Panna nebo orel?

There are no translations available.

Také se neustále rozhodujete nad tím, jestli se zúčastníte letošního mistrovství v nočním? Pořád jste na vážkách z toho, jestli z hromadného startu nevznikne nesmyslný paskvil s cílem uviset toho nejrychlejšího závodníka? Tentokrát jsem oslovil ostřílené zástupce obou táborů. Na jedné straně se nacházejí argumenty Petra Fodora (obhájce intervalových nočáků) a na té protější názor Adama Chromého, (pořadatele MČR a zastánce hromadného startu). Na kterou stranu se přikloníte vy? A vůbec... Už jste se přihlásili?

Černí pasažéři, vystupte si!

Jockey

Znáte tu historku z Tiomily osmdesátých let, jak celé startovní pole na prvním úseku vyběhlo asi na 15 minut z mapy? Při dlouhém postupu na jedničku vytočil “davový efekt” celý balík úplně ze směru. Tehdy se našel jen jeden odvážlivec, co zvolil svou volbu. Když dobíhala grupa do cíle, byl už dávno ve sprše. Na blížícím se mistrovství v nočním nás může potkat něco podobného.

Nočáky jsem začal intenzivně běhat kolem roku 2003 a odtočil jsem s čelovkou průměrně 20 - 30 hodin ročně. Donutila mě k tomu práce “do noci” ale i velká chuť zlepšit si techniku. Neznám moc lepších způsobů, jak vypilovat držení směru, odběhy, precizní plánování postupů, jisté dohledávky. V Praze se navíc na tradičních F1čkách schází výborná konkurence, vytrénujete si závodní rychlost a hlavně - naučíte se běhat v balíku. A právě to je ta potíž s ohledem na mistrovský závod.

Riziko chyby

Nechápejte mě špatně, nemyslím si, že běhání v balíku je špatně. Je tu ale jedno velké ale! Kolikrát za rok zažijeme při hlavních závodech v českých terénech opravdovou technickou výzvu? Těžký terén, kdy je riziko chyby na každé kontrole, kdy může i dobrý závodník udělat několikaminutový zásek. Dvakrát, třikrát?

Mistrovství v nočním má podle mého v obtížnosti kralovat. Má být stejně jako na Severu považováno za jednu z nejtěžších prověrek orienťáckých skilů. Pominu-li v posledních letech obecně nízkou kvalitu terénů pro noční mistrovství, tma orienťáku vždy dodává na obtížnosti. Tma a individuální charakter. Teď z toho udělají Žabiňáci hromaďákem takovou pražskou F1čku.

Vystupte si

A jak probíhá pražská F1čka? To záleží, jestli přijede Bet. A protože buď on nebo někdo jeho kvalit bude na mistrovství startovat, odehraje se při hromadném startu scénář včerejšího večera, kdy jsme zrovna běželi na Rybníkách krásnou trať od Štěpána Skripnika: Bet to hned po startu napálí, všichni jdou hranu, aby ho uviseli co nejdéle. Kdo má zbytkový pár molekul kyslíku, peče na jedničku a šlukuje si předem motýlky. Ty pak zkusí ve spolupracující skupině odběhnout co nejčistěji. Na uzlovce už všichni zase vyhlíží Beta. Jakmile se zařadí za řidiče, snaží se držet do dalšího motýla. Černí pasažéři si postupně vystupují, chytří koukají na poslední dvě tři kontroly, kde si rozdají vavříny za druhé a třetí místo. Prostě dostih.

Hodný balík

Mám odběhaných dost tréninků a závodů abych věděl, jak hodně se liší výsledky většiny závodníků, když noční trať absolovují z individuálního startu, ve vyrovnané skupině nebo ve skupině “za Betem”. Loni jsem přišel o zlato z nočního na předposlední kontrole, kdy jsem nebyl důsledný a odjel z Havlíčkova Brodu s bramborou. Bylo to tak správně, protože mě náročná trať nachytala a já jsem prostě zaváhal. Balík vám ale chyby často nedovolí nebo je zmírní, kdo na to fyzicky má, vyšplhá snadno po ostatních zase dopředu. Můžete riskovat, míň mapovat, víc taktizovat. A to mně přijde škoda, protože v Havlíčkově Brodě mě to fakt bavilo!

Jockey

 
   

Nervově slabí, vystupte si!

Adam

Znáte tu historku z Tiomily, jak celé startovní pole na prvním úseku vyběhlo asi na 15 minut z mapy a jak se našel jen jeden odvážlivec, co zvolil svou volbu? Zcela právem byl pak nazýván nočním mistrem a já doufám, že tomu budeme svědky i letos a toho odvážlivce budeme moci s úctou nazývat Mistrem ČR v nočním orientačním běhu!

Absolvoval jsem množství nočních hromadných tréninků a i nějaké ty noční hromadné závody. Na některých z nich to probíhalo tak, že jsem si prostě běžel sám svůj závod a za mnou povlával ocásek světel sledující moji reflexní kapsičku na baterii od čelovky ... Tak to bylo, když se na tréninku nesešla pořádná konkurence. Já si zaběhl pěkný nočák, ostatní se proběhli za pohybujícím se reflexem.

Běžel jsem ale i takové tréninky, kde se konkurence sešla naopak velmi dobrá a zde jsem zažíval něco, co jsem nezažíval nikdy při žádném individuálním závodě.

Chvílemi jsem běžel na čele balíku a s napnutými nervy vpíjel oči střídavě do mapy, do busoly a do té nelítostné temnoty přede mnou. Napjatě jsem sledoval, zda na mne vykoukne onen spásný reflex. Smečka světel za mými zády mezitím stejně koncentrovaně sledovala mapu, takže zpozorovala, že jsem se odchýlil o pár metrů vlevo a nebyl problém chybu napravit ...

Stalo se mi také, že jsme byli čtyři a každý při náběhu shora do zarostlého svahu věřil, že jeho směr je ten správný, ačkoliv se mírně lišil od směrů těch ostatních. Jen jeden z nás měl pravdu ...

Také jsem se setkal s tím, že jsem byl ten, co je v druhé řadě vedoucího balíku, že jsem byl ten, který číhá na chybu. Věřil jsem si, odpojil se a kontrolu našel dříve než ostatní. Tomu ale předcházela nervy deroucí nejistota, zda můj směr je opravdu ten správnější, zda nemá pravdu balík ...

Všechny tyto situace jsem zažil díky tomu, že jsem startoval z hromadného startu na kterém se sešla dobrá konkurence. Vím, že se na MČR tato konkurence sejde, a že se tedy závod bude podobat spíše výše uvedenému, než tréninku s nevyrovnanou konkurencí. 

Závod v orientačním běhu má být postaven tak, aby prověřil všemožné dovednosti závodníka. Kromě mapových a fyzických schopnosti však považuji za důležitou také vlastnost, která nebývá v individuálních závodech moc prověřována - tou vlastností jsou ocelové nervy. Jistě mi dáte za pravdu, že zapálit oheň v bezvětří není žádný problém. Většina z nás ho zapálí první sirkou. Pokud však budete vědět, že sirku máte pouze jednu, a když se vám to nepovede, že budete o hladu, nebude to určitě již tak jednoduché. A to je to, co podle mne dělá hromadný start formou psychického tlaku - z jednoduchého dělá složité.

Je pravda, že se určitě najde pár takových, kteří závod odvisí, ale nebudou to určitě ti, kteří budou na předních místech. Přehlédněme tedy několik takových, kteří závod odvisí za pohybujícím se terčíkem, abychom pro ty opravdu nejlepší orienťáky udělali závod, který jim dá pořádně zabrat a přinese takového vítěze, kterého budeme moci bez skrupulí nazývat Mistrem.

Adam

 
MČR na Facebooku
Počasí v Ruprechtově
Partneři ZBM
ZBMrekl
CSOS Partners

Gigasport

Lesy ČR

TOI-TOI

T-mapy

Žaket

H.S.H.

Vavrys

Nord Service

Mercuri

časopis Orientační běh