Kam na výlet kolem Ruprechtova?

There are no translations available.

mlyn_ruprechtovProtože centrum našich závodů je nedaleko Moravského krasu a okolí je velmi turisticky atraktivní, kromě precizní přípravy vypečeného nočáku jsme mysleli i na vaši zábavu mimo běhání mezi kontrolami. Pokud vám i přes náročný sportovní program zbude energie a vlastivědná zvědavost, zde je pár tipů, co můžete podniknout mezi sobotní dopolední krátkou tratí a nočním mistrovským kláním či v neděli po závodu štafet.

 

 

Pokud si kladete otázku, proč se letošní mistrovství republiky v nočním orientačním běhu jmenuje „O pohár větrného mlýna“, tak vězte, že vám to bude jasné hned při příjezdu k centru závodů. Ruprechtovský větrný mlýn je dominantou obce již od roku 1873, a tato národní kulturní památka usiluje o zapsání na seznam UNESCO. Interiér si můžete prohlédnout od 13.30 do 16.00, dozvíte se zde i mnoho historických a technických zajímavostí.

Mimo mlýna stojí v Ruprechtově za povšimnutí ještě původní došková chaloupka, stará bezmála dvě století. Veřejnosti není normálně přístupná, ale pokud budete mít zájem podívat se, jak v ní lidé dříve hospodařili, neváhejte napsat nám pořadatelům email, prohlídku vám zajistíme.

jeskyne_krasBylo by hříchem strávit víkend v Moravském krasu a nepodívat se do některé z četných jeskyň (je jich zde více než tisíc) či neshlédnout z můstku nad propastí Macocha. Dobrým výchozím místem pro výlety do hlubin země může být obec Sloup či Ostrov (vzdálené asi 15 km od centra závodů), ty nejkrásnější a veřejně přístupné jeskyně jsou soustředěny právě v jejich okolí. Navštivte třeba unikátně zdobenou jeskyni Balcarku či se vydejte na plavbu na lodičkách do Punkevních jeskyní.

Nechte si určitě vyprávět o historii dobrodružných objevování zdejších jeskynních systémů (není náhoda, že Karel Absolon je známý mezi speleology po celém světě) či o dramatické pověsti osvětlující jméno jedné z nejhlubších propastí ve střední Evropě – Macoše. Až se budete koukat z té výšky dolů, jistě se vám zatají dech… Všechny jeskyně jsou během dubna o víkendech otevřeny od 9 do 16 hodin a vstupné se pohybuje od 80 do 150 korun pro dospělé. Otevírací doby, ceník a mnoho zajímavých informací z historie jeskyňaření či např. o fauně a flóře CHKO Moravský kras naleznete zde: http://www.moravskykras.net/

kojal

Budete-li se cestou z jeskyní vracet na shromaždiště přes obec Krásensko, jistě nepřehlédnete vysílač Kojál, stojící na stejnojmenném, 600 mvysokém vrcholu. Tato stavba je zajímavá mimo své výšky 340 m (což z ní činí třetí nejvyšší stavbu ČR) také tím, že televizní vysílání pro tuto část Moravy zde začalo již v březnu roku 1959.

Jste-li milovníky hradů, můžete se vydat na jednu z blízkých hradních zřícenin – Kuchlov či Hrádek. Obě leží na východ od obce Ruprechtov, ke Kuchlovu vás dovede zelená turistická značka asi po 2 kilometrech, odkud můžete pokračovat dále po červené značce kolem řeky Malá Haná ještě asi další kilometr k Hrádku. Obě zříceniny začaly pustnout již ve 14. století, kromě zbytků zdiva tu již nic nezbylo. Ale kdoví, třeba budete mít štěstí a narazíte na ztracený poklad loupeživých rytířů…

krtinyZa zmínku stojí obec Křtiny, významné mariánské poutní místo, vzdálené asi 15 km od Ruprechtova.  Jméno vysvětluje prastará pověst - ve zdejším údolí křtili svatí Cyril a Metoděj a jejich žáci - vallis baptismi - údolí křtu a odtud Křtiny. Obci vévodí monumentální barokní chrám Jména Panny Marie z první poloviny 18. století, který je dílem Jana Blažeje Santiniho (mimo jiné autor kostela Sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou - UNESCO). Celoročně se zde pořádá množství poutí a oslav církevních svátků.

Možná jste byli na mistrovství ČR na dlouhé trati, které náš oddíl pořádal v roce 2008 v Jedovnicích, 5 km severně od Křtin. Jedovnice jsou známé mimo jiné díky svým četným rybníkům, na kterých se pořádají na podzim výlovy vánočních kaprů. Rybářství zde má skoro třísetletou tradici. Některé rybníky, jako např. největší Olšovec, jsou oblíbeným místem pro letní rekreaci. Tak snad počasí dovolí a vy budete moci zchladit po krátké trati svoje tělo i hlavu v jeho vodách.

Kdo má ale raději kryté vodní radovánky a bude chtít před nočním závodem pořádně zregenerovat, doporučujeme navštívit 15 km vzdálený aquapark ve Vyškově (http://www.bazenvyskov.cz/), kde naleznete velkou spoustu atrakcí, včetně sauny a vířivky.

A pokud si náhodou z naší nabídky nevyberete, můžete klidně zůstat na shromaždišti a nudit se také nebudete. Pokusíme se vás totiž zabavit krátkým, vtipným a tak trochu netradičním závodem v samotném centru. Vzdálenost mezi kontrolami bude měřena na metry, takže se rozhodně před hlavním nočním závodem neunavíte. A určitě taky navštivte náš žabiňácký bufet s velkým sortimentem slaných a sladkých dobrot i nápojů. A co teprve ta obsluha… ;-) Rozhodně sledujte dál naše stránky!

 
MČR na Facebooku
Počasí v Ruprechtově
Partneři ZBM
ZBMrekl
CSOS Partners

Gigasport

Lesy ČR

TOI-TOI

T-mapy

Žaket

H.S.H.

Vavrys

Nord Service

Mercuri

časopis Orientační běh