„Rozhodně nečekejte kros brněnskými lesy!“

There are no translations available.

Hromadný start na MČR v nočním orientačním běhu ano, či ne? Když se brněnským pořadatelům podařilo prosadit přes soutěžní komisi návrh hromadného startu, objevila se na internetu řada diskuzí, která tento nápad již dopředu odsoudila a označila ho za nevhodný. Hlavními propagátory myšlenky jsou Jan Palas a David Kabáth. Dovolili jsme si pro vás připravit rozhovor s prvním jmenovaným.

 

 

Zkoušeli jste někdy předtím praktikovat tento způsob závodu například u oblastního žebříčku? Není poněkud riskantní otestovat hromadný start nočního závodu právě na MČR?

U ostrého závodu jsme hromadný start nezkoušeli a jsme si vědomi toho, že to může být dost riskantní. Věříme ale, že se nám samotný závod podaří připravit tak, aby výsledky reflektovaly individuální výkon závodníků a aby závodníci odjížděli z našich závodů spokojeni. Rozhodně nečekejte, že se bude jednat o noční kros brněnskými lesy.

 

Na webových stránkách F1 (noční mapové tréninky v okolí Prahy) se uvádí následující text: „Jako příznivec koukání do mapy při orientačním běhu to považuji hromadný start na MČR v NOB za holý nesmysl a v podstatě noční kros, který nemá s NOB mnoho společného a degraduje individuální výkon.“ Jakými argumenty bys výše zmíněné tvrzení vyvrátil? Co má hromadný start přinést?

Závod otestuje všechny vlastnosti, kterými by měl dobrý orienťák disponovat. Prověří schopnosti fyzické, mapové a zejména psychické. Závod je hodně zaměřen na psychickou odolnost, která se v soutěžích ČSOS tak často netestuje. Závod s hromadným startem představuje zejména zvýšený tlak na psychiku závodníka. Mohou zde vzniknout situace, které v závodu s intervalovým startem nenajdeme. Například pokud se někdo chce odpoutat od skupiny a je v úniku a ví, že ho následuje několik pronásledovatelů, kteří jsou třeba půl minuty za ním a jde do obtížné dohledávky, tak je to výrazný stresový faktor prezentující jednu ze situací, které při závodě mohou nastat. Domnívám se, že podobné momenty mohou do závodu přinést zajímavý náboj, ukázat závodníkům něco nového a myslím si, že individuální složka výkonu bude zachována.

 

Jedním z příznivých faktů hromadného závodu by měla být větší atraktivita závodu z pohledu diváků. Když jste v roce 2009 pořádali MČR na klasické trati, zpestřili jste finále úvodním průběhem skrz shromaždiště. Jaké novátorství můžeme očekávat na nočáku? A vůbec, skutečně si myslíš, že těch pár světýlek na startu a na doběhu dokáže diváky uspokojit?

Pochopitelně to není denní závod a těch lidí na shromaždišti bude daleko míň. Ale myslím si, že i nočák jde posunout do takové roviny, aby i lidé na shromaždišti z toho závodu něco měli. Nechceme pochopitelně dělat závod pro média, televizi nebo pro širokou veřejnost. Chceme to držet zhruba ve stejném konceptu, jako bylo MČR na klasické trati. Aby i lidé na shromáždišti měli postaráno o skvělý výsledkový a komentátorský servis, kvalitní zábavu a aby se bylo na co dívat.

 

Hromadný start se vztahuje pouze pro kategorie DH20 a DH21. Proč není určen pro všechny bez rozdílu věku?

Zejména z jednoho praktického důvodu a tím je délka tratí. Vybrali jsme pouze nejdelší tratě, aby bylo možné v dostatečné míře uplatnit rozdělovací metody. Například u tratě D16 jsme limitováni její délkou a nebylo by tedy možné nasadit více rozdělovacích metod. Dalším faktorem byla zkušenost závodníků. Myslím si, že závodníci juniorských a dospělých kategorií jsou natolik orientačně vyspělí, že si sami dokážou v nočním závodě říct, jestli jde (např.) balík špatně, popřípadě se odpoutat od balíku a jít si svůj vlastní postup.

 

Další zajímavý názor jednoho ze závodníků obsahoval následující myšlenku: „Co takhle udělat na vašem webu anketu, kde může hlasovat pouze závodník, který se v uplynulých třech letech MČR v NOB účastnil. ±130 dní je ještě dost času na to něco změnit.“ Neuvažovali jste nad tím?

Pochopitelně jsme se bavili o tom, jestli tuto anketu nejdříve udělat nebo neudělat. Já si myslím, že je to celkem problematické. V takovýchto anketách se převážně ozývají lidé, kteří zejména s něčím nesouhlasí. Pokaždé se ozve méně lidí, kteří danou myšlenku podporují nebo s ní souhlasí. Když si vezmeme příklad z normálního života, tak vidíme, že jsou demonstrace proti vládní politice. Ale existují demonstrace na podporu vlády?

 

Na stránkách F1 se objevila petice proti hromadnému startu a podepsaly se již pod ní desítky lidí. Nebojíte se, že hromaďák způsobí odliv závodníků?

Lehce ano. Někteří závodníci na hromadný start asi opravdu nepřijedou, ale myslím si a doufám, že nedojde k nějakému masivnímu odlivu závodníků. Když se podívám, kdo danou petici podepsal, tak se jedná převážně o závodníky jednoho oddílu plus pár dalších lidí… Navíc mě i celkem zaujalo, že se petice proti hromadnému startu objevila na webu série nočních závodů, které se standardně běhají s hromadným startem…

 

Často se setkáváme s názorem, že soutěžní komise podniká nerozvážná rozhodnutí, která mohou negativně ovlivnit průběh závodů. Pomineš-li fakt, že vám odsouhlasila hromadný start na nočním, souhlasíš s jejími verdikty? (např. handicapový start v Rýmařově apod.)

Nejdříve bych jenom zdůraznil, že nám soutěžní komise hromadný start nepřidělila, pouze nám ho schválila na základě naší žádosti. Ohledně handicapového startu v Rýmařově si myslím, že to byl dobrý nápad. Osobně bych ocenil, pokud by něco podobného bylo častěji, zejména v klasických závodech. Myslím si, že to je příjemné oživení, jednou nebo dvakrát za sezonu - zařadit závod s hromadným či handicapovým startem. Nicméně je spousta dalších rozhodnutí Soutěžní komise, se kterými zásadně nesouhlasím a přijde mi, že v současné době ztratila Soutěžní komise reálný náhled na nejvyšší soutěže, zejména v kategorii dospělých. Kolik členů Soutěžní komise běhá elitu a kolik ji kdy běhalo? Jeden nebo dva. Myslím, že by Soutěžní komisi prospěla obměna kolektivu a omlazení. Ale o někoho, kdo se aktivně účastní závodů v nejvyšších kategoriích a sám tak pociťuje současné potíže. Toto je podle mě v současné době hlavním problémem soutěžní komise.


A na závěr - najděte 1 rozdíl :-)

 
MČR na Facebooku
Počasí v Ruprechtově
Partneři ZBM
ZBMrekl
CSOS Partners

Gigasport

Lesy ČR

TOI-TOI

T-mapy

Žaket

H.S.H.

Vavrys

Nord Service

Mercuri

časopis Orientační běh