: 1. Šediváková Helena 25.13; 2. Hypiusová Tereza 25.58; 3. Špicarová Michaela 26.21; ... ; 9. Hýblová Jitka 28.33; D21A: 1. Teringlová Martina 37.09; 2. Ptáčková Veronika 38.24; 3. Fučíková Hana 38.53; 4. Reinerová Barbara 40.33; ... ; 27. Ehlová Pavla 47.57; H14B: 1. Bořil Petr 21.47; 2. Stulík Matěj 21.55; 3. Bína Martin 21.57; ... ; 10. Zimmermann Štěpán 24.31; H16A: 1. Hájek Daniel 23.56; 2. Kubát Jan 25.12; 3. Slezák Jiří 25.57; 4. Zimmermann Jakub 26.38; ... ; 24. Nykodým Miloš 31.42; H18A: 1. Král Vojtěch 25.25; 2. Beneš Jan 26.18; 3. Kodeda Štěpán 26.39; 3. Chromý Adam 26.39; ... ; 7. Bořil Tomáš 28.26; ... ; 26. Zelinka Jiří 32.53; H18B: 1. Fiala Petr 28.33; 2. Mazúr Martin 28.36; 3. Budín Václav 29.39; H20A: 1. Henych Martin 29.54; 2. Velička Jan 30.55; 3. Kovács Ádám 31.40; ... ; 5. Rajnošek Zdeněk 32.11; ... ; 9. Pracný Jakub 32.52; ... ; 18. Stehlík Martin 34.49; ... ; 31. Janský Petr 37.38; H21A: 1. Kazda Ondřej 40.31; 2. Šidla Jan 41.53; 3. Přinda Lukáš 42.29; ... ; 38. Otrusina Jiří 48.06; ... ; 57. Kabáth David 51.55; H21B: 1. Procházka Jiří 34.09; 2. Novák Michal 35.56; 3. Tihon Michal 36.00; ... ; 8. Prokop Petr 38.09; ... ; 18. Ehl Jiří 40.29; ... ; 35. Veselý Martin 43.46; ... ; 46. Pátek Richard 46.19; 47. Svoboda Ladislav 47.28; ... ; 60. König Lukáš 60.28; H21E: 1. Lučan Vladimír 41.08; 2. Dlabaja Tomáš 41.34; 3. Smola Michal 42.39; 4. Bukovac Palo 43.26; ... ; 12. Zřídkaveselý Libor 45.57; H40B: 1. Hradecký Jaroslav 36.24; 2. Krejčí Jaroslav 36.44; 3. Milota Josef 36.53; 4. Mlynárik Peter 37.23; T3: 1. Jašek Jindřich 23.09; 2. Kabáthová Eva 25.03; 3. Štefec Jaroslav 28.35;

Nominačky MSJ

Je středa 8. června brzy ráno a já se vydávám již pošesté na nominační závod na MSJ. Tentokráte mám asi nejméně práce, neboť vše připavuje Jíra Strnad a jeho kamrádi z OK 99 Hradec Králové.

Cestou se ještě stavuji na krátký výběh s Bořkem po tartanové dráze ve Žďáru nad Sázavou. Fouká silný protivítr a Bořkovi brzy docházejí síly. Navíc špatně počítám a tak náš pokus o limit na 5 km končí o kolo dříve, ale šance na splnění již stejně neexistovala.

Na louku u Horního Dehtova (centrum loňského M ČR na KT) příjíždíme jako poslední, ale není kam spěchat a do startu závodu zbývá více než hodina času. V našem dresu je vidět jen Chrobáka, který usiluje o nominaci. Rajmo, který si o víkendu rozsekl koleno je jen divákem, ale jelikož je již nominován vlastně se nic nekomplikuje.

12:00 je okamžikem startu a také rozplétání nominační tajenky. Ta se letos zdála velmi lehká, hlavně když počet splněných limitů je zejména u holek k pláči. Diskuse koho nominovat a koho nenominovat už probíhala v předchozích 14 dnech a otázky jsou stále stejné. Co s těmi, co nezaběhli limit? Když jsme tuto otázku předem řešili s Laďou, Vaškem a Lubošem, shodli jsme se, že se budeme snažit vzít ty, kteří limit splnili a ti, co jej nemají, mají smůlu. Závod běží a mně se v hlavě honí myšlenky, jestli už konečně jednou dopadnou ty nominačky tak, jak jsme si je v našich diskusích představovali.

Nedopadnou. Tedy jak se to vezme. V juniorech vítězí Hóna Beneš a má tak jistou nominaci. Druhý dobíhá Chrobák. Jsem hrozně rád, nominaci jsem mu přál a jeho výsledek je tak dobrý, že snad nikdo nebude jeho nominaci zpochybňovat. Přece jen je třeba říci, že je to první 17-letý junior, kterého jsme na MSJ nominovali. Palymu se opět moc nedařilo, ale přece jen on na MSJ určitě patří a získává tak páté nominační místo. O tom šestém jsme vedli delší diskusi. V kursu byla dvě jména Ondra Holas (ten běžel výborně - byl třetí s velmi malou ztrátou) a Broňa Přibyl (tomu se více dařilo při jarních žebříčcích). Po prodiskutování pro a proti se přikláním na stranu Ondry Holase a je tak v klucích nominováno. Juniorky - zase oříšek. Vítězí Janča a její náskok na druhou Ivanu Bochenkovou, která si jen tak přišla zaběhnout je zdrcující. Naše představy se mi v hlavě bortí jako domeček z karet a já začínám uvažovat opět varianty, o kterých se mi zdálo v předchozích 14 dnech. Shodujeme se, že vezme i závodníky bez limitu. Všichni čtyři píšeem svá jména na papírek, abychom se vzájemně neovlivňovali a dohodovací řízení plánujeme až u jmen, na kterých se neshodneme. Neváhám a píši své tři favoritky. Ostatním to přece jen trvá o chvilku déle, ale překvapení je na světě. Nebude o čem diskutovat, všichni se shodujeme na třech jménech, a tak k již dříve nominovaným Panchártkové, Krčálové a Karochové (na té jsme se shodli jako na jediné 18-tce) přibývají Krafková, Hrušková a Spurná.

Odcházím ke komisi reprezentace, tu zde dnes zastupuje Kipli a Petr Weber. Přednáším náš návrh a krátce zdůvodňuji naši nominaci. ... další chvíle vzhledem k věcem, které se odehrály nechci komentovat ... . Vím jen, že okolo 16. hodiny vypínám mobil a vydávám se na cestu k domovu s vědomím, že mám další nominačky a nominaci za sebou.

Co napsat závěrem? Gratuluji Chrobákovi k dobrému výkonu a přeji mu hodně štěstí a dobrou formu na MSJ. Rajmovi pak jen to druhé a přece jen více toho štěstí, vžyť je to vzhledem k jeho věku jeho poslední MSJ.

Zhusta

Výsledky:
H: 1. Beneš Jan 68:00; 2. Chromý Adam 68:55; 3. Holas Ondřej 70:36;

Moje první české závody

Po úspěšném složení všech zkoušek na Danmarks Techniske Universitet jsem se na začátku června vrátil do Brna a nebyl bych pravý orienťák, kdybych se ihned nezúčastnil nějakých závodů. Na víkend 11.-12. června připadl OBLŽ Brněnské oblasti spojený s Českým ŽB. Na pořadu byla krátká trať na Milovech a klasika v areálu Martina Koukala ve Žďáru.

V sobotu ráno jsem tedy zase po dlouhé době stepoval u Bohémy. Řeknu vám, že jsem měl problém některé poznat, jak se za ten rok změnili, ale jedna věc se nezměnila, a to pozdní odjezd autobusu. I když pokud si pamatuji, tak loni aspoň opozdilci zavolali, ať na ně počkáme :-), ale nakonec jsme se vypravili, a tak se tedy můžeme přesunout k závodům. Centrum bylo na dobře známé pláži u Milovského rybníku, centru JMS2000. Počasí bylo téměř ideální - polojasno a ne zas tak velké vedro. Muži měli trať 6 km a 240m převýšení. Marně jsem si snažil představit, co to převýšení znamená, protože za poslední rok jsem na závodech dostal jen délku tratě a o převýšení se nikdo nezmiňoval. No asi to bude tím, že v okolí Kodaně má největší kopec, který můžete vyběhnout, asi 30m. Nakonec trať nebyla až tak kopcovatá a myslím, že se většině závodníků líbila. Za zmínku určitě stojí, že v hlavní mužské kategorii se sešla velmi velká skupina Žabiňáků, a tak se tento závod odehrával v duchu malého oddílového přeboru, v kterém se však stává slavným jen poslední z nás. Tohoto "Černého Petra" si pro dnešek odnesl Otri.

Poněvadž byly závody blízko Brna, tak se na noc jelo zpátky domů, což se odrazilo na nedělní docházce. Když jsem ráno v šest vstal a viděl, jak pěkně venku prší, tak jsem také začal zvažovat svou účast. Nakonec jsem se rozhodl vyrazit a určitě jsem nelitoval. Za Brnem se počasí zlepšilo a na shromaždišti už bylo příjemně teplo a sluníčko. Na pořadu byla klasická trať u Pilské nádrže. Shromaždiště bylo skromné a kvůli problémům s rozhlasem i docela tiché. Aspoň se všichni mohli soustředit na svůj výkon. Terén byl rovinatý a tratě tudíž hodně dlouhé, což moje nohy velmi silně pocítily. Na malé mapce byla chlapská 14,5km dlouhá trať velmi zamotaná a i notoričtí DISKaři by si našli své místečko, kde si svůj závod zkrátit (že O**i ;-)) Pokud si dobře pamatuji, tak všichni svůj závod dokončili a s menšími či většími šrámy jsme uzavřeli druhý ze tří červnových závodních víkendů na Vysočině. Díky mému statečnému výkonu a neúčasti našich nejlepších závodníků ze soboty jsem se stal největším Žabiňáckým loosrem v kategorii H21B - o fotku s autogramem prosím piště mé sekretářce :-).

Brabík

Výsledky sobota:
D12C: 1. Novotná Markéta 15.58; 2. Kamenická Kateřina 17.00; 3. Havlíčková Nikola 18.26; ... ; 10. Chromá Kateřina 24.32; ... ; 13. Macháčková Zuzana 27.59; ... ; 17. Macháčková Klára 40.49; D16B: 1. Polzerová Lenka 26.44; 2. Mezníková Lucie 26.57; 3. Freyová Andrea 26.57; ... ; 22. Hýblová Jitka 33.52; D18B: 1. Azebová Nina 23.49; 2. Vaculíková Jana 24.06; 3. Mádlová Věra 25.03; ... ; 16. Stratilová Marie 31.59; D21B: 1. Krafková Lucie 36.21; 2. Rufferová Iva 37.06; 3. Škodová Petra 37.09; ... ; 9. Gebauerová Jana 39.03; ... ; 43. Žáčková Iva 45.43; D35B: 1. Smutná Jana 30.46; 2. Kamenická Lenka 33.22; 3. Abelová Ivana 33.24; ... ; 5. Kabáthová Jitka 35.35; D35C: 1. Hudečková Helena 33.15; 2. Chroustová Petra 33.38; 3. Syslová Iva 38.50; ... ; 11. Chromá Eva 62.21; H14B: 1. Brož Petr 22.23; 2. Bořil Petr 22.49; 3. Zimmermann Štěpán 22.59; H16B: 1. Pátek Lukáš 23.46; 2. Procházka Pavel 24.33; 3. Pavlů Ondřej 24.33; ... ; 6. Nykodým Miloš 25.49; H18B: 1. Mališ Jiří 23.28; 2. Perůtka Jan 23.31; 3. Samek Martin 25.30; ... ; 5. Zelinka Jiří 26.05; ... ; 29. Dědic Filip 32.27; H20B: 1. Palas Jan 26.24; 2. Balcar Aleš 28.04; 3. Chromý Adam 29.46; H21B: 1. Prášil Marek 35.03; 2. Kozák Osvald 35.33; 3. Janata Martin 35.35; ... ; 8. Zřídkaveselý Libor 37.04; ... ; 12. Kabáth David 38.36; ... ; 32. Brabec Jaroslav 40.52; ... ; 37. Stehlík Martin 41.22; ... ; 43. Pracný Jakub 41.47; ... ; 49. Prokop Petr 42.14; ... ; 70. Otrusina Jiří 44.47; H21C1: 1. Hikl Tomáš 34.31; 2. Teringl Radek 39.27; 3. Šmehlík Eduard 39.39; ... ; 52. Pátek Richard 47.46;

Výsledky neděle:
D12C: 1. Novotná Markéta 21.45; 2. Hrusková Barbora 22.57; 3. Sulerová Hana 24.14; ... ; 8. Chromá Katerina 29.33; D18B: 1. Mrstíková Kveta 46.32; 2. Mádlová Vera 47.47; 3. Hamácková Kristina 48.07; ... ; 15. Stratilová Marie 58.10; D21B: 1. Rufferová Iva 59.45; 2. Novotná Petra 59.49; 3. Omová Michaela 60.05; ... ; 42. Zácková Iva 78.19; D35B: 1. Smutná Jana 48.57; 2. Kamenická Lenka 51.37; 3. Kucharová Ada 55.48; ... ; 16. Kabáthová Jitka 68.57; H14B: 1. Broz Petr 38.31; 2. Boril Petr 39.10; 3. Petrzela Jan 40.15; 4. Zimmermann Stepán 40.45; H16B: 1. Pátek Lukás 46.05; 2. Kucera Petr 48.29; 3. Danek Jáchym 49.02; ... ; 9. Nykodym Milos 54.18; H18B: 1. Smehlík Eduard 49.05; 2. Malis Jirí 50.24; 3. Justa Pavel 51.15; ... ; 6. Zelinka Jirí 53.48; H20B: 1. Palas Jan 59.40; 2. Holas Ondrej 61.25; 3. Chromy Adam 62.49; H21B: 1. Kovár Miroslav 79.07; 2. Kozák Osvald 79.34; 3. Zrídkavesely Libor 80.23; ... ; 17. Kabáth David 86.46; ... ; 51. Prokop Petr 95.12; ... ; 62. Brabec Jaroslav 97.22; H21C: 1. Hikl Tomás 65.42; 2. Oma Jakub 70.46; 3. Horálek Radek 74.35; ... ; 62. Pátek Richard 97.41;

Nominačky na MS v Japonsku

Vidíte tu ukázku mapy? To je terén severně od Balatonu. Dá se říci jediný terén v Evropě, který je podobný tomu, co čeká na závodníky v Japonsku. Se tedy domníváme. Protože to, co čeká na reprouše v Japonsku, neví vlastně pořádně nikdo. Neví to Otri, neví to ani George, dokonce to neví ani Vašek Král, který nás s radostí posílal v Jeseníkách na své ultra-long- distanciální tratě, ale aspoň že tam bylo hezky a svítilo sluníčko, že jo Vašku? Takže příště i vodu na občerstvovačkách :-)

Smysl nominačního závod je nejen závod v co nejpodobnějším terénu, ale taky ukázat, že se dokážeš připravit na den D, jako na MS. V dospělém manšaftu se nahraje na výsledky na fedoších a jiných českých akcích. Prostě pokud nemáš výsledek z MS, tak si v sobotu 12. června stál na startovní čáře s naprosto stejnou šancí, ať už ti říkají Olaf anebo Otri (sorry Jiříku, že už si tvé jméno beru podruhé do pusy).

Jsou právě 2 měsíce do zahájení 22. MS v OB v japonském Aichi, jenže není 30°C, není ani 80% vlhkost. Přesto má dnešní middle taktéž brutální parametry, bude mapově náročný a o tom humusu pod nohama se už nemá smysl bavit.

New Balance nedávno rozjel novou reklamní kampaň, hlavní motto: For Love or Money? Extrémní tratě, které běhají eliťáci, by asi většinu lidí úplně odradily. Někdy ti to běží, nezastaví tě nic, někdy to nejde, bojuješ a nadáváš, ale v cíli stejně vyloudíš úsměv. To je asi o tej lásce. A proč sem strkám ty prachy? Protože po 12 letech hostí MS opět jiný kontinent než Evropa. Po Severní Americe (kde běžel Libor) je to tentokrát Asie. Letenka a skoro 3 týdny v Japonsku to je slušné prize money :-)

Dnes si na svazových stránkách můžu přečíst titulek: Tomáš Dlabaja vypálil ostatním rybník. Před nominačkama mě vševědoucí Béďa nepasoval vůbec mezi favority. Ale skoro se nedivím. Nominovat se měli 4 muži, 2 už téměř jasní - Horáček, Jedlička. Takže jen 2 místa. A tohle mi bylo jasné už od zimy, kdy jsem se rozhodl udělat "maximum" pro nominaci a i kdyby to nevyšlo, tak alespoň získat dobrou zkušenost do dalších let, o tom, co vše je potřeba udělat na cestě k nominaci. Recept není tak těžký, prostě pořádně natočit a pak spoustou kvalitních tréninků eliminovat mapové chyby až na úplné minimum :-) Rovná se dřina, dřina a dřina. Ale když je kolem vás dobré prostředí, tak to je docela v pohodě. A musím říct, že jsem se orienťákem letos hodně bavil. A tím myslím vše, co se kolem točí. Od dobré party v sauně, od vzájemné motivace na tréninku s dorostenci a až po to, že jste mi moc nenadávali, když jsem s váma kolikrát nešel na pivo :-) Díky.

Tuhle akci velmi pěkně popsal sám nejvyšší repre-kouč na svazových stránkách www.orientacnibeh.cz, koho by to více zajímalo. Dovolím si část článku zkopírovat, abych se od té startovní čáry v úvodu dostal do cíle.

V mužích se zaskvěl Tomáš Dlabaja, který odcestoval k Balatonu na vlastní pěst o něco dříve, aby si navykl na specifický terén. Vyplatilo se. "No docela jsem to pokazil," tvrdil Olaf v cíli. Paradoxně tou dobou vedl o devět minut... A když ho nedokázal porazit ani Michal Horáček, bylo o první nominaci na MS jasno.

Olaf

Výsledky sobota:
H: 1. Tomáš Dlabaja 42.02; 2. Michal Horáeek 42.35; 3. Czaba Gosswein 46.11;

Výsledky neděle:
H: 1. Michal Horáeek 110.42; 2. Michal Jedlieka 113.13; 3. Michal Smola 115.36; ... ; 5. Tomáš Dlabaja 118.20;

Vlhká Jedovnice

Taky se vám zdá, že spojení Vlhká Jedovnice je něco obzvlášť hnusného? A to vůbec nemusíte vědět, kde Jedovnice je a proč je vlhká. Jedovnice je totiž zkratka "jedovaté čarodějnice". Řek bych, že před vlhkou jedovatou čarodějnicí by utek i Ivan, a ten se v lese vyznal (a nemusel s sebou vláčet bicykl).

A tak vlhká Jedovnice nezklamala ani nás, účastníky 5. a 6. závodu ČP MTBO. Sobotní krátká trať byla suchá, místy mokrá, občas víc. Ale to už jsem psal v úvodu. Na start nad vesnicí projížďka pěkným švihem. Trochu zrada, že start byl v poli (asi 100 m od lesa), tudíž nebylo, kam se vys.. No nic, s pocitem, že těch pár deka navíc ještě nikoho nezabilo jsem vyrazil na "příchozí" mužskou trať H19B. Hned po startu jsem se vydal o jednu cestu vedle, nebyly však naštěstí pod velkým úhlem (a měla lepší povrch, takže ztráta jen minutu a půl :) ). No a pak se to tak šněrovalo, lesík to byl pěkný, kontrola v Senetářově taky, a jak tak jedu dolů lesem pěkně přímo na další kontrolu, dostávám úmornou střevní křeč (přece jen jsem se těch pár deka měl někde zbavit..) a stižen stigmatem skalpelu profesora Bodnera jsem kontrolu přehlíd a podjel ji asi o 800 metrů (ztráta 4 minuty..). Na další jsem to prubnul kousek lesem, což podle mezičasu nebyl asi tak špatnej postup. Dyž se tak znova dostávám do rytmu, začalo se stmívat. Před očima mi zablikala housenka DISK-LIMIT a pomalu jsem se poohlížel po místu na vhodný bivak. Kuknu na digi a vidím, že je teprv půl třetí, no je to možné, toto? Vysvětlení se dostavilo záhy, z oblohy vyřinuly se kvanta krupp-essen. Přilba s ďurama je vjec praktická a fajna, asi jako dyž jíte vidličkou polívku. Kroupy přešly v liják. Po tomto úvodním orgasmu Jedovnice zvlhla a už tak zůstala aj na nedělu.

Pořadatelé všechno zvládali excelentně. Displej s okamžitým časem a pořadím u vyčítání je dobrá věc. DJ Urban :) se neflákal přes den ani večer (neúnavně prokládal Blodhound Gang Kabáty a Horkýže Offspringem a pouštěl se do reje zablácených a umytých tancujících těl). Sláva vlhkým vítězům a ještě vlhčím poraženým! V sobotu v elitě dominovali staré esa Michaela Gigon a Jarda Rygl. V neděli pak vyhrála Michaela Lacigová a Lubomír Tomeček (Rygl byl disk). Nedělní trať byla na druhé straně od rybníka a mokrá, místy vlhká byla už od začátku. Legrační byl dlouhý postup diagonálně přes mapu (s různými obměnami u všech mužských kategorií - holčičí sem neviděl), který všichni co znám celkem zmršili a jeli spodem - asi se jim (jako i mně) zalíbila možnost si zabajkovat na červené turistické značce :) . Tuž to je všechno, děvuchy a synci moji. Ve vlhké Jedovnici sem se zase ujistil, jaký pěkný sport jsme si to zvolili :)

Ondra Šňupárek

Výsledky sobota:
D: 1. Mestkova Katerina 52.13; 2. Uhnavá Markéta 52.44; 3. Podrábská Marie 55.29; ... ; 24. Ehlová Pavla 71.09; ... ; 33. Reinerová Bára 76.09; ... ; . Sladká Zora DISK; D14-18: 1. Kiacová Zuzka 38.54; 2. Jana Fajtlova 40.12; 3. Trnovcová Daniela 42.54; 4. Kolaříková Anna 49.22; H19-39A: 1. Fraňo Michal 42.11; 2. Schwab David 44.28; 3. Vala Radek 45.03; ... ; 18. Svoboda Ladislav 52.02; ... ; 25. Mudrák Pavel 54.01; ... ; 37. Sladký Marek 67.07; H19-39B: 1. Fujáček Jan 42.12; 1. Čech Radovan 42.12; 3. Skoupý Jan 44.51; ... ; 9. Štěpánský Václav 47.14; ... ; 22. Stachoň Zdenek 54.20; 23. Šňupárek Ondřej 54.22; ... ; 37. Tišnovský Zdeněk 61.47; H40: 1. Mlynárik Peter 47.48; 2. Nejedlý Petr 48.30; 3. Jaroslav Fajtl 50.19; ... ; 7. Sladký Ivan 55.53; HE: 1. Rygl Jaroslav 42.14; 2. Jirasek Milan 46.40; 3. Linhart Aleš 48.24; ... ; 34. Ehl Jiří 57.41; P: 1. Pasch Onřej 33.21; 2. Tišnovský Martin 36.18; 3. Šesták Jakub 38.40; ... ; 17. Hybnerová Lucie 126.11; ... ; . Mudráková Michaela DISK;

Výsledky neděle:
D: 1. Topinková Monika 84.10; 2. Lamichová Kateřina 85.30; 3. Ryglová Kateřina 87.14; ... ; 7. Uhnavá Markéta 90.59; ... ; 22. Ehlová Pavla 109.26; ... ; 25. Reinerová Bára 111.01; ... ; 35. Sladká Zora 131.55; D14-18: 1. Kiacová Zuzka 65.43; 2. Jana Fajtlova 72.06; 3. Haberzettlová Petra 76.44; 4. Kolaříková Anna 88.34; DE: 1. Lacigova Michaela 93.07; 2. Lepšíková Olga 98.20; 3. Folprechtová Jarča 100.51; ... ; . Sladká Kateřina DISK; H19-39A: 1. Fraňo Michal 90.35; ... ; 2. Čech Radovan 91.10; 3. Vala Radek 91.46; ... ; 14. Svoboda Ladislav 106.13; ... ; . Sladký Marek DISK; H19-39B: 1. Bogar Leoš 94.11; 2. Peths Matěj 95.38; 3. Zaoral Petr 96.00; ... ; 15. Mudrák Pavel 107.06; ... ; 17. Štěpánský Václav 107.37; ... ; 25. Šňupárek Ondřej 110.29; ... ; 28. Tišnovský Zdeněk 113.50; H40: 1. Korvas Pavel 89.55; 2. Mlynárik Peter 89.56; 3. Jaroslav Fajtl 90.02; ... ; 5. Sladký Ivan 97.51; HE: 1. Tomeček Lubomír 99.49; 2. Schachinger Bernhard 109.09; 3. Laciga Radek 110.03; ... ; 41. Ehl Jiří 140.41; P: 1. Stachoň Zdenek 54.01; 2. Tišnovský Martin 69.12; 3. Kotačka Václav 76.29; ... ; 5. Mudráková Michaela 84.21; ... ; . Hybnerová Lucie DISK;

MČR Krátká

Tak jo - začnu tradičně, asi jako všichni ostatní. Minulý tejden mě ve škole přepadl Zelda s tím, že nemá nikoho, kdo by ostatním svěřil své osobní dojmy z MČR na kr.t. A když zvolil taktiku, že to určitě zvládnu, blahosklonně jsem souhlasila. Moje zvýšené sebevědomí začalo povážlivě klesat hned, jak jsem zjistila, že si z této víkendové události mnoho věcí nepamatuju :-(. Takže doufám, že nebudete moc přemýšlet nad správností mých informací, protože moje paměťová kapacita není největší...

To, v čem mám naprosto jasno je, že se tahle událost odehrála o víkendu 18.-19.6. Od Bohémy jsme kupodivu vyjížděli v opravdu sympatickém čase (9:30), takže i ti, kteří se nacházejí v části Brno-venkov si mohli trochu pospat, což není nikdy na škodu, hlavně o víkendu… Autobus se ubíral někam směrem k Novému Městu na Moravě, kde bylo shromaždiště situováno na opravdu romantickém prostředí - u velkého rybníka. Jedinej problém, kterej trochu na té romantičnosti ubíral byl, že rybník byl vypuštěnej :-). Ale teď už vážně k věci…Start 00 byl ve 12:00 a nejpozděj do 12:15 už všichni museli stepovat před chatovou oblastí a čekat, až je pustí na předstart. Ti, co startovali pozděj, měli ještě hafo času objevovat krásy dětského táborového kempu (vážně nechápu, proč byl kolotoč přivázán řetězem...)

I přes to, že jsem startovala hódně pozdě, byla ještě na startu hlava na hlavě. Takovou malou motivací před závodem pro mě bylo, že jsem běžela rozběh A. Aspoň jednou ty áčka poběžím, říkala jsem si :-). Hned po startu začalo pár neodkladných problémů - mapovej start byl uprostřed hustníku, cesta na první kontrolu byla hustníkem a první kontrola byla taky v hustníku - omyl - většina kontrol byla v hustníku :-).Takže pak jsem zažila asi půlhodinovou hru na téma "Kde to sakra vlastně jsem???". Po tom, co jsem konečně našla cíl, a že mi to dalo zabrat, jsem usoudila, i bez komentátorského příspěvku na mou osobu, že mi to na postup asi vážně nevyjde. Co se dá dělat, člověk si časem zvykne :-)

Do nedělního finále se myslím dostala Evička, Dan, Adam, Milouš, Štěpán…hmm že by Zelda??? To fakt netuším. Pokud jsem na někoho zapomněla, tak sorry! No a zbytek sobotního odpoledne před odjezdem se každej jal trávit po svém - například já osobně jsem si čas krátila útokem na meloun ve stanu Zlíňáků.

Druhej den byl odjezd plánován na 7:00, což byl zas oproti sobotě krajně nesympatickej čas. Ti lepší to vytušili už předem a přespali na shromáždišti. V 9:00 jsme byli jako na koni v centru dění. Ti lepší, co ještě nebyli schopní vstávat, zaručeně probrala celá igelitka hrášku z velkovýrobny od Marušky ze zahrádky (já nevím, ale myslíte, že by se na zahrádku vešlo 40 kg hrachu??). A potom už zase do lesa. Dneska jsem nemusela čekat dlouho na start, protože finále A startovalo až od času 100. Vzhledem ke včerejšímu výsledku jsem byla já ten prošlapávač cestiček :-) Svůj vpád do lesa jsem měla ale dobře načasovanej, neboť hned na jedničku jsem potkala televizi. Podotýkám, že to bylo v hustníku, u bažiny - takže to bylo veselý. Stejně se mi to v tom lese nelíbilo, i když nikdo nezapomenul po zhlédnutí mé mapy zase prohlásit - vy ste to měli tak hezký…ze zkušenosti - D16 to mají vždycky hezký :-). Zase nemám moc potuchu, jak se ostatním dnes dařilo - určitě dobře :-). Myslím ale, že od nás někdo určitě vyhrál, protože si pamatuju, jak Chrobák vyřvával "Žabinýýýýýý". Jo a eště si pamatuju, že tam byla úplně výborná pekárna. Měli naprosto symbolický ceny (koblih za 4 Kč), což jsem šla několikrát ocenit. Hej, dostanu něco za reklamu???

To je asi všechno, co můžu k této akci říct. Uznávám, není toho mnoho a je to nehorázně zmatenej blábol, ale snažila jsem se stručně sdělit (podle mě) důležitý věci. A slibuju, že až budu příště zase jednou pověřená něco sesmolit, vezmu si s sebou zápisník a budu si dělat poznámky :-).

Jítka

Na MČR na krátké trati zaznamenali naši závodníci nejeden úspěch, a tak na tomto místě můžete nalézt rozhovory s třemi z nich. První na řadě je novopečený mistr republiky na krátké trati Danáč:

Zelda: Nazdar Dane, gratuluju k zisku tvé druhé medaile z MČR, na mistrovství na krátké. Tohle je ale tvoje první individuální. Co to pro tebe znamená?
Danáč: No tak, znamená to pro mě dost, až na to, že tam vlastně nebyl Jára, taže to bylo dost znehodnocený, ale vážím si toho.

Zelda: Zatím jsi během letošní sezóny vyhrál všechny middly, kterých jsi se zúčastnil, takže jsi asi byl pasován do role favorita. Ovlivnilo to nějak tvůj výkon?
Danáč: No tak, tohlencto můj výkon asi neovlivnilo. Ovlivnilo můj výkon jen to vypadení Járy, takže jsem se potom moc nesoustřeďoval, dělal jsem chyby, ale vyšlo to i teď.

Zelda: Čím to je, že na této trati převyšuješ své soupeře tak výrazně, že nikdo zatím jiný nevyhrál?
Danáč: No tak, to nevím to se musím zeptat jiných, ale myslím, že moje fyzička na to stačí a mapově na tom taky nejsem tak špatně. Asi jsem rychlejší trošku než ostatní, takže možná v tom to bude.

Zelda: Teď už k samotnému závodu. Sobotní kvalifikace a nedělní finále se běželo v dost odlišných terénech. Nevadil ti tento fakt?
Danáč: No tak, to mě moc nevadilo. Trošku mě vadila sobota, protože to bylo moc lehký, já jsem se musel snažit, bál jsem se, že to nevýjde do toho finále, protože jsem si říkal, že tohlencto ti kluci můžou umapovat a v té neděli to bylo zas až moc, možná to byl moc velkej skok. Trochu mě to překvapilo, ale zas tak zásádní problém to nebyl.

Zelda: Ten nedělní terém byl asi dost obtížný, sám jsi říkal po doběhu, že jsi dělal hodně chyb. dalo se to jít úplně čistě?
Danáč: No tak, čistě se to určitě dalo jít, to se dá jít vždycky, ale bylo to dost obtížný, protože ty hustníky byly těžký, byly tam kontroly nasekaný vedle sebe, bylo to obtížný hlavně na koncentraci. Takže, kdo by to šel čistě, čistě tak je jasnej mistr.

Zelda: Na internetu se po závodech objevila, objevil bonbónek pro ty, co pokazili první kontroly. Jaký je tvůj názor na tu první část trati?
Danáč: No tak, já až na to, že jsem vyběhl jiným směrem od startu,tak jsem to šel pěkně. Nezdálo se mi to tak těžký. Bylo to totiž otevřený, nebylo to v těch hustníkách, bylo to jen v takových náletových hustníčkách, melioračky. Bylo to těžší, že mohl člověk vidět jinou kontrolu, myslet si, že to je jeho. Bylo to na podobných objektech, ale mě to problémy nedělalo.

Zelda: A co samotná organizace šampionátu? Občas tam byly docela zmatky. Nerozhodilo tě to?
Danáč: To né, já jsem si té organizace moc nevšímal. Všímal jsem si jenom sebe a, a vyšlo to, takže jsem spokojenej.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju ať se ti podaří přidat ještě nějaké medajle.
Danáč: Díky

Teď je řada Evaakovi, která překvapivě vyhrála sobotní rozběh a v neděli skončila na sedmnáctém místě.

Zelda: Nazdar Evaaku, po dlouhé době jsi se vrátila k závodění a hned se ti podařilo na mistrovství republiky na krátké trati vyhrát kvalifikační rozběh. Čekala jsi něco takového?
Evaak: No s dobrým umístěním jsem teda nepočítala, ale pro mě bylo spíš důležitější, že jsem si mohla zaběhnout konečně závod ve své kategorii, po dlouhé době. Já jsem se vlastně těšila do toho lesa hrozně, ale snažila jsem se vlastně o nejlepší zaběhnutí, výsledek.

Zelda: Takže principiálně ti bylo jedno, do jakého finále postoupíš?
Evaak: No tak snažila, chtěla jsem postoupit, do Áčka, že jo, snažila jsem se o to, ale po tak dlouhé době to není lehký.

Zelda: Jaká byla tvoje reakce, když ses dozvěděla po doběhu, že vedeš rozběh?
Evaak: Tak věděla jsem, že celou trať se mě docela dařilo, nedělala jsem chyby mapový moc a jako, ale jo, překvapilo mě to docela. Byla jsem ráda. Dost.

Zelda: Jak se ti líbil samotný les, terén?
Evaak: Terén mě teda vyhovoval. Líbí se mně takovej průběžnější les, rychlejší, mapově míň náročnený. To mě vyhovuje.

Zelda: S čím jsi potom nastupovala do nedělního finále? Ovlivnil ňák tvůj výkon fakt, že jsi vyhrála ten rozběh?
Evaak: Že jsem vyhrála ten rozběh. No, já myslím že, počkej... Dostal někdo záchvat při tom?

Zelda: V pohodě, dobrý, furt se nahrává.
Evaak: Můžeš mě říct na co ses ptal?

Zelda: No ptal jsem se na to, jestli ňák ovlivnil tvůj výkon, jestli ovlivnil tvůj výkon fakt, že jsi vyhrála kvalifikační rozběh.
Evaak: Já myslím, že neovlivnil. Ňák už prostě, nezadařilo se, ta předposlední kontrola v neděli teda byla osudnou. Zdálo se mě to v těch hustníkách, to neumím asi běhat.

Zelda: Ten terén byl hodně odlišný. Bylo to možná i trošku tím?
Evaak: Odlišný terén. No tak bylo to víc v hustnících a to teda já v hustnících teda se moc neorientuju, bych řekla nebo. Radši ňáký...

Zelda: Jaké jsou tvé ambice do zbytku sezóny, když se ti první závod po návratu podařilo takhle skvěle zaběhnout?.
Evaak: No tak první závod zatím to byl, ale další se mě teda moc nedařily, ještě budu se snažit co nejvíc trénovat a uvidím, jak to půjde.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju ti, ať se ti podaří po prázdninách ještě něco zaběhnout.
Evaak: Jo já taky, díky, tobě přeju hodně úspěchů.

No a jako poslední je na řadě Steeve, který jel na MČR především sbírat zkušenosti, ale nakonec z toho bylo vynikající 11. místo.

Zelda: Nazdar Steeve, na letošním mistrovství republiky na krátké trati jsi jel asi především sbírat zkušenosti. Jaké byly tvé ambice?
Steeve: Jo, tak já jsem čekal, že postoupím. Nebo nečekal jsem, že postoupím do finále A a byl jsem rád, že jsem postoupil do finále A a myslím, že jsem zaběhl aji dobře. Jedenáctý místo pro mě byl určitě úspěch.

Zelda: Kdy jsi začal věřit, že do toho finále A postoupíš? Ty jsi startoval do rozběhu poměrně brzo a bylo za tebou ještě hodně kvalitních běžců.
Steeve: No, začal jsem věřit, když jsem doběhl jako první, úplně z rozběhu a pak jsem to sledoval. No a brácha nedoběhl, protože měl puchýř, tak to už byla další naděje. Milouš, ten měl jinou mapu, takže tam byla další naděje a pak, no pak už tam, už doběhli ti dobří, takže jsem postoupil z pátýho místa.

Zelda: Do finále A jsi nepostoupil jako jediná čtrnáctka. Podařilo se to ještě Jirkovi Nečasovi, který je zatím v B žebříčku před tebou. Čím to bylo, že se čtrnáctkám tak dařilo.
Steeve: No já myslím, že nevím, Nečas má dobrou mapu, ale nemá moc dobrej běh, tak potom tm ten druhej den to zkazil, takže jsem ho porazil a nevim, asi se těm šestnáctkám nedařilo. Nevím, jinak netuším.

Zelda: Na jaké umístění sis věřil po postupu do A finále?
Steeve: No já, no já jsem si říkal, že do patnáctýho by bylo dobrý, ale když budu lepší, tak to bude lepší, no. Jedenáctý je určitě dobrý.

Zelda: V neděli byl hodně odlišný terén než v sobotu. Vyhovoval ti spíš ten první, nebo spíš ten druhý?
Steeve: No spíš ten první, tam v tom druhým už jsem na začátku hned dělal chyby a doběhl mě Tonda Bednařík, kterej běžel, kterej šel za mnou dvě minuty ihned na trojce. Ten první byl lepší určitě. Tam ten druhej nevím, moc se mě to nedařilo.

Zelda: Ňáký respekt z velikosti závodu, z toho že jdeš mistrovství republiky v kategorii H16 A finále jsi necítil?
Steeve: Ale jo, určitě cítil, no ale nevim.

Zelda: To, že se ti podařilo takhle skvěle zaletět naznačuje, že budeš mít i vysoké ambice v příští sezóně. Jak bys chtěl dopadnout v příští sezóně?
Steeve: Tak určitě bych chtěl dopadnout do desátýho místa a líp. To si myslím, že na to mám šanci, ale nevím, jak se mi bude dařit příští rok. Uvidíme, no.

Zelda: A celkově v žebříčku?
Steeve: V žebříčku. Tak do desátýho, do pátýho, já nevim. Podle toho, jak se bude dařit.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju, ať se ti příští rok daří.
Steeve: Jo já taky.

Zelda

Výsledky kvalifikace:
D16A: 1. Hlavová Jindra 20.42; 2. Mádlová Věra 22.01; 3. Freyová Andrea 22.27; ... ; 14. Hýblová Jitka 29.47; D16C: 1. Kabáthová Eva 21.08; 2. Procházková Michaela 21.33; 3. Mechlová Lenka 22.12; D18A: 1. Hermanová Zuzana 23.00; 2. Svobodná Šárka 23.01; 3. Hlavová Hana 23.05; ... ; 8. Štěpánská Adéla 25.42; ... ; 16. Rambousková Hana 46.09; D18B: 1. Karochová Simona 23.10; 2. Doležalová Vendula 24.51; 3. Klečková Lucie 24.52; ... ; 9. Stratilová Marie 31.24; D21A: 1. Rufferová Iva 36.27; 2. Dočkalová Martina 37.23; 3. Chudíková Barbora 39.11; ... ; 8. Gebauerová Jana 41.10; ... ; 21. Reinerová Barbara 49.29; D21C: 1. Baldrianova Bara 36.34; 2. Kovaříková Mária 36.35; 3. Fejlková Martina 37.26; ... ; 17. Žáčková Iva 45.28; D50: 1. Stackeová Anna 26.03; 2. Omová Jana 28.18; 3. Kabáthová Jitka 28.27; H16A: 1. Pátek Lukáš 23.38; 2. Henych Ondřej 24.18; 3. Nykodým Miloš 24.22; H16C: 1. Hájek Daniel 23.48; 2. Malý Ondřej 25.38; 3. Henych Tomáš 25.45; ... ; 5. Zimmermann Štěpán 27.32; ... ; . Zimmermann Jakub DISK; H18A: 1. Malý Aleš 24.22; 2. Mališ Jiří 24.55; 3. Král Vojtěch 25.11; ... ; 22. Dědic Filip 37.51; H18B: 1. Chromý Adam 24.22; 2. Šmehlík Eduard 24.41; 3. Holas Štěpán 25.19; ... ; 8. Mazúr Martin 28.34; H18C: 1. Kodeda Štěpán 21.16; 2. Krajčík Michal 23.25; 3. Myszkowski Karol 24.38; ... ; 9. Zelinka Jiří 25.33; H20B: 1. Rajnošek Zdeněk 31.37; 2. Žaloudík Jiří 33.23; 3. Weber Michal 35.19; ... ; 8. Stehlík Martin 40.18; H20C: 1. Henych Martin 32.28; 2. Hradil Jiří 33.52; 3. Dlabaja Štěpán 34.41; ... ; 6. Pracný Jakub 36.49; ... ; 11. Stehlík Ondřej 39.45; H21A: 1. Prášil Marek 33.09; 2. Smola Michal 33.25; 3. Janata Martin 35.30; ... ; 16. Barták Lukáš 38.33; ... ; 26. Kabáth David 40.11; H21C: 1. Macek Martin 33.33; 2. Kazda Ondřej 33.52; 3. Bukovac Palo 34.01; ... ; 21. Zřídkaveselý Libor 38.12; H21D: 1. Udržal Tomáš 35.35; 2. Matějů Michal 36.05; 3. Kolařík Tomáš 36.26; ... ; 12. Brabec Jaroslav 38.46; ... ; . Otrusina Jiří DISK; H40: 1. Ptáček Pavel 26.20; 2. Klapal František 27.22; 3. Kaplan Jan 27.26; ... ; 14. Mlynárik Peter 30.20; T3: 1. Svoboda Ladislav 24.46; ... ; 2. Teplá Karolína 27.26; 3. Uhnavá Markéta 27.30; T5: 1. Gomzyk Andriy 33.19; 2. Starosta Pavel 34.11; 3. Slavík Pavel 34.30; ... ; 39. Hájek Petr 87.44;

Výsledky finále:
D16A: 1. Mechlová Lenka 23.19; 2. Hlavová Jindra 24.14; 3. Jirčáková Martina 24.40; ... ; 17. Kabáthová Eva 34.01; D16C: 1. Siněňkaja Táňa 23.46; 2. Helminiak Magdalena 24.12; 3. Majchrzak Marta 24.49; ... ; 12. Hýblová Jitka 27.54; D18B: 1. Štěpánská Adéla 31.53; 2. Dittrichová Petra 33.59; 3. Filipová Zuzana 35.12; ... ; 12. Stratilová Marie 42.33; D21A: 1. Stará Zdenka 36.32; 2. Kovaříková Mária 38.12; 3. Dočkalová Martina 38.27; ... ; 21. Gebauerová Jana 49.29; D21C: 1. Krafková Ita 40.38; 2. Štěpánová Dita 44.42; 3. Klimplová Zuzana 45.30; ... ; 23. Žáčková Iva 66.52; D50: 1. Horynová Eva 24.53; 2. Kabáthová Jitka 28.50; 3. Procházková Miluše 29.08; H16A: 1. Hájek Daniel 27.25; 2. Henych Tomáš 27.33; 3. Kubát Jan 28.30; ... ; 9. Nykodým Miloš 31.24; ... ; 11. Zimmermann Štěpán 31.47; H18A: 1. Kodeda Štěpán 25.23; 2. Chromý Adam 26.38; 3. Krajčík Michal 26.49; H18B: 1. Bravený Adam 26.26; 2. Drobník Michal 29.10; 3. Jirčák Ondřej 30.30; ... ; 16. Zelinka Jiří 38.50; ... ; . Mazúr Martin DISK; H18C: 1. Justa Pavel 26.36; 2. Kunc Petr 26.47; 3. Krajča Tomáš 28.09; ... ; 29. Dědic Filip 38.59; H20A: 1. Palas Jan 30.40; 2. Rajnošek Zdeněk 32.27; 3. Henych Martin 33.02; ... ; 5. Pracný Jakub 33.13; H20B: 1. Holas Ondřej 31.59; 2. Stehlík Martin 34.13; 3. Balcar Aleš 36.05; ... ; 10. Stehlík Ondřej 40.51; H21A: 1. Janata Martin 36.29; 2. Horáček Michal 36.32; 3. Štěrba Zbyněk 37.07; ... ; 17. Bukovac Palo 41.31; H21B: 1. Hepner David 37.08; 2. Skripnik Štěpán 38.40; 3. Žemlík Pavel 38.46; ... ; 17. Brabec Jaroslav 42.59; ... ; 26. Barták Lukáš 46.22; H21C: 1. Štěpánek Martin 36.43; 2. Vlach Jiří 38.38; 3. Zřídkaveselý Libor 39.09; ... ; 13. Kabáth David 42.12; H21D: 1. Tomanek Daniel 33.58; 2. Vobr Marek 34.18; 3. Král Michal 36.42; ... ; 22. Otrusina Jiří 46.16; H40A: 1. Kaplan Jan 29.12; 2. Hadač Miroslav 30.25; 3. Němeček Jan 30.56; ... ; 10. Mlynárik Peter 34.04; T3: 1. Navara Jakub 25.05; 2. Horčičková Vendula 26.09; 3. Doškářová Tereza 26.37; ... ; 22. Hájková Kamila 46.50; T5: 1. Gomzyk Andriy 33.23; 2. Korecký Miroslav 41.14; 3. Věžník Roman 41.38; ... ; 38. Hájek Petr 84.45;

Jukola 2005

Viděl jsi někdy startovat 1350 chlapů na prvním úseku? Viděl jsi někdy slunce ve 3 ráno? Tak to jsi asi nebyl nikdy na Jukole. Jukola jsou největší štafetové závody na světě. Startuje se hodinu před půlnocí a 7. úsek přibíhá do cíle obvykle mezi 6-7 hodinou ranní. Ženská obdoba se jmenuje Venla a běží se už odpoledne.

Víš, čemu se říká príma-žůžo-dobrodrůžo? Vylítat v 13:00 hodin v sobotu (=v den závodu) z Prahy ku Helsinkám. Není to sice moc brzo, ale tak nějaká rezervička tam je. Že o tu rezervu můžeš přijít už v Praze? Tak možný to sice je, ale z hlediska statistiky téměř nepravděpodobné. Říkám klukům, co spolu letíme: No Žokej letěl před týdnem do Stockholmu a zapomněli mu dát do letadla zavazadla. Ta pak přiletěla až o 2 hodiny později. Naše reakce: No tak to bychom byli v prdeli. Pak se naše letadlo rozjíždí k runwayi, pak se zastaví, pak zachrastí repráčky a …: Hovoří k vám kapitán, máme problém! Naše reakce: To máme a jakej! :-( Po opravě řízení opouštíme český vzdušný prostor s 1,5 hodinovým zpožděním. Naštěstí v letadle sedí skot Johny, bývaly student z Oxfordu, co běhá orienťák jen tak "for fun". A může nám pomoci. Půjčuje v Helsinkách na letišti auto a vyrážíme na Jukolu. Jenže auto se po 5 km posralo. Vrátili jsme se do půjčovny, dostali jiné a tentokrát už zdárně dojeli. A hlavně včas. Shromaždiště obrovské. Taky jak jinak. 15 000 lidí je 15 000 lidí. Před 11 hodinou ulehám do stanu, abych byl fit na ranní finiš. Z rozhlasu slyším, že se chystá start 1. úseků, pak velkej dusot a usínám. Venku stále světlo. Asi ve 2 se probouzím. Ve stanu tma jak v pytli, vidím Žokeje. Tak co, jaks to rozběh? Jaký to bylo? Žokej zdárně bojoval 90 minut, jenže v závěru v žaketu tropil chyby = 151. místo. Bohužel ani ostatním borcům Söders Tyresö se nedaří. Koukám ven a je tam skoro jako ve dne?! Šok, ale ještě si zdřímnu, vypadá to, že budu mít hodně času. Ve 3 hodiny vylézám ven. Na horizontu už sluníčko.Zdá se, že bude dnes móc pěkně. Sleduju závod. Spíkr hlásí statistiky a informuje kolik lidi z kterých úseků se ještě nevrátilo z lesa. Mnoho klubů dostává i 3 úseky :-) Spousta favoritů chybuje. Vítěz Tiomily, Sosákovo Södertälje dnes nedá asi ani první dvacítku. Vše nasvědčuje opakování loňského dramatu. Kalevan Rasti vs. Halden, Thierry vs. Wingsted. Jestli byl loni favoritem Wingsted, letos o Thierrym nikdo nepochybuje, že je nejlepší na světe. A taky že jo, Kalevan vítězí o 3 minuty. Jaké to bylo v lese: finské mapy jsou o mnoho detailnější než švédské, ale samozřejmě priorita vrstevnic je stejná. Pořadatelé se vyhli zabušeným částem a protáhli nás nejkrásnějšími partiemi lesa. Technický závod, náročná podložka, ale kdo měl dostatek síly, mohl letět, nejlepší průměr na km byl 6 minut. Na startu všechna světová esa, takže se není čemu divit. Já jsem si z lesa odnesl nádherné dojmy. Součet chyb asi 30 sekund na 15,5 km a posunul jsem náš klub z 90. na 65. místo. Po závodě jsme se roztáhli kolem stanu, opalovali a vychutnávali pivčo, dokonce i naši borci ze Stockholmu si dovezli české Plzně a Kozly :-). A jak se vlastně dostanem zpět na letiště? Bet s Vaškem šli na stopa. My to budem řešit až dopijem. A štěstí přeje připraveným :-), jedna dcérka z klubu zaslechne náš rozhovor a domlouvá nám odvoz s nějakým sportovním gymplem. Rovná se mikrobus, samé baby a já s Žokejem. No není tu krásně?

Olaf

Výsledky Venla: 1. Ulricehamns OK 2:37:36; 2. Rastikarhut 2:39:21; 3. Stora Tuna IK 2:40:17;

Výsledky Jukola: 1. Kalevan Rasti 7:41:17; 2. Halden SK 7:44:59; 3. Vehkalahden Veikot 7:47:21; ... ; 65. Söders SOL-Tyresö 8:42:44;

MED aneb Kde domov můj? hitem letošního léta!

Je tu pátek před posledním víkendem letošního školního roku. Neúprosně se blíží vrchol dorostenecké o-sezóny - MED. Letos se koná v ČR, v okolí Šumperka, a tak se samozřejmě vydáváme fandit Járovi, Danovi a Mazovi, kteří zde budou reprezentovat své země. Cesta vlakem sice neproběhla bez komplikací, daných zpožděními, ale ty se nakonec více méně vykompenzovaly, a tak jsme byli v 16:00 v cenru Šumperka a mohli sledovat start prvních závodníků.

Centrum závodu bylo situováno do amfiteátru v parku bezprostředně sousedícím s centrem města. Vše bylo vidět jako na dlani. Start a cíl byl na pódiu, pod kterým vedl divácký úsek, po kterém už ale běžci téměř nezmizeli z dohledu. Závodníci startovali neobvykle po 15 vteřinách, v rámci kategorie vždy po minutě, a tak to šlo ráz naráz a pořád se bylo na co dívat. Divácká kulisa byla velmi početná, a tak měl závod tu pravou atmosféru.

Jako první z Čechů startuje Martina Jirčáková. Po ní následuje Zuzka Hermanová. Na divácké se zatím nic neděje, ... ale Martina už je tady! Zatím vede, překvapivě :-). Startovala druhá. Poté se na trať v rychlém sledu vydávají Aleš Malý a Tonda Bednařík. Bezprostředně po tom se v W16 dostává do čela před Jirčákovou Švýcarka Tritschlerová. Škoda, že tak brzo... To už ale všichni čekají na Zuzku Hermanovou. Je tu - vede! Ve stejnou dobu se vstříc první kontrole vydává Jindra Hlavová, naše druhá startující v W16. Poté, co zmizí v ulicích, se všichni přesouvají k diváckému úseku. Aleš už je tu a chvilku za ním Tonda. Oba vedou! Zatím to vypadá na velký český den! Chvilku se nic neděje, ale to už se k divácké řítí Jindra. Vede, jako zatím každý. Do lesa se vydává Matěj Klusáček a Lucka Machútová. Za čtyři minuty po nich na to jde Štěpán Holas. Chvíli se nic neděje a pak se vydávají do lesa další holky. Ve W16 Míša Procházková... To už ale Klusi dobíhá. Je druhý. Před ním zůstává o 9,1 vteřiny Ukrajinec Yauheni Dzedavets. A po něm je tu i Lucka Machútová. Té se ale nedařilo, průběžně "až" čtvrtá. Hned potom startuje jedna z našich největších nadějí na medaili Štěpán Kodeda. Hned po startu letí za mohutného povzbuzování jako blesk. Jen aby to vydržel... Po chvíli tu je Holy. Je stejně jako Klusi druhý. Zaostal o víc než půl minuty za Andreou Seppim z Itálie. To je překvapení! V tuto chvíli Češi vedou jen ve W16, ale i tak to nevypadá vůbec zle. Startuje Šárka Svobodná, snad se ve W18 ujme vedení... Z lesa se vrací Míša Procházková a té závod sedl. Je první o 16 vteřin před Jindrou! To už se ale blíží čas Danáčova startu. Všichni žabiňáci drží palce. Danáč mizí v zástavbě a ... vynořuje se z ní Kody, a vede! To by mělo vyjít... Do lesa se vydává poslední W16ka Ivana Bochenková a za ní poslední W18ka Monika Doležalová. Poté startují v rychlém sledu dvě obrovské naděje na medaili. V pravdě domácí šumperský Vojta Král a Jára Zimmermann, kteří se vydávají na trať jako poslední z Čechů. To už se ale vrací Danáč. Je až sedmý, vmáčkl se těsně před Tondu Bednaříka... Vydávám se do cílového prostoru, abych mu položil několik otázek. Musím ale dlouho čekat, než ho pustí jeho reprezentační kolegové, trenéři a kdoví kdo ještě. Už si ho ale vedu stranou a pokládám první otázku...
Zelda: Nazdar, jak se ti běželo?
Danáč: No tak, bylo to dost hrozný, strašný vedro a pořád tam byly ty betonový ulice, strašně, strašně bolely kolena. Bylo to strašně, strašně na fyzičku, lehký a žádná volba pořádná, prostě jenom pálit.

Zelda: takže chyby jsi nedělal?
Danáč: No já myslím, že jsem neudělal žádnou chybu. Jenom na jednom náběhu, že jsem udělal blbě, že jsem si vybral jeden postup a pak jsem ho zrušil. Běžel jsem jinudy a to mě sebralo tak 10 sekund.

Zelda: Kdo si myslíš, že teda dneska vyhraje, pro koho to bylo postavený?
Danáč: No tak, bylo to postavený určitě pro takový ty šílený atlety, co mají trojku za devět třicet a nebylo to, nebylo to nic pro mě.

Zelda: Myslíš si, že někdo od nás může uspět?
Danáč: No tak určitě. Klusi běžel dobře a Kuba je na tyhle tratě, tratě taky dost stavěnej, takže myslím, že Kuba by mohl dost zazářit.

Zelda: Děkuju a přeju ti, ať se ti na klasice daří líp.
Danáč: Díky.

Mezitím dobíhají, aniž bych to nějak významěji zaregistroval Ivana Bochenková na průběžném čtvrtém místě, bezprostředně za duem svých reprezentačních kolegyň Procházkovou a Hlavovou. Zatím vede Maďarka Péley, která doběhla chvíli před Bochenkovou. Škoda, tady už z toho zlato nebude... Poté dobíhají bez mého povšimnutí ještě Monika Doležalová jen pár metrů před Vojtou Králem. Monika je zatím čtvrtá a Vojta třetí. Vojta je zjevně zklamán, v obou kategoriích ale vedeme... To už ale slyším hlasatele, jak křičí, že dobíhá Jára s půlminutovým náskokem. řvu na něj ať pohne. Je v cíli. Opět čekám, aby mi odpověděl na pár otázek. Trvá to dýl než v případě Dana :-). Mezitím dobíhá litevec Jonas Gvildys na druhém místě v M18. Domácí Vojta je bez bez medaile čtvrtý... To už je ale Járá konečmě "můj"...

Zelda: Nazdar Járo, jak se ti běželo? zatím vedeš o třicet vteřin, takže vypadá to, že dobrý.
Jára: No tak, na začátku jsem běžel trochu hůř, ale pak jsem se rozběhl a už to bylo docela v pohodě.

Zelda: Danáč říkal, že to bylo hodně lehký. Vyhovovalo ti to?
Jára: No, bylo to hodně lehký, akorát párkrát jsem se musel rozhodovat, teda, protože jsem si nebyl jistej, jestli se tam dá proběhnout.

Zelda: Čím jsi své soupeře porazil? Na fyzičce?
Jára: No dá se asi říct, možná, ale já ještě nevím, jestli jsem vyhrál.

Zelda: za tebou už je ale jen pár lidí. Myslíš si, že tě ještě někdo může porazit?
Jára: Tak jistě, já ty lidi neznám, ale myslím si, že jsem běžel fakt dobře, takže by to mohlo vyjít.

Zelda: takže gratuluju ke krásnýmu výsledku a přeji, ať se ti to podaří zopakovat i na klasice.
Jára: No tak já doufám taky Zeldo a díky Zeldo.

Končím rozhovor s Járou a vtom dobíhá Mazo, který startoval jako poslední. Dnes se mu nezadařilo, končí po až 55. žádám ho o pár slov pro Polaris.. Odvětí, něco v tom smyslu, že raději ne a ukázal mi jakou obrovskou chybu tam udělal. Na to, že to bylo fakt lehký, celkem dobrej kufr :-).

A jáká je tedy naše bilance. Máme pět medailí, z toho tři zlaté. To před startem nikdo asi nečekal. Škoda jen těch holek šestnáctek, ale štíbro a bronz taky nejsou k zahození. S přehledem se ujímáme vedení v poháru národů před Švýcary a Rusy. A jak z toho vyšly Žabiny? Jedno zlato! To je hlavní a pak 11. a 55. místo. Vcelku nevyrovnané výsledky...

To už se ale vše chystá k slavnostnímu flowers ceremony. Na podiu se střídají vítězní běžci všech kategorií a mezi nimi i pět Čechů. Atmosféra je vynikající. V Šumperku panuje obrovská spokojenost...

Tím skončilo první dějství MEDu. Všichni se rozcházejí na ubytování. S tím máme trochu problém, jelikož pořádně nevíme, kam jít. Ptáme se Veseláčka, kde můžeme složit hlavy. Ten nás posílá na prezentaci a tam nás za němého přihlížení Dejva skřajznou o doplatky za Olafa a Steeva a dokonce i za ubytování na tuhle noc, které jsme neměli objednané :-(. A přitom ALjoša říkal, že nocleh bude v pohodě a především zadarmo. No prostě jsme se zase jednou nedomluvili. Po menších problémech jsme pak otevřeli školu a dostali se do naší třídy, kde budeme trávit další dvě noci. Poté se vydáváme za něčím k snědku do centra Šumperka. Nacházíme pohodovou pizzérku a těšíme se na další den, kdy po nejlepších evropských dorostencích vyzkoušíme záludnost lesa i my, obyčejní smrtelníci...

Ráno se probouzíme s tím, že nevíme, jak se dostaneme na shromaždiště v deset kilometrů vzdálených Hraběšicích. Neztrácíme ale hlavu. Jelda má tři místa. Zbývá nás ještě šest... Olaf domluví další čtyři místa u Maďara, který bydlí také ve škole. Zbývají dva... To se nějak vyřeší... Někdo pro ně zajede ze shromaždiště... Na místo určení se první dostává skupinka jedoucí s Maďarem, Jelda má drobné, půlhodinové, zpoždění. No nevadí, jsme tam taky včas. Mezitím už Martin po shromaždišti shání někoho, kdo by mu půjčil auto, aby mohl zajet dolů do Šumperka pro poslední dva z nás. Nakonec se mu to daří a všichni můžeme zdárně sledovat průběh vrcholu dorostenecké o-sezóny, závodu na klasice.

Závod nemá pochopitelně takový spád jako včera, vše se rozjíždí dost pomalu. Všec ale ožívá, když se z lesa řítí první česká závodnice. Je jí Lucka Machútová. Startovala čtvrtá. Dobíhá první. To ale ještě registruji pouze z rozhlasu, jelikož musíme postavit oddílový stan... Chvíli po ní se na sběrce objevuje Martina Jirčáková a také vede. I ona však šla hodně na začátku... Všichni netrpělivě čekají na Aleše Malého, prvního startujícího v M18. Po nějakých deseti minutách se objevuje na sběrce. Základní čas je 79:27. Za chvíli se však přiřítí Rus Alekhin startující o čtyři minuty po Alešovi a je po vedení. Dnes to nevypadá na úspěch... Nyní se naděje začnou ubírat k Tondovi Bednaříkovi, který by už měl být na sběrce, pokud chce porazit zatím vedoucího Švýcara Hubmanna., který startoval jako první. Tonda to ale nestihne, je o tři minuty pomalejší. Švýcar musel jít skvěle... Skoro dvacet minut se nic neděje. Čeká se na Matěje Klusáčka... A už je tu. Porazí Hubmanna? Ne, je o necelou minutu druhý... Jára s Danem to budou dnes mít těžký... Zprávy z lesa hovoří o tom, že na rádiu velmi dobře běží duo českých závodnic Hlavová, Procházková, které šly čtyři minuty po sobě. Dobíhají však jen s dvouminutovým rozestupem. Procházková je první, Hlavová druhá. Chvíli po té se na doběhu objevuje Monika Doležalová v W18. Pod dojmem, že to zkazila jen doklusává do cíle, ale přesto vede. Po ní už čekáme na Holyho. Na vedení to stačit nebude. Dostává od obhájce titulu, Krajčíka ze Slovenska, dvě minuty a je zatím druhý. Uvidíme, co s tím udělá včerejší vítěz Kody... To už se ale pomalu blíží doba, kdy by tu mohl být Dan. Zprávy z lesa hovoří, že jde se Švýcarem a oba budou hodně vepředu. A je to tu. Dan je v cíli a je první, kdo dokázal porazit prvního startujícího Hubmanna a to hned o 6 minut! A hned v závěsu za ním dobíhá Ivana Bochenková se Zuzanou Hermanovou. Ivana vede v W16 před Míšou Procházkovou a Zuzana je devátá v W18, kde se před Moniku Doležalovou dostala o tři vteřiny Ruska Oleynichenkova. Škoda toho finiše... To už ale Dan rozdává rozhovory a o jeden z nich jsem ho požádal já.

Zelda: Nazdar Dane, zatím vedeš o šest minut a vypadalo to, že to byl fakt extrémní závod. Jak to vypadalo v lese?
Danáč: No tak v lese nebylo takový horko, takže to bylo docela dobrý. Po tédle stránce, ale byly tam strašný kopce, hlavně ze začátku, vlastně do půlky postupu na šestku to bylo pořád strašně do kopce a kontroly ze začátku hlavně byly těžký v tom, že se nabíhaly z ničeho prostě traverzy a byly tam takový malý šutříky a museli mě občas pomáhat ti, co běželi se mnou.

Zelda: Jsi tedy spokojen se svým výkonem? Vedeš o šest minut, ale Jára tě zatím poráží na rádiu o nějakou minutu a půl.
Danáč: No tak, já jsem celkem spokojenej, nechal jsem tam tak dvě a půl míny, hlavně teda tady na patnáctce, kde ještě Jára nebyl a myslím že to bylo na něj dost, protože to bylo hodně fyzicky náročný, ty kopce na začátku. Občerstvovačky byly vlastně až na konci, tři hnedka za sebou na čtyřech postupech a tam už to nemělo moc cenu se občerstvovat, protože to bylo pořád z kopce, takže v tomhle směru nám pořadatelé moc nepomohli. A mapově to bylo dost náročný. Byly tam série kontrol ve skalách, kdy vlastně ta první se nabíhala zvrchu po srázu a nabíhala se byla jeden sráz vedle druhýho. My jsme měli ňáký prostřední a Švýcar, který byl se mnou to zkazil. Já jsem to naštěstí taktak našel, ale měl jsem dost problémy.

Zelda: Myslíš si teda, že Jára zopakuje včerejší mistrovský titul?
Danáč: Myslím si, že jo. Jára je tady v dobré pohodě. Paty se mu spravily, takže myslím, že to dotáhne do vítěznýho konce. Možná o tři minuty mě porazí.

Zelda: Myslíš si, že ten tvůj výkon bude stačit na medaili?
Danáč: No tak určitě, já myslím, že budu s přehledem druhej, takže ...

Zelda: Myslíš si, že tady nebyl nikdo tak dobrý, aby byl schopný se dostat na tuto časovou úroveň?
Danáč: No já nevím, ale když jsem běžel vlastně s těma závodníkama, co měli být druzí nejlepší, v té třetí skupině a oni byli sice docela rychlí, ale lítali strašně, strašně mimo. Tam jsem běžel s Bělorusem, se Slovákem, myslím si, že, že asi ne že to vydrží.

Zelda: Takže se splnilo tvé proroctví o tom, že dneska nebudou mít rychlí atleti šanci?
Danáč: Myslím, že jo.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju, ať ti ta stříbrná medaile výjde.
Danáč: Díky.

Dodělávám rozhovor s Danem a přemýšlím, jestli už proběhl Vojta Král. Asi ano... Ne teď je na doběhu a jde pěšky. Zranil se. Terčíky má ale všechny a dochází si pro průběžné devatenácté místo. To je velké zklamání. Vojta odjede bez medaile! Za chvíli by tu měl být i Jára. Skutečně nemusíme dlouho čekat. Jára porážel Dana na rádiu a poráží ho i v cíli a vede! Rýsuje se druhý mistrovský titul... Opět musím počkat, než se dostane ven z prostoru cíle a už žhavím diktafon...

Zelda: Nazdar Járo, stejně jako včera průběžně vedeš. Jaký to bylo v lese? Byl to asi hodně odlišnej závod.
Jára: No bylo to hodně těžký, a hlavně hodně fyzicky, protože to vedro, a občerstvovačky byly až dost pozdě, bych řekl. Měly být dřív už.

Zelda: Dělal jsi ňáký chyby? Na rádiu jsi Danáče porážel daleko víc a on pak v tom závěru udělal ještě nějaké chyby.
Jára: No na rádiu možná jo, ale potom jsem trošku znejistěl, jak jsem šel celou dobu dobře, takže jsem šel trochu víc na jistotu a pak jsem to trochu pokazil, takže asi, asi jo, no.

Zelda: Věřil sis před závodem? Čekal jsi, že se ti podaří zopakovat včerejší výsledek?
Jára: No já jsem na ten závod už vůbec nemyslel. Šel jsem s tím do toho, že nemám vlastně už co ztratit, protože včera jsem vyhrál a tím jsem si splnil svůj cíl, takže v pohodě.

Zelda: Čili jsi naprosto spokojený a překročil jsi plán?
Jára: No, chtěl jsem být do pětky, nejlíp na bedně. Pak jsem si už věřil ke konci, ke konci daleko víc na bednu, ale jsem spokojenej.

Zelda: Co říkáš na to, že ostatní soupeři nebyli schopní se ani přiblížit tobě a Danovi, že Dan na třetího získává šest minut?
Jára: No tak, asi i možná šli trochu blbě mapově, ale já myslím, že taky ve fyzičce to hodně bylo.

Zelda: Danáč právě říkal, že ostatní fyzicky na tom byli dobře, že měli problém spíš s mapou, setkal jsi se tam s někým? Spolupracoval jsi s někým?
Jára: No potkal jsem skupinu asi deseti lidí, kteří hledali sedmou kontrolu, takže jsem jim ji našel a pak jsem pokračoval už sám.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju ať ti to vydrží to průběžné pořadí až do cíle, i když tam už moc lidí není.
Jára: Tak jo. Díky a ať se ti daří, Zeldo.

V lese už nezbývá mnoho závodníků. Na doběhu se však pořád ještě neobjevil Mazo, a Taky Šárka Svobodná, včerejší vítězka sprintu. Oba se objevují na doběhu téměř zároveň. Mazo je v cíli trochu dřív. Šárka hned za ním. Mazo běžel skvěle. Je zatím osmý. Šárka je pátá. Opět zkouším Maza požádat o rozhovor. Během toho se však přiřítí z lesa Kody. A vede o dvě minuty. Neskrývá radost. Vypadá to na druhé zlato pro něj. Vraťme se ale k Mazovi. Tentokrát už neodmítá, takže tady je to, co jsem rozluštil z nahrávky, kterou jsem pořídil. Pokud to není přesné, tak se omlouvám, bylo tam dost hluku, Mazo furt mluvil mimo mikrofon a slovenština není zrovna můj rozdný jazyk. Takže Slováci prepáčte!
Zelda: Nazdar Mazo, dneska se ti dařilo o poznání líp něž včera. Jak se ti líbilo v lese?
Mazo: No bolo to tam zabité. Samé kameny, šutre a stromy popadané. Však sa pozri som celý od blata. Bol jsom na konci melioračky. No začátok jsom posral, hned prvú, prvú kontrolu. Na štvorke ma dobehl ten Švajčiar, ale ten si vobec nebol istý tím, jak beží, tak jsom vpodstate skoro všechny kontroly som nabiehal pred ním, ale celý postup šel prvý. No nechcol som ho pustil A eště ňákého Estonca sme tam stretli a ten valil, po cestě nás predbehol a na raz na kontrole čakal, že jak orazíme a bol to, bolo to zajímavé . No Kody to narval.

Zelda: Jsi spokojený se svým výsledkem? Vypadá to, že jsi zatím ňáký pátý, šestý.
Mazo: No tak som, ale nejsom spokojený s finišom, lebo ma Glibov dal o sekundu. To nasere.

Zelda: Jak to vidíš se zítřejšími štafetama. Můžete uspět?
Mazo: Jo možeme máme silný tým, hej, aj fyzicky myslím, že by se to dalo, len netreba mat nos hore po minulomročnom víťazstve a treba sa zamyslet nad tým, že treba íst bez chyb a nepozerat sa na balík, lebo v takomto lese se balík može lehko zahučet. Bude to rychle. Určitě to bude rychlejšie zajtra, o vela.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju ať se vám zítra podaří uspět. Mazo: Hej, ještě něco ti poviem.

Zelda: Tak povídej!
Mazo: Že, že, že, že, že ten odhadovaný čas bol velmi, velmi, very crazy. Ako volam ti, že som mal dost na nektorých cestách ako. Už som myslel, že vobec nevybehnem kopec alebo také. A ten Švajčiar na tom fyzicky nebol lepšia, takže to bolo v pohode.

Zelda: Tak ono se vědělo už od začátku, že to bude brutální. Třeba probíhač před závodem Petr Strachota to píchnul.
Mazo: No to, no to. No hlavne v tom vedre a v tom horku. A tak proste, te občerstvovačky tam bolo vela občerstvovaček, aby som so zastavoval na každej, to bylo až moc. No nakonec už som ani neobčerstvoval, když som razil dole kopcom.

Zelda: Danáč si stěžoval, že občerstvovačky byly špatně umístěný, na konci. U vás nebyl ten problém?
Mazo: Já eště neviem, já jsom si nevšímal, kde občerstvovačky. Ale podle občersvovačky som sa určitě neriadil. Nekedy sa obevila občerstvovačka, tak som so napil a bežel sem dalej.

Zelda: Děkuju za rozhovor a přeju ti, ať se ti podaří zítra uspět.
Mazo: Hej díky, čau.

Nyní už se z lesa vracejí především opozdilci. Je dobojováno. Česká repre může slavit. Nejen že se podařilo včerejší výsledky zopakovat, ono se podařilo je i překročit. Medailová bilance 3-3-2 hovoří za vše. Zbytku světa jsme nechali jen čtyři medaile! V poháru národů výrazně upevňujeme vedení. Zítřejší štafety by mohly být naší exhibicí. A jak dopadly Žabiny? O dost líp než včera. Máme dvě medaile zlatou a stříbrnou a pak velmi slušné čtrnácté místo. A hlavně. Máme dvojnásobného mistra Evropy!

Na závod MEDu pak navázal moravský B-žebříček. Ten ale nebyl až tak podstatný, takže stručně. Běželo se na stejné mapě a na stejné kontroly (samozrřejmě, že v trochu jiným pořadí :-)). Závod byl dost extrémní a stavitel vrstevnicema skutečně nešetřil, což vadilo především na středně dlouhýh tratích (třeba na mých H18 :-()., protože to bylo o tom jít skoro rovně až úplně navrch a pak skoro rovně až úplně dolů. Terén byl jinak velmi hezký, pouze v některých místech za ním lehce zaostávala mapka, na což si stěžovali především běžci v H21, kterým tam chybělo nějaký údolí, či co. Na MEDu se tam ale samozřejmě nešlo :-). Náš oddíl nedopadl příliš slavně. Hodně lidí disklo a hodně lidí to jen doklusalo, poté, co je to fakt přestalo bavit, nebo chcípli. Náš prapor tak držel jen Martin, který skončil na nádherném pátém místě v H21B, i když na vítězného Osina ztratil děsivých třináct minut.

Tolik tedy k účinkování průměrných nebo přestárlých orienťáků v Hraběšicích. Po ukončení závodu bylo důležité se co nejrychleji dopravit zpět do Šumperka na Price giving ceremony. Stíháme to tak tak. Celá show se koná v dobře známém anfiteátru, použitém již při sprintu. Na stupně vítězů postupně nastupují nejlepší závodníci z pátečního sprintu. První na řadu přicházejí W16. Hudební produkci tedy zahajuje maďarská hymna. A pak už to jde ráz na ráz. Pětkrát za sebou si můžeme zapět tu nejkrásnější písničku na světě... Cizincům už to leze na nervy, ale při pátém opakování stojí Danáč v pozoru s rukou na srdci. Vítězové to berou smrtejně vážně :-). Poté je stereotypní produkce přerušena ruskou hymnou pro vítězku klasiky v kategorii W18. Následují čtyři sloky ruské hymny i se slovy. Všichni rusové svorně zpívají. Tak tohle taky leze na nervy všem, kromě nich... Počasí se rychle kazí a padají první dešťové kapky. Slovenští bohové orientačního běhu se zlobí. Michal Krajčík je až druhý. Přesně v momentě, kdy Krajo dostává svou medaili, zazní ztichlým městem mohutný hrom. Všem naskočí slova "Nad Tatrú sa blýská, hromy divo bijú...". Dnes to ale nevyšlo a počasí nic nenadělá s tím, že si pro velký úspěch ještě jednou můžeme vyslechnout naši národní hymnu. 13 medailí z 24 zůstává doma. To už ale nikdo moc neřeší a všichni se běží schovat před přívaly deště, které začaly zkrápět město Šumperk.

V tomto nehostinném počasí nehledáme vůbec žádnou novou hospodu a zapadáme do té samé pizzérky. Zatímco si závodníci užívají na banketu, přemítéme o tom, zda se Jára stane trojnásobným mistrem Evropy. Má k tomu ty nejlepší předpoklady... Nezbývá, než si počkat na poslední závod celého mistrovstí.

Ráno se budíme do zamračeného a, na poměry minulých dní, mrazivého rána, bohudík však neprší. Vydáváme se tedy na termální koupaliště ve Velkých Losinách, kde se bude konat závod štafet. Přijíždíme právě včas. Věci si dáváme ke koupališti, začínáme stavět stan... Ten už ale dostavět nestačíme, vše se blíží ke startu prvních úseků. Jako první jdou do lesa kluci osmnáctky. Rozbíhá novopečený dvojnásobný evropský dorostenecký mistr Štěpán Kodeda. V rychlém sledu pak jdou do lesa i ostatní kategorie. Ve W16 Jindra Hlavová a v W18 Šárka Svobodná. To už se ale na start rovná poslední kategorie, M16, která je pro nás zajisté nejzajímavější. Na startovní čáře se totiž rozcvičuje Dan. Chlapci se sklání k mapám... a je ostartováno. Všichni se přesouvají k nedaleké divácké kontrole. Mladší dorostenky už jsou v lese deset minut a nebude dlouho trvat a začnou se vracet z lesa. A skutečně, za nějakých patnáct minut se z parku vynořuje Jindra Hlavová! Je s ní ale velká skupina Francouzska, Švýcarka, Polka a Němka. Všichni čekají na doběh. A jindra je tu. Je první, těsně za ní Francouzka a pak kousek díra a ostatní závodnice. Na druhý úsek za českou republiku vybíhá Míša Procházková. Chvíli se nic neděje... Za chvíli se ale z na diváckou přiřítí Štěpán Kodeda. Vede a za ním nikde nikdo. To vypadá dobře. Za minutu se objevuje Rus a za další Maďar... Na druhý úsek se vydává Aleš Malý, asi nejslabší článek naší štafety... Na divácké kontrole je teď situace poměrně nepřehledná. Všichni čekají na zbylé dva české první úseky. Šárka Svobodná na sebe nenechá dlouho čekat. Dobíhá asi tři minuty po Kodym a vede. Těsně před Polkou. Na druhý úsek startuje Lucka Machútová. Třetí závodnice na sebe nechává čekat... Po dvou minutách dobíhá třetí Ukrajinka.... Na doběhu se objevuje i Rasto Szabo ze slovenské štafety v M18. Předává s osmiminutovou ztrátou Mazovi. No titul už asi chaláni neobhájí... Posledním Čechem, který se ještě nevrací z lesa, je Danáč. Na divácké už byl Maďar se Švýcarem, za nimi přes dvě míny díra. Potom Rus, Bělorus, ... a konečně Danáč. Běží s Lotyšem. Za chvíli už jsou všichni v cíli. Danáč je nakonec čtvrtý s dvou a půl minotovou ztrátou. Rus je DISK. Na druhý úsek vybíhá Matěj Klusáček. Všichni mu držíme palce, ať se mu podaří dotáhnout čelo závodu. Danáč po doběhu všem vysvětluje, proč jako jediný nedovezl svou štafetu na prvním místě. Trvá to dlouho. Čekám na něj. Konečně - mám ho u mikrofonu!
Zelda: Nazdar Dane, v posledním závodě tady na MEDu jsi rozběhl štafetu a jsi zatím pátý. Jak bys to zhodnotil?
Danáč: No tak, já jsem běžel celkem dobře fyzicky, ze začátku to bylo do kopce, tak to bylo docela špatný, ale dělal jsem tam chybičky. Dvakrát minutu a pak takový ty dohledávky půl minutky, co jsme tam běhali potom s Lotyšem na konci, ale myslím si, že to bylo docela dobrý. Rusák, ten měl strašně dobře fyzicky na tom, takže to jsem nestačil, trochu mě mrzí ten Švýcar, protože ten byl pomalejší, ale co se dá dělat, no, jsem docela spokojenej.

Zelda: Jak bys viděl ambice štafety. Sedne ten terén i ostatním?
Danáč: No tak, já si myslím, že by to mohlo sednout Klusimu. Je to takový zabušený. Není to tak těžký, hodně cest, ale je tam dost, dost problém dávat si bacha na šutry, takže Klusi by mohl. Kuba uvidím, nevím jestli tohlencto je úplně terén pro něj, ale myslím si, že to zvládne, je tady ve, ve skvělé fazóně, takže myslím, že bysme mohli vyhrát.

Zelda: Kdo bude vašimi největšími konkurenty, pokud se vám podaří se dotáhnout o ty dvě a půl minuty na čelo?
Danáč: No tak já si myslím, že na to čelo se dotáhnem, tam jsou Švýcaři, na druhým úseku nemaj moc dobrýho. Pak tam jsou myslím Maďaři, ty bysme taky měli porazit. Rusáci nám budou dělat problémy a ještě tam jsou před náma Bělorusi, ti jsou taky v pohodě, ale trochu se obávám těch Lotyšů, kteří mají na třetím úseku velice rychlýho borce, ale Kuba to snad zvládne, no.

Zelda: Jelikož je to poslední závod, tak bych se tě na závěr zeptal, jak by jsi zhodnotil své účinkování tady? Máš zatím jednu medaili, stříbrnou.
Danáč: No tak, jsem spokojenej, no, trošku mě mrzí, že jsem to nedotáh na zlato, v té klasice. Cíl jsem si splnil i na sprintu, byl jsem jedenáctej, chtěl jsem patnáctý místo. A uvidíme, co dneska, no, doufám, že vyhrajem.

Zelda: Dobře, takže přeji, ať se vám to podáří dotáhnout do úspěšného konce a děkuji za rozhovor.
Danáč: Díky

Závod v kategorii W16 ubíhal skutečně rychle a během mého rozhovoru s Danem doběhla z druhého úseku Míša Procházková a je sama. Své soupeřky setřásla o více než tři minuty. Ivana Bochenková už by to měla mít lehké. Nějakou dobu se pak nic neděje. Čeká se na Lucku Machútovou... Po zhruba deseti minutách se objevuje na divácké. A je také sama. I Monika Doležalová bude mít lehký úkol. Zase to vypadá na český den... První pronásledovatelka se objevuje až po propastných čtyřech minutách! To už by tu ale měl být Aleš Malý. Zprávy z lesa hovoří o tom, že jde ve skupině. Na divácké je však sám. O tři minuty před druhým. Štěpán Holas je dost zkušený na to, aby zlato udržel... Jen aby to vyšlo i Matěji Klusáčkovi... Vypadá to ale zle. Švýcar je tu a je sám a Matěj nikde. V tom se na divácké objevuje Ivana Bochenková. To bude zlato! Ještě chvilka napětí... a děvčata dobíhají s vlajkami triumfálně do cíle. První dnešní zlato pro Česko. Těsně za trojicí mladších dorostenek dobíhá Klusi. Na Švýcara ztrácí tři minuty. To nebude lehké. Minutu za ním je Maďar. Všichni si přejí, aby to Járovi vyšlo a Švýcara dotáhl... Radost z vítězství W16ek je mírně zkalena... Chvilku po Klusim se z lesa vrací Mazo, dvanáct minut po Kodym. Nešel špatně, posunul štafetu z jedenáctého na osmé místo. Finišuje jim Krajčík. I když je to machr, tak těch osm minut na medaili fakt asi nestáhne... Vydávám se do cílového prostoru, abych se Maza opítal na jeho dojmy ze závodu. Asi to vytušil a než jsem tam stačil dojít, tak se vypařil jak pára nad hrncem. Marně ho hledám. Vracím se tedy ke sběrce. V tom zahlédnu Maza, jak se rozhlížeje mizí ve stanu. Toho rozhovoru se fakt asi bojí. Kašlu na to, nebudu ho trápit. Vracím se k doběhu. Dlouho se ale nic neděje. Když tu konečně! Z lesa se vrací Monika Doležalová. Má sice drobné problémy v pytlíku a ztrácí půl minuty, ale přesto suveréně vítězí a všichni můžou sledovat tři české vlajky svižně se pohybující špalírem lidí k doběhu. Druhé zlato pro Česko! Druhé Polky zaostaly o celých šest minut. V obou dívčích kategoriích je tedy dobojováno a zbývá počkat na kluky. Něco přes deset minut se nic neděje a... Na divácké je Martin Hubmann ze Švýcarska v kategorii M16. To nevypadá vůbec dobře. Hned za ním je ale Holy a vede. To davům fanoušků alespoň trochu zvedá náladu... Za necelých pět minut už na doběhu vlají Švýcarské vlajky. Ani dnes Češi nezískají absolutní počet zlatých medailí. Škoda - hlavně proto, že dnes si černého Petra vytáhli Žabiňáci... Teprv teď se na divácké objevuje Jára. Naštěstí je sám. Bude druhý- to není vůbec špatné. Na doběhu už je ale také Holy. Potřetí vidíme české vlajky a jásající diváky. Třetí zlato zůstává doma! a štěpán Kodeda má tři zlaté medaile a je nejúspěšnějším závodníkem šampionátu. Hloupý je, že se o tento primát nemohl rozdělit s Járou... Moc nescházelo. To už je ale Jára, i se zbylými dvěma členy štafety, na doběhu. Mají radost i z druhého místa, i když od Švýcarů dostali skoro šest minut... Závod se neúprosně blíží ke konci. Poslední sady medailí jsou rozdány. Jára je opět v zajetí trenérů, reprezentačních kolegů a spousty dalších lidí. Trpělivě na něj čekám a chystám se na poslední rozhovor na MEDu. Symbolicky s tím nejúspěšnějším z Žabiňáků. Už je to tu, Jára je konečně "můj".
Zelda: Nazdar Járo, v dnešním posledním závodě, ve štafetách jsi finišoval. Vybíhal jsi s tříminutovou ztrátou na Švýcara, čekal, myslel, myslel sis, že to dokážeš stáhnout?
Jára: No tak, doufal jsem v to, nepřipouštěl jsem si, že bych to nemohl stáhnout..

Zelda: Jak to probíhalo v lese? Bylo to reálné, nebo to bylo tak rychlé, že se to opravdu nedalo?
Jára: No tak, asi se to spíš nedalo, no ale udělal jsem tam chyby asi tak tři minuty, takže stejně bych to asi nedotáhl, protože máme ztrátu asi pět a půl minuty, takže asi ne, no.

Zelda: Takže se svým výkonem spokojený být nemůžeš?
Jára: No tak s výkonem štafety asi určitě, ale s mým. Určitě nejhorší výkon, kterej jsem tady předvedl, no.

Zelda: Teď bych se tě zeptal, jelikož je to poslední závod, jak hodnotíš své vystoupení tady? Máš dvě zlata, jedno stříbro.
Jára: No tak, nad očekávání, protože chtěl jsem alespoň jednu medaili z individuálního závodu, no.

Zelda: Děkuji za rozhovor a přeju ti, ať se ti příští rok daří minimálně stejně dobře.
Jára: Díky a tobě taky.

Po rozhovoru s Járou stáčím svůj pohled k doběhu. Nic zajímavého se tam neděje. Vše se pomalu začíná připravovat na Béčkový middle a taky na vyhlášení výsledků a closing ceremony. Dost nešťastné je, že obě akce probíhají zároveň, takže ne všichni si mohou tyto slavnostní chvíle vychutnat. Tedy přesněji řečeno - skoro nikdo si to celé nemůže vychutnat. Já mám ale štěstí. Jdu úplně, ale úplně na konci, jako poslední z oddílu, takže mě to zas až tak netrápí. Opět jsem svědkem tradičního scénáře. Na pódium vystupují tři nejlepší štafety ve všech kategoriích. A Velkými Losinami opět zní česká hymna. Poprvé pro mladší dorostenky. Poté na pódium natupují mladší dorostenci. Češi jsou zde stříbrní. Přesto sklízí zasloužené ovace. Hudební monotónnost narušují tóny Švýcarské hymny... Poté přichází řada na obě osmnáctkové kategorie a opět přicházejí chvíle, kdy se všichni svorně ptáme "Kde domov můj?". Dvakrát po sobě. Celkově po osmé a po deváté. Tyhle tóny si budou všichni evropští dorostenci ještě dlouho pamatovat... Poté přichází řada na closing ceremony. Slova se ujímají různí představitelé Olomouckého kraje, pořadatelů, a tak dále a tak dále. Je to více méně nuda. MED 2005 končí. Doma zůstalo 17 medailí z 28 možných. A z toho hned devět zlatých. Letošní MED nelze nazvat jinak, než nad očekávání úspěšný. A to nejen pro naši vlast, ale i pro náš mateřský oddíl. Z těch sedmnácti medailí si Žabiňáci vezou domů čtyři. Dvě zlaté a dvě stříbrné. A Jára se stává asi nejúspěšnějším Žabiňáckým dorostencem všech dob. Má zlato z klasiky. To už Chrobák asi nezíská... Alespoň na MEDu tedy ne!

To že skončil MED, ale neznamenalo konec pro nás, jeho diváky. My jsme měli ještě v plánu se podívat do lesíka. Na programu byl B-čkový middle. Postupně jsme se tedy všichni odebrali na start, který byl vzdálen hrozivé dva kilometry a z něj se vydali čelit zarostlému a kopcovitému terénu. Jelikož jsem šel pozdě, tak už to tak zarostlý nebylo, alespoň na těch dálnicích, na kterých jsem strávil většinu času. Ty ale musel přece jen někdo prošlapat, a tak se nedivím, že si dříve startující stěžovali. To, co se ale během závodu nezlepšovalo, byla mapa. Na tom Reimově plánku jsem si občas připadal skutečně jako Alenka v říši divů. A ten problém asi nebyl ve mně, jelikož na ten kus počmáranýho papíru si stěžoval kde kdo. Tak nevím, co na tom bylo pravdy :-). Všechny tyhle nepříjemnosti ale nezabránily červenočerným barvám v umístění na předních pozicích. Těm, co se včera nedařilo a diskli, dnes většinou vyhráli a tak jsme nakonec dokázali alespoň trochu napodobit naše kolegy z dorostenecké repre :-)

Po doběhnutí posledního závodníka z lesa už konečně celá akce končila a my se po necelých třech dnech strávených na okraji Jeseníků konečně mohli rozjet směrem na Brno. Celé to byl nádherný zážitek. Atmosféra MEDu je neopakovatelná - zvlášť když se vyhrává...

Zelda

Výsledky sprint:
W16: 1. Péley Dorottya 12.01,4; 2. Procházková Michaela 12.20,1; 3. Hlavová Jindra 12.36,5; 4. Bochenková Ivana 12.44,6; ... ; 11. Jireáková Martina 13.11,2; W18: 1. Svobodná Šárka 12.34,4; 2. Öry Eszter 12.37,2; 3. Wicha Iwona 12.41,1; ... ; 5. Doležalová Monika 13.06,1; 6. Hermanová Zuzana 13.21,2; ... ; 10. Machútová Lucie 13.40,6; M16: 1. Zimmerman Jakub 11.46,1; 2. Jubelis Andris 12.18,7; 3. Dzedavets Yauheni 12.29,9; ... ; 6. Klusáeek Matij 12.39,0; ... ; 11. Hájek Daniel 12.58,8; 12. Bednaoík Antonín 12.59,5; M18: 1. Kodeda Štipán 11.47,6; 2. Gvildys Jonas 11.59,0; 3. Seppi Andrea 12.02,0; 4. Král Vojtich 12.06,9; ... ; 9. Holas Štipán 12.35,4; ... ; 12. Malý Aleš 12.47,5; ... ; 55. Mazúr Martin 14.44,8;

Výsledky klasika:
W16: 1. Bochenková Ivana 40.54; 2. Procházková Michaela 43.14; 3. Ukhorskaya Natalia 44.52; 4. Hlavová Jindra 45.20; ... ; 9. Jireáková Martina 48.59; W18: 1. Oleynichenkova Nina 55.23; 2. Doležalová Monika 55.26; 3. Machútová Lucie 55.54; ... ; 7. Svobodná Šárka 59.33; ... ; 13. Hermanová Zuzana 61.58; M16: 1. Zimmerman Jakub 56.19; 2. Hájek Daniel 57.19; 3. Paulins Arturs 63.11; ... ; 6. Klusáeek Matij 64.16; ... ; 13. Bednaoík Antonín 66.26; M18: 1. Kodeda Štipán 67.22; 2. Krajeík Michal 69.35; 3. Holas Štipán 71.31; ... ; 14. Mazúr Martin 75.25; ... ; 24. Malý Aleš 79.27; ... ; 38. Král Vojtich 84.31;

Výsledky ŽB-M klasika:
D16B: 1. Hadačová Tereza 49.23; 2. Staňková Štěpánka 52.12; 3. Hubáčková Pavla 52.52; ... ; 15. Hýblová Jitka 72.20; ... ; . Kabáthová Eva DISK; D21B: 1. Kuncová Jana 66.25; 2. Hrazdírová Iva 67.10; 3. Fedorova Katarina 68.23; ... ; 27. Reinerová Barbara 91.15; H14B: 1. Kantor Ondřej 32.40; 2. Nečas Jiří 35.34; 3. Bořil Petr 35.50; ... ; . Zimmermann Stepan DISK; H16B: 1. Slezák Zdeněk 48.44; 2. Kolárik Jan 49.57; 3. Panovec Jan 54.31; ... ; . Nykodým Miloš DISK; H18B: 1. Mališ Jiří 62.19; 2. Perůtka Jan 65.51; 3. Cetkovský Petr 66.21; ... ; 8. Zelinka Jiří 75.20; ... ; 16. Dědic Filip 92.53; H21B: 1. Kozák Osvald 78.21; 2. Henek Vladan 81.38; 3. Liščinský Zdeněk 86.52; ... ; 5. Stehlík Martin 91.52; ... ; 17. Pracný Jakub 100.41; ... ; 19. Brabec Jaroslav 101.07; P4: 1. Kovařík Martin 41.17; 2. Hrobař Petr 45.24; 3. Zimerman Adrian 47.24; ... ; 7. Hájek Petr 56.05;

Výsledky štafety:
W16: 1. CZE (Hlavová Jindra, Procházková Michaela, Bochenková Ivana) 89.14; 2. SUI (Tritschler Sophie, Feer Isabelle, Aebi Bettina) 95.02; 3. GER (Juras Sandra, Böhm Marie-Christine, Fritsche Anne) 97.25; W18: 1. CZE (Svobodná Šárka, Machútová Lucie, Doležalová Monika) 103.42; 2. POL (Ewiak Alicja, Najman Natalia, Wicha Iwona) 109.30; 3. RUS (Rozova Tatiana, Mendel Tatiana, Oleynichenkova Nina) 110.18; M16: 1. SUI (Kyburz Matthias, Sauter Philipp, Hubmann Martin) 114.47; 2. CZE (Hájek Daniel, Klusáeek Matij, Zimmerman Jakub) 120.23; 3. HUN (Turcsán Gábor, Mets Márton, Györgyi-Ambró Gergel) 123.24; M18: 1. CZE (Kodeda Štipán, Malý Aleš, Holas Štipán) 130.21; 2. HUN (Szabó András, Kerényi Máté, Lenkei Zsolt) 135.29; 3. GER (Lösch Sören, Bergmann Sebastian, Müller Philipp) 136.36; ... ; 5. SVK (Szabó Rastislav, Mazúr Martin, Krajeík Michal) 141.41;

Výsledky ŽB-M middle:
D16B: 1. Hubáčková Pavla 26.06; 2. Staňková Štěpánka 27.54; 3. Cahlová Blanka 29.30; 4. Kabáthová Eva 30.21; ... ; . Hýblová Jitka DISK; D21B: 1. Kovaříková Mária 40.24; 2. Holinková Hana 42.13; 3. Hlavová Hana 44.39; ... ; 11. Reinerová Barbara 48.12; H14B: 1. Zimmermann Štěpán 28.04; 2. Jemelík Hynek 28.05; 3. Nečas Jiří 30.01; H16B: 1. Nykodým Miloš 24.37; 2. Petr Jiří 26.03; 3. Malý Ondřej 27.51; H18B: 1. Bialožyt Michal 35.05; 2. Mališ Jiří 35.32; 3. Cahel Marek 35.53; ... ; 6. Zelinka Jiří 40.53; ... ; 8. Dědic Filip 42.00; H21B: 1. Dlabaja Tomáš 40.06; 2. Šidla Jan 40.43; 3. Dwojak Wojciech 43.56; ... ; 14. Stehlík Martin 47.01; ... ; 27. Brabec Jaroslav 50.40; ... ; 33. Pracný Jakub 53.00;

MTBO ve Fryštáku

V sobotu 25.6., v době, kdy naši dorostenci bojovali na klasické trati, sjížděli jsme se my, vyznavači cyklo - orienťáku, do Fryštáku. Co že nás tam táhlo? No přeci mistrovství republiky ve štafetách (mimo jiné :-))! Přesně ve dvě hodiny odpoledne to celé propuklo. Do lesa se vydali první závodníci - přesněji první úseky mužských štafet. O deset minut později je se stejným zápalem následovaly dámy a příchozí.

Trať nebyla, alespoň podle mého názoru, příliš mapově náročná (volby postupů byly jen na několik kontrol), zato fyzicky celkem dosti. Například na mapový start se závodníci dostali až po ujetí zhruba dvou kilometrů do docela prudkého kopce..No, aspoň se startovní pole roztrhalo už na začátku :-).

V Mužích se do vedení hned zpočátku dostali závodníci z Pells MTBO teamu a prvenství si udrželi až do dojezdu třetího úseku. V ženách se z prvního úseku jako první vrátila Monika Topinková, závodnice reprezentující Nový Bor, za ní se přiřítila Hana LaCarbonara z Tesly a Bára Chudíková startující za Jihlavu. Po druhém a třetím úseku se však situace naprosto změnila a celkové výsledky vypadají asi takto: 1. USK Praha ve složení Lacigová, Kupcová, Jakoubová, 2. OK Jihlava ( Chudíková, Pauílčková, Hašková), 3.Nový Bor (Topinková, Kohoutová, Lepšíková).

Za zmínku každopádně stojí kategorie příchozích, kde závodily (tentokrát za Blansko) naše dvě mladé MTBO naděje, Honzík a Pavlík Brlicovi. Na první úsek vyrážel Honzík. Svého úkolu se zhostil velmi zodpovědně, neb obsadil druhé místo!! Pavel si na druhém úseku vedl stejně dobře a třetí úsek jim to taky nepokazil, takže kluci nakonec obsadili celkové druhé místo!

Co říci závěrem? Štafety se vydařily, tratě se líbily, nikdo se nerozbil, všichni byli spokojeni..

To se ovšem příliš nedá říci o nedělním závodě :-). Jelikož celou noc a část neděle docela vydatně pršelo, dalo se čekat, že tratě budou fyzicky velmi náročné…Všude bylo bahno, ale opravdu všude! Dokonce tolik bahna, že se závodníkům přestávala otáčet kola, jak mohutně byla obalená, že změnit převod či vycvaknout nohu z pedálu byl poměrně nadlidský úkol :-)…Nejlépe se s těmito náročnými podmínkami vypořádala Monika Topinková v ženách, Hanka LaCarbonara v dámské elitě, Libor Kříž v mužích a Martin Ševčík v pánské elitě...

Další vydařený bikový víkend se tak zdárně dostal ke svému závěru, všichni se rozjeli do svých domovů, aby namasírovali ztuhlé svaly a pořádně se připravili na příští závody, které se budou konat u Plzně.

Áda

Výsledky sobota:
D: 1. VSP (Lacigová Michaela, Kupcová Kristina, Jakoubová Markéta) 170.50; 2. SJI (Chudíková Barbora, Paulíeková Renata, Hašková Eva) 171.50; 3. BOR (Topinková Monika, Kohoutová Andrea, Lepšíková Olga) 174.09; 4. ZBM (Uhnavá Markéta, Ticháeková Madla, Štipánská Adéla) 181.34; H: 1. XBM (Linhart Aleš, Šurgan Štefan, Rygl Jaroslav) 186.43; 2. BBR (Ticháeek Radek, Votoeek Filip, Tomeeek Lubomír) 190.58; 3. VSP (Kueera Jan, Jirásek Milan, Laciga Radek) 192.03; ... ; 14. ZBM (Ehl Jioí, Šoupárek Ondoej, Štipánský Václav) 242.44; P: 1. MIX (Mudrák Pavel, Žíla Vladimír, Kiac Jioí) 177.42; 2. SBK (Brlica Jan, Brlica Pavel, Sochor Jakub) 353.14; . FZL (Tomešek Jioí, Žák Jaroslav, Raška Miroslav) DISK;

Výsledky neděle:
D: 1. Topinková Monika 71.43; 2. Štipánská Adéla 76.31; 3. Vleková Iva 80.02; ... ; 6. Uhnavá Markéta 84.14; H10-14: 1. Bogar Kryštof 31.14; 2. Brlica Pavel 41.20; 3. Antoš Ondoej 44.10; ... ; . Šoupárek Václav DISK; H14-18: 1. Pospíšek Marek 56.19; 2. Moravec Marek 71.31; 3. Krajea Tomáš 74.36; ... ; 6. Tišnovský Martin 110.09; H19-39A: 1. Koíž Libor 92.10; 2. Schwab David 94.09; 3. Jalový Milan 98.55; ... ; 7. Svoboda Ladislav 105.52; H19-39B: 1. Peths Matij 66.56; 2. Bogar Leoš 71.50; 3. Holík Marek 75.03; ... ; 13. Mudrák Pavel 80.54; 14. Šoupárek Ondoej 82.22; ... ; 18. Štěpánský Václav 85.58; ...; 20. Tišnovský Zdenik 86.49; H40: 1. Fajtl Jaroslav 89.56; 2. Kiac Jiří 115.10; 3. Sladký Ivan 129.45; HE: 1. Ševeík Martin 107.30; 2. Ticháeek Radek 107.33; 3. Rygl Jaroslav 112.58; ... ; 13. Ehl Jiří 130.22; P: 1. Dosedla Miloš 46.28; 2. Machu Radek 46.49; 3. Mudrák Štipán 52.08; 4. Mudráková Michaela 52.26;

Ostrý úhel pohledu

Už to vypadalo, že se tahle rubrika v Polarise docela zabydlela, ale opak je pravdou. Nikomu z vás asi neuniklo, že pod většinou příspěvků je pomyslný podpis Zelda. A to tak nehodlám nechat. Dostávám tak zbytečně, a především nedobrovolně, nálepku děsný drbny. Rubriku však hodlám zachovat, jelikož jsem slyšel mnoho hlasů, že to je první "kus" Polarisu, kteří mnozí z vás čtete. Dávám si ale předsevzetí: "Do rubriky Ostrý úhel pohledu v každém dalším čísle Polarisu napíšu maximálně tolik příspěvků, kolik jich tam bude dohromady od jiných přispěvatelů". A toto předsevzetí začínám plnit od tohoto čísla. To je důvod, proč jsou tu jen dva příspěvky (přesně podle předsevzetí).

Zelda

 • Hlavní hrdina této rubriky se už o děvčeta nezajímá. Jeho zájem bude asi směřován na želvičky. No a jeho první otázka k těmto malinkým roztomilým stvořením zněla nějak takto: ,,Hele, a kdy má taková želva první pohlavní styk".
 • ČSOB je fakt hrozná organizace. Ještě udělá z Jeldy alkoholika. Ten si musel dát po zasedání sekce OB pět piv, aby to vůbec rozdejchal!

přispěli: Jára, Zelda

Záblesky

 • Vyšlo třetí číslo časopisu Orientační běh Dočtete se v něm například o SP v Anglii, o všech významných českých O-akcích, anebo třeba o vymazání Jakuba Zimmermanna z OB registrace :-)
 • Nominace na MS v Japonsku Muži: Tomáš Dlabaja, Michal Horáček, Michal Jedlička, Petr Losman. Ženy: Vendula Klechová, Eva Juřeníková, Dana Brožková, Martina Dočkalová.
 • Nominace na World Games Muži: Tomáš Dlabaja, Petr Losman Ženy: Vendula Klechová, Marta Štěrbová, Dana Brožková
 • Nominace na JMS ve Švýcarsku Junioři: Adam Chromý, Zdeněk Rajnošek, Ondřej Holas, Jan Beneš, Jan Palas, Martin Henych Juniorky: Jana Panchártková, Lenka Hrušková, Simona Karochová, Lucie Krafková, Veronika Krčálová, Martina Spurná.
 • Vedení sekce OB mělo schůzi v Zubří. Projednávala se příprava na MS, MSJ a WG, výsledky výběrového řízení na předsedy jednotlivých sekcí, či harmonogram výběrového řízení na pořadatele závodů ČSOB v roce 2007.
 • V rámci MEDu se konala schůze předsedů evropských o-federací. Poprvé se tak stalo na našem území. Byl na ní přiděleno pořádání MEDu 2007 Maďarsku, ME MTBO 2006 Polsku a 2007 Itálii.
 • Termínovka následující LOB sezóny 14.-15.1. JIL (KT + M ČR štafety), 28.-29.1. ASU+KSU (MČR klasika + KT), 4.-5.2. SSU (klasika + KT), 18.-19.2.2006 OSN (MČR KT + klasika).

Časopis orientačních běžců klubu ZBM
Šéfredaktor: Jiří Zelinka
Na vydání tohoto čísla se podíleli:
Jaroslav Brabec, Tomáš Dlabaja, Daniel Hájek, Jitka Hýblová, Adam Chromý, Eva Kabáthová, Jitka Kabáthová, Martin Mazúr, Jiří Otrusina, Martin Stehlík, Ondřej Šňupárek, Adéla Štěpánská, Martin Veselý, Jiří Zelinka, Jakub Zimmermann, Štěpán Zimmermann, Iva Žáčková a Libor Zřídkaveselý
Toto číslo vyšlo 7. července 2005 - v tištěné podobě