Jak vznikají větrné mapy?

pda

Jak jsme již avizovali v našem letáčku, naše závody budou inovativní. A inovace se dotkne i toho středobodu, bez kterého by žádné závody nebyly. Mapaři letošního mistrovství totiž používají moderní technologie, které jsou v České republice naprosto výjimečné, a dokonce i ve světě se dají považovat za neobvyklé.

 Hlavním kartografem a současně jediným mapařem mapy pro Mistrovství ČR v nočním OB je Zdeněk Rajnošek, který se již delší dobu živí jako profesionální mapař ve Švédsku, a který využívá švédského systému Asmund. O mapy pro závod na krátké trati a na závod štafet se postará Adam Chromý, který využívá přenosného počítače, taktéž doplněného GPS. Tuto metodu nazývá uOg.

 

Liaasen, Norsko, 2008Jak ale vlastně mapy vznikají běžně, bez digitálních technologií? Základní osobou při přípravě mapy na závod je hlavní kartogaf, který nejprve shromáždí veškeré dostupné podklady, které by mohly mapařům pomoci při tvorbě mapy nové. Nejčastěji to je letecký snímek, stará orienťácká mapa, nebo třeba mapa katastrální. Po několika hodinách práce u počítače pak vznikne podklad, který si mapaři vytisknou a přilepí na své mapovací desky. Ten jim poskytne základní body, od kterých se mohou "odrážet". Takto připravený podklad překryjí speciální fólií, na kterou pak kreslí barevnými pentelkami, které jsou odolné proti dešti. To však ještě není zdaleka všechno, to hlavní teprve začíná. Úplně každý bod na mapě totiž musí mapař pomocí busoly a dálkoměru nebo krokování zaměřit z nějakého jiného bodu, který už zaměřený má, nebo ho našel na podkladu. A věřte, že se při tom nachodí. Jednou jsem si zapnul GPSku a měřil jsem to, a za jediný den jsem nachodil 30km na prostoru 300 x 400m! Takto vzniklou kresbu je pak ještě nutné překreslit v počítači. Jen tak pro představu, na přípravě 1km čtverčního mapy mapař stráví od 30 do 100 hodin!

PICT2704Digitální technologie přináší do tvorby mapy zásadní výhody, mezi které patří zejména možnost velkého přiblížení podkladů a tím vyčtení více bodů z podkladu nebo známá technologie GPS, kterou je však bohužel možné spolehlivě použít pouze mimo les. Další výhodou je přímá kresba mapy, tedy vidím mapu přesně tak jak ji uvidí závodník a tím mohu mapou lépe vyjádřit reálný terén. K tomu navíc odpadá překreslování na počítači, které tvoří přibližně pětinu mapovacího času.

Digitální tvorba map je moderní inovací a jako každá novinka s sebou prozatím nese i nevýhody, mezi které patří cenová dostupnost zařízení nebo nízká odolnost vůči povětrnostním vlivům. Určitě je to ale krok kupředu a je jen otázka času, kdy se tyto nevýhody odstraní.

Zdeněk Rajnošek využívá pro tvorbu map, nejen na letošní noční šampionát, System Asmund, který tvoří malý kapesní počítač (PDA) s bezdrátově připojeným GPS modulem (velikosti krabičky od sirek). Švédský program již z poloviny 80. let byl na začátku tohoto milénia přizpůsoben kapesním počítačům tak, aby umožňoval kresbu hotové orienťácké mapy přímo v terénu a aby využíval možnost lokalizace pomocí GPS. Odolný a schopný hardware (vyvinut původně pro US army) splňuje i ty nejnáročnější kartografovy požadavky - 10ti hodinová výdrž baterie, absolutní vodotěsnost, odolnost vůči nárazu (pád z výšky až 1,5 metru), provozní teplota -20 až + 50 stupňů C, bezdrátová komunikace s přídavnými zařízeními. Možnost zobrazení několika různých rastrových a vektorových podkladů, kresba přímo na dotykový displej (stylus) a jako třešnička na dortu využití GPS, popřípadě DGPS (zkorigovaný = přesnější signál GPS). Nástroje jsou to skvělé, ale mapu dělá stále "jenom" člověk, a tak bude pořád vlastně nejvíc záležet na tom, jak se vyspí a jak tlusté jsou jeho rukavice :-)

 

Adam Chromý používá mnohem levnější vybavení, které je založené na malém notebooku s dotykovým displejem, na kterém běží velmi dobře známý OCAD, není tedy potřeba žádný další speciální program. V batohu na zádech si nosí 800g těžkou baterii, která však zaručuje výdrž počítače okolo 20 hodin. Nevýhodou je nízká odolnost proti mechanickému poškození a zejména proti dešti, což je ale vykoupeno nižší pořizovací cenou a velkým přehledným displejem.

 

 

Kam dál?

SystemAsmund

uOg

System Asmund - www stránky

Metoda uOg - www stránky

 

 
MČR na Facebooku
Počasí v Ruprechtově
Partneři ZBM
ZBMrekl
Partneři ČSOS

Lesy ČR

HiTec

TOI-TOI

T-mapy

Planstudio

Žaket

H.S.H.

Vavrys

Nord Service

Mercuri

časopis Orientační běh

Gigasport