Za týden to vypukne

Dříve než se vydáte zápolit na mistrovské tratě do Znojma, rádi bychom Vám představili hlavní osoby, která budou mít velký vliv na to, jaké zážitky si ze Znojma odvezete.

Nejdůležitějším z nich je stavitel tratí Jenda Zháňal. Chcete-li se podívat co od něj asi můžete očekávat, můžete nahlédnout do map z Hruška cupu, což je tradiční sprintový závod Brněnské zimní ligy, nebo třeba taky sem.

Mapu pro Vás připravili zkušení mapaři Zdeněk Ranošek a Jakub Zimmermann. Rajmo je mapařem na plný úvazek, jeho mapy najdete především v zahraničí a Jára studuje kartografii a má za sebou řádku sprintových map.

Posledním z těch, kteří mohou ovlivnit kvalitu znojemského mistrovství je český reprezentant Adam Chromý. Vystupuje zde v roli ISSOM kontrolora, což je netradiční funkce, o které si můžete přečíst níže v rozhovoru. No a komu jinému také dát tu čest probíhat mistrovskou trať mužů? Jeho odpovědi Vás určitě nalákají do Znojma, i když nepoběžíte hlavní kategorii.

Přijeďte a zafanděte našim nejlepším, ať to v České televizi dobře vypadá! Nenechte se zmást dlouhou dobou čekání na start. Určitě bude hezky a fandění se sklenkou se sklenkou dobrého moravského vína Vám určitě rychle uteče :-) Těšíme se na Vás!

Jenda Zháňal

stavitel tratí

Ahoj Jende, jako stavil tratí ve Znojmě bych na tebe měl několik otázek. Už několik let pořádáš v Brně zimní ligy. (Poslední dobou se zaměřuješ na Bohunice.) Mohl jsi nějak zhodnotit zkušenosti ze stavby těchto sprintů i ve Znojmě?

Doufám, že ano, ale myslím si, že ve Znojmě to bylo jednodušší, protože je mnohem rozmanitější a orientačně zajímavější než Bohunice.

Dokážeš vůbec překvapit závodníky, když se mohou projít Znojmo "google streetem" či leteckými pohledy?

Spíš jsem zvědavý, jestli závodníci překvapí mě a budou dokonale připravení. Tímto bych je chtěl i vyzvat, aby mi své přípravy poslali na e-mail a my z nich pak ty nejlepší odměníme malým dárkem.

Mapu mapovali společně Zdeněk Rajnošek a Jakub Zimmermann, jak probíhala spolupráce s těmito zkušenými mapaři?

Spolupráce s mapaři je vynikající, borci jsou fakt dobří. Navíc se k mapě vyjadřují i Zhusta a Adam Chromý, takže by všechno mělo být v nejlepším pořádku.

Můžeš nám prozradit, jaký bude vítězný čas?

Nemohu, neboť vítěz ještě neběžel. ;-)

Budeme zveřejňovat tratě den předem, jak se to teď dělá na ME? ;-)

Po dlouhém rozvažování jsme se rozhodli, že tratě budou nakonec odtajněny pro závodníky až při jejich startu. Dokonce před závodem nezveřejníme ani ty tratě, které dojdou do soutěže o nejlepší přípravu.

Česká televize bude promítat přímý přenos ze sprintu. Měl jsi nějaký problém, že jsi třeba musel předělávat kontrolu kvůli televize?

Spolupráce s Českou televizí je na profesionální úrovni: oni si staví kamery tak, aby to bylo vidět v televizi, a my stavíme kontroly, aby to byl dobrý orienťák. Po pravdě ale máme díky TV trošku delší tratě.

A když bude sprint živě v televizi, na co bys nalákal orienťáky, aby přijeli do Znojma a zafandili?

Celý sprint budeme promítat na velkoplošné obrazovce, jedinečný komentář k tomu přidá známá dvojice Klusy & Pally. A hlavně společné fandění je vždycky lepší než doma u televize.

Jakub Zimmermann

mapař

Ahoj Járo, jsi jeden ze dvou mapařů mapy ve Znojmě. V Brně už máš zmapováno několik městských map, lišila se tedy práce s mapováním ve Znojmě?

Práce se nějak zvlášť od brněnských map nelišila. Snad jen, že jsem to neměl „za barákem" a taky jsme měli k dispozici kvalitnější podklady než obvykle, takže to pěkně odsejpalo.

Jak probíhala spolupráce s Rajmem, pozná závodník, že vbíhá do jiné části mapy?

Spolupráce byla fajn. Pokud závodníci poznají, že vbíhají do Rajmové části mapy, tak určitě ne kvůli nekonzistentnosti nebo rozdílné kvalitě mapy - maximálně díky rozdílnosti v typu terénů, které jsme každý z nás mapovali.

Po závodech ve sprintu bývá v poslední době nějaká diskuze co a jak mělo být v mapě jinak. Máte s Rajmem vychytané všechny mouchy?

Myslím, že mapa byla podrobena velmi důkladné kontrole jak z naší strany, tak z Adamové pozice ISSOM kontrolora, o které vám jistě poví sám. Pak také byla otestována i v praxi při probíhání mužské trati, takže by vše mělo být v naprostém pořádku. Závodníkům můžu jako přípravu doporučit jen oprášení specifik sprintového klíče po dlouhé „zimní" závodní pauze.

Narazil jsi při mapování na nějakou kuriozitu?

Na žádnou vyloženou kuriozitu ne, ale na spoustu pěkných známých i neznámých míst a zákoutí. Určitě můžu doporučit pozávodní procházku, kde si budete moc užít krásné výhledy zajisté více, než při samotném závodě. Jinak jestli chcete přece jen nějakou tu kuriozitku, tak jediné co mě napadá je, že oba mapaři jsou místní rodáci. Například já ve Znojmě prožil první dva nezapomenutelné měsíce svého života:-)

Jak šla spolupráce se stavitelem tratí Jendou? Měl nějaké speciální požadavky?

Spolupráce ideální, jen pár drobností se přes zimu změnilo, ale ty uvedl na pravou míru Rajmo při jarní finální kontrole celé mapy. Snad Jendovi moc nezměnily všudypřítomné volby postupů.

Podle letmého pohledu nad mapou Znojma to vypadá na zajímavý sprint. Vyplatí se závodníkům přijet na tak krátký závod i z větší dálky?

Sprint to bude určitě pěkný a taky pestrý, prostě takový jak má být. Z dálky se určitě přijet vyplatí, celé historické město je opravdu moc hezké a navíc pokud patříte mezi milovníky kvalitního vínečka a světoznámých znojemských kyselých okurků, tak není co řešit!

Adam Chromý

ISSOM kontrolor a testér tratí

Ahoj Adame, na sprintu ve Znojmě máš netradiční funkci ISSOM kontrolor. Mohl bys nám přiblížit, co si pod tímto pojmem máme představit?

Sprintové závody v Česku se velice často potýkají s problémy, které vedou k výrazné neférovosti celého závodu. Ať už jsou to podměrečné rozměry symbolů, nehlídané překonávání zakázaných prostorů či nesprávné užití červených doplňkových značek, téměř vždy za to může nedostatek praktických sprintových zkušeností pořadatelů. Málokdo z nich si totiž uvědomuje, jak velký vliv na výsledek má i ta nejdrobnější chybička v mapě. Je to pochopitelné – ti, co závody pořádají, se při běhu většinou pohybují rychlostí, při které si dokáží prohlédnout celé okolí, a tak je-li v mapě nějaká nesrovnalost, přizpůsobí se dle okolních objektů, které jsou zmapovány správně. Elitní závodník však na tohle rozhodně nemá čas.

Z tohoto důvodu prosazuji, aby si každý pořadatel sprintu zajistil ISSOM kontrolora, což by měl být člověk, který umí běžet podobně rychle jako elitní závodníci, má za sebou řádku odběhaných sprintů a ještě k tomu velmi dobře zná ISSOM. Konzultací s ním se dá předejít mnoha problémům a riziko, že bude něco špatně, se sníží.

Jaké jsou tedy činnosti ISSOM kontrolora? Jaké činnosti jsi ve Znojmě vykonával?

Navštívil jsem společně se stavitelem prostor závodu, pečlivě prošel každý kousek mapy a kontroloval, zda vše vyhovuje klíči ISSOM, zda jsou použité správné symboly. Zaměřoval jsem se zejména na správné vyjádření situace tak, aby byla čitelná i ve vysoké rychlosti, aby nebyly cestičky a průchody moc úzké aby čitelnost nezhoršovaly nedůležité detaily, apod. U toho jsem si vyznačil místa, kde hrozí riziko, že by si mohli závodníci zkracovat cestu přes místa se symboly se zakázaným překonáváním. Do těchto míst jsem doporučil postavit hlídače. Následně jsem pak doma zkontroloval rozměry všech symbolů a rozšířil místa, která byla příliš úzká. Prokonzultoval jsem se stavitelem tratě. Určitě nejsem bezchybný a třeba mi něco uniklo, ale myslím, že to nebude nic zásadního. Zabralo mi to jedno odpoledne a večer. Kdyby to tak dělal každý, to by bylo na světě krásně :-)

Tím pádem jsi už držel v rukou mapu sprintu. Jak se ti tedy líbila?

Musím kluky pochválit, mapa byla opravdu výborná, upravoval jsem pouze velmi drobné nuance, které kdybych nezměnil, tak se nic nestane. Snažil jsem se prověřit každou malinkou drobnost a stále se mi nedařilo žádnou chybu najít. Fakt dobrá práce.

Vím, že jsi i probíhal trať H21. Jak se ti líbila její stavba?

Trať je podle mého velmi povedená. Myslím, že jde o trať, kde je potřeba pořád něco řešit a málo tě nechá odpočinout. Tak, jak to má být.

Takže myslíš, že budou tratě dostatečně těžké na mistrovství?

Myslím, že ano. Jsem zvědav, co na ni řeknou vítězové.

A co ostatní závodníci. Stojí jim za to přijet i z větší dálky? Je Znojmo hezké město na sprint?

Krásné, nejen na sprint. Sluníčko, výhledy na zelené stráně, krásná historická architektura, víno, paráda. Jel bych sem, i kdyby tu žádný závod nebyl.

Partneři ZBM
OB Reklama
MČR rogaining 2014
Velké Karlovice, Machúzky, 28.-29.6.
Obmapy Adamna
Zjednodušte si práci oblastního kartografa a ulehčete práci také všem oddílům v oblasti
Mapování
Nechte si vytvořit přesnou a čitelnou mapu.
Tady může být tvoje reklama
Předloni jsme tu měli odkaz na HROBy a fakt jsme se divili, kolik lidí na něho kliklo. Lidi normálně takovýto reklamy čtou! Máš-li web s OB tématikou, pošli maila a budeš li první, můžeš tu mít zdarma reklamu :-)
Zavřít Následující Předchozí